Announcement

Collapse
No announcement yet.

Fruktoza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fruktoza

    Upravo sam završio s čitanjem jednog članka na t-nationu o fruktozi,pa pošto sam dobre volje,odlučio sam ga prevesti.Jako je zanimljiv!

    Fruktoza je jednostavni šećer,isto kao i glukoza,samo što je razlika u ova dva šećera da fruktoza dospijeva mnogo sporije u crijeva,a time mnogo sporije i u krvotok te je njezina apsorpcija limitirana.Kada fruktoza bude apsorbirana iz naših crijeva,krvotok ju vodi do jetre.Tamo se može dogoditi dva slučajarvi je da ju jetra obradi i pretvori u glukozu i pohrani u obliku glikogena,a drugi da je iskoristi kao gorivo za svoje ćelije.Za razliku od glukoze,fruktoza može biti metabolizirana samo u jetri ta tamo biti pohranjena u obliku glikogena.

    Prilikom unosa fruktoze u naš organizam ona ima samo jedno mjesto koje može posjetiti,jetru.Ako su naše glikogenske rezerve u jetri pune,tada se taj šećer ne može više za ništa drugo iskoristiti već jedino što može je pronaći naš trbuh i donji dio leđa u koji mi svi gledamo i stalno povlačimo da vidimo jesmo li izgubili koju kilicu ili ne.

    Kada ljudi čuju za fruktozu obično svi pomisle na voće,ali voće nije jedini izvor tog "lošeg" šećera.Više manje sva voća sadrže fruktozu ali samo je određena količina voća prepuna njome,dok ostala sadrže male količine fruktoze.
    Obratite pažnju na ove namirnice(prepune su fruktoze):Kukuruzni sirup(HFCS),kućni šećer(POLA FRUKTOZA POLA GLUKOZA),smeđi šećer,javorov šećer,šećerna trska,šećerni sirup,med,koncentrirani voćni sokovi(kao multivitaminski). Ovo je osam etiketiranih proizvoda i namirnica koje treba izbjegavati jer HFCS je jedan od glavnih sastojaka u svakom prehrambenom proizvodu danas,a iako je med prirodan to ne znači da se moramo pretrpavati njime,jedna žlica dnevno je čisto dosta.HFCS je jedan od glavnih uzročnika dijabetesa,srčanih bolesti,pretilosti i raka,stoga pogledajte malo koje namirnice kupujete!

    Isto tako je dokazano da fruktoza usporava naš metabolizam.Testirane su dvije skupine djece koja su dobivala istu kaloričnu hranu,samo što je jedna skupina pila vodu i prirodne sokove,a druga skupina voćne sokove sa šećerima te cole,fante itd.Dokazano je da su djeca sa povećanim unosom fruktoze dobila puno više na kilaži od ovih koji nisu uzimali fruktozu.

    Fruktoza daje ukus hrani pa ćemo vrlo često završiti prejedanjem jer vrlo često se čak nećemo ni osjećati sitim,zato pripazite što jedete!Ovaj članak nije posvećen tome da izbacimo fruktozu iz našeg jelovnika jer fruktoza se nalazi i u voću i u povrću(voće i povrće su bogati vlaknima i antioksidansima),samo što mi sami moramo odabrti koje ćemo voće jesti a koje ne jer nemaju sva voće istu količinu fruktoze stoga pod muss izbjegavjte jabuke i banane,jedino ako ćete ih jesti ujutri ili nakon treninga jer su tadfa naše glikogenske zalihe iscrpljene.U svoj jelovnik dodajte avokado,šljive,borovnice,jagode,grožđe,smokve pa i rajčicu(navodi se kao voće)

    Jednom kada eliminirate proizvode koji su zasićeni fruktozom,natjerajte da voće koje pametno izaberete radi za vas.Banana obavezno poslje treninga-sadrži kalij koji omogućava očuvanju mišićne mase,ali pošto je bogatija fruktozom vaše glikogenske rezerve će se obnoviti,a za sve ostale obroke birajte ono voće koje je manje zasićeno ovom napasti od šećera.Ne zaboravite! Jedite jabuke,naranče,kruške ali jedino kada su glikogenske rezerve smanjene!
    No pain,no gain!

  • #2
    Odličan članak. Čuo sam već na par mjesta o fuktozi, ali nigdje ovako jasno i argumentirano.

    Evo kako ameri relamiraju fruktozu jer im se smanjila prodaja u zadnje vrijeme.

    http://therealnews.com

    Comment


    • #3
      fuktoza je prava stvar!

      Comment


      • #4
        Re: Fruktoza

        A joj, a ja trošila friktozu ko šašava jer sam mislila da ima nisli glikemijski indeks, i piše na njoj da je za dijabetičare! pa kakve su onda koristi od nje? ne kužim? super članak, da sam ga barem ranije vidjela; kud gledam!

        Comment


        • #5
          Re: Fruktoza

          gledaš na kriva mjesta Ovdje je pravo znanje
          http://therealnews.com

          Comment


          • #6
            Re: Fruktoza

            Fruktoza ima nizak GI pa nije dobra za pwm, ne možemo je izbjeći u voću a i nema razloga ali ne treba je uzimati kao suplement jer vrlo lagano ide u salo.
            Inače je koriste dijabetičari za zaslađivanje zbog niskog GI.

            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • #7
              Re: Fruktoza

              dale voce poslije treninga ne nego poslije

              Comment


              • #8
                Re: Fruktoza

                Originally posted by Ogy
                dale voce poslije treninga ne nego poslije
                Daj prevedi, molim te...

                Comment


                • #9
                  Re:

                  Originally posted by grape seed eater
                  fuktoza je prava stvar!
                  ?

                  Comment


                  • #10
                    Re: Fruktoza

                    Originally posted by Ogy
                    dale voce poslije treninga ne nego poslije
                    mislim da prije treninga dobro dode jedna jabuka, kruska ili tako nesto, jer pusta misice, i teze dolazi do grcenja misica.
                    a poslje treninga treba uzimat voce koje sadrzi vise fruktoze, ugljikohidrata..
                    ili ako uzimate cistu fruktozu ( s vodom )

                    Comment


                    • #11
                      Re: Fruktoza

                      Originally posted by vutrux
                      Originally posted by Ogy
                      dale voce poslije treninga ne nego poslije
                      mislim da prije treninga dobro dode jedna jabuka, kruska ili tako nesto, jer pusta misice, i teze dolazi do grcenja misica.
                      a poslje treninga treba uzimat voce koje sadrzi vise fruktoze, ugljikohidrata..
                      ili ako uzimate cistu fruktozu ( s vodom )
                      Voće se uzima prije treninga a ne poslije. Fruktozu ne treba uzimati samu jer je ima u voću, samo glukozu poslije treninga.
                      pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                      Comment

                      Working...
                      X