Announcement

Collapse
No announcement yet.

Par detaljnijih pitanja oko prehrane

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Par detaljnijih pitanja oko prehrane

    Unaprijed hvala ukoliko odvojite svojih par minuta da pročitate tekst.

    Pročitao sam određenu količinu teksta ovdje na forumu, najviše što se tiče početnika. Ali svejedno imam par detaljnijih pitanja, koja se nekako više fokusiraju na ono što mene zanima. To bi bila definicija i topljenje sala.
    U teretanu idem 3 mjeseca, nisam regulirao prehranu dosada, no već sam počeo sa time, pa trebam i tu malo pomoći. Radio sam utege i aerobno (trčanje) u isto vrijeme pon-sri-pet, no sada bih vjerojatno odvojio. To mi nekako oduzima dosta vremena, pa samo da provjerim je li ok recimo nakon utega (3 dana u tjednu) 20-30 minuta trčanja, a još dodatno 2 dana u tjednu samo trčanje po recimo 60 min? Dakle to bi bilo 5 dana treninga.


    Prehrana

    Ovdje ima toliko informacija da me pomalo zbunjuju pa ću pitati par nejasnoća.

    Kod prehrane za definiciju, postoji li recimo neki omjer masti, ugljikohidrata i proteina koje bi dnevno trebao unijeti? Npr. (ako je moguće čak definirati doba dana, odnosno obrok koji uzimaš) prvi obrok – 100 g proteina, 50 g masti, 35 g UH (nemojte se smijati, ovo sam lupio nasumično), drugi obrok – 0 g P, 20 g M, 65 g UH…itd. To mi je važno jer sam izbirljiv u prehrani, pa bi si onda mogao složiti recimo prema ovoj tablici što i kada http://www.building-body.com/tablicn...sti-hrane.html ili možda imate neku bolju tablicu? =D

    Ako unosim hranom 2 g proteina po svom kg, da li onda trebam i suplement (protein shake)?

    Što je sa FAT burnerima nisam uspio naći konkretan odgovor. Imaju li smisla ako sredim prehranu i treninge? Jer koliko sam pročitao, najvažnije je srediti prehranu, pa onda raditi snagu kao za masu i uz to još aerobno.

    Smijem li zamijeniti npr. neku hranu koja nije isti tip u tom obroku. Recimo zamijeniti zobene pahuljice u doručku sa nečime što nije žitarica, ali ima jednake vrijednosti?

    Pročitao da bih trebao unositi na svojih 85 – 90 kg oko 4 l vode dnevno??? Koliki je optimalni omjer za piće. E da, smatra li se ok za takvu tekućinu i mineralna voda, čaj (bez šećera osim možda limuna) ili možda još ponešto?

    6 obroka
    ---------
    Nekako kako sam zamislio trenutno:
    1. 2 kuhana jaja + otprilike 50 g zobenih (sa mlijekom ili možda bolje vodom?)
    2. 2 banane
    3. Meso (piletina najčešće, ali jasno mi je da može puretina, govedina..svinjetina?) + riža (umjesto riže vjerujem da je ok krumpir ali da nije pomfri, tijesto umjesto riže?)
    4. Ovo sada nisam niti sam siguran što bih – da li i tu ubaciti obrok kao na broju 3 ili recimo opet 2 banane ili neki sendvič ( crni kruh sa žitaricama + salama od pilećih prsa i recimo nemasni sir)
    5. OVO JE NAKON TRENINGA – možda bi tu bilo dobro bananu ili 2 (trenutno nemam suplemenata za proteine)?
    6. Ovdje nisam niti sam siguran što bih trebao izbjegavati prije spavanja. Hranu koja nema UH možda? Znači npr neka riba sa rižom? Ne znam…

    Volio bih si skroz srediti prehranu da ne fušam bezveze i da mi treninzi idu u vjetar, a salo ostaje na meni. Nadam se da netko ima volje malo me usmjeriti.

    Unaprijed vam hvala!
    Prehrana + utezi + aerobno... pa da vidimo

  • #2
    Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

    evo ti neke osnove, nešto iz glave

    znači proteina po kg moraš unit 1,5 2 grama, ugh oko 3 valjda i masti manje od 1 gr?
    ujutro proteini, za ručak i večeru, tj. triba bi ti svaki obrok sadržavat proteine

    ako unosiš 2 gr proteina po kg nisu ti potrebni suplementi, al kupi ih da probaš

    za fat burnere ti ne znan

    naravno da možeš minjat obroke, pa nećeš umrit od toga, ne moraš sad se držat uvik striktno svega, nisi neki robot čovik si

    na 25 kg tribaš unit 1 l vode



    1. stavi još 1 jaje i zobene jedi sa vodon
    2. ubaci neko voće, raznovrsno nek bude, npr. 1 jabuka 1 banana itd
    3. ok
    4. crni kruh i pureća salama
    5. nikako bananu nakon treninga, moraš pojest nešto bogato proteinima i ugh, npr. ponoviš ručak il nešto slično
    6. prije spavanja posni sa bademima/kikirikijen/orasima


    mislin da je to to uglavnon, kad dođe neki iskusniji član nek me ispravi il nek nadoda još nešto
    "What the mind believes the body achieves."

    Comment


    • #3
      Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

      Umjesto trčanja brzo hodanje!

