Announcement

Collapse
No announcement yet.

Jelovnik - Unique2105

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jelovnik - Unique2105

    Pozdrav svima,

    Molio bih vas ispravak u mojim eventualnim greškama kod promjene režima prehrane + treninga.

    Moje trenutno stanje je mastan kao burek.
    Visina : 179cm
    Težina 97kg


    Na dijetu sam krenuo prije nekoliko dana (početak 06. mjeseca) i uz pravilnu prehranu i trening (cardio + vježbe) mi je cilj do kraja 10. mjeseca doći na 75-80kg i promjeniti životne navike za stalno.

    Do sada sam se hranio sa svime,većina je bila junk i tona slatkiša te ispijanje gaziranih sokova.

    Molim Vas da me ispravite ukoliko griješim u navodima niže budući da sam početnik i navedeno sastavljam sam, naravno nakon dugog proučavanja foruma.


    Promjene u režimu prehrane : Izbacio sam sav junk,slatkiše i ostala sranja iz prehrane, na režimu sam smanjenog unosa UGH što rezultira promjenama u ponašanju, više sam živčan,ali neću posustat.
    Uzimam 1,5 do 2,5g proteina/kg mase, a ukupni dnevni unos masti mi je 15-30g, UGH su svedeni na minimum 20-30g ukupno.

    Promjene u režimu kretanja : Do 6. mjeseca nisam se uopće kretao ,tj. išao sam javnim prijevozom do posla,na kojemu sjedim po 7-9h, vratio se doma i prežderavao se kao krme. Od 06.mjeseca krenuo sam sa trčanjem po nasipu sat vremena brzinom 7,5km/h svaki drugi dan,tj.6 dana u tjednu bavim se fizičkom aktivnošću (1.dan trčanje,2.dan rolanje,3.dan trčanje....7.dan odmor i opet ispočetka).
    Trčim obično navečer od pola 9 do pola 10, pokušat ću se natjerati na brzo hodanje ujutro od pola 6 do pola 7 ili kraći HIIT + trčanje sadašnjim tempom navečer ,odustat neću jer imam ogromnu volju. Nepušač sam,zdravstvenih problema (osim što sam debel jel ) nemam.
    Doma imam par utega i bučica + klupu za trbušnjake.
    U 9.mj se mislim upisati u gyms4you budući da ću tada imati godišnju za 1000kn + 2 mjeseca uzeti osobnog trenera.

    JELOVNIK:
    6:50 - Doručak
    3 kuhana jaja ( 1 cijelo + 2 samo bjelanjci) ili
    30-40g zobenih + 2dcl mlijeka 0,9

    09:30 - Užina
    Šunka kuhana u vlastitom soku - 100g

    12:30 - Ručak
    Povrće kuhano na pari - 100g + posni /zrnati sir 250g
    ili tunjevina u salamuri + salata (kukuruz,mrkva,paprika) 300g
    ili pileća prsa 200-250g + 100g salate (kukuruz,mrkva,paprika)

    16:00 - Užina
    Posni/zrnati 100-250g + šunka u vlastitom soku / pileća prsa u ovitku 100-150g

    Do treninga ništa,a odmah nakon treninga mjerica wheya (35g) sa vodom.

    22:00 - Večera
    100g posnog sira + 200-250g pilećih prsa pirjanih na par kapi maslinovog ulja i vodi.

    Ponekad u zadnji obrok ubacim nekoliko jezgri oraha ili badema ili kikirikija( ne u rinfuzi) ,pod nekoliko mislim na doslovno 10-12komada.


    Uz navedeno nekada pojedem tanjur juhe (malomasne).

    Od suplemenata uzimam i fat burner thermo speed hardcore , jednu ujutro prije doručka + dvije pola sata prije treninga.

    Vode dnevno popijem 3-4l.

    Puno hvala na savjetima/ispravcima.


    Lp,Mato

  • #2
    Re: Jelovnik - Unique2105

    Pozdrav Mato prije svega puno srece u ostvarenju ciljeva... Svaki pocetak je tezak ali ako stisnes zube, svjetlo na kraju tunela ce biti sve blize! Imas u slikama na forumu par jako dobrih transformacija pa kada nestane motivacije ih prelistaj

    Sto se prehrane tice: odakle si crpio najvise informacija za slaganje makronutrijenata (p/uh/m)? Jesi li izracunao kalorije za odrzavanje? Koliko si u deficitu s kalorijama?

