Announcement

Collapse
No announcement yet.

Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

    a mozda i ja grijesim... mozda je grijesim u svemu... al zanimljivo mi je vidjeti jednog tipa u teretani (oko 90kg/175cm visine - ima BF oko 15%) koji kaze da je na 1g P dnevno... decko se bavi i judom i teretanom. ja nisam dovoljno hrabar, ali kada bi netko potvrdio da je 1,5g P dovoljno za rast, mozda bi i ja smanjio proteine, ipak su UH jeftiniji. al tesko je dobiti takvu potvrdu na BB forumu gdje vecina slijedi rijeci nekolicine. iako mi se cini da ce se na kraju zakljuciti kako 2-3g P/kg je vrijednost potrebna za ljude s velikom misicnom masom i BF-om manjim od 7%, kao sto je bio zakljucak rasprave o stvarnoj potrebi brzih proteina i brzih ugljikohidrata...
    prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

    Comment


    • #32
      Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

      Ajde T, ne odustaj! Imaš na forum.teretana.net raspravu između Šarčeva i nekog lika o potrebnoj količini proteina, na žalost, ne mogu ti dati link jer sam to davno čitao.
      Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

      Comment


      • #33
        Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

        sarcev... svaka cast njemu ali, dvije opaske:
        1. za koga je on to govorio? za rekreativca koji zivi na 3-4 treninga tjedno ili za poluprofi bildere sa svojih 95kg misica i bf-om ispod 7%?
        2. sarcev ima sponzore. gdje je racunica proizvodjaca suplemenata ako ce se govoriti da je dovoljno 1g/kg?
        prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

        Comment


        • #34
          Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

          Originally posted by t111
          sarcev... svaka cast njemu ali, dvije opaske:
          1. za koga je on to govorio? za rekreativca koji zivi na 3-4 treninga tjedno ili za poluprofi bildere sa svojih 95kg misica i bf-om ispod 7%?
          2. sarcev ima sponzore. gdje je racunica proizvodjaca suplemenata ako ce se govoriti da je dovoljno 1g/kg?
          Upravo tako, ali mu je taj lik žestoko kontrirao, zbog toga je i bilo zanimljivo čitati. Uglavnom, Šarčev je imao spiku što više to bolje, a lik (naturalac) da osjeća da jednako napreduje sa 200 g proteina i sa 250 g, tj. da upravo taj višak ne može iskoristiti.
          Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

          Comment


          • #35
            Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

            sarcev je profi BB koji je vjerojatno zaboravio sta uopce znaci pojam natural i kako se prirodno odvijaju procesi u tijelu. sa 50 IU inzulina (valjda sam dobro napisao), mozes ti apsorbirati i 500g proteina bez jebbemti.
            prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

            Comment


            • #36
              Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

              Originally posted by t111
              a mozda i ja grijesim... mozda je grijesim u svemu... al zanimljivo mi je vidjeti jednog tipa u teretani (oko 90kg/175cm visine - ima BF oko 15%) koji kaze da je na 1g P dnevno... decko se bavi i judom i teretanom. ja nisam dovoljno hrabar, ali kada bi netko potvrdio da je 1,5g P dovoljno za rast, mozda bi i ja smanjio proteine, ipak su UH jeftiniji. al tesko je dobiti takvu potvrdu na BB forumu gdje vecina slijedi rijeci nekolicine. iako mi se cini da ce se na kraju zakljuciti kako 2-3g P/kg je vrijednost potrebna za ljude s velikom misicnom masom i BF-om manjim od 7%, kao sto je bio zakljucak rasprave o stvarnoj potrebi brzih proteina i brzih ugljikohidrata...
              Jesi pogledao one linkove koje sam poslao?
              Ako nisi - svakako procitaj. (ili bilo tko da cita ovo - ako nije procitao,a zeli malo uci u tematiku, neka obavezno procita)

