Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nogomet i općenito

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nogomet i općenito

    Kao prvo, hvala svima koji su napisali veliki broj vrhunskih članaka/postova, zadnja 3 dana čitam sve što sam stigao na forumu, što bih dao da sam ovakvo nešto učio u školi ili čitao ovaj forum prije 5+ godina, vjerojatno bih imao skroz drugačiji život, ali nikad nije kasno

    Iako ovo nije mjesto za nogomet, uz ovoliko pametnih ljudi punih znanja mislim da bih mogao dobiti neke smjernice, a i ne bi trebalo bit pretjerano velike razlike u prehrani.

    Moje znanje o prehrani se svodi na nedavno pročitanu knjigu od Đokovića (tko ne zna, knjiga je o bezglutenskoj dijeti, a po njemu to je glavna stvar zašto je postao br. 1 na svijetu)

    Prije tjedan dana sam posjetio jednu uglednu nutricionistkinju (koja savjetuje nekoliko vrhunskih hrvatskih sportaša), a razlog je 10-godišnji brat koji je stalno izgledao i osjećao se umorno. Istina je da ima mnogo treninga tjedno (8-9 aktivnosti), ali stvarno se trudimo dozirati (a trenira nogomet i karate), i kako radimo ozbiljnije oko 6 mjeseci čudno mi je da nakon 10-15 min treninga se osjeća umorno.

    Zaključak nutricionistkinje je bio da je žedan (dehidracija), gladan (jede hranu koja ga ne puni), pun masnoća i da mu nedostaje vitamina B,D i magnezija te nam je preporučila ovakvu prehranu (ovo sam napravio prema bilješkama)
    2014-03-28_0804.png
    2014-03-28_0805.png

    Još je nadodala da uzimamo whey proteine poslije treninga, i aminokiseline (WCAA) prije treninga, i trenutno sam procesu nabavke toga.

    E sad, tu mi ima par nelogičnosti pa bih volio to potvrditi sa vama, pametnim ljudima.

    1. Bijeli kruh - svi više manje pljuju po tome, ona je rekla da nije toliko loš i da se može jest, samo nek je jače pečen
    2. Mlijeko - čujem jako puno ljudi kako se žale na kupovno mlijeko, a ona je rekla da djetetu treba kalcija... imam mogućnost nabavke baš domaćeg svježeg mlijeka, ali za to je rekla da je premasno
    3. Sol - bijelo brašno, sol, šećer (svugdje se može pročitati da su to ubojice zdravlja), a njezino objašnjenje za sol je "što drži bovu na vodi, tako ta sol drži našu vodu da je ne ispišamo"
    4. Voda s limunom ujutro - nikako na prazan želudac jer će citrati napraviti rane na želucu; znam 1 vrhunskog sportaša koji ovo pije svako jutro
    5. Test intolerancije - ukratko smeće... kad sam naveo primjer Đokovića, rekla je da je stvarno intolerantan na gluten, da ne bi mogao se uopće baviti sportom (nisam htio diskutirati o tome, ali moje mišljenje da ne mora svatko biti 100% intolerantan ili 100% tolerantan)
    6. Prehrana po krvnoj grupi - također smeće... na prehranu utječe okoliš

    Eto, kako se radi o 10-godišnjaku, stvarno ne bih volio raditi greške, te pomoći da ništa ne sprečava njegov talenat u razvoju.
    Naša prehrana je stvarno bila masna (95% svinjetina, bez ribe, malo salate, slavonsko-bosanski mix), ali u zadnjih tjedan dana vidimo pomake i bolje raspoloženje kod svih u kući.

    Hvala svima
    Last edited by thezemo; 28-03-14, 09:28.

