Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zeitgeist

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zeitgeist

    Sta kazete na ove filmove?
    pogledao sam oba dijela, mogu reci da se covjek malo zapita nad nasim zivotom...

    http://www.zeitgeistmovie.com/
    Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

  • #2
    Re: Zeitgeist

    Pa da.

    Ali malo su iskrivili povjesni dio religija (I. film), no bit što su htjeli reć je jasna.

    http://www.building-body.com/Zeitgeist.html
    The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

    Comment


    • #3
      Re: Zeitgeist

      pogledo sam ih jos davno... odlicni su...
      osobno, smatram da je za potpuno shvacanje potrebno vise pregledavanja, ja sam oba dijela pogledo po 3 puta... iskreno, nisam sve polovio iz 1. ...
      Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

      Comment


      • #4
        Re: Zeitgeist

        Odlicna su oba i jako informativna za ljude koji nisu bili upuceni u te stvari. Inace sam diplomant na ekonomiji i sve one stvari koje su govorili o monetarnom sustavu, porezima itd su istinite, dosta pojednostavljene ali zapravo vise manje to tako funkcionira

        Makar htiio bih istaci da ljudi su bili i ostali ovce, mozes im ti pokazat dokaza koliko hoces al vecina ce radje odlucit bit gluha\slijepa i ziviti u prividu jer im je tako lijepse... (Matrix je dosta dobra alegorija tj kada Morpheus nudi tabletice Neu) Kak mi to lijepo kazemo "Svatko gleda svoju guzicu" Daj im prosjecno placeni poslic, kruh, jeftinu zabavu kao narodnjake i big brothere i svi sretni jel... Nazalost vecina tako razmislja
        "Ako te prihvatim onakvim kakav jesi, učinit ću ti loše. Međutim, ako se prema tebi odnosim kao da si ono što si sposoban postati, pomoći ću ti da to postaneš." Johann Wolfgang Goethe

        Comment


        • #5
          Re: Zeitgeist

          nisam gledo taj film, ali sam čuo sve najbolje o njemu...zanima me da li postoje titlovi za njega pošto sam čuo da je gotovo nemoguće ako nisi stvarno dobar jezičar razumjet jer ima puno stručnih izraza iz svih područja

          Kolko uopće tih djelova ima?

          Comment


          • #6
            Re: Zeitgeist

            Originally posted by Boss
            nisam gledo taj film, ali sam čuo sve najbolje o njemu...zanima me da li postoje titlovi za njega pošto sam čuo da je gotovo nemoguće ako nisi stvarno dobar jezičar razumjet jer ima puno stručnih izraza iz svih područja

            Kolko uopće tih djelova ima?
            zapravo nije nista strucno nego suprotno - pojednostavljeno da svako razumije
            ima titlove i mozes gledat na google videu ili youtubeu od cowboy bebopa
            evo prvi od 12 komada s jutube podjeljeno na kratke komade s HR titlom
            http://www.youtube.com/watch?v=P1XdakIvhO8
            uzivaj
            "Ako te prihvatim onakvim kakav jesi, učinit ću ti loše. Međutim, ako se prema tebi odnosim kao da si ono što si sposoban postati, pomoći ću ti da to postaneš." Johann Wolfgang Goethe

            Comment


            • #7
              Re: Zeitgeist

              izvrstan film, pojašnjava svjetsku situaciju,

              a i ovaj je izvrstan, samo se preciznije fokusira na korporacije:

              http://www.thecorporation.com/

              puno informacija koje raskrinkavaju društvene laži ima na:

              http://www.planetary-watch.org/

              kontrola uma:
              http://www.planetary-watch.org/41.html

              uživajte

              Comment


              • #8
                Re: Zeitgeist

                Ovo je čisti sotonizam.
                http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                I know it's hard to keep an open heart
                When even friends seem out to harm you
                But if you could heal a broken heart
                Wouldn't time be out to charm you

                November Rain, Guns and Roses

                Comment


                • #9
                  Re: Zeitgeist

                  Originally posted by hardcora
                  izvrstan film, pojašnjava svjetsku situaciju,

                  a i ovaj je izvrstan, samo se preciznije fokusira na korporacije:

                  http://www.thecorporation.com/

                  puno informacija koje raskrinkavaju društvene laži ima na:

                  http://www.planetary-watch.org/

                  kontrola uma:
                  http://www.planetary-watch.org/41.html

                  uživajte
                  hvala na linkovima
                  "Ako te prihvatim onakvim kakav jesi, učinit ću ti loše. Međutim, ako se prema tebi odnosim kao da si ono što si sposoban postati, pomoći ću ti da to postaneš." Johann Wolfgang Goethe