              Ako ti se ne da citati(nemas vremena ),evo nekih zanimljivih stvari....
              U prvom clanku Berardi pokusava objasniti upravo to na cemu ti lomis glavu i zivce.
              Naime, mnogi mijesaju pojmove "potreban unos" i "optimalni unos", kada je rijec o proteinima.
              Kada se govori o potrebi,tu je utvrdjen nekakav minimalni unos od 0.8g/kg za prosjecnu osobu(koja ne trenira). Na osnovu toga bi bilo logicno pretpostaviti da osoba koja redovito trenira ta potreba raste.Medjutim,to se pokazalo netocnim.Naime,postoje studije,a i opce je prihvacena cinjenica da vjezbackoj populaciji potreba za proteinima PADA!Da,pada,a ne da raste.
              Naime,redovitim vjezbanjem tjelo se prilagodjava i puno ucinkovitije koristi zalihe proteina,pa je potreba za proteinima za onoga tko redovito vjezba svedena na minimum od 0.65g/kg lean mase.Dakle,manje od onog minimuma potrebnog ne-vjezbacima.
              Medjutim,kao sto Berardi dalje objasnjava, "potreba" i "optimalan" unos nije isto.
              Dakle, prosjecan vjezbac moze vjezbati i odrzavati misicnu masu sa 0.65g/kg lean mase!!!
              Medjutim, pravo pitanje je:"koliko je optimalno za rast i poboljsanje performansi"?
              Sudeci po tome da je 0,65g/kg jako malo,mogli bi zakljuciti da je povecanje na SAMO 1g/kg dostatno za rast i obnovu i ne bi bili u krivu(za pojedince bi i to radilo,ovisno o metabolizmu,hormonima i td).No, to jos uvijek ne bi bila "optimizacija",jer od konzumiranja proteina imamo poprilicno korisnih side-efekata:
              1.Povecan TEF(termal effect of food) - termogeneza se u slucaju konzumiranja proteina povecava za cak 30%,troseci time znatne kolicine kalorija(vise nego duplo vise od onoga koliko se potrosi za probavu UH-a i masti).
              2.Povecane razine IGF-1
              3.Povecane razine glukagona - glukagon u vecoj mjeri aktivira masti kao izvor energije...dalje je sve jasno.
              4.Ubrzana zamjena starih misicnih proteina novima
              ........i td.(koga zanima,ima na linkovima koje sam poslao).

              E,sad...u nastavku slijedi debata...John Berardi vs Phillips i ona zadna dva clanka dolaze od Lyle-a,koji je isto tako vrlo kompetentan debatirati o tome....Berardi tvrdi da imamo puno vise koristi ako unosimo minimalno 2gr/kg i vise(s cime se i Lyle vecinom slaze),dok Phillips tvrdi da je nepotrebno,jer studije pokazuju da je optimum za maximalno povecanje sinzete proteina oko 1,5gr/kg lean mase.
              Medjutim,iznesene su neke vrlo zanimljive stavke...npr. iako je 1.5gr/kg dovoljno za maximizirati sintezu novog misicnog proteina,povecanje udjela proteina naustrb udjela UH-a i/ili masti ima dokazano pozitivne ucinke na kompoziciju tjela.
              Jos jedna stavka oko koje su se svi slozili i koju cak i znanost podupite jeste da, za vrijeme gubljenja sala treba dodatno povecati unos proteina,cime sprijecavamo gubljenje misicnog tkiva.Koliko vise,nije poznato...

              Ono,svakako procitajte,jer je zanimljivo stivo.
              Zaključci(moji):
              1.generalno, vjezbacka populacija treba manje proteina(0.65gr/kg lean mase) za odrzati misice
              2.Mozes se rasti i sa znatno manje od 2gr/kg lean mase,ali jos nije poznato kolika je ZAISTA optimalna kolicina
              3.Konzumacija od 2gr/kg je cisto dovoljna za bilo koga
              Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

              Comment


              • #37
                Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

                hvala! da ima rep+ sad bi ti dao na trudu!
                suma sumarum - nije potrebno ici iznad 2g P/kg. a neki ovdje i dalje govore da ''sto vise to bolje''. a ja samo napominjem - 1g P - 4kcal (koji se nece upotrijebiti za izgradnju misica, nego ce biti pretvoren u glukozu) = 1g UH - 4kcal

                100g smedje rize - 1,6kn = 70g UH --> 1g = 2,3 lp
                70g P = 330g bijelog mesa = 15kn (ako je kila 45kn) - 1g = 21,4 lp
                izracunajte za kaj god zelite, gram proteina ce vas doci barem 10x skuplje. 1g i nije puno, ali mi ovdje govorimo od desecima grama dnevno i tisucama i milijunima grama kroz godine.
                prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

                Comment


                • #38
                  Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

                  Originally posted by t111
                  hvala! da ima rep+ sad bi ti dao na trudu!

