Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tjedni plan prehrane-jelovnik

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tjedni plan prehrane-jelovnik

    Pozdrav,
    Vježbanjem se bavim oko 2 godine, s prekidima od mjesec , dva kada se obveze nakupe. Tako ću i sada ponovno početi vježbati za tjedan danas, znači prestao sam vježbati 24.5. Nikad nisam obračao posebnu pozornost na prehranu, nije da sam se hranio samo nezdravo(samo junk food) nego sam jeo normalno. Zatim sam počeo čitati o bodybuilderskoj prehrani i shvatio da je to vrlo važno, ako ne i najvažnije za rast mišića. Znači imam tjedan dana do ponovnog početka vježbanja(još 2 ispita), a za to vrijeme ne stignem proučiti sve što treba za pravilnu prehranu i složiti si jelovnik( a htio bih početi sa pravilnom prehranom čim počnem sa vježbanjem).
    Sada bih vas zamolio da mi netko sastavi tjedani plan prehrane(koliko grama proteina, masti i ugljikohidrata po pojedinom obroku i koje dodatke uzimati kada, ). Znam da puno tražim i da to zahtjeva puno vremena, ali ne treba mi odgovor sutra nego tek za tjedan dana pa ako se nađe koja dobra duša da mi to sastavi. Bio bi stretan i da mi netko napiše kompletan jelovnik samo za jedan dan, ali sa varijacijama na temu za pojedina jela(da ne jedem cijelo vrijeme piletinu i smeđu rižu) pa da si iskombiniram za ostatak tjedna.
    Ovako imam 82 kg na 180 cm. Naglasak bi mi na početku bio na masi, a nakon toga na definiciji. Još da napomenem da sam tih osobe kojoj se kilogrami brzo hvataju kilogramima, pa pretpostavljam da bi ugljikohidrate trebao jesti samo prije vježbanja i nakon, a ostatak dana u tragovima, potvrdite mi je to točno. Vježbam pet puta tjedno. Većina vježbi koje radim je sa jednoručnim utezima(10-20 kg po utegu ovisno o vježbi) i neke vježbe s vlastitom težinom, sprave izbjegavam. Cardio imam 3 puta tjedno.
    Unaprijed hvala na odgovorima.

  • #2
    Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

    prije nego dođe bronko i napiše da jedeš posni prije spavanja...


    2-2,5 grama proteina po kilogramu težine
    0,8-1 gram masti po kg

    ostalo ugljikohidrati (UH)

    izračunaj tdee i bmr (bar približno) pa ovisno o cilju jedi manje/više/toliko kalorija, uz one gore upute. prati kilažu, ogledalo, pa dodaj ili smanji kalorije.

    nitko ti neće napisati koje namirnice, kako i zašto da jedeš.

    većini odgovaraju ugljikohidrati ujutro, oko treninga, a masti navečer. proteini u svakom obroku. to su neke "osnove".

    dodatke možeš a i ne moraš. osnova su vitamini, minerali, omega3, whey ako ne možeš unijeti sve proteine kroz krutu hranu.



    ne mislim ništa loše o bronku i posnom siru, ali kad god dođem vidim da piše da se posni jede prije spavanja. upalo mi u oko. bez zamjerke
    (posni sir je odličan izvor proteina, al meni osobno je draže bilo koje meso )
    The day you started lifting is the day you became forever small. Because you will never be as big as you want to be. Or as you think you are.

    Fak me, right?

    Comment


    • #3
      Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

      Kalorija bi trebalo biti između 3000 i 4000?

      Comment


      • #4
        Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

        Originally posted by btomic91 View Post
        Kalorija bi trebalo biti između 3000 i 4000?
        Skini si tu exel tablicu pa si izračunaj http://www.speedyshare.com/W7jaP/SES...usESkarce.xlsx
        To sam našo tu na forumu, al sam izgubio link pa sam uploado sad, odma imaš i tablicu namirnica sa njihovim nutritivnim vrijednostima pa si mozes posloziti kolko cega moras unjeti (makar fali dosta namirnica al lako se nadoda, ja sam vec stavio na dno neke svoje).

        Comment


        • #5
          Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

          Originally posted by Megaman View Post
          Skini si tu exel tablicu pa si izračunaj http://www.speedyshare.com/W7jaP/SES...usESkarce.xlsx
          To sam našo tu na forumu, al sam izgubio link pa sam uploado sad, odma imaš i tablicu namirnica sa njihovim nutritivnim vrijednostima pa si mozes posloziti kolko cega moras unjeti (makar fali dosta namirnica al lako se nadoda, ja sam vec stavio na dno neke svoje).