    Osobno bih ovo znatno prepravio, ali to je individualne prirode. Mozes puno postici i sa velikim brojem ugljikohidrata i masti koji itekako imaju svoju korisnu ulogu na defci

    Kako stojis s kondicijom? Imas puno LI (light intensity) kardia, ali mozes li napraviti 20min HIIT-a?

    Preporucujem da ako mozes uzmes sto prije trenera i krenes u teretanu jer ces manje razmisljati o sitnicama i raditi sta ti kaze
    Originally posted by madmax22
    da li mogu samlivene zobene stavit u vodu da se namakaju ili prvo u vodu pa onda samlit?
    Originally posted by jocker77
    Znaci uzimati ga i u dane netrenianja i jel bitno kreatine i amino pomijesat u shakeru ili moze i u obicnoj boci
    Originally posted by Hajduk
    isto tako i zgibovi, prije 1 godinu sam jedva mogao izvući 5 zgibova, sad mogu 12-13,vjerojatno je tome doprinjeo i ...Gold Whey Standard...kojeg sam koristio od siječnja do veljaće ove godine .

    Comment


    • #3
      Re: Jelovnik - Unique2105

      Sve u svemu se čini ok, s ovim jelovnikom mora ići dolje. Bar po izboru namirnica, nadam se da si izracunao da bude to sve skupa deficit za tvoju tezinu. Samo par sitnica koje su mi zapele za oko
      Ja bih radije za priloge umjesto kuruze i mrkve koristio zelenu salatu, kupus i nešto tako vlaknasto.
      Ovaj zadnji obrok ti je dosta jak, ja bih ga podjelio tako da ovo meso pojedem oko 19h, a posni pred spavanje sa šakom badema, jer od 16 do 22 nejedeš ništa osim shakea. Mada nezamaraj se tim sitnicama radi kako ti paše pogotovo sad kad si krenuo, samim izbacivanjem sranja iz prehrane i sređivanjem jelovnika će krenuti dolje, samo se drži zacrtanog. Kasnije kad bude potrebe sređuj detalje. I još nešto pošto vidim da je ovo low carb opasan bilo bi ti dobro da se svakih 7 do 10 dana nagradiš jedan dan nekakvim cheat mealom i u ostalim obrocima malo više UH pojedeš da se napuniš. Da metabolizam živne a i da ti glava lakše preživi ovaj režim jer i sam si rekao da si već lud.

      Što se tiće treninga. Ok imaš svoje razloge zašto odgađaš teretanu. Probaj krenuti sa utezima čim prije. Bar radi sa tim što imaš doma i vlastitom težinom. 2 do 3x tjedno probaj utege, 2 do 3x aerobno. Jutarnji kardio ostavi za kasnije. Nemoj se odmah izforsirat i iskoristiti sve asove odmah, imaš 20+ kila za skinuti radi pametno. Kad kile prestanu ići dolje ubaci uz sve jutarnji kardio, pa onda opet 30min kardio nakon utega, pa onda hiit, pa tek onda smanjuj jelovnik.

      Nadam se da sam pomogao, i sam sam u sličnom procesu, vidim da si čitao i da si lijepo ovo posložio, sad se samo drži svega i mora biti rezultata. Sretno!

      Comment


      • #4
        Re: Jelovnik - Unique2105

        Originally posted by neuk View Post
        Pozdrav Mato prije svega puno srece u ostvarenju ciljeva... Svaki pocetak je tezak ali ako stisnes zube, svjetlo na kraju tunela ce biti sve blize! Imas u slikama na forumu par jako dobrih transformacija pa kada nestane motivacije ih prelistaj

        Sto se prehrane tice: odakle si crpio najvise informacija za slaganje makronutrijenata (p/uh/m)? Jesi li izracunao kalorije za odrzavanje? Koliko si u deficitu s kalorijama?

        Osobno bih ovo znatno prepravio, ali to je individualne prirode. Mozes puno postici i sa velikim brojem ugljikohidrata i masti koji itekako imaju svoju korisnu ulogu na defci

        Kako stojis s kondicijom? Imas puno LI (light intensity) kardia, ali mozes li napraviti 20min HIIT-a?

