Announcement

Collapse
No announcement yet.

5 Kontraverznih Mr.Olympia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

    Uh, sad se svi uzvrpoljili ko da sam reko ne znam što, a koliko je bodybuilding velikana to već reklo (Flex Wheeler i Nasser El Sonbaty mi prvi padaju na pamet - (bodybuilding is not really a sport, but a beauty pageant) s druge strane na drugim mjestima kažu i "the sport of bodybuilding" tak da se očito nisu potpuno opredijelili po tom pitanju).
    Šah je svakako sport. Bodybuilding kao i sva ostala natjecanja ljepote nije i ne može biti sport. Kada bismo se složili sa definicijom koju je naveo askoaki, morali bismo priznati da je npr. Eurosong također sport, kao i razredbeni postupak za upis na fakultet. Mislim da bi malo vas za npr. izložbu pasa ili izložbu bonsai drveća ili izbor za miss/mistera ili za pjevačko natjecanje u Karlovim Varima reklo da je sport. Ali ako je bodybuilding sport, onda su i sve navedene stvari sportovi. Na bodybuilding natjecanju natjecatelji moraju zauzeti neke poze, ali te poze služe isključivo pokazivanju tijela, a nisu same sebi svrha i predmet natjecanja (kao što su npr. figure u umjetničkom klizanju ili sinkroniziranom plivanju ili kate u nekim borilačkim sportovima). A drugi dio bodybuildinga, onaj zbog kojeg se vama i čini da je bodybuilding sport, tj. vježbanje u teretani, također nije i ne može biti sport jer čak i po preopćoj definiciji koju je naveo askoaki ne bi to bilo: niti se radi po ikakvim utvrđenim sportskim pravilima, niti se ikako boduje, niti ne pokušavaš oboriti ničiji rezultat. Ako vježbaš sa svojim prijateljem i ako se vas dvojica poželite natjecati u tome tko može dobiti više ponavljanja u čučnju, onda počinjete raditi sport, onda se natječete u dizanju utega jedan s drugim.
    Originally posted by daedraug
    Mnogi ljudi nose pidžamu sa likom Supermena,Superman nosi piđamu sa likom Chuck Norris-a ... a Chuck Norris nosi piđamu sa likom našeg SEVERA
    Mozes me voljeti ili mrziti, a možeš me i ignorisati....

    Comment


    • #17
      Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

      Logički gledano, možemo napraviti trostruku podjelu:

      Objektivni sportovi ili samo sportovi: natjecanja u vještini čiji su rezultati objektivno mjerljivi te stoga ne ovise o ničijem mišljenju (golf, trčanje, boks, poker, LAN turnir Unreal Tournamenta...).
      Subjektivni "sportovi" (granični slučajevi): natjecanja u vještini koja imaju estetsku komponentu zbog koje rezultati nisu u potpunosti objektivno mjerljivi već ovise manje ili više o mišljenju sudaca. U ovakvim natjecanjima je estetika u službi pokazivanja vještine u radnjama koje se iziskuju (razne discipline dvoranske atletike, natjecanja u pjevanju lieda, plesanju klasičnih plesova...).
      Ne-sportovi: natjecanja gdje predmet vrednovanja nije vještina već jedino estetika, a svaka vještina je u službi pokazivanja estetike (sva natjecanja u ljepoti, uključujući i bodybuilding).
      Originally posted by daedraug
      Mnogi ljudi nose pidžamu sa likom Supermena,Superman nosi piđamu sa likom Chuck Norris-a ... a Chuck Norris nosi piđamu sa likom našeg SEVERA
      Mozes me voljeti ili mrziti, a možeš me i ignorisati....

