Announcement

Collapse
No announcement yet.

Problem povećanog kolesterola i prehrane

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problem povećanog kolesterola i prehrane

    Napravio sam sistematski pregled. Sve je u redu osim malo povišenog tlaka (možda uzbuđenje kod doktora) i vrijednosti LDL kolesterola od 3,2 (a gornja granica je 3).

    Čudno mi je to zbog toga jer se koliko toliko držim "pravilne" prehrane (koliko stižem zbog posla). Trening radim isto kad uhvatim vremena, u prosjeku 2x tjedno u kućnoj mini teretani po 1 sat vremena.

    Posni sirevi, tuna, riba, bijelo meso, voće, zobene pahuljice, riža, jaja (dnevno 3-4)...

    Da li možda utječu jaja/nešto/whey (mjericu Elite wheya miješam sa zobenima, bananom i mlijekom ujutro, a mjericu istog wheya + mjericu grožđanog šećera nakon treninga).

    Ili je nešto treće? Možda je uzrok tome i stres?

    p.s. Isprike ako je krivi podforum, ne mogu pristupiti podforumima "Zdravlje" i ostalima.
    "I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)

  • #2
    Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

    jaja sadrze lecitin koji rastvara LDL,tako da ne vjerujem da je od njih...
    ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

    Comment


    • #3
      Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

      godine, visina, kilaza, staz?
      Originally posted by Bilderčić
      Originally posted by Dehydronator
      sve do grama tjedno je natural
      gram tjedno ???? ma da covjece pa de onda izracunaj za 1 god. koliko bi trebao dobit misica
      48 grama ? ahahahhahahahahhahahahaha

      Comment


      • #4
        Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

        http://www.ordinacija.hr/zdravlje/pr...e-kolesterola/

        Comment


        • #5
          Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

          http://www.ordinacija.hr/zdravi-tanj...e-kolesterola/

          Comment


          • #6
            Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

            Armani, hvala na linku, ali to manje više znam

            Originally posted by Archiv3r View Post
            godine, visina, kilaza, staz?
            25 godina, 186 cm visine, 92 kg, par godina rekreacijski
            "I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)

            Comment


            • #7
              Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

              Originally posted by Huncvut View Post
              Napravio sam sistematski pregled. Sve je u redu osim malo povišenog tlaka (možda uzbuđenje kod doktora) i vrijednosti LDL kolesterola od 3,2 (a gornja granica je 3).

              Čudno mi je to zbog toga jer se koliko toliko držim "pravilne" prehrane (koliko stižem zbog posla). Trening radim isto kad uhvatim vremena, u prosjeku 2x tjedno u kućnoj mini teretani po 1 sat vremena.

              Posni sirevi, tuna, riba, bijelo meso, voće, zobene pahuljice, riža, jaja (dnevno 3-4)...

              Da li možda utječu jaja/nešto/whey (mjericu Elite wheya miješam sa zobenima, bananom i mlijekom ujutro, a mjericu istog wheya + mjericu grožđanog šećera nakon treninga).

              Ili je nešto treće? Možda je uzrok tome i stres?

              p.s. Isprike ako je krivi podforum, ne mogu pristupiti podforumima "Zdravlje" i ostalima.
              r

              moguće je da si dan prije nešto što ćeš ić vadit krv jeo jaja pa da je zato povišen u nalazima... jaja povećaju kolesterol... ako je stalno povišen onda to možeš snizit tako da se riješiš sala... prehranom možeš smanjit kolesterol za 20%...
              kolesterol se nalazi samo u životinjskim masnoćama..
              Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

              Comment


              • #8
                Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

                a neznam stvarno, cekaj riss-a il nekog da odgovori.

                bile su neke studije koje su govorile kako sva istrazivanja: koja pokazuju da unos kolesterola ima veze sa kolesterolom u krvotoku su krive jer:

                -ta istrazivanja su radjena na stakorima koji nemaju kolesterol i cim ga unesu hranom on ide u krvotok, a na ljudima je druga stvar.



                ljudima jetra proizvodi kolesterol pa i ako ga ne uneses nikako ona ce ga napraviti dovoljno za svoje potrebe a ako ga uneses previse onda ga samo izbaci kroz probavni trakt.

                stvarno neznam, radi ovog sam mislio da kolesterol samo ima veze sa prekomjernom debljinom i manjkom fizicke aktivnosti, al eto pricekat cemo nekog da odgovori.
                Originally posted by Bilderčić
                Originally posted by Dehydronator
                sve do grama tjedno je natural
                gram tjedno ???? ma da covjece pa de onda izracunaj za 1 god. koliko bi trebao dobit misica
                48 grama ? ahahahhahahahahhahahahaha

                Comment


                • #9
                  Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

                  Originally posted by KeLavra View Post
                  jaja sadrze lecitin koji rastvara LDL,tako da ne vjerujem da je od njih...
                  ne rastvara
                  Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

                  Comment


                  • #10
                    Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

                    Lipoprotein, sto vise ima masti to veca potreba za lipoproteinom, masan si ili jes masno i eto ti ga.
                    DR. Lonnie Lowery

                    Da li ste se ikada priljubili uz vasu zenu ili devojku i primetili da su njena pozadina i butine znatno hladnije od ostatka tela?