        Preporucujem da ako mozes uzmes sto prije trenera i krenes u teretanu jer ces manje razmisljati o sitnicama i raditi sta ti kaze
        Pozdrav,

        Tnx na osvrtu i podršci, slobodno komentiraj što bih promijenio /individualno prilagodio
        Volje imam dosta i motivacija mi ovaj put neće sigurno pasti (priznajem,pala je zadnjih par puta odmah nakon 1-2 dana) no ovo neće biti jedan od neuspjelih pokušaja...

        Trenera ne mogu uzeti još radi financija pa ću za početak ovako,a od 20.07. - 15.08. sam na ljetovanju gdje ću nastaviti primjenjivati gore navedeno pa tek tada uzimam uzimam trenera...

        Jelovnik sam sastavio na osnovu čitanja i proučavanja ovoga foruma, već skoro 2 godine sam bucko i odučio sam da će se to do kraja godine promjeniti

        Ovo mi je prvi jelovnik i mršavljenje na što ispravniji način...

        Energetske potrebe za održavanje su mi 1800kcal, gledam da svakodnevno budem u deficitu 500-1000kcal , mislio sam možda imati i 24h post svakih 10 dana.

        Kondicija mi je OK obzirom da sam počeo prije nešto više od tjedan dana,no što se tiče 20min HIIT-a siguran sam da ne mogu 20min napraviti, kada sam ga provodio prije par dana , uspio sam napraviti 9 ponavljanja i umro...a lagano trčati (7,5km/h) mogu sat vremena bez stanke,to mi nije problem...

        Comment


        • #5
          Re: Jelovnik - Unique2105

          Originally posted by Spearhead View Post
          Sve u svemu se čini ok, s ovim jelovnikom mora ići dolje. Bar po izboru namirnica, nadam se da si izracunao da bude to sve skupa deficit za tvoju tezinu. Samo par sitnica koje su mi zapele za oko
          Ja bih radije za priloge umjesto kuruze i mrkve koristio zelenu salatu, kupus i nešto tako vlaknasto.
          Ovaj zadnji obrok ti je dosta jak, ja bih ga podjelio tako da ovo meso pojedem oko 19h, a posni pred spavanje sa šakom badema, jer od 16 do 22 nejedeš ništa osim shakea. Mada nezamaraj se tim sitnicama radi kako ti paše pogotovo sad kad si krenuo, samim izbacivanjem sranja iz prehrane i sređivanjem jelovnika će krenuti dolje, samo se drži zacrtanog. Kasnije kad bude potrebe sređuj detalje. I još nešto pošto vidim da je ovo low carb opasan bilo bi ti dobro da se svakih 7 do 10 dana nagradiš jedan dan nekakvim cheat mealom i u ostalim obrocima malo više UH pojedeš da se napuniš. Da metabolizam živne a i da ti glava lakše preživi ovaj režim jer i sam si rekao da si već lud.

          Što se tiće treninga. Ok imaš svoje razloge zašto odgađaš teretanu. Probaj krenuti sa utezima čim prije. Bar radi sa tim što imaš doma i vlastitom težinom. 2 do 3x tjedno probaj utege, 2 do 3x aerobno. Jutarnji kardio ostavi za kasnije. Nemoj se odmah izforsirat i iskoristiti sve asove odmah, imaš 20+ kila za skinuti radi pametno. Kad kile prestanu ići dolje ubaci uz sve jutarnji kardio, pa onda opet 30min kardio nakon utega, pa onda hiit, pa tek onda smanjuj jelovnik.

          Nadam se da sam pomogao, i sam sam u sličnom procesu, vidim da si čitao i da si lijepo ovo posložio, sad se samo drži svega i mora biti rezultata. Sretno!

          Pozdrav,

          I tebi hvala puno na osvrtu, budem poslušao savjete...
          Deficit je dobro izračunat s time gramaže u jelovniku skoro uvijek budu niže od navedenih budući da si od oka zbrajam kalorije( znam nutritivne vrijednosti i količinu energije napamet za sve namirnice), gledam da deficit bude uvijek minimalno 600-700kcal, no imao sam i dana kada sam bio 550kcal...

          Istina trebao bih ubaciti nešto vlaknasto no problem je taj što većinu povrća ne volim i ne mogu se nikako natjerati na većinu povrća kojeg ne volim od uvijek...
          Zadnji obrok mogu podijeliti + smanjiti gramažu piletine sa 200 na 100g , nema izlike da se obroci ne stigne podijeliti na 5-6x dnevno.

