Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kvinoa - super hrana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kvinoa - super hrana

    Prepuna proteina i vlakana, starija nego Peru, KVINOA je jedna od najhranljivijih namirnica na planeti

    FRANCISKO PIZARRO JE MOZDA ZNAO po koju stvar kada je u pitanju pohod na osvajanje novog svijeta, ali bi zato bio veoma los nutricionista. Nakon pobjede nad carstvom Inka 1532. godine, spanjolski konkvistador je svoje brodove napunio sa krumpirom i kukuruzom,predestinirajući ih da postanu glavni sastojci u Evropskoj ishrani, ostavljajuci trecu namirnicu da propada. Ispostavilo se da su polja koja je Pizarro zapostavio bila prepuna najhranljivih zitarica po imenu Kvinoa.

    Kvinoa je stvarno cudesna hrana i oko toga se slazu nutricionisti sirom svijeta. U svom sastavu sadrzi gotovo duplo vise bjelancevina nego obicne zitarice, manje ugljikohidrata i znacajnu kolicinu zdravih masti. Plus, bjelancevine koje sadrzi u svom sastavu su kompletne poput onih iz mesa, ribe, jaja, mlijeka i mlijecnih proizvoda. To znaci da ima sve esencijalne amino kiseline koje su potrebne vasem organizmu za izgradnju misica.

    Na zalost, u proteklih 500 godina, od kada je Pizarro porazio Inke, nije se puno promjenilo. Vise nego ikad, nutritivno inferiorna hrana, kao sto je kukuruz, krompir i psenica, narocito njihove rafinirane verzije pune nase tanjure, dok namirnica poput kvinoe skuplja prasinu i trune na policama bio trgovina. A to je stvarno velika steta, s obzirom na to da pored toga sto je kvinoa korisna za svakoga od nas, ona donosi trostruku dobit: ukusna je, laka za pripremanje, i ultra hranjiva. Da li ste spremni da iskoristite potpuni potencijal ove superhrane? Evo otprilike sta ce vam biti potrebno da pripremite dorucak, rucak i veceru.


    UPUTSTVO ZA KORISTENJE KVINOE

    Kvinoa ima privlacan ukus, priprema se brze od rize, a moze se koristiti za pripremu jela kao sto su rizoto, salate, juhe pa cak i deserti. Losa strana: malo ljudi zna da uopce postoji, a kamoli kako da je pripreme. Za najlaksu pripremu kuhajte kvinou poput tjestenine. Napunite posudu vodom, i ostavite da prokljuca. Dodajte bilo koju kolicinu kvinoe, smanjite temperaturu, i kuhajte dok ne omeksa, otprilike nekih 20 minuta. Ocjedite vodu i ostavite kvinou da se prohladi. Slobodno skuhajte vecu kolicinu i ostavite u dobro zatvorenoj posudi u frizideru, tako cete imati pripremljeno jelo za neku drugu priliku. Da podgrijete treba vam 60 sekundi u mikrovalnoj pecnici. Ili mozete biti jos kreativniji. Na primer, kvinou mozete... Pojacate svoj dorucak: Kombinujte casu kuvane kvinoe sa 1/2 case mlijeka i 1/2 solje smrznutih malina, i zagrijte u mikrovalnoj 60 sekundi. Odlicna alternativa uobicajnim jutarnjim zitaricama.

    Promjenite desert: U blenderu, oljustite i stavite dve banane sa dve case mleka.Kombinujte mjesavinu sa dve case kuvane kvinoe, 1/2 case suhog grozdja, jusnom slicom secera, i malo cimeta i dobro promjesajte nekoliko minuta. Jos bolje, upotrebite recepte i varijante koje slijede i ovu jednostavnu namirnicu u brojnim ukusnim i zdravim jelima.


    KVINOA KAO SALATA

    Potrebno je:

    1 casa nekuvane kvinoe
    8 sparuga
    100 g kozijeg sira ili fete
    1/4 case zelenih maslina, pazljivo isjeckanih
    4 zlica susenog paradajza, iseckanog
    1/2 zlica maslinovog ulja
    1 zlica vinskog sirceta
    Sol i biber po ukusu


    Uputstvo za pripremu:

    1. Zagrijte pecnicu na 200 stupnjeva

    2. Pripremite kvinou po uputstvima sa predhodne strane.

    3. Dok se kvinoa priprema, spremite sparuge. Odstranite sumaste krajeve pazljivim savijanjem do njihovog pucanja, prirodno ce puci na potrebnom mestu. Polozite ih u posudu u kojoj cete ih pripremati i blago prelijte sa maslinovim uljem i prstohvatom soli. Stavite u rernu i pecite 10 minuta.

    4. Isjecite sparuge u komade velicine zalogaja i dodajte kvinoi, zajedno sa sirom, maslinama, susenim paradajzom, uljem i sircetom. Dodajte so i biber za bolji ukus.


    Dobijaju se 4 obroka: odlicno se slaze sa pecenom piletinom ili grilovanim svinjskim odreskom.