  • #2
    Re: Nogomet i općenito

    možda je došlo do pretreniranosti i zato je umoran.. mislin ipak se radi u klincu od 10 godina, dva sporta trenira i to ako san dobro shvatio 8-9 treninga ukupno tjedno.. bez obzira koliko su ti treninzi nazovimo iih dječji, možda je jednostavno premoren.. nisan neki stručnjak ali ja bi za početak preporučija da barem jedan cili tjedan smanji aktivnosti ili ih kompletno izbaci da se malo odmori pa da vidiš onda kakvo je stanje, možda mu samo fali odmora.. dalje samo san na brzinu bacija oko na ovu prehranu iz tablice, tu je previše pršuta, pancete, masnoga uglavnom - stvarno jako loše.. prehrana treba bit raznovrsna, daleko od toga ime ovde dosta različitih stvari ali većina ih je loša... uglavnom ja smatram da je tu došlo do nekakve pretreniranosti, nedovoljan unos ugljikohidrata i pod time mislim zdravih kompleksnih ugljikohidrata, ne šećera i definitivno dehidracija, on je još mali i sada je dobro vrime da stekne naviku da pije šta više vode.. pogotovo tokom tih treninga.. ovo oko mlijeka, ma to je okej 1-2 čaše dnevno on je sada u razvoju i treba mu.. a prehrana po krvnoj grupi- nebi to komentira nisan ni za ni protiv, neka mu prehrana bude zdrava i raznovrsna- zobene pahuljice, piletina, riža, meso, jaja, puno voća i povrća, ribe razne itd itd.. šta manje masti .. pozz
    when you want to succeed as bad as you wanna breathe than you will be successful

    Comment


    • #3
      Re: Nogomet i općenito

      Originally posted by thezemo View Post
      .........Eto, kako se radi o 10-godišnjaku, stvarno ne bih volio raditi greške, te pomoći da ništa ne sprečava njegov talenat u razvoju....................
      Strašno.....

      Pustite dete da se igra sa svojim vršnjacima, aman....
      Pivo za masu, rakija za defku...

      Comment


      • #4
        Re: Nogomet i općenito

        Originally posted by Dača View Post
        Strašno.....

        Pustite dete da se igra sa svojim vršnjacima, aman....
        To sam i ja tija reć, ali nisan tija bit previše dirketan, ipak nije moje da se miješam u tuđi život.. ali definitvno se slažem s tobom..
        Ako ništa neka barem napravi tjedna odmora, pretreniranost je tu stvorila problem.. nema ništa od njegovog talenta ako se stalno umara ka konj
        when you want to succeed as bad as you wanna breathe than you will be successful

        Comment


        • #5
          Re: Nogomet i općenito

          koje gluposti, kako je daca napisao-pustite djete da se igra, nikad se ne zna kad je kome zadnji dan-uzivajte u zivotu
          Druga je stvar ako djete ima samo zelju, volju itd.
          Prehrana bogata P i M, te dovoljno UH da pokrije sve njegove potrebe
          Neka jede i kruh i sve ostalo sto i njegovi vrsnjaci, nema smisla da se odvaja i odskace, nije vam cilj napravit samotnjaka koji nece znat sto j igrat se i uzivat, osim ako on osjeti da mu neka hrana smeta.
          Nema vam smisla usporedivat djete s dokovicem il nezz kim, svi smo drukciji i svi drukcije reagiramo na istu stvar
          M neka drzi na minimalno 1+g/kg
          P klasika, min. 1.5-2g/kg (zivotinjskog podrijetla)
          UH, to cete morat sami naci mjeru da se ne pocne debljat a da napreduje s kilazom itd-ipak je to djete u razvoju
          Mikronutrijente, odnosno vitamini i minerali... najjednostavnija je opcija kzpit neke multivitamine i multiminerala skladno njegovoj dobi i tezine ta aktivnostima
          1-2 tjedna postenog odmora dobro dodu savkome pa bi vjerojatno tako i njemu, nece u tom vremenu nista izgubit, cak moguce da ima daleko vise koristi nego stete
          Nikad ne stavljejte neke previsoke ciljeve i ocekivanje pred svoju djecu/ bracu...pustite ih neka uzivaju i nek se igraju-nek budu djeca
          Pomozite im koliko vas traze i budite podrska ali forsiranje necega... unistit necije djetinjstvo radi svoga nekog sna ili nekih svojih zamisli............


          Bijeli kruh-za njega je vise nego ok
          Mlijeko-za njega je vise nego ok-bilo domace ili kupovno
          Sol, ne treba pretjerivat ali mu ne treba ni zabranit
          Test itolerancije- nepotrebno- ako osjeti da mu nesto smeta-neka izbaci
          Limun i voda--nitko nikad nije postigao nista vise s tim nego sto bi bez toga pa nece ni on-vi ste LUDI ako djete tjerate da to pije ujutro ili u bilo koje doba dana (osim toga, limun je beba za zelucanu kiselinu)

          Malome jedino whey da upotpuni prehranu i zaboravite te igre s jelovnicima-zelite da malog ismijavaju kao nekog outsajdera ili da mali prolupa????
          Malo pretjerujete-on sad mora uzivat u onom sto radi-a talent, imat ce vremena za brusit talent...ako prije ne izgori s vama!!