                  You're welcome!

                  Originally posted by t111
                  suma sumarum - nije potrebno ici iznad 2g P/kg. a neki ovdje i dalje govore da ''sto vise to bolje''. a ja samo napominjem - 1g P - 4kcal (koji se nece upotrijebiti za izgradnju misica, nego ce biti pretvoren u glukozu) = 1g UH - 4kcal

                  100g smedje rize - 1,6kn = 70g UH --> 1g = 2,3 lp
                  70g P = 330g bijelog mesa = 15kn (ako je kila 45kn) - 1g = 21,4 lp
                  izracunajte za kaj god zelite, gram proteina ce vas doci barem 10x skuplje. 1g i nije puno, ali mi ovdje govorimo od desecima grama dnevno i tisucama i milijunima grama kroz godine.

                  Ici iznad nije potrebno, iako bi neki(rijetki) mozda mogli imati benefite od veceg unosa,
                  za vecinu je 2gr/kg dostatna kolicina.
                  Iako,ako zanemarimo ekonomski aspekt, od povecanog unosa proteina mozemo samo profitirati.
                  Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                  Comment


                  • #39
                    Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

                    zanimljivo...hvala igy
                    Originally posted by Bilderčić
                    Originally posted by Dehydronator
                    sve do grama tjedno je natural
                    gram tjedno ???? ma da covjece pa de onda izracunaj za 1 god. koliko bi trebao dobit misica
                    48 grama ? ahahahhahahahahhahahahaha

                    Comment


                    • #40
                      Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

                      Koliko je potrebno to najbolje znamo mi, vlasnici svoga tijela, ja nisam osjetio nikakvu razliku između 1,5g-2g-3g proteina po kg, zato sad držim nekih 1.5g/kg kad ne treniram a 2g-2.3g/kg u dane treninga. Kad sam na 5-6g/kg UH onda rastem ko gljiva, zato držati proteine visoko na 250-300g/kg je meni neisplativo.

                      Kizo je govorio u temi ''slikaj svoje suplemente'' da dnevno unosi 90g i ne opada ali i ne raste.

                      Trenutno sam preko mjesec dana na nekih 90g proteina dnevno i jest da nisam dobio na mišićima ali nisam apsolutno niš ni propao, računicu sami zaključite

                      Primjetio sam da mi se tijelo za tako malog unosa nije ništa nagore promjenilo pa ne vidim razlog zašto bi ganjao 300g, uglavnom spremam jedan tekst u kojem ću bolje pojasniti te stvari tako da ne bi sad ulazio u raspravu.


                      Bilo bi lipo da se i on ovdje uključi i da napiše par rijeći kako je i rekao.......
                      ''The type of car you drive doesnt matter. The only thing that matters is the SIZE of the arm hanging out the window''!!!

                      Comment


                      • #41
                        Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

                        Originally posted by IgyBoy
                        Originally posted by t111
                        hvala! da ima rep+ sad bi ti dao na trudu!

                        You're welcome!

                        Originally posted by t111
                        suma sumarum - nije potrebno ici iznad 2g P/kg. a neki ovdje i dalje govore da ''sto vise to bolje''. a ja samo napominjem - 1g P - 4kcal (koji se nece upotrijebiti za izgradnju misica, nego ce biti pretvoren u glukozu) = 1g UH - 4kcal

                        100g smedje rize - 1,6kn = 70g UH --> 1g = 2,3 lp
                        70g P = 330g bijelog mesa = 15kn (ako je kila 45kn) - 1g = 21,4 lp
                        izracunajte za kaj god zelite, gram proteina ce vas doci barem 10x skuplje. 1g i nije puno, ali mi ovdje govorimo od desecima grama dnevno i tisucama i milijunima grama kroz godine.

