Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mit o proteinima

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mit o proteinima

    Kako žderem hrpu proteina, i tekućih, i krutih, ovo me nekako zaljuljalo i poljuljalo:
    argumentacija cilja na aminokiseline kojih ima svugdje u prehrani,
    dok je životinjski protein težak jer se mora prvo rastvarati da bi se dobile građevne aminokiseline...


    The Protein Myth

  • #2
    Re: Mit o proteinima

    What Is The Protein Myth?

    If you regularly hear how important getting your protein is, you know you’re listening to a myth.
    You see, the human body requires a moderate amount of protein. If you eat the standard American diet (S.A.D.) you are more likely getting too much protein, along with excess fat and complex carbohydrates that is evidenced in our quite high and rising obesity rates.
    Mother’s milk, the essential food for babies during their fastest growth spurts, averages just 7% of its calories from protein. This complete food allows an infant to amazingly grow by as much as 12 pounds in just 6 months.

    Yes, healthy and complete protein is an important part of your diet. It was the first nutrient to be discovered and named and is vital to building, repairing and maintaining tissues in your body. Amino acids and are the building blocks of protein and 9 of the 20 amino acids that the body itself can’t produce is synthesized through the food we eat.
    These amino acids can abundantly be found in plant based foods, where the animals get them, like cabbage, broccoli, cucumbers, tomatoes, kale and many more plant foods.
    The myth can be traced to two incidents in history.

    The first was a statement made by Frances Moore Lappe in her best selling book ‘Diet For A Small Planet’ where she indicated that plant proteins were ‘incomplete’. 20 years later she recanted her theory saying she was badly mistaken (and other research has disproved her original theory as well), but far fewer people read those less popular writings and believe the flawed theory to this day. We do need all of the essential amino acids and plant foods do have them. However we don’t need them at every meal, every day since our body stores and recycles them. You can easily meet your daily protein (amino acid) requirements on a plant based diet.

    The second is the meat, fish and poultry industries.
    In order to sustain growth and profits in the meat industry, their trade associations promote meat as the only good source of protein. You hear everything from cowboy commercials on Radio Disney brainwashing elementary school children that ‘real cowboys’ eat beef and steak that make them strong and build healthy bones, to magazine and radio commercials touting the virtues of lean beef as healthy and complete sources of protein. The poultry and fish industries also promote, although not as obvious. The virtues of chicken and fish protein as healthy is often promoted through so called mainstream articles written in health related magazines and publications. These articles are written by dietitians, doctors, researchers and reporters often funded indirectly by associations promoting these industries to make sure consumers continue to buy.

    http://www.theproteinmyth.com/what-is-the-protein-myth/

    Comment


    • #3
      Re: Mit o proteinima

      Mit o proteinima

      Zbog straha od manjka proteina, mnogi ljudi nikada ne prihvate vegetarijansku ishranu. Mišljenje da meso ima monopol nad proteinima i da su velike količine proteina potrebne dza energiju i snagu jeste izmišljotina. Ljudi pitaju: “Može li vegetarijanska ishrana čoveku pružiti proteine dobrog kvaliteta i one koji su mu potrebni?” Pre nego što odgovorimo na ovo pitanje, navešćemo definiciju proteina.

      Holandski hemičar Gerit Jan Madler 1838. godine izolovao je supstancu koja je sadržavala ugljenik, vodonik, kiseonik i druge milroelemente. Pokazao je da taj hemijski spoj predstavlja osnovu celokupnog života i nazvao ga “protein”, što znači “prvog reda”. Kasnije je dokazano da su biološki proteini od ključnog značaja: svaki živi organizam mora da ih uzima u određenoj količini kako bi preživeo. Utvrđeno je da je to zato što su proteini sastavljeni od amino kiselina, “gradivnih blokova života”.