          E i slabost/umor na treningu- moguce i zbog obroka prije treninga... probajte za promjenu ubacit neki obrok s nesto vise M ili slozenih UH, bez secera itd
          Last edited by Corry; 28-03-14, 11:53.
          MYPROTEIN

          Comment


          • #6
            Re: Nogomet i općenito

            neka bude u kalorijskom plusu(300-500 kcal vise nego sto potrosi), neka uzima 1-2g proteina po kg mase(uzmi mu myprotein 5 kg od cokolade, netreba mu BCAA), 1-1.5g masti po kg mase, ostalo neka se izroka ugljikohidratima da ispuni kalorijski unos. Dalje, najlakse, ako mu se neda trpat miljardama voća i povrća, kupi neki dobar daily vitamin + c vitamin( min 5x RDA..), d vitamin.

            btw izvori hrane mu ne trebaju biti striktni tipa riza i piletina i oslic. vec svakakvi izvori, jer je djete, i samo ce dobit pristice malo i los dah i tjt. ali ce sve bolje iskoristiti nego enka starija osoba. dakle ako mu se jede snikers..DAJ MU GA...jebo vas med da vas jebo (jos od djetinjstva imam trumu na med...zlica meda ujutro MRS)

            nadalje pogledaj sve ove videe i bit ces pametniji.
            https://www.youtube.com/user/Team3DM...?query=pyramid

            nisam citao prosle postove, pa se izvinjavam ako sam ponovio nesto..


            e da i sve te nutricioniste iz hrv nabijem na K...jer su svi za K....moze ti ih preporucit neki debi.lan nogometas koji nema pojma o nicemu i naravno da ce mu ovo sto prica nutricionskinja zvucat tocno i čarobno, njemu bi i ovi iz herbalajfa zvucali WAUUU ..na kraju klrajeva zato i jasu svi poludiili za herbalajfom..kad nemaju svojega predznanja onda ti svatko moze svasta rec i ti mu vjerujes ko budala..
            Last edited by staragarda; 28-03-14, 12:01.
            Do Whatever the Fuck You Wanna Do

            progressive overload, squat, deadlift, bench press.
            kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

            Youtube:

            Primjer treninga snage/hipertrofije
            Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
            Sve o prehrani
            Sve o treningu

            Comment


            • #7
              Re: Nogomet i općenito

              Ja stvarno neznam sta da kazem, ovakvu prehranu da mu nutriconist sastavi i to kao vrhunski je blago receno jedno veliko sranje. Uz ovoliko masti i sranja u prehrani pa neznam tko se nebi osjecao umorno. Slazem se u potpunosti sa svime napisanim da netreba djetetu zabranjivat i forsirat ga i slicno ili kroz njega pokusavat ostvarit svoje snove ali mislim da netreba ni sve dopustat, treba mu usadit kvalitetne zivotne i prehrambene navike. Koliko vidim kljucna stvar ovdje gdje nastaju najveci problemi je kvalitetan obrok prije aktivnosti. Neka to bude neki kompleksni uh i neki izvor proteina i sigurno se nece lose osjecat nakon toga. Takoder isti obrok nakon treninga i mislim da problema nece biti. Netreba mu ni whey ni neznam sta, daj ne komplicirajte to je dijete i ne opterecujte ga time da jos pije shakove ili slicno. Usadite mu kvalitetne prehrambene navike i dijete ce vam biti zahvalno ali ne na nacin da mu sve ogranicavate nego od svega izaberite ono sto voli i ukomponirajte to. E sad dehidracija i to pa naravno da mora pit vodu tokom aktivnosti, a i to zna valjda i sam pa da imo i 5 godina lol. I cisto da se osvrnem na ovo ostalo, bijeli kruh je sranje i nije neki izvor kvalitetne energije i zbog naglog pada inzulina moze osjecati umor nakon kratkog vremena pa ako imate priliku ga zamjenit sa integralnim ili razenim ne vidim razlog zasto to ne napraviti barem u vasem domu, a sad ako pojede nesto vani Boze moj nista strasno nemojte dramu radit oko toga. Mlijeko isto nije neka namirnica i ima puno boljih izvora kalcija al ako mali voli bas mlijeko dajte mu malo, makar vecina djece nisu luda za mlijekom. Sol je potrebna pogotovo ako ima puno aktivnosti al ono sve sa mjerom, cisto zacinit hranu da nema bljutav okus ako je potrebno. Voda sa limunom ujutro je stavka iz ayurvede al nije to za djecu i neki imaju problema sa zeludcem zbog toga, tako da ne. A ovo ostalo su gluposti i kakav dokovic i sta je vama pa to je dijete, dajte mu da uziva u djetinjstvu, budite mu potpora i omogucite mu da se bavi onime sto voli, a ne radite od njega stroj. I samo da ponovim treba mu usadit kvalitetne zivotne i prehrambene navike, pogotovo u kuci jer dijete ce se ugledati na vas to je naprosto tako al nemojte mu branit ni obicne stvari koje djeca vole i radit od toga cirkus. Sve sa mjerom. Makar sve mi se vise cini da tu nije problem dijete nego cijela obitelj se hrani katastrofa pa krenite od toga pa ce se stvari lancano popraviti.