                        Ici iznad nije potrebno, iako bi neki(rijetki) mozda mogli imati benefite od veceg unosa,
                        za vecinu je 2gr/kg dostatna
                        kolicina.
                        Iako,ako zanemarimo ekonomski aspekt, od povecanog unosa proteina mozemo samo profitirati.
                        crveno iskljucuje plavo, osim za one rijetke koje si spomenuo. tako da za ekonomski aspekt itekako moramo mariti. uostalom, to je jedan od mojih argumenata zasto ne 3g P/kg (ili jos vise, kako neki zagovaraju).


                        edit: za rast je potreban suficit kalorija. on mozda nije rasao jer nije imao suficit kalorija...
                        prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

                        Comment


                        • #42
                          Re: Više je bolje? Pregled obroka bjelančevina koji je potreban

                          Originally posted by sthooligan
                          Koliko je potrebno to najbolje znamo mi, vlasnici svoga tijela, ja nisam osjetio nikakvu razliku između 1,5g-2g-3g proteina po kg, zato sad držim nekih 1.5g/kg kad ne treniram a 2g-2.3g/kg u dane treninga. Kad sam na 5-6g/kg UH onda rastem ko gljiva, zato držati proteine visoko na 250-300g/kg je meni neisplativo.

                          Kizo je govorio u temi ''slikaj svoje suplemente'' da dnevno unosi 90g i ne opada ali i ne raste.

                          Trenutno sam preko mjesec dana na nekih 90g proteina dnevno i jest da nisam dobio na mišićima ali nisam apsolutno niš ni propao, računicu sami zaključite

                          Primjetio sam da mi se tijelo za tako malog unosa nije ništa nagore promjenilo pa ne vidim razlog zašto bi ganjao 300g, uglavnom spremam jedan tekst u kojem ću bolje pojasniti te stvari tako da ne bi sad ulazio u raspravu.


                          Bilo bi lipo da se i on ovdje uključi i da napiše par rijeći kako je i rekao.......
                          Da,to je ono sto sam i konstatirao i sa cime se istrazivanja slazu:
                          "Kada se govori o potrebi,tu je utvrdjen nekakav minimalni unos od 0.8g/kg za prosjecnu osobu(koja ne trenira). Na osnovu toga bi bilo logicno pretpostaviti da osoba koja redovito trenira ta potreba raste.Medjutim,to se pokazalo netocnim.Naime,postoje studije,a i opce je prihvacena cinjenica da vjezbackoj populaciji potreba za proteinima PADA!Da,pada,a ne da raste.
                          Naime,redovitim vjezbanjem tjelo se prilagodjava i puno ucinkovitije koristi zalihe proteina,pa je potreba za proteinima za onoga tko redovito vjezba svedena na minimum od 0.65g/kg lean mase.Dakle,manje od onog minimuma potrebnog ne-vjezbacima.
                          Medjutim,kao sto Berardi dalje objasnjava, "potreba" i "optimalan" unos nije isto.
                          Dakle, prosjecan vjezbac moze vjezbati i odrzavati misicnu masu sa 0.65g/kg lean mase!!!
                          Medjutim, pravo pitanje je:"koliko je optimalno za rast i poboljsanje performansi"?
                          Sudeci po tome da je 0,65g/kg jako malo,mogli bi zakljuciti da je povecanje na SAMO 1g/kg dostatno za rast i obnovu i ne bi bili u krivu(za pojedince bi i to radilo,ovisno o metabolizmu,hormonima i td).No, to jos uvijek ne bi bila "optimizacija".



                          Originally posted by t111
                          Originally posted by IgyBoy
                          Ici iznad nije potrebno, iako bi neki(rijetki) mozda mogli imati benefite od veceg unosa,
                          za vecinu je 2gr/kg dostatna
                          kolicina.
                          Iako,ako zanemarimo ekonomski aspekt, od povecanog unosa proteina mozemo samo profitirati.
                          crveno iskljucuje plavo, osim za one rijetke koje si spomenuo. tako da za ekonomski aspekt itekako moramo mariti. uostalom, to je jedan od mojih argumenata zasto ne 3g P/kg.
                          Na te rijetke sam i mislio. No,kako ces znati jesi li medju njima,ako ne probas jedno vrijeme drzati unos proteina na npr.2,5 ili 3gr/kg?
                          Ako vidis da nema efekta - smanjis,kao sto je to i sthooligan napravio.
                          Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                          Comment

                          Working...
                          X