                  Comment


                  • #10
                    Re: Zeitgeist

                    ha, ha, zezaš se Dalibore, ma nije sotonozam, samo naslovnica koja simbolizira korporaciju ima rogove i rep vražiji, to je simbolička dizajnerska igra da pokaže prijetnje;

                    Carnivore, nema na čemu. pa ti se kužiš u tržište !!!, mogao bi pojasniti kako globalno tržište utječa na svjetska strujanja financija i kapitala što za poslijedicu ima korporativnu manipulaciju životima ljudi; ili je to možda uzrok? ne znam tko je uzrok korporacije ili globalno tržište, tko koga uvjetuje, tko je kome poslijedica.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Zeitgeist

                      Originally posted by hardcora
                      ha, ha, zezaš se Dalibore, ma nije sotonozam, samo naslovnica koja simbolizira korporaciju ima rogove i rep vražiji, to je simbolička dizajnerska igra da pokaže prijetnje;

                      Carnivore, nema na čemu. pa ti se kužiš u tržište !!!, mogao bi pojasniti kako globalno tržište utječa na svjetska strujanja financija i kapitala što za poslijedicu ima korporativnu manipulaciju životima ljudi; ili je to možda uzrok? ne znam tko je uzrok korporacije ili globalno tržište, tko koga uvjetuje, tko je kome poslijedica.
                      Evo skinuo sam film i pogledao vise od polovice. Jako je zanimljiv. Mislim cilj je potaknuti puk na razmisljanje o takvim stvarima iako do sada nije prikazao nista previse novog.

                      Sada kako ovo ukratko prikazati

                      1) Dakle Trzisna ekonomija u kojoj se nalazimo se bavi tržišnimm natjecanjem izmedju tvrtki, a cilj svake tvrtke je maksimizacija profita tj istisnuti i pobijediti konkurenciju. To je ground rule koje vas uce na prvom satu osnova ekonomije.

                      2) Stvaranje tih velikih korporacija i natjecanja na globalnom nivou zapocelo je u 19 st kao posljedica industrijske revolucije tj velikog ulaganja u istrazivanje i razvoj (proizvodnja postaje sve veca, serijska, a ako zemlja ima skupu radnu snagu to znaci da tvrtka ima velik trosak rada, profitabilnost joj pada s svakim dodatnim radnikom) i promjenama u domacoj ekonomiji, no i razvoj same tehnologije (ali i interneta) omogucio je tvrtkama mobilnost i seljenje u zemlje treceg svijeta gdje je resurs zvan rad puno jeftiniji i gdje ce moci marginalizacijom fiksnih troskova ali i iskoristivoscu resursa rada kapitala i zemlje postici konkurentna cijena (ekonomija razmjera) i ostvarit veci profit.

                      3) U tim uvjetima od malih tvrtki pocela su nicati velika poduzeca. Ona su zahtijevala ogroman kapital. Nabaviti toliki kapital od jedne ili manjeg broja osoba je nemoguce, pa su se razvila d.dovi tj dionicarska drustva gdje je vlasnistvo podijeljeno medju vlasnicima dionica. Posto ne mogu svi dionicari upravljati poduzecem, a vecina ih zeli samo povrat na ulozeni kapital recimo u obliku isplate dividendi doslo je do odvajanja vlasnicke i upravljacke funkcije. Takodjer se javlja uz maksimizaciju profita novi cilj, a to je usporedni cilj maksimizacija dioničarske dobiti.(Shareholders value)

                      3) Uprava naime ne moze biti odgovorna za ponasanje poduzeca jer su oni samo zaposlenici postavljeni od strane vlasnika tj dioničara, a njih je previse da bi odgovarali za obaveze poduzeca. Zbog toga je doslo do instituta pravne osobnosti korporacije (kasnije se to primjenilo i na neke druge pravne oblike - d.o.o.)

                      4) U dobro uredjenim ekonomskim sustavima, poduzeca maksimizirajuci profit, ujedno maksimiziraju funkciju cilja cijelog sustava od koristi dioničara do koristi cijelog dristva. Drugim rijecima, poduzeca bi trebala maksimizirajuci profit maksimizirati i drustvenu korist.

                      No velike korporacije su nesvjesni entiteti bez ugradjenog moralnog osjecaja, a problem nastaje u politicki nestabilnim i korumpiranim drzavama, gdje kaos i nedostatak zakona dovodi do nemoralnih ponasanja korporacija (primjer RH).