      Comment


      • #4
        Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

        imat ti jos ta citati,

        i ovaj drugi oborok di je samo voce ubaci jos neke proteine.
        Do Whatever the Fuck You Wanna Do

        progressive overload, squat, deadlift, bench press.
        kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

        Youtube:

        Primjer treninga snage/hipertrofije
        Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
        Sve o prehrani
        Sve o treningu

        Comment


        • #5
          Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

          Šta kažeš za drugi obrok recimo kikiriki prženi slani uz banane?

          Ma potrošio sam ja jedno 3 kg tih proteina.. .samo nsiam osjetio nikakvu razliku s njima... pa sad ne znam da li da se vratim na to kad sam prehranu odlučio izmjeniti. Možda bi bilo jednostavnije drmnut shake u tom drugom obroku uz banane? =)


          Hvala vam na odgovorima.
          Prehrana + utezi + aerobno... pa da vidimo

          Comment


          • #6
            Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

            kikiriki + posni za večeru

            nemoj shake, uzmi ti bolje whey i glukozu iza treninga, a to probaj ka šta san ti reka, npr 1 bananu 1 jabuku, 1 naranču 1 mandarinu itd
            "What the mind believes the body achieves."

            Comment


            • #7
              Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

              problem je u tome što ne volim voće, jedino banana mi je kolko-tolko ok, pa nju mogu pojest =D
              Prehrana + utezi + aerobno... pa da vidimo

              Comment


              • #8
                Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

                Hm, ne kužim kako ovdje editirati postove, pa ću dodat još jedan =D

                Shake sam mislio proteini. Whey = proteini.
                Ti si isto nadam se mislio na ciste proteine?
                Prehrana + utezi + aerobno... pa da vidimo

                Comment


                • #9
                  Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

                  da, al proteine (whey) popiješ iza treninga sa glukozon

                  onda ako ne voliš pojidi bananu, il tunjevinu
                  "What the mind believes the body achieves."

                  Comment


                  • #10
                    Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

                    ako ne piješ zeleni čaj počni ga pit, odličan ti je za probavu i skidanje kila
                    "What the mind believes the body achieves."

                    Comment


                    • #11
                      Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

                      zuti caj tu i tam =)
                      morat cu ga ubacit cesce ;D
                      Prehrana + utezi + aerobno... pa da vidimo

                      Comment


                      • #12
                        Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

                        Evo prehrane koju sam složio, nadam se kritikama (dobrim i lošim)
                        Trenutno imam cca 90kg, visina oko 185 cm, 26 godina, pokušavam raditi defku, evo što sam si složio po svom ukusu od onog što sam pročitao ovdje na forumu =)

                        1. 50g zobenih + pola litre/litru mlijeka + banana
                        2. 2 x šnita crnog kruha + 2 kriške pilećih prsa (salama) + kriška niskomasnog sira
                        3. meso tipa piletina/puretina + riža/tjestenina/krumpir
                        4. konzerva tune cca 80g + 2 šnite crnog kruha + banana
                        5. 2 x šnita crnog kruha + 2 kriške pilećih prsa (salama) + kriška niskomasnog sira
                        6. 250g posnog + 5-10 badema

                        PWM - Još razmišljam da li da uzmem neki whey, al onda bi trebao i glukozu. Možda bi bilo bolje sendvič od bijelog kruha i komad mesa (piletina/puretina).
                        Prehrana + utezi + aerobno... pa da vidimo

                        Comment


                        • #13
                          Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

                          Obrok 1...malo proteina....ustvari nikako...ovo sto ima u mlijeku to je smjesno...
                          Obrok2...mani se salame pilece...to na dieti nikako ..jel znas uopste sta ide u tu salamu?? ubaci pileca prsa kuhana ili przena na rostilju
                          Obrok3..meso tipa OK ali koliko??pazi na UH..i koje su kolicine
                          Obrok4..konzerva tune..sigurno ona u ulju??..zasto banana i hljeb zajedno??i jedno i drugo je UH pa ti razmisli malo..tolika kolicina a na dijeti si???i opet malo proteina....
                          Obrok5...opet salama??izbaci salamu iz prehrane skroz...ubaci bijelo meso..nemasnu junetinu...
                          Obrok6...pred spavanje OK...
                          ubaci maslinovo ulje u prehranu...salate sto vise....ulje mjesaj uz salatu...gdje su ti omega 3..bez njih ja dijetu i ne radim nikako...
                          sa UH budi oprezan tu nikad neznas kako ti tijelo reaguje..uglavno ja kad radim dijetu gledam da UH pojedem ujutro i prije i posle treninga odredjene kolicine...
                          Mani se salame....
                          PWM...whey + glukoza....sendvic i komad mesa nemogu biti pwm....da si rekao bjelanca recimo i grozdjice pa ok...uglavnom citaj jos malo forum....
                          radis li kardio???

                          Comment


                          • #14
                            Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

                            @damako smijeh.. na više toga

                            @fizi ajde pogledaj malo po jelovnicima forumaša i nađi si nešto
                            Today, I will do what others won't, So tommorow I can do what others can't !

                            R.I.P Aziz Sergeyevich Shavershian - Zyzz, Son of Zeus. Brother of Hercules. Father of Aesthetics.
                            <3 23.3.1989 - 6.8.2011 <3

                            Comment


                            • #15
                              Re: Par detaljnijih pitanja oko prehrane

                              damako

                              al friz frende nije to toliko loše, samo još tribaš malo korigirat par stvari, čitaj na forumu pa ćeš nać
                              "What the mind believes the body achieves."

                              Comment

                              Working...
                              X