      Biljke mogu da sintetizuju amino kiseline iz vazduha, zemlje i vode, dok životinje u tom pogledu potpuno zavise od biljaka, bilo direktno, jedući ih, ili indirektno, jedući životinjsko meso. (Jedan od razloga visokih troškova ovog drugog leži u tome što je životinja prisiljena da jede ogromne količine biljnih proteina da bi dostigla težinu za klanje.)

      Prema tome, u mesu nema amino kiselina koje životinje ne dobijaju iz biljaka, ili koje ljudi takođe ne mogu da dobiju iz biljaka. Šta više, konzumiranje hrane iz biljnog carstva ima dodatnu prednost koja se ogleda u kombinovanju amino kiselina sa drugim supstancama neophodnim za pravilno iskorišćenje: ugljenim hidratima, vitaminima, mineralima, hlorofilom i drugim elementima koji se nalaze samo u biljkama.

      Međutim, vegetarijanci treba da budu upoznati s teorijom o kombinovanju hrane, za koju neki naučnici kažu da je od ključne važnosti ako želimo da dođemo do “svh” proteina. Ovo shvatanje, poznatije kao “komplementiranje proteina”, popularizovala je Frensis Mur Lap u svom bestseleru “Ishrana za malu planetu”, gde objašnjava da se kod uravnotežene vegetarijanske ishrane komplementarni proteini sastavljaju prirodno, sami po sebi. Na primer, ako jedemo maslac od kikirikija, mažemo ga nahle; tako običnojedemo maslac od kikirikija. Kada bismo jeli hleb od punog brašna, imali bismo obilje proteina. Eto, u tome se ogleda to shvatanje. Kada jedemo, telo razgrađuje proteine na njihove sastavne amino-kiseline. One se koriste pojedinačno, ili se ponovo sjedinjuju u nove proteine potrebne telu. Poznate su 22 amino-kiseline. Među njima, osam se naziva “ključnim”. (”Ključne” ovde jednostavno znači da ih ne mođemo prirodnim putem stvoriti u telu, nego moramo da ih unesemo preko hrane.) Ključne amino-kiseline su leucin, izoleucin, valin, lizin, triptofan, treonin, metionin i fenilalanin.
      Prema F.M.Lapovoj, sve one moraju da budu zastupjlene u svakom obroku, u pravilnom odnosu, da bismo imali uravnoteženu ishranu. Zbog toga se do sredine 50-ih godina ovog veka smatralo da je meso izvanredan izvor proteina: sadrži svih osam amino-kiselin u pravilnom odnosu. Pa ipak, nutricionisti se danas slažu da je u pogledu sadržaja proteina mnoga vegetarijanska hrana jednaka mesu, ako ne i bolja od njega, jer takođe sadrži svih osam amino-kiselina.

      Uglavnom, da bi se u jednom obroku dobila visokoproteinska jela pravilno je da se kombinuju žitarice (hleb, testo, . . .) i mahunarke (soja, sočivo, kikiriki, . . .) - kao što je učinjeno kod ranije spomenutog sendviča sa maslacem od kikirikija. Orašasti plodovi i semenke kombinovani sa mahunarkama, ili čak sa žitaricama, takođe pružaju visokoproteinsku ishranu. Ako pored toga uzimamo i mlečne proizvode, još je manja šansa da se javi problem sa proteinima, jer mleko sadrži sve ključne amino-kiseline. Takođe je utvrđeno da brojno zeleno lisnato povrće sadrži znatne količine potpunih proteina. Čaša soka od šargarepe ima isti kvalitet i količinu proteina kao jedno jaje, a u siru, kikirikiju i sočivu ima više proteina nego u hamburgeru, svinjetini ili goveđoj šnicli.