    Po obroku: 238 kcal, 9 g belancevina, 34 g ugljenih hidrata, 7 g masti (2 g zasicenih), 4,5 g vlakana, 290 mg natrijuma



    Izvor: Men's Health
    The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

  • #2
    Re: KVINOA - super hrana

    zaista super
    znas mozda koliko kosta i precizniju nutrit.vrijednost na 100g?
    ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

    Comment


    • #3
      Re: KVINOA - super hrana

      Originally posted by KeLavra
      zaista super
      znas mozda koliko kosta i precizniju nutrit.vrijednost na 100g?
      i dali je kod nas, tocnije u ZG ima za kupit ?

      Comment


      • #4
        Re: KVINOA - super hrana

        bio danas u bio&bio, 500g quinoe je 30kn... hvala ali ne hvala, preskupo...
        Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

        Comment


        • #5
          Re: KVINOA - super hrana

          Originally posted by Šimun
          bio danas u bio&bio, 500g quinoe je 30kn... hvala ali ne hvala, preskupo...
          A nisu ti skupi pseći kolačići 125 g 19 kuna? Ovo je 500 grama, četiri puta više za 30 kuna.

          pobjednici traže načine a gubitnici razloge

          Comment


          • #6
            Re: KVINOA - super hrana

            ti kolacici mi drze po 2 tjedna hvala, ak ne i duze...ovo bi pojo u 2 obroka
            Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

            Comment


            • #7
              Re: KVINOA - super hrana

              Ima u DM-u 500 g oko 20 kn.
              The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

              Comment


              • #8
                Re: KVINOA - super hrana

                u DMu 22,50 kn 500g
                ugrubo u 100g ima:
                15g P
                60g UH
                5g M
                Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                Comment


                • #9
                  Re: KVINOA - super hrana

                  pitanjce, posto sadrzi cijeli amino profil, ona je sama po sebi P UH obrok, te 200g bi bio teoretski dobar obrok, recimo poslije gyma... 30g P i 120g UH
                  ispravite me?
                  Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                  Comment


                  • #10
                    Re: KVINOA - super hrana

                    Quinoa je super, sto se tice okusa meni odgovara jer je pomalo gorka .
                    Ipak nije mi svakodnevno na jelovniku jer je nesto skuplja od rize ili tjestenine.
                    Ali svakako preporucujem , ako nista bar probati.

                    Evo ovo sam nasao na wikipedi
                    100g Quinoe

                    "Carbohydrates 64 g
                    - Starch 52 g
                    - Dietary fibre 7 g
                    Fat 6 g
                    - polyunsaturated 3.3 g
                    Protein 14 g
                    Water 13
                    Thiamine (Vit. B1) 0.36 mg 28%
                    Riboflavin (Vit. B2) 0.32 mg 21%
                    Vitamin B6 0.5 mg 38%
                    Folate (Vit. B9) 184 μg 46%
                    Vitamin E 2.4 mg 16%
                    Iron 4.6 mg 37%
                    Magnesium 197 mg 53%
                    Phosphorus 457 mg 65%
                    Zinc 3.1 mg 31%"
                    Zene meni kazu Rambo ti si Car

                    Comment


                    • #11
                      Re: KVINOA - super hrana

                      Originally posted by Šimun
                      pitanjce, posto sadrzi cijeli amino profil, ona je sama po sebi P UH obrok, te 200g bi bio teoretski dobar obrok, recimo poslije gyma... 30g P i 120g UH
                      ispravite me?
                      nebi bilo lose,iako bi ja to uzeo u obroku prije treninga,jer mi je poslje mesina na meniu
                      ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

                      Comment


                      • #12
                        Re: KVINOA - super hrana

                        ma nije to upitno, naravno da ide, samo me zanimalo teoretski dal je to P UH obrok sam po sebi... hvala
                        kako je vi pripremate?
                        cuo sam da se namoci i ostavi prek noci, pa kad proklija da ju je tako najbolje jesti!
                        Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                        Comment


                        • #13
                          Re: KVINOA - super hrana

                          Originally posted by Šimun
                          ma nije to upitno, naravno da ide, samo me zanimalo teoretski dal je to P UH obrok sam po sebi... hvala
                          kako je vi pripremate?
                          cuo sam da se namoci i ostavi prek noci, pa kad proklija da ju je tako najbolje jesti!
                          kak da ne pa pogledaj koliko ima tu P i UH,divota.
                          nisam ju pripremo al pise negdje da se kuha isto kao i riza.
                          znaci ubacis u kipucu vodu i cekas 20min
                          ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

                          Comment


                          • #14
                            Re: KVINOA - super hrana

                            ma da, al inace se biljni P ne racuna, pa me to bunilo
                            odlicna biljka nema sta ^^
                            Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                            Comment


                            • #15
                              Re: KVINOA - super hrana

                              Nista ne namacem nit cekam da proklija....

                              casa quinoe , casa vode i to je to

                              Zene meni kazu Rambo ti si Car

                              Comment

                              Working...
                              X