              Comment


              • #8
                Re: Nogomet i općenito

                Originally posted by Homemade View Post
                ...makar vecina djece nisu luda za mlijekom..
                Gdje ti živiš, još nisam upoznala takvo dijete

                OT:
                Originally posted by thezemo View Post
                Istina je da ima mnogo treninga tjedno (8-9 aktivnosti), ali stvarno se trudimo dozirati (a trenira nogomet i karate), i kako radimo ozbiljnije oko 6 mjeseci čudno mi je da nakon 10-15 min treninga se osjeća umorno.
                +
                Originally posted by thezemo View Post
                Naša prehrana je stvarno bila masna (95% svinjetina, bez ribe, malo salate, slavonsko-bosanski mix), ali u zadnjih tjedan dana vidimo pomake i bolje raspoloženje kod svih u kući.
                =
                Originally posted by thezemo View Post
                ... nakon 10-15 min treninga se osjeća umorno.
                Ovaj plan koji si napisao na temelju savjeta nutricionistkinje je odličan i pričekaj još koji mjesec da vidiš jel se stanje popravilo. Sigurna sam da hoće ako ste tako "loše" prije jeli, jer je ovo već sasvim solidan plan za jednog sportaša.

                Također, nije mi jasno kako ti brat uopće ima želju za bilo što trenirati ako se tako umorno osjeća, ili ga vi tjerate na to? Nadam se da ne
                Simplify.

                There are no shortcuts to any place worth going.

                ON GOOD DAYS I WORKOUT. ON BAD DAYS I WORKOUT
                HARDER.


                Comment


                • #9
                  Re: Nogomet i općenito

                  Napomena uz vodu

                  STOJEČKI
                  Gledati u povišenu točku
                  Dignuti lakat do visine čaše
                  Popiti u komadu


                  za dijete od 10 godina koje ima nadobudnog starijeg brata. Da li i ti tako piješ vodu, ili samo mlađi brat profesionalni sportaš?
                  silnim ograničenjima ćete mu ubit svaku želju za sportom, pustite ga da i uživa malo.

                  lijepo je što se brineš za brata, al ono, ima samo 10 godina
                  The day you started lifting is the day you became forever small. Because you will never be as big as you want to be. Or as you think you are.

                  Fak me, right?

                  Comment


                  • #10
                    Re: Nogomet i općenito

                    Stvarno ne razumijem zašto odmah toliko bolesnih pretpostavki. Da sam toliko bolestan koliko svi izgleda misle, ne bih se ovdje raspitivao kako mu pomoći.
                    Mislim, shvaćam da je to normalno očekivat od ljudi kad su današnji uzori djeci Zdravko Mamić i Miley Cyrus, i kad milijuni djece umiru od gladi dok se baca hrane dovoljno za prehranit 3 puta toliko djeca. Mislim, i moje pretpostavke o bodybuildingu su, prije nego sam počeo čitati o tome, bile bolesne, pa eto sad na jednom takvom forumu učim i pitam za savjet.

                    Slažem se da je vjerojatno došlo do pretreniranosti i smanjili smo neke aktivnosti. U svakom nogometnom klubu se radi minimalno 3x tjedno + utakmica vikendom/nekad dvije. Mi smo dodali još 2 individualna treninga sa stručnjakom (na dane kad nema trening u klubu), te dodali karate 1-2x tjedno zbog fleksibilnosti i koordinacije. Po stručnoj literaturi za taj uzrast je to optimalno, a karate ne izgleda kao veliki napor jer trenira oko 6 mjeseci i još više-manje uče osnovne stvari. Naravno da ovaj nogometni dio se sve svodi da se djecu nauči nešto kroz igru. I to što ima 2-3h individualnog treninga više nego vršnjaci ne znači da ne smije iz kuće ili nema vremena za druženje sa prijateljima.