      Dr Džon A. Mekdugal, docent na klinici fakulteta pri havajskom univerzitetu medicine i medicinski upravitelj programa o kulturi življenja i prehrani u bolnici Sv. Helena u Parku Dir, Kalifornija, kaže da je kombinovanje proteina nepotrebno. On tvrdi da u individualnoj vegetarijanskoj hrani ima više nego dovoljno proteina. S njim se slažu i drugi autoriteti, pa je tako shvatanje F.M.Lapove o kombinovanju proteina, koje su tada čvrsto držali stručnjaci za prehranu, dovedeno u pitanje. Pa ipak, bilo da neko oseća da treba da kombinuje hranu ili mu jednako odgovara da je ne kombinuje, postoji mnoštvo dokaza o tome da je vegetarijanstvo jednostavno, zdravo i sposobno da obezbedi potrebne količine proteina.

      Kod mnogih Amerikanaca proteini čine više od 20% njihove ishrane, skoro dva puta više od količine koju preporučuje Svetska zdravstvena organizacija. Iako će neodgovarajuće količine proteina izazvati gubitak snage, telo ne može iskoristiti prekomerne proteine; naprotiv oni se pretvaraju u ugljenične otpadne materije koje opterećuju bubrege. Ugljeni hidrati su glavni izvor energije. Prekomerno unošenje proteina u stvari smanjuje energetsku sposobnost tela. U seriji uporednih testova izdržljivosti, kojima je rukovodio dr Irving Fišer sa univerziteta Jel, vegetarijanci su bili dva puta bolji od mesojedaca. Nakon što je nevegetarijancima smanjio potrošnju proteina za 20%, dr Fišer je utvrdio da se njihova delotvornost povećala za 33%.

      Brojna druga istraživanja pokazala su da odgovarajuća vegetarijanska ishrana obezbeđuje više hranljive energije nego meso. Šta više, kroz istraživanja koja su obavili dr J.Itokejo i V.Kipani na Univerzitetu u Briselu, pokazalo se da vegetarijanci bili u stanju da obavljaju fizičke testove dva ili tri puta duže od ljudi koji su jeli meso, pre nego što bi se iscrpili, i da su se pet puta brže oporavljali.

      http://www.centar-veda.org/ja-sam-nov-o ... proteinima

      Comment


      • #4
        Re: Mit o proteinima

        Drago mi je da je neko drugi pokrenuo ovu temu. Ja neću komentarisati, osim što ću da okačim par slika i videa

        Jakob, deadlifter iz Vegan Strength Germany (grupa Nemaca vegana koja se bavi BB i powerliftingom)


        Alexander Dargatz, takođe iz Vegan Strength Germany, lekar, svetski šampion u BB, fitnes klasa



        Floey, takođe iz Vegan Strength Germany tima


        Evo link na jedan vegan bodybuilding blog
        http://veganmuscleandfitness.blogspot.com/
        Piše ga ovaj dole momak, zajedno sa devojkom (ona piše recepte)



        a što je još zanimljivije je da ne morate čak ni da jedete mahunarke i žitarice da biste imali dovoljno proteina. Evo ga profi maratonac Michael Arnstein koji je na 80/10/10 Diet (80% UH, 10% proteina i 10 % masti), dakle samo voće i povrće u neskuvanom, presnom stanju. Ima Youtube kanal, ma koga zanima neka pogleda
        “Age is a question of mind over matter. If you don’t
        mind, it doesn’t matter.”

        Comment


        • #5
          Re: Mit o proteinima

          Originally posted by Sisi


          The Protein Myth
          Doduše, ovo što ovaj maratonac priča se odnosi ne na vegan ishranu generalno, nego na RAW VEGAN DIET, dakle samo ishrana svežim voćem i povrćem, semenkama, bademima, plus neke superfoods poput proteinskog praška spiruline, mlade trave pšenice, goji berries, itd...