          Da, morat ću zavarat organizam bar 3-4 puta mjesečno,ali gledat ću da i te dane na kraju budem u ukupnom deficitu, jer vidim po sebi da me živciraju stvari koje ne bi trebale...

          S utezima sam krenuo , 3x tjedno za početak , a ovo su dobre fore kada se pad kilaže zaustavi da tada ubacim jutarnji kardio + HIIT , promjenu jelovnika , do sada idem ovako dok funkcionira...

          Comment


          • #6
            Re: Jelovnik - Unique2105

            Ono sto bih promijenio je samo stvar ukusa. Kazes da nisi dobre volje na low carbu i to je razumljivo. Manjak energije = veca nervoza

            Ovo je ekstreman pristup dijeti. Low carb + deficit do 1000kcal + tolika kolicina kardia. Na kratke staze ce ovo definitivno imati utjecaj ali pitanje je koji je tvoj cilj. Pretpostavljam da zelis smrsaviti na odrdenu kilazu, medutim osim toga cilj treba biti i zadrzati sto je vecu kolicinu misica koju imas. Zasto? Vise misica=veca potrosnja kalorija. Upravo zbog tog razloga treba krenuti vjezbati kompleksne vjezbe (mrtvo dizanje, bench, cucanj) koje trose vise kalorija, imaju pozitivan utjecaj na metabolizam i hormone. Zato ces pravi napredak vidjeti tek kada uzmes trenera i kreners u teretanu.

            Ja bih to postavio ovako: kalorije: razina odrzavanja - 500kcal (ne vise). Rezultat koji dobijes bih stavio u omjer 40/40/20 (p/uh/m). To su osnovne smjernice kod pocetnika. Ipak trebas jos upoznati kako ti tijelo reagira pa onda lako kasnije eksperimentiras i promijenis sto ti ne odgovara. Za ozracunavanje svega toga imas kalkulatore na netu ili cu ti ja izracunati ako oces, nije problem ALI ti nastavi ovako kako si poceo ako ti ovako odgovara. Kada napredak stane, napisi detaljno kako si i sto radio pa da ti mozemo pomoci za dalje
            Masti su ti jako nisko, kakav ti je libido?

            Sto se kardia tice, njega treba poceti ubacivati postepeno jer osim kardiovaskularne uloge, njegova je temeljna funkcija da te, umjesto smanjivanja hrane, uvede u jos veci deficit. Dakle, kada zelis jos smanjiti kalorije, pocevecas kardio umjesto da smanjujes kalorije iz hrane.
            Glede hiita, postoje razna istrazivanja po kojima je on ucinkovitiji od obicnog LI/MI kardia prvenstveno s gledista trosenja masti, pa bi bilo super ako bi ga uspio odraditi 2-3x tjedno. Osobno smatram da hiit nema smisla raditi vise od 1h tjedno.

            I jedan savjet, uvijek kada nesto imas u planu, uzmi si tjedan-dva prije pa otvori temu da te ljudi upute na vrijeme jer mijenjati u toku neke kljucne stvari nije pametno
            Last edited by neuk; 09-06-15, 23:54.
            Originally posted by madmax22
            da li mogu samlivene zobene stavit u vodu da se namakaju ili prvo u vodu pa onda samlit?
            Originally posted by jocker77
            Znaci uzimati ga i u dane netrenianja i jel bitno kreatine i amino pomijesat u shakeru ili moze i u obicnoj boci
            Originally posted by Hajduk
            isto tako i zgibovi, prije 1 godinu sam jedva mogao izvući 5 zgibova, sad mogu 12-13,vjerojatno je tome doprinjeo i ...Gold Whey Standard...kojeg sam koristio od siječnja do veljaće ove godine .