                    Comment


                    • #11
                      Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

                      Originally posted by Archiv3r View Post
                      a neznam stvarno, cekaj riss-a il nekog da odgovori.

                      bile su neke studije koje su govorile kako sva istrazivanja: koja pokazuju da unos kolesterola ima veze sa kolesterolom u krvotoku su krive jer:

                      -ta istrazivanja su radjena na stakorima koji nemaju kolesterol i cim ga unesu hranom on ide u krvotok, a na ljudima je druga stvar.



                      ljudima jetra proizvodi kolesterol pa i ako ga ne uneses nikako ona ce ga napraviti dovoljno za svoje potrebe a ako ga uneses previse onda ga samo izbaci kroz probavni trakt.

                      stvarno neznam, radi ovog sam mislio da kolesterol samo ima veze sa prekomjernom debljinom i manjkom fizicke aktivnosti, al eto pricekat cemo nekog da odgovori.
                      povećanog LDL-a se bojimo zato što oštećuje krvne žile
                      predispoziciju za povećan LDL imaju deblji ljudi i oni koji imaju genetsku predispoziciju za razvoj dislipidemije te bolesti metabolizma poput dijabetesa melitusa, poremećaja hormona štitnjače, masna jetra, povećana konzumacija alkohola...
                      kolesterol unosimo hranom isključivo životnjskog podrijetla a zatim ga naše tijelo pakira u hilomikrone, LDL, HDL, VLDL u različitim omjerima ali prema okolnositma koje sam gore naveo...
                      kao što rekoh, prehranom i smanjenjem sala u tijelu možemo smanjivat kolesterol 20% pa ovih 3.2 u odnosu na normalu od 3.0 nebi bilo problem smanjit...
                      kolesterol se stvara dodatno u tijelu, a izlučuje kroz žuć u crijevo, samo što se onda može ponovno apsorbirat i tako recirkulira nazad u krv.. htjedoh reći, malo ga samo izlučimo van...
                      ali ako si dan prije pretrage jeo jaja ili nešto masno, onda je moguće da su nalazi nevjerodostojni...
                      savjet: smanjit salo, pridržavat se osnovnih principa pravilne prehrane, ponovit nalaze za 6 mj. al dan prije ne jest jaja, masno, slatko i bit na tašte... garantiram da će nalazi bit ok
                      Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

                      Comment


                      • #12
                        Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

                        Originally posted by skullHeaD View Post
                        Lipoprotein, sto vise ima masti to veca potreba za lipoproteinom, masan si ili jes masno i eto ti ga.
                        Pa da, to je sve istina recimo, ne stignem toliko paziti na prehranu, trudim se koliko god mogu.


                        Originally posted by riss View Post
                        povećanog LDL-a se bojimo zato što oštećuje krvne žile
                        predispoziciju za povećan LDL imaju deblji ljudi i oni koji imaju genetsku predispoziciju za razvoj dislipidemije te bolesti metabolizma poput dijabetesa melitusa, poremećaja hormona štitnjače, masna jetra, povećana konzumacija alkohola...
                        kolesterol unosimo hranom isključivo životnjskog podrijetla a zatim ga naše tijelo pakira u hilomikrone, LDL, HDL, VLDL u različitim omjerima ali prema okolnositma koje sam gore naveo...
                        kao što rekoh, prehranom i smanjenjem sala u tijelu možemo smanjivat kolesterol 20% pa ovih 3.2 u odnosu na normalu od 3.0 nebi bilo problem smanjit...
                        kolesterol se stvara dodatno u tijelu, a izlučuje kroz žuć u crijevo, samo što se onda može ponovno apsorbirat i tako recirkulira nazad u krv.. htjedoh reći, malo ga samo izlučimo van...
                        ali ako si dan prije pretrage jeo jaja ili nešto masno, onda je moguće da su nalazi nevjerodostojni...
                        savjet: smanjit salo, pridržavat se osnovnih principa pravilne prehrane, ponovit nalaze za 6 mj. al dan prije ne jest jaja, masno, slatko i bit na tašte... garantiram da će nalazi bit ok
                        Doktor je rekao da je jetra malo masna. Alkohol konzumiram prigodno, mada sam ga unatrag 3 godine češće (kad sam bio student i tako to). Zbog sala se ne vide trbušnjaci, ali samo tamo

                        Dan prije uzimanja krvi, nisam jeo jaja, ali možda jesam nešto masno, sad se ne mogu sjetiti.

                        Hvala na opširnom odgovoru!
                        "I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)

                        Comment


                        • #13
                          Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

                          Originally posted by riss View Post
                          ne rastvara
                          ipak mislim da rastvara
                          ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

                          Comment


                          • #14
                            Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

                            Originally posted by KeLavra View Post
                            ipak mislim da rastvara
                            blago tebi
                            Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Problem povećanog kolesterola i prehrane

                              ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

                              Comment

                              Working...
                              X