          Međutim, mislim da i on malo priča mitove: koliko ja znam čak ni aminokiseline u presnom voću i povrću ne nalaze se u samostalnom obliku, već u obliku nekog proteina, koji mora biti razgrađen. Mislim da je netačno da se aminokiseline nalaze u slobodnom obliku u presnom voću, zelenišu, itd... Mada, logično zvuči tvrdnja da se ovakvi proteini mnogo lakše razlažu na aminokiseline jer nisu denaturisani kuvanjem.
          Ipak, za sve ove vrste ishrane, tipa vegan, a još više raw vegan, potrebno je dosta upoznati materiju i proučiti šta treba da se unosi, itd. Da je to tako lako, ne jesti životinjske proizvode, a ostati zdrav i čak imati mišiće, ne bi većina vegana izgledala bledunjavo kako izgleda, a to je zato što sigurno nešto rade kako ne treba.

          Koja je moja poenta ovde:
          Budući da smatram da se i veganskom hranom unosi dosta proteina, moje mišljenje je da oni koji jedu meso, mleko, jaja, itd.. tek ne moraju da brinu o unosu proteina, a naročito ne moraju da piju proteinske praškove. Mislim da se odlični rezultati mogu postići i uz kvalitetnu ishranu, s mesom ili bez njega...
          Naravno, govorim o rezultatima u okviru "normalnih" granica. Za sve preko toga mislim da svi znamo da su odgovorni ne proteini, nego neke druge supstance
          “Age is a question of mind over matter. If you don’t
          mind, it doesn’t matter.”

          Comment


          • #6
            Re: Mit o proteinima

            ovaj lik u prvom videu nema veze. ono sa aminoacidima mi ne drzi vodu nekako.

            Ovi momci iz njemacke dobro izgledaju pa se mora priznat da vegani stvarno znaju sto cine.
            Originally posted by Bilderčić
            Originally posted by Dehydronator
            sve do grama tjedno je natural
            gram tjedno ???? ma da covjece pa de onda izracunaj za 1 god. koliko bi trebao dobit misica
            48 grama ? ahahahhahahahahhahahahaha

            Comment


            • #7
              Re: Mit o proteinima

              Originally posted by Archiv3r
              ovaj lik u prvom videu nema veze. ono sa aminoacidima mi ne drzi vodu nekako.

              Ovi momci iz njemacke dobro izgledaju pa se mora priznat da vegani stvarno znaju sto cine.
              slažem se, ovaj prvi je maratonac, ali se nedavno onesvestio Za razliku od Michaela Arnsteina (ovaj poslednji video koji sam postovao), koji je samo poboljšao rezultate u maratonu od kad je na frutarijanskoj ishrani, koju ja veoma cenim. Ovaj prvi se onesvestio jer se uzdao samo u green juices ili ceđeno zeleno povrće, sa vrlo malo voća, semenkama, itd. A tu nema nikakvih UH i kalorija, koje su po meni najvažnije - mislim na kvalitetne kalorije, ne one iz junka
              MIchal Arnstein jede oko 4000 kalorija dnevno iz voća: recimo oko 30 banana, par kilograma grožđa, i dosta zeleniša poput raštana, spanaća, itd...
              Ja ću od kasnog proleća na takvu ishranu, pa ćete imati i uživo eksperiment kako deluje Prošli put sam istopio svo salo sa sebe hraneći se tako. Nažalost, tada nisam vežbao, pa kad je salo otišlo, nisam imao ništa ispod njega (to je prva slika u mojoj temi "Vege slike")

              Što se tiče Nemaca vegana, znam ih. Oni se hrane klasično veganski: kuvana hrana, puno quinoe, soje, pasulja, leblebija, sočiva, kupusa, brokolija. I piju proteinske napitke od soje, graška, pirinča, konoplje, itd...

              PS: Zaboravih da spomenem Mikea Mahlera
              http://www.mikemahler.com/
              “Age is a question of mind over matter. If you don’t
              mind, it doesn’t matter.”

              Comment


              • #8
                Re: Mit o proteinima

                Sorry, al necu ni citat. Meso je za vukove, lavove i tigrove, a ne neke tamo nabedjene vegane.

                Comment


                • #9
                  Re: Mit o proteinima

                  panda ftw ^^
                  Originally posted by servantess
                  Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

                  Comment


                  • #10
                    Re: Mit o proteinima

                    Ovo su pisali vegetarijanci i ja u to ne vjerujem ništa. Nema uspjeha bez mesa i ostalih animalnih proteina.

