Announcement

Collapse
No announcement yet.

Položaj šipke kod čučnja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Položaj šipke kod čučnja

    Od samog početka imam problema sa čučnjem, pogotovo s kukovima i donjim dijelom leđa, pršljenovi su me boljeli, inače imam dugačak femur, a kratak torzo, pa mi se dešavao tail tuck (pelvis mi se rotira, pa se leđa pri dnu poviju). Sad je puno bolje, ali ipak imam problema sa jako krutim kukovima.

    Uglavnom, zanima me koji položaj šipke koristite? Visoko (high bar) da je šipka na trapezu, ili niže (low bar) da je drže kontraktirani leđni mišići i rear deltoid? Položaj šipke uvjetuje nagib leđa. Ja šipku postavim niže. To sam usvojio uglavnom iz Rippetovog videa. Ali vidim da većina bodybildera drži visočije šipku. Zanima vaše mišljenje i iskustvo. I ima li kakve razlike što se tiče sudjelovanja nožnih mišića kod: back squata, front squata i iskoraka?

    squat-balance-line.jpg

    Hvala

  • #2
    Re: Položaj šipke kod čučnja

    Također imam dugačak femur - znači ako ćeš raditi čučanj do paralele, šipka slobodno može biti više postavljena, ali kod ATGa treba ići dosta niže. Barem meni tako funkcionira. Kod back squata (ATG) više sudjeluju gluteus i loža, poglavito kod nižeg rep ranga, a kod front squata naglašena je uloga kvada. Kod iskoraka, ako je dulji više rade glut i loža. Ovo što sam ti napisao je slučaj kod mene, a sve skupine uvijek susjeluju u svim vježbama.
    Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

    Comment


    • #3
      Re: Položaj šipke kod čučnja

      I ono što me zbunjuje i zanima je položaj glave, jedi govore da treba gledati u pod pred sobom(npr. Rippetoe - zbog boljeg Hip Drive-a - poret kukovima iz rupe) drugi da treba uvis gledati, a treći pogled ispred sebe. To se donekle vidi i na ovoj slici ^
      vaše mišljenje???

      Comment


      • #4
        Re: Položaj šipke kod čučnja

        Originally posted by PatrickStar View Post
        Također imam dugačak femur - znači ako ćeš raditi čučanj do paralele, šipka slobodno može biti više postavljena, ali kod ATGa treba ići dosta niže. Barem meni tako funkcionira. Kod back squata (ATG) više sudjeluju gluteus i loža, poglavito kod nižeg rep ranga, a kod front squata naglašena je uloga kvada. Kod iskoraka, ako je dulji više rade glut i loža. Ovo što sam ti napisao je slučaj kod mene, a sve skupine uvijek susjeluju u svim vježbama.
        Hvala na objašnjenju.
        Zbog problema sa krutim kukovima ne mogu ni odraditi ATG (do dna), već samo do paralele, možda malkice niže. Kelly na svojim videima radi čučanj sa šipkom visočije postavljenom i postiže odličnu dubinu. Ipak, meni je stabilnije kad je šipka niže.

        Comment


        • #5
          Re: Položaj šipke kod čučnja

          u svakoj vjezbi ti glava treba biti u polozaju kao da stavis dasku od guzice uz leda do glave(da je prislonjena), niti nize pognuta niti vise podignuta. neznam kolko si uspio skuziti.

          u pravcu s kicmom.

          btw nisam skuzio bas ove vase nazive, pozabavit cu se jednom time; ja sto jace mogu skupim lopatice i taman onda mogu na trapez staviti sipku, radim cucanj najdublje sto mogu i tijelo mi je gotovo okomito na pod cijeli pokret.
          Do Whatever the Fuck You Wanna Do

          progressive overload, squat, deadlift, bench press.
          kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

          Youtube:

          Primjer treninga snage/hipertrofije
          Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
          Sve o prehrani
          Sve o treningu

          Comment

          Working...
          X