Announcement

Collapse
No announcement yet.

odnos izmedu misicne mase i snage

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • odnos izmedu misicne mase i snage

    mlad sam i nov sam u "bodybuilding vodama" pa me nemojte ismijavati zbog ovog pitanja

    zanima me kakav je odnos izmedu misicne mase i snage?

    kad gledam americki nogomet, "najjaci igraci" ne izgledaju nabildano nego debelo
    isto vrijedi sa bacicima kugle,ne izgladju nabildano nego debelo,ali imaju "snagu"
    najbolji bacaci koplja nemaju nabildana ni leda ni prsa ni ruke(nemaju veliku misicnu masu),ali imaju "snagu"
    oni koji se bave skokom u vis nemaju velike noge itd......

    pitanje je da li misicna masa ima veze sa snagom i u kakvom su odnosu ?

  • #2
    Re: odnos izmedu misicne mase i snage

    najbitniji detalj bi bio taj da ljudi koji treniraju zbog snage (vjerovatno) nikada ne idu na dijetu da bi istaknuli mišiće ispod masti.
    Znoj štedi krv

    Comment


    • #3
      Re: odnos izmedu misicne mase i snage

      Ja ti mogu reći da masa i snaga nisu nužno povezani.
      U mom gymu ima likova koji stvarno na nikaj ne liče, ali dižu težine veće za 30-40% od svoje kilaže (pričam o čučnju, DL-u i benchu).
      Dok s druge strane ima likova koji su fino građeni i imaju mase, ali rade s nekim normalnim kilažama.

      Comment


      • #4
        Re: odnos izmedu misicne mase i snage

        Originally posted by kingpin View Post
        najbitniji detalj bi bio taj da ljudi koji treniraju zbog snage (vjerovatno) nikada ne idu na dijetu da bi istaknuli mišiće ispod masti.
        Ovo!

        Pitanje ti poprilicno ide u sirinu a jos vise u dubinu, tip pitanja di bi mora procitat ozbiljnu strucnu literaturu da bi dobia potpun odgovor. Uglavnom, probat cemo laicki i sta krace.

        Misicna masa i snaga su povezani. Misici su pokretaci i sasvim je logicno da ako imas vise misica koji bi te pokretali, triba bi bit u stanju proizvest vecu snagu. I zato je za snagu apsolutno dobro ako ides nabacit malo misica.

        Medjutim, snaga je prije svega funkcija zivcanog sustava. Dakle, pravo je pitanje koliko je tvoj zivcani sustav u stanju aktivirat te pokretace. Svaki misic ima zivac koji ga inervira i kroz koji dolazi signal za aktivaciju, i ovisno o jacini tog signala, misic ce napravit jacu ili slabiju kontrakciju i ovisno o tome ces proizvest pokret sa vise ili manje snage. Znaci, za snagu je vrlo bitno koliko zivcani sustav "dobro raspolaze" misicima koje ima na raspolaganju te koliko jak signal je u stanju poslat.

        Misicnu hipertrofiju postizes ukupnim volumenom treninga:

        Pogledaj video i bit ce ti jasno kako to funkcionira.

        Takodjer ulogu igra i tehnika. Osoba koja trenira godinama i usavrsila je neki pokret(ona famozna prica o 10 000 working hours ili 10 000 reps) ce sigurno bit jaca od osobe koja je tek pocela radit cucanj(recimo da su na istoj kilazi) cisto na temelju efikasnosti CNSa u provodjenju pokreta sa maksimalnom kordinacijom i iskoristivoscu raspolozivih motornih jedinica.

        Uz to, ljudi imaju razlicite duljine kostiju, i samim time, neki pokreti ce im bit tezi nego drugima jer imaju losije poluge. Al ni tu nije kraj. Svaki misic se veze na kost na odredjenom mistu, medjutim, moguci su milimetarski otkloni, i recimo nek se jednoj osobi misic veze milimetar nize, a drugoj milimetar vise, jedna ce bit u stanju proizvest vecu snagu sa istom kolicinom misica, istom duzinom kostiju i jednakom snagom zivcanog impulsa.