      Comment


      • #18
        Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

        bodybuilding nije sport to je vise od sporta
        natjecanje ljepote?

        hmm neznam to mi malo zvuci omalozavajuci jer kad se sjetim da sam skoro dozivio srcani udar na bini ,a i oni koji su bili kod piranhe u subotu mogli su vidjeti koliko je deckiju padalo u nesvjest na bini
        i opet govorimo o toj ljepoti?
        kao sto je pokazano ,ne radi se o tome ,jer nitko ne ocjenjuje zapravo tu ljepotu
        meni su daleko ljepse gradje neki ljudi koji nisu ni blizu prismrdili nekim boljim rezultatima ,ali ono sto se boduje je tocno definirano i nije stvar vlastitog ukusa a o tome se radi kod ljepote ,to je stvar vlastitog ukusa a ovo je stvar tocno defniranih pravila kako bi trebao izgledati najbolji ili uz koje pretpostavke bi najbolji trebao biti najblizi onome sto se definira kao pobjednik
        to jest proporcije ,simetrija,muskulatura ,tvrdoca ,suhoca misica ,definicija,misicna masa
        kao i sto gimnasticari imaju tocno definirano sto se gleda kod svakog izvodjenja na spravi ,tako je i ovdje gledano sta se gleda kod svakog pojedinca i sto se trazi od njega i njegovog tijela

        vjestina je napraviti dehidraciju i biti u hiponatremiji i uopce disati prilikom izvodnjenja poza
        TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
        Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

        Comment


        • #19
          Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

          Sama činjenica da je nešto teško ili mučno ne čini to sportom. Neke fizički vrlo zahtjevne stvari su sportovi, kao i one pri čijem se izvođenju nikako ne možeš ni zadihati. Tebi se može više sviđati tijelo nekog lošijeg bodybuildera, ali ti tada gledaš jednom drugom optikom, mogli bismo reći "uobičajenom estetikom". Kada gledaš kroz estetiku bodybuildinga, prepoznat ćeš koji je natjecatelj (po tvom mišljenju) bolji. Na takvoj se estetici temelji bodybuilding i ona je jedini kriterij po kome se vrednuju natjecatelji. Dakle, po tome je li postignut određen izgled koji se smatra poželjnim (ti ga zovi ljepota ili kako želiš, to je manje važno - radi se o izgledu). Vještina koju spominješ se ne vrednuje na natjecanju - nikoga tamo ne zanima koliko si se ti napatio u teretani ili tijekom dijete, to nije predmet ocjenjivanja. Radi se samo o izgledu, ne o vještini.
          I to nije nikakvo podcjenjivanje, to je stanje stvari.
          Originally posted by daedraug
          Mnogi ljudi nose pidžamu sa likom Supermena,Superman nosi piđamu sa likom Chuck Norris-a ... a Chuck Norris nosi piđamu sa likom našeg SEVERA
          Mozes me voljeti ili mrziti, a možeš me i ignorisati....

          Comment


          • #20
            Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

            pa, mislim da je svima jasno da bb nije sport po enciklopediji ili po službenoj definciji sporta...ali ja sam tu s pristom, jer kad neko kaže da bb nije sport meni je to više omalovažavajuće i podrugljivo nego nekakvo sistematiziranje ili whatnot...jer znam što sam i kolko sam radio da postignem nekakav izgled, i to nije bio "stroll in the park". Znam da ti nije namjera, da se ogradim, i vidim što govoriš.
            ne repam o politici možda bi trebo,
            politika je mala ljadro još je nisam jebo

            Comment


            • #21
              Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

              Važno je samo da svi shvatite da mi UOPĆE nije namjera omalovažavati. Ovo sam objašnjavati počeo upravo kad sam rekao da mi se sviđa što je bodybuilding poseban i da ja ne bih htio da ga se počne gurati u isti koš sa sportovima i da ne razumijem zašto mnogi ljudi koji se bave bodybuildingom imaju potrebu naglašavati taj (logički gledano nepostojeći) sportski aspekt bodybuildinga, kao da ne bi bilo dovoljno samo po sebi reći:
              JA SAM BILDER!!!
              i ponositi se time. Upravo to što sam rekao prije: šahisti i gameri su sportaši, tu nema spora. Nemamo se potrebe gurati u istu kategoriju s njima. Kakvo približavanje, kakvo ukidanje Mr. Olympia titule čisto nekakve standardizacije radi. Pa u toj mistici je toliko čari!
              Originally posted by daedraug
              Mnogi ljudi nose pidžamu sa likom Supermena,Superman nosi piđamu sa likom Chuck Norris-a ... a Chuck Norris nosi piđamu sa likom našeg SEVERA
              Mozes me voljeti ili mrziti, a možeš me i ignorisati....