                    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                    Comment


                    • #11
                      Re: Mit o proteinima

                      Pa ovo je staro....taj video sam gledao prije pun k vremena.
                      Danas u teretani kraj mene je bio vegan lik,mislio sam prvo da se zajebava jer mu je na majici pisalo 'go vegan' a kad ono stvarno vegan i cisto solidno izgleda.....je,i genetika je ipak presudna,nije to za svakoga....mozda moze neko se odluciti za tu vrstu ishrane ali da ce visit u teretani 3 puta tjedno...neznam...to je po meni ipak stvar genetike.
                      Nisam vjerovao ima tih likova i u UFC,cak je jedno vrijeme Congo bio na takvog ishrani,Mirko ga je zezao da sta ce njemu napraviti taj lik sto jede travu pa je dobio batina....jebiga,tko se rodi s dobrom genetikom taj je sretnik.

                      Comment


                      • #12
                        Re: Mit o proteinima

                        Ako uspem i pola od ovog, biću zadovoljan
                        Robert i Derek, vegan bodibilderi ( meni je Derek super uzor, to je ovaj crnokosi, mada priznajem: obojica imaju katastrofalne listove, kao čačkalice, ali to je valjda isto genetika )
                        http://www.facebook.com/album.php?id...054&aid=104109
                        “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                        mind, it doesn’t matter.”

                        Comment


                        • #13
                          Re: Mit o proteinima

                          @Vege, jel imaš kakve linkove sa znanstvenim radovima u prilog aminokiselinskoj neživotinjskoj prehrani za bildere?
                          I jel imaš kakve jelovnike? Linkove na jelovnike?
                          Brijem da se mora previše količinski stavit u želudac, pa me to muči?

                          Comment


                          • #14
                            Re: Mit o proteinima

                            Originally posted by Sisi
                            @Vege, jel imaš kakve linkove sa znanstvenim radovima u prilog aminokiselinskoj neživotinjskoj prehrani za bildere?
                            I jel imaš kakve jelovnike? Linkove na jelovnike?
                            Brijem da se mora previše količinski stavit u želudac, pa me to muči?
                            Nažalost, nemam neke posebne linkove. Ja sam počeo da idem u teretanu prvi put u
                            životu tek pre 10 meseci, tako da sam još nov na tom polju, mada učim svakodnevno. Ima ovaj plavi momak sa slika, Robert Cheeke, svoju knjigu
                            http://www.amazon.com/Vegan-Bodybuil.../dp/0984391606
                            ali nisam čitao. Mada, znam otprilike da piju kombinovane biljne proteine i uzimaju još neke vegan i natural preparate - dalje od toga nemam pojma.

                            A to da mora količinski da se jede mnogo - istina je donekle, ako kao ja izbegavaš soju i tofu. Ja jedem tone žitarica i mahunarki. A vidim ovi ostali vegan sportisti jedu dosta tofua, koji je kompaktan, nema veliki volumen, a ima dosta proteina.

                            Ja za sad jedem samo, a planiram da dođem do proteina od konoplje, pa ću i ja da se suplementiram, mada iskreno, mislim da je to nepotrebno za nekog ko se rekreativno bavi BB. MOŽDA I NISAM U PRAVU! Da se odmah ogradim, hehehe....
                            “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                            mind, it doesn’t matter.”

                            Comment


                            • #15
                              Re: Mit o proteinima

                              lakse je sa zivotinjskim proteinima napredovat. nhf
                              Originally posted by Bilderčić
                              Originally posted by Dehydronator
                              sve do grama tjedno je natural
                              gram tjedno ???? ma da covjece pa de onda izracunaj za 1 god. koliko bi trebao dobit misica
                              48 grama ? ahahahhahahahahhahahahaha

                              Comment

                              Working...
                              X