        Ovo zadnje je tebi sasvim nebitno, ako te zanima snaga, uvati se nekog programa i nadji dobrog mentora da ti pokazee tehniku i upri.

        Inace, bacaci koplja nisu mosntruozno jaki. pitkemaki i torkildsen recimo imaju (polu)cucanj 170-200, bench 130-150 tng, deadlift 200-220, za osobe koje se cili zivot bave sportom to je jako lose.

        Comment


        • #5
          Re: odnos izmedu misicne mase i snage

          Nakon Maximusovog odgovora triba lockat temu. Sve je rečeno.

          Comment


          • #6
            Re: odnos izmedu misicne mase i snage

            znaci atleticari treniraju zivcani sustav,a body builderi misice ?
            u cemu je razlika u vjezbama ?

            Comment


            • #7
              Re: odnos izmedu misicne mase i snage

              Iman osjecaj da ili:

              1. nisi pogleda video
              2. nisi razumia *****.


              Potrosia san 10-15 minuta zivota da bi ti napisa jasan i dovoljno opsiran odgovor i onda dobijen odgovor "super fala al predugo je to tvoje sranje, daj nesto u jednu recenicu". Nek se neko drugi nadoveze, ja neman volje pisat jos jedan roman koji ionako neces procitat niti svatit.

              Comment


              • #8
                Re: odnos izmedu misicne mase i snage

                Originally posted by Kahn View Post
                Nakon Maximusovog odgovora triba lockat temu. Sve je rečeno.

                +1........
                Originally posted by madmax22
                da li mogu samlivene zobene stavit u vodu da se namakaju ili prvo u vodu pa onda samlit?
                Originally posted by jocker77
                Znaci uzimati ga i u dane netrenianja i jel bitno kreatine i amino pomijesat u shakeru ili moze i u obicnoj boci
                Originally posted by Hajduk
                isto tako i zgibovi, prije 1 godinu sam jedva mogao izvući 5 zgibova, sad mogu 12-13,vjerojatno je tome doprinjeo i ...Gold Whey Standard...kojeg sam koristio od siječnja do veljaće ove godine .

                Comment


                • #9
                  Re: odnos izmedu misicne mase i snage

                  Originally posted by Barney Stinson View Post
                  znaci atleticari treniraju zivcani sustav,a body builderi misice ?
                  u cemu je razlika u vjezbama ?
                  skini knjigu i tu ces naci nesto vise o tome sto te zanima

                  supertraining

                  https://drive.google.com/uc?id=0B0wb...xport=download
                  Do Whatever the Fuck You Wanna Do

                  progressive overload, squat, deadlift, bench press.
                  kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

                  Youtube:

                  Primjer treninga snage/hipertrofije
                  Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
                  Sve o prehrani
                  Sve o treningu

                  Comment


                  • #10
                    Re: odnos izmedu misicne mase i snage

                    Originally posted by Maximus1950 View Post
                    Iman osjecaj da ili:

                    1. nisi pogleda video
                    2. nisi razumia *****.


                    Potrosia san 10-15 minuta zivota da bi ti napisa jasan i dovoljno opsiran odgovor i onda dobijen odgovor "super fala al predugo je to tvoje sranje, daj nesto u jednu recenicu". Nek se neko drugi nadoveze, ja neman volje pisat jos jedan roman koji ionako neces procitat niti svatit.
                    procitao sam,i ono sto sam shvatio je da za bacit koplje ne treba imati samo misicnu masu,nego i dobar zivcani sustav i tjelo "mora biti naviknuto na potez bacanja koplja"
                    i zato ovaj lik
                    http://www.source.ba/galerije/slike/...koplja%206.jpg
                    moze baciti koplje dalje od ovog lika
                    http://www.evolutionary.org/wp-conte...man-posing.jpg

                    i ono sto me zanima,kakva je razlika u trebingu,ne vjerujem da je jedina razlika sto jedan koristi sistem 3-10 a drugi 5-5

                    Comment

                    Working...
                    X