              Comment


              • #22
                Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

                Jako čudna rasprava.
                Po meni je bodybuilidng itekako sport. Istina je da se na natjecanju ne mjeri nikakva vještina već izgled ali da bi se postigao taj izgled itekako su se trebale razviti motoričke sposobnosti i koristiti iste da bi se postigao vrhunski bodybuilding izgled. S druge strane misice uglavnom ne rade na svom tijelu nego na binu izađu onakve kakav ih je dragi Bog stvorio.
                Po mom mišljenju sport je ona aktivnost kod koje se razvijaju i koriste motoričke sposobnosti kako bi se postigao uspjeh u istom. Također i funkcionalne sposobnosti (aerobni i anaerobni kapacitet) U bodybuildingu od motoričkih sposobnosti potrebna je snaga (više vrsta snage) i izdržljivost. Od funkcionalnih osim dobro poznate anaerobne koje se koristi prilikom podizanja tereta, potrebna je i aerobna prilikom rada na cardio spravama za smanjivanje PMT.
                Dakle prema gore navedenom bodybuilding je svakako sport. Al zato šah ne možemo definirati kao sport jer ne koristi ni jednu od gore navedenih sposobnosti. Šahisti koriste kognitivne sposobnosti al prema tome bi onda i škola i učenje također bili sport.
                http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                I know it's hard to keep an open heart
                When even friends seem out to harm you
                But if you could heal a broken heart
                Wouldn't time be out to charm you

                November Rain, Guns and Roses

                Comment


                • #23
                  Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

                  Originally posted by mali priest
                  bodybuilding nije sport to je vise od sporta
                  natjecanje ljepote?

                  hmm neznam to mi malo zvuci omalozavajuci jer kad se sjetim da sam skoro dozivio srcani udar na bini ,a i oni koji su bili kod piranhe u subotu mogli su vidjeti koliko je deckiju padalo u nesvjest na bini
                  i opet govorimo o toj ljepoti?
                  kao sto je pokazano ,ne radi se o tome ,jer nitko ne ocjenjuje zapravo tu ljepotu
                  meni su daleko ljepse gradje neki ljudi koji nisu ni blizu prismrdili nekim boljim rezultatima ,ali ono sto se boduje je tocno definirano i nije stvar vlastitog ukusa a o tome se radi kod ljepote ,to je stvar vlastitog ukusa a ovo je stvar tocno defniranih pravila kako bi trebao izgledati najbolji ili uz koje pretpostavke bi najbolji trebao biti najblizi onome sto se definira kao pobjednik
                  to jest proporcije ,simetrija,muskulatura ,tvrdoca ,suhoca misica ,definicija,misicna masa
                  kao i sto gimnasticari imaju tocno definirano sto se gleda kod svakog izvodjenja na spravi ,tako je i ovdje gledano sta se gleda kod svakog pojedinca i sto se trazi od njega i njegovog tijela

                  vjestina je napraviti dehidraciju i biti u hiponatremiji i uopce disati prilikom izvodnjenja poza
                  Sever, tvoje je demokratsko pravo da priznajes pojedine takmicarske aktivnosti sportskim ili ne.Bodybuilding je sport posebno onaj takmicarski, da postane ravnopravan sa drugim sportovima nas cilj su Olimpijske igre.Neznas koliko vremena i novca se trosi da se dodje do tog cilja.Mali smo sport i moramo se prilagoditi danasnjosti, jer vremena nekih (samo za bodybuildere) zvucnih titula su na izlasku.Moderne Internacionalne sportske bodybuilding organizacije vec su u tom ritmu.
                  Titule poput Mr.Olympic,Mr.Olympus,Mr.Olympia, i ostali Mr. , su proslost koju jos samo privatni vlasnici odrzavaju na zivotu.Zaboga ovo je 2010, nije li smjesno da "glavna" profesionalna titula nosi naziv grcke planine koja je maleni dio daleko veceg svjeta.
                  Cak se je i bivsi Mr.Olympia prilagodio tome (Arnold Sports Festival), i pro-am bodybuilding je samo jedan od sportova.
                  Mali Priest je u pravu, cesto najbolji nisu na pozornici.