                      Pozivanje korporacija na tzv društveno odgovorno ponašanje ili etički kodeks koje bi trebalo bit sastavni dio poslovanja svake korporacije odnose se na odgovornost prema društvu u kojem se korporacija nalazi (slučaj Karlovačke pivovare - odličan primjer drušveno neodgovornog ponašanja) i odgovornost prema samoj prirodi (tj zagađivanju - CO2 kartice kojima velike korporacije trguju da dobe kredite za zagađivanje tj emisiju vise CO2 a i njima se skrece pozornost s mnogo opasnijih stvari koje rade)

                      Ljudi smatraju da su velike multinacionalne kompanije često iznad zakona pa im nije problem državu na neki način prisiliti da zakon donesu "po kratkom postupku" što je istina u zemljama poput naše no zapravo ne mora ih niti nagovoriti kada uglavnom odlaze u zemlje u kojem zakoni iz tih krugova niti ne postoje. Kao sto su prije bili u Kini i istoku, sada su vec dobrim dijelom u Africi gdje imaju nove robove.

                      Gotovo besplatna radna snaga, zakona nema, mogu iskoristavat resurse, zagadjivat okolis i ostvarivat profit bez ikakvog utroska rada, kapitala ili zemlje. I onda jos takve korporacije diktiraju lokalnom stanovnistvu kako da se ponasa.

                      Bio je jedan slican dokumentarac na ljeto na TVu i bas su istrazivali slucajeve u Kini i Africi, jednostavno strasno. Brane ljudima u Africi da struju koriste jer navodno tako zagadjuju, a oni tamo imaju ogromne pogone, vile, klima uredjaje itd. Dok u Kini doslovno imaju zgrade gdje ljudi danonocno rade i ne placaju ih po 6 mj i to u neljudskim uvjetim slicnim skladistu i moraju svi zajedno tamo spavati dok sefovi sjede u centru grada u prekrasnim uredima i prave se da ne znaju o cemu se radi. Tj govore kako ce uskoro isplatit zaposlenike


                      PS nisam dovrsio ali idem sad na trening pa cu vam kasnije jos napisati par stvari

                      LP
                      "Ako te prihvatim onakvim kakav jesi, učinit ću ti loše. Međutim, ako se prema tebi odnosim kao da si ono što si sposoban postati, pomoći ću ti da to postaneš." Johann Wolfgang Goethe

                      Comment


                      • #12
                        Re: Zeitgeist

                        Ako se vrijeđa vjera to zasigurno necu gledati.

                        Comment


                        • #13
                          Re: Zeitgeist

                          -.-"
                          kako volim krscane... vrijedjaju se na sve isusekriste... sad ti neces cijeli dokumentarac pogledat zato jer se pojam religije gleda kroz drugu perspektivu...
                          ja sam dao profesoru iz vjeronauka to, rekao je da je zanimljivo, i da je super jer je sve ARGUMENTIRANO, nije vrijedjanje...
                          Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                          Comment


                          • #14
                            Re: Zeitgeist

                            Carnivore, joj hvala! hvala puno; tako si puno napisao i trudio se, svaka čast!
                            samo mi objasni ovo, vezu tržište - multinac.kompanije, tj. da li tržište (finansijsko, tržište kapitala...) kreira svjetsku neravnotežu moći ili ju kreiraju direktno multinac.kompanije;
                            dakle zanima me tko je kome sredstvo, tko koga uvjetuje: tržište uvjetuje kompanije ili kompanije uvjetuju tržište; zašto to tupim? želim spoznati tko je glavni krivac/uzrok! zanima me tko je odgovoran za utjecaj na život planete, fenomen neoliberalnog tržišta ili multinac.kompanije.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Zeitgeist

                              Originally posted by hardcora
                              dakle zanima me tko je kome sredstvo, tko koga uvjetuje: tržište uvjetuje kompanije ili kompanije uvjetuju tržište; zašto to tupim? želim spoznati tko je glavni krivac/uzrok! zanima me tko je odgovoran za utjecaj na život planete, fenomen neoliberalnog tržišta ili multinac. kompanije.
                              E sad ti tražiš jednog krivca.

                              Ja mogu reći da smo mi kao građani krivi odnosno odgovorni jer podržavamo sustav i ne vršimo pritisak na vlast i korporacije. No za to opet treba biti neki vid organizacije ili udruženja kako bi mogli nešto napraviti. Nažalost ima mnogo aktivističkih organizacija koje rade svaka za sebe, mjesto da se međusobno udruže.
                              The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

                              Comment

                              Working...
                              X