          3017 kalorija, jedino što mi sad nije jasno je % proteina, UG i masti, ostavim kako je zadano(28,46,30) ili promjenim?

          Comment


          • #6
            Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

            Originally posted by btomic91 View Post
            3017 kalorija, jedino što mi sad nije jasno je % proteina, UG i masti, ostavim kako je zadano(28,46,30) ili promjenim?
            Mozes promijeniti, to sam si ja slagao davno po nekom članku sa portala, pa imas moje brojke sad. Možeš i ostaviti il si nađi negde na netu kolko čega treba otprilike, mislim da bi trebalo manji postotak masti (oko 1g po kg težine) , a veći UH.

            Comment


            • #7
              Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

              Od dodataka prehrani treba uzimati samo: whey, kreatin, kazein i dekstrozu, ili još nešto?

              Comment


              • #8
                Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

                Whey i desktroza su ti dovoljni, ostalo je sve po želji. Kreatin isto možeš ako hoćeš s obzirom da je jako jeftin i dugo traje a može ti pomoći. Kazein iskreno nemam pojma kaj je to tocno, al nije neophodan.

                Comment


                • #9
                  Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

                  Originally posted by Megaman View Post
                  Whey i desktroza su ti dovoljni, ostalo je sve po želji. Kreatin isto možeš ako hoćeš s obzirom da je jako jeftin i dugo traje a može ti pomoći. Kazein iskreno nemam pojma kaj je to tocno, al nije neophodan.
                  Kazein je suprotnost od whey, sporo otpušta proteine. Znači bi li mogao uzimati kombinaciju whey+dekstroza+kreatin prije treninga i odmah nakon treninga, ili samo nakon treninga? Da li je opće moguće uzimati tu kombinaciju(whey+dekstroza+kreatin) da ne nebi djelovali kontraproduktivno jedan drugome?

                  Comment


                  • #10
                    Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

                    Originally posted by btomic91 View Post
                    kombinaciju(whey+dekstroza+kreatin) da ne nebi djelovali kontraproduktivno jedan drugome?
                    nema takvog djelovanja.

                    Prije treninga sat i po, 2, pojedi obrok sa proteinima i UH a nakon treninga popij whey sa dex. i kreatinom. Svaki dan 5 grama kreatina i to ti je to. Pijes dugo bar par mjeseci tako da ne ocekujes delovanje preko noci. Pij dosta vode barem 3 litre dnevno. Kazein je sporoopustajuci i zato jedes posni sir prije spavanja jel je posni sporoopustajuci protein tako da misici imaju sta papati dok pajkis

                    Comment


                    • #11
                      Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

                      Ok, mislim da sam sve shvatio, samo još jedno pitanje. Imam 6 obroka na dan, u svih 6 obroka su uključeni proteini(u različitoj mjeri) u 2 od tih 6 su ugljikohidrati, ujutro i prije treninga, a u 3 su masti, znam da treba navečer jesti masti, u koja još dva obroka da ih uključim?

                      Comment


                      • #12
                        Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

                        tamo di nemas uh. Stavi bolje Uh prije i poslije treninga

                        Comment


                        • #13
                          Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

                          Koji je najbolji whey protein, postoji li neki koji je opće prihvaćen kao najbolji omjer cijene i kvalitete, ili su svi jednaki i ne mogu pogriješiti kupnjom bilo kojeg?
                          Za kreatin sam pročitao da je najbolje uzeti kreatin monohidrat, je li to točno?
                          Što se tiče dekstroze mislim da su sve standardizirane, i bilo koju kupim neću pogriješiti?

                          Comment


                          • #14
                            Re: Tjedni plan prehrane-jelovnik

                            Originally posted by btomic91 View Post
                            Koji je najbolji whey protein, postoji li neki koji je opće prihvaćen kao najbolji omjer cijene i kvalitete, ili su svi jednaki i ne mogu pogriješiti kupnjom bilo kojeg?
                            Za kreatin sam pročitao da je najbolje uzeti kreatin monohidrat, je li to točno?
                            Što se tiče dekstroze mislim da su sve standardizirane, i bilo koju kupim neću pogriješiti?
                            Imaš dosta rasprava o suplementima tu na forumu pod kategorijom suplementi. Nemožeš baš puno pogriješiti pri kupovanju whey-a, dosta ljudi koristi myprotein impact whey, odlican omjer cijene i kvalitete. Da, uzmi kreatin monohidrat. Što se tiće dekstroze, nema tu puno pameti, kupi bilo koju nađeš.

                            Comment

                            Working...
                            X