                    Svi ti treninzi se rade u grupi (većoj ili manjoj) te su to većinom prijatelji iz ulice/škole, a ako sam pročitao knjigu od Novaka Đokovića koja govori o prehrani ne znači da očekujem da će postati Novak Đoković.

                    Naravno da sam prijatelj sa svojim bratom i imamo normalnu obostranu komunikaciju (što se za dosta ljudi ne može reć) pa je moja briga za njega jedan od razloga zašto tražim savjet, a vjerujem da svatko od vas ima tko brata/sestru/dijete/rođaka koji se iskazuje u nečemu, štogod to bilo, bi mu probao pomoć da napreduje koliko je u mogućnosti. Kako je bila zimska stanka i treniralo se manje, mislili smo da je to možda razlog, nismo odmah pomislili na prehranu, pa smo smanjili treninga zadnjih mjesec dana (na 4-5 aktivnosti), ali ni to nije djelovalo i tako smo zaključili da je problem u nečemu drugom.

                    Više manje ovo što je @gavranka rekla je i nutricionistkinja zaključila, da jednostavno dijete nema odkud crpiti energiju, a jetra je preopterećena mastima.

                    Svakako bolje da smo ranije otkrili problem, nego kasnije, a prelazak na zdraviju prehranu će sigurno pomoć svim članovima obitelji.

                    Hvala puno svima na savjetima

                    Comment


                    • #11
                      Re: Nogomet i općenito

                      Razumijemo tvoju brigu za mlađeg brata. Ali takva forsiranja ne vode ni cemu. Kad sam procitao aminokiseline za desetogodisnjaka prije treninga, zgrozio sam se. Pa ni klinci, pioniri ili sto vec koji igraju za Barcelonu, Real Madrid, Bayern ili koji već klub nisu podvrgnuti takvim "mjerama".

                      Comment


                      • #12
                        Re: Nogomet i općenito

                        Tek sam sad pogledao jelovnik--- netko se tu zahebava ili sta?? ne kuzim foru???
                        ispada tako jer nije normalno da djete od 10 g. zivi takvim zivotom!
                        Imam i ja jednog decka od 14g koji ima bolesno velik potencijal kako u nogometu tako i u biciklizmu pa mu nitko ne brani nista, das mu savjete, razgovaras s njim, objasnis kako neke stvari funkcioniraju, na njemu je da ide u smjeru u kojem osjeca da zeli ici... mozda ti je brat umoran psihicki od svega toga, gadno je kad se gubi volja i motivacija...
                        MYPROTEIN

                        Comment


                        • #13
                          Re: Nogomet i općenito

                          Pa aminokiseline i proteini su preporučeni od nutricionistkinje, kao što sam i napisao, a i naveo sam da se ne slažem sa svime te zato tražim savjet.

                          Znači, bolje da nastavi jest sve masno i šta bude?

                          Comment


                          • #14
                            Re: Nogomet i općenito

                            Jesi siguran da si joj rekao da je za desetogodisnjaka, a ne za tebe? Ja ovo govorim kao laik , iz neke vrste osobnog iskustva. Ne treba dijete forsirati na ista, vazno da je zdrav i sretan.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Nogomet i općenito

                              Žao mi je što sam uopće pitao išta.

                              Retardiran sam pa ne znam jesam ispitivao nutricionistkinju za sebe ili za njega?
                              Zašto osjećate potrebu komentirat ako niste ni pogledali što piše?

                              Pročitao sam svoj post 2x i jednostavno ne razumijem. Ako sam rekao da je moje predznanje o prehrani knjiga od Novaka Đokovića i par dana čitanja foruma, odkud bolesne ideje da želim da moj brat bude Novak Đoković.

                              Isto tako ako sam naglasio da sam bio kod nutricionistkinje (koja savjetuje Alena Halilovića, Sandru Perković i još par poznatih igrača) te navedem što je ona napisala, i u nijednom trenutku ne navedem da sam to ja rekao (osim tamo di sam naglasio što ja mislim) zašto toliki napadi?

                              I u kojem trenutku sam ja rekao da tjeram dijete na išta? Evo sad trošim svoje dragocjeno vrijeme odgovarajući na ovu temu, a on me zove da idemo na trening da ne zakasnimo.

                              Gl svima, neću više ništa pisat, hvala par normalnih ljudi čije savjete ću poslušat, očito ovaj retardirani balkanski mentalitet o ljubavi prema samom sebi i uzdizanju samog sebe ne može iz nas te smo zato tu i di jesmo, u kurcu.

                              Comment

                              Working...
                              X