                  Comment


                  • #24
                    Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

                    Bodybuilding spada u sport.
                    Prvo, ima pravila (težinske kategorije...) i drugo ima suce. Dovoljno da se proglasi sportom.
                    Možda je to nekome glupo, ali tako je.

                    Comment


                    • #25
                      Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

                      '' bodybuilding nije sport to je vise od sporta
                      natjecanje ljepote? "

                      O, zaboravih ustvari postoji natjecanje za najljepseg bodybuildera i glavna titula im je
                      Mr.Gay World i javna je tajna da im je gost pozer neki od Mr.Olympia takmicara (L.Priest i slicni)

                      Comment


                      • #26
                        Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

                        Složio bi se sa Severom na skoro svim pointima. Osim naravno što reći "bb je ili nije sport" ne znači ništa bez da se definira što je sport.

                        Sever je pokušao i ima logike, ali može se i drukčija definicija uključiti (natjecanje, koliko-toliko objektivno mjerenje itd.) po kojima ispada sport. Ako je umjetničko klizanje sport, onda je i bodybuilding, zar ne?

                        Zvučniji point je - who cares? Ako se bavim bb-om i znam što to znači i ponosan sam na to, zašto mi treba nekakvo "priznanje" da me čuva od omalovažavanja? Ne znači li to da se već iznutra osjećam mali?

                        Zapitajte se ja svoje znam.

                        A zapravo se i ne bavim bb-om ..
                        lift BIG, eat BIG, get BIG

                        Comment


                        • #27
                          Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

                          Originally posted by Dalibor
                          Jako čudna rasprava.
                          Po meni je bodybuilidng itekako sport. Istina je da se na natjecanju ne mjeri nikakva vještina već izgled ali da bi se postigao taj izgled itekako su se trebale razviti motoričke sposobnosti i koristiti iste da bi se postigao vrhunski bodybuilding izgled. S druge strane misice uglavnom ne rade na svom tijelu nego na binu izađu onakve kakav ih je dragi Bog stvorio.
                          Po mom mišljenju sport je ona aktivnost kod koje se razvijaju i koriste motoričke sposobnosti kako bi se postigao uspjeh u istom. Također i funkcionalne sposobnosti (aerobni i anaerobni kapacitet) U bodybuildingu od motoričkih sposobnosti potrebna je snaga (više vrsta snage) i izdržljivost. Od funkcionalnih osim dobro poznate anaerobne koje se koristi prilikom podizanja tereta, potrebna je i aerobna prilikom rada na cardio spravama za smanjivanje PMT.
                          Dakle prema gore navedenom bodybuilding je svakako sport. Al zato šah ne možemo definirati kao sport jer ne koristi ni jednu od gore navedenih sposobnosti. Šahisti koriste kognitivne sposobnosti al prema tome bi onda i škola i učenje također bili sport.
                          Po tvojoj logici (kad bi šah bio sport, onda bi i učenje bilo sport jer oboje koriste kognitivne sposobnosti) bi onda mogli reći i da je vojnička ili vatrogasna obuka također sport jer daje sudionicima (u određenoj mjeri) kvalitete koje si gore naveo kao karakteristične za sport. Radi se o logičkoj pogrešci pretpostavljanja da skupovi mogu biti ili jednaki, dakle, isti skup, ili odvojeni, ali oni mogu biti i interferirajući, kao u ovom slučaju. Definicija sporta se ne može svesti na "aktivnost koja upotrebljava i razvija razne "atletske" mogućnosti tijela". To je opet preopća definicija i ne odgovara onome što ljudi pod sportom podrazumijevaju, mijenjaš sadržaj označitelja. Ja predlažem definiciju: "Sport je svako (pa i minimalno) formalizirano natjecanje vještine u kome je pobjeda (pa i minimalno) sama sebi svrha". Za vas možda i nema velike razlike između natjecanja u tome što možeš i u tome što jesi, ali promotrite to na ovaj način; u već spomenutom umjetničkom klizanju nije opravdano reći: "Mirko je vještije klizao od Slavka, ali Slavko treba pobijediti jer je bolje izgledao dok je klizao." Zvuči skroz promašeno kao obzervacija, zar ne? Ali zato: "Mirko je bolje pozirao od Slavka, ali Slavko je bolje izgledao, dakle, Slavko mora pobijediti." Zvuči savršeno normalno za bodybuilding. Bodybuilding kao natjecanje u izgledu, a ne u nekoj vještini, ne potpada pod (moju, ali zapravo uglavnom općeprihvaćenu) definiciju sporta, što nimalo ne umanjuje njegovu vrijednost, naravno.
                          Originally posted by daedraug
                          Mnogi ljudi nose pidžamu sa likom Supermena,Superman nosi piđamu sa likom Chuck Norris-a ... a Chuck Norris nosi piđamu sa likom našeg SEVERA
                          Mozes me voljeti ili mrziti, a možeš me i ignorisati....