            Comment


            • #7
              Re: Jelovnik - Unique2105

              Originally posted by neuk View Post
              Ono sto bih promijenio je samo stvar ukusa. Kazes da nisi dobre volje na low carbu i to je razumljivo. Manjak energije = veca nervoza

              Ovo je ekstreman pristup dijeti. Low carb + deficit do 1000kcal + tolika kolicina kardia. Na kratke staze ce ovo definitivno imati utjecaj ali pitanje je koji je tvoj cilj. Pretpostavljam da zelis smrsaviti na odrdenu kilazu, medutim osim toga cilj treba biti i zadrzati sto je vecu kolicinu misica koju imas. Zasto? Vise misica=veca potrosnja kalorija. Upravo zbog tog razloga treba krenuti vjezbati kompleksne vjezbe (mrtvo dizanje, bench, cucanj) koje trose vise kalorija, imaju pozitivan utjecaj na metabolizam i hormone. Zato ces pravi napredak vidjeti tek kada uzmes trenera i kreners u teretanu.

              Ja bih to postavio ovako: kalorije: razina odrzavanja - 500kcal (ne vise). Rezultat koji dobijes bih stavio u omjer 40/40/20 (p/uh/m). To su osnovne smjernice kod pocetnika. Ipak trebas jos upoznati kako ti tijelo reagira pa onda lako kasnije eksperimentiras i promijenis sto ti ne odgovara. Za ozracunavanje svega toga imas kalkulatore na netu ili cu ti ja izracunati ako oces, nije problem ALI ti nastavi ovako kako si poceo ako ti ovako odgovara. Kada napredak stane, napisi detaljno kako si i sto radio pa da ti mozemo pomoci za dalje
              Masti su ti jako nisko, kakav ti je libido?

              Sto se kardia tice, njega treba poceti ubacivati postepeno jer osim kardiovaskularne uloge, njegova je temeljna funkcija da te, umjesto smanjivanja hrane, uvede u jos veci deficit. Dakle, kada zelis jos smanjiti kalorije, pocevecas kardio umjesto da smanjujes kalorije iz hrane.
              Glede hiita, postoje razna istrazivanja po kojima je on ucinkovitiji od obicnog LI/MI kardia prvenstveno s gledista trosenja masti, pa bi bilo super ako bi ga uspio odraditi 2-3x tjedno. Osobno smatram da hiit nema smisla raditi vise od 1h tjedno.

              I jedan savjet, uvijek kada nesto imas u planu, uzmi si tjedan-dva prije pa otvori temu da te ljudi upute na vrijeme jer mijenjati u toku neke kljucne stvari nije pametno

              Pozdrav,

              Tnx na podužem postu...
              Za sada ću biti na deficitu 500-1000kcal , neću pretjerivati i u potpunosti se slažem da bi veći deficit trebalo ostvariti povećanjem aktivnosti,a ne smanjenjem unosa kcal.

              Što se tiče nervoze radi pomanjkivanja UGH ,budem to riješio punjenjem jednim svakih 10 dana, svaki početak je težak (nervozan) , nije prošlo još ni punih 10 dana kako sam krenuo

              Pravi cilj mi nije kratkoročan , želja mi je smršaviti dobrih 20kg uz što manji gubitak mišića te onda ići na ispravnu masu - definiciju - masu - definiciju...i u konačnici promjeniti prehrambene i navike fizičke aktivnosti dugoročno...

              Za sada ću ostati na ovome trenutnom omjeru bjelančevina UGH i masti negdje do 01.07. pa ću onda tražiti savjet za promjenu,ovo mi za sada odgovara ,a možeš mi pls navesti argumente zašto je po tebi bolje da se odmah prebacim na 40:40:20 , rekao bih da sam trenutno na 70:20:10,tu negdje i svjestan sam da neću duže od mjesec dana biti na tako niskom omjeru UGH i masti.

              Libido mi je hmmm...OK ,zapravo malo je pao,nisam ni uočio promjenu dok nisi pitao...

