Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pravilno disanje pri vježbanju

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pravilno disanje pri vježbanju

    Pozdrav svima.

    Ako pri vježbanju s tegovima primjenjujemo tehniku disanja da pri naponu, tj. podizanju tegova vršimo izdah, a pri njihovom povlačenju prema tijelu ili negativu vršimo udah, kako točno disati? Samo plućima, samo stomakom (dijafragmom) ili plućima i stomakom (dijafragmom)?

    Disanje dijafragmom jako je dobro i zdravo kada mirujemo, ali koliko je ono poželjno pri većim naponima, dakle vježbanu s tegovima?

    Našao sam podatke (a i ja tako vježbam) da se pri vježbanju s tegovima treba disati samo plućima uz minimalno uključenje dijafragme (punjenje stomaka zrakom), a u tom trenutku treba umjereno stisnuti i trbušne mišiće. To je preporučljivo da bismo spriječili nastanak kile.

    Koliko je ovo ispravan način disanja?

  • #2
    Disanje dijafragmom je dobro za pripremu prije fizičkog napora,npr ronioci koriste tu tehniku radi maksimaliziranja kapaciteta zraka. No pri velikim naporima je preporučljivo disanje isključivo plućima odnono iz prsnog koša.
    Večina bodybuildera primjenjuje tehniku koncentrični dio-izdah ekcentrični-udah
    međutim dobar dio powerliftera (layne norton,mark bell i slični) pri velikim vježbama preporučaju zadržavanje daha kroz cijelu repeticiju.
    Uzmimo u obzir da vježbe koje spadaju u powerlifting uključuju ogromne kilaže i ne previše ponavljanja u jednoj seriji. nije isto zadržavati dah za 1-6 i 10-12 ponavljanja.
    kod čučnja deadlifta čak i bench pressa sa manjim brojem ponavljanja zadržavanjem daha možemo primjeniti veču silu i bolje aktivirati trbušni zid.
    Kod bodybuilding načina vježbanja di radimo najčešće s 60-75 % 1RM-a,veći broj ponavljanja, možeš primjeniti kontrakcija izdah, negativ udah, pogotovo kod vježbi koje ne zahtjevaju jaku aktivaciju core-a...

    Comment


    • #3
      Ja kada radim npr mrtvo dizanje ili čučanj, zadržim dah u trbudu i stisnem što jače trbušni zid. Pogotovo kada radim bez pojasa veće kilaže.

      Comment

      Working...
      X