                          Comment


                          • #28
                            Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

                            Originally posted by Doomeo
                            Zvučniji point je - who cares? Ako se bavim bb-om i znam što to znači i ponosan sam na to, zašto mi treba nekakvo "priznanje" da me čuva od omalovažavanja? Ne znači li to da se već iznutra osjećam mali?

                            Zapitajte se
                            Upravo tako.
                            Originally posted by daedraug
                            Mnogi ljudi nose pidžamu sa likom Supermena,Superman nosi piđamu sa likom Chuck Norris-a ... a Chuck Norris nosi piđamu sa likom našeg SEVERA
                            Mozes me voljeti ili mrziti, a možeš me i ignorisati....

                            Comment


                            • #29
                              Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

                              Originally posted by Doomeo
                              može se i drukčija definicija uključiti (natjecanje, koliko-toliko objektivno mjerenje itd.)
                              I jedan i drugi taj kriterij bi se mogli povezati i sa izložbom pasa, na primjer.
                              Ili zamislite natjecanje u ljepoti glasa - vjerujte, glas se može mnogo proljepšati vježbom i razvojem. Mogli bi postojati i suci i koliko-toliko objektivni kriteriji (punina, ujednačenost boje kroz raspon i promjene dinamike (glasnoće), količina alikvotnih tonova itd.). Natjecatelji bi vježbali i usavršavali aktivnost mišića zaduženih za fonaciju, pridržavali se posebne dijete kako bi poboljšali rezultate (vjerujte, neki pjevači to rade) itd. Za razliku od natjecanja u pjevanju, na ovom natjecanju bi bilo savršeno normalno reći: "Mirko bolje pjeva, ali Slavko treba pobijediti jer ima ljepši glas". Sličnost sa bodybuildingom je očita, zar ne? Ni takvo se natjecanje ne bi moglo, zbog toga što je natjecanje u estetici, a ne natjecanje u vještini, nazvati sportom. Jedino što za vas bodybuilding stavlja u kategoriju sporta je to što se uz njega vezuje mnogo tjelesne aktivnosti, a to nije točan kriterij jer niti je sva jaka tjelesna aktivnost sport, niti je sport samo ono gdje ima jake tjelesne aktivnosti.
                              Originally posted by daedraug
                              Mnogi ljudi nose pidžamu sa likom Supermena,Superman nosi piđamu sa likom Chuck Norris-a ... a Chuck Norris nosi piđamu sa likom našeg SEVERA
                              Mozes me voljeti ili mrziti, a možeš me i ignorisati....

                              Comment


                              • #30
                                Re: 5 Kontraverznih Mr.Olympia

                                Samo ću reći da je po mom mišljenju obuka vatrogasaca i policajaca veći sport od šaha.
                                http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                                I know it's hard to keep an open heart
                                When even friends seem out to harm you
                                But if you could heal a broken heart
                                Wouldn't time be out to charm you

                                November Rain, Guns and Roses

                                Comment

                                Working...
                                X