              Comment


              • #8
                Re: Jelovnik - Unique2105

                To je cca omjer i ne treba ga uzimati striktno. Kaze se da u najvecem broju slucajeva pokriva brojeve proteina i ugljikohidrata koje treba unijeti.
                Vaznost unosenja proteina jer naravno ocuvanje stecene misicne mase. Najcesce se taj broj vrti oko 1-1.3g/lbs ili 2-2.5g/kg. Tu veliku ulogu igraju i financije, ali to je standardni preporuceni unos.
                Ugljikohidrati imaju vjerojatno najgoru reputaciju medu makronutrijentima. Pocetnci cesto misle da smrsavljenje=smanjivanje/ne unosenje ughljikohidrata. Istina je drugacija Kad je tijelo u stanju smanjene energije, ono ce pokusati proizvesti energiju pretvaranjem aminokiselina u glukozu. Posto se proteini razgraduju u aminokiseline i potop ulaze u misiic i hrane ga, pretvaranje u glukozu nije izbor koji zelis. Upravo to pretvaranje u glukozu sprijecavaju uh buduci da se oni razgraduju u glukozu i na taj nacin sprijcavaju "propadanje" tj okisidaciju proteina. Druga vazna uloga uh je u provociranju hormona inzulina koji je na defci vrlo vazan s aspekta trosenja masti. Dakle unosenjem ugljikohidrata tijelo "ispusta" inzulin kako bi unormalio razinu u tijelu. Inzulin je i vazan hormon jer kontrolira katabolicki kortizol koji pak aminokiseline pretvara u glukozu, a to, kao sto sam vec napisao ne zelis
                Sto se masti tice, one imaju pozitivan ucinak na hormon testosteron koji je anabolicki hormon i pozitivno dijeluje na smanjenje masnog tkiva. Smanjenjim unosom masti, postoji mogucnost da tijelo smanji proizvodnju testosterona. Zato sam i pitao kakav ti je libido. Nemoj da te to plasi, smanjeni libido moze biti od milijun drugih stvari. Nazalost, masti se mogu spremiti i u masno tkivo i zato treba naci pravilan omjer. Osobno mi 20% najvise osgovara, a imao sam drastican pad u libidu kada su masti bile 10%. S druge strane, umastio sam se na 30%. To je sve individualno i treba iskustva za naci koja ti kolicina najvise odgvara.

                Malo poduzi post, maksimalno laicki objasnjeno

                Inace, iskusniji ce ti reci da se low/no carb dijeta koristi kada je body fat cca 10% pa se zelis jos vise izrezati. Tada se u kratkom vrmenu moze jako puno toga napraviti po pitanju masti u tijelu, dok na duge staze moze biti kontraproduktivno. Ne zelim te demotivirati, ali moras paziti na duljinu dijete na kojoj si izlozen minimalnim kolicinama uh. Ako se pocnes osjecati fizicki lose, anksioznost, nemogucnost spavanja, mucnine pm psihicki problemi, morati ces promijentit jer nije vrijedno rizika. Ipak, osobno znam ljude koji su na takvom nacinu prehrane mjesecim/godinama i super ju podnose. Sve je to individualno. Ti nastavi po planu pa ces vidjeti kako ti ide. Ako ne budes vise mogao onda neka ti ovaj gore 40/40/20 bude rezervni plan..
                Originally posted by madmax22
                da li mogu samlivene zobene stavit u vodu da se namakaju ili prvo u vodu pa onda samlit?
                Originally posted by jocker77
                Znaci uzimati ga i u dane netrenianja i jel bitno kreatine i amino pomijesat u shakeru ili moze i u obicnoj boci
                Originally posted by Hajduk
                isto tako i zgibovi, prije 1 godinu sam jedva mogao izvući 5 zgibova, sad mogu 12-13,vjerojatno je tome doprinjeo i ...Gold Whey Standard...kojeg sam koristio od siječnja do veljaće ove godine .

                Comment


                • #9
                  Re: Jelovnik - Unique2105

                  Ovaj režim prehrane i treninga i dalje funkcionira

                  Kile padaju , na 93 sam trenutno,trudim se jebački

                  Comment


                  • #10
                    Re: Jelovnik - Unique2105

                    4kg u 20dana.. izbacio si vodu, kad to oduzmemo to bi bilo oko 1kg tjedno što je dobar tempo, to je to. Samo nastavi tako!

                    Comment


                    • #11
                      Re: Jelovnik - Unique2105

                      Originally posted by Spearhead View Post
                      4kg u 20dana.. izbacio si vodu, kad to oduzmemo to bi bilo oko 1kg tjedno što je dobar tempo, to je to. Samo nastavi tako!
                      Baš to

                      Neka ovaj tempo potraje

                      tnx

                      Comment


                      • #12
                        Re: Jelovnik - Unique2105

                        87 trenutno

                        Comment


                        • #13
                          Re: Jelovnik - Unique2105

                          80 dobro ide za sada

                          Comment


                          • #14
                            Re: Jelovnik - Unique2105

                            77


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment

                            Working...
                            X