Announcement

Collapse
No announcement yet.

Koliko vježbi za prsa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Koliko vježbi za prsa

    Ja se ne bi složio ni u jednoj stavci da su 3-4 vježbe previše, ako uzmemo u obzir da se radi o velikoj misicnoj skupini. Za male misicne skupine je previše, ali prsa, leđa, ramena itd teško da će pravilno napredovati. Nije bitno radilo se o početniku ili iskusnijem vježbaču. Ista stvar kao da radiš 3 vježbe za ramena ili leđa, nikako, ali nikako to nekome ne bi preporučio.
    "Your body is your biggest artwork."

    DARUVAR 2012 JUNIORI TEŠKA KATEGORIJA 1. MJESTO
    DARUVAR 2012 APSOLUTNI JUNIORSKI PRVAK DRŽAVE
    BIHAĆ OPEN 2012 JUNIORI +75 KG 1. MJESTO

    SASTAVLJANJE PROGRAMA TRENINGA I PREHRANE TE VOĐENJE KROZ PRIPREME. VIŠE INF. U INBOX, NA FACEBOOKU PROFILU ILI PUTEM MAILA: barimarko@gmail.com

    https://www.facebook.com/MBbodybuilding

    Comment


    • #17
      Re: Koliko vježbi za prsa

      Originally posted by MarkoPolo View Post
      Ja se ne bi složio ni u jednoj stavci da su 3-4 vježbe previše, ako uzmemo u obzir da se radi o velikoj misicnoj skupini. Za male misicne skupine je previše, ali prsa, leđa, ramena itd .
      -ramena velika misicna skupina??

      Comment


      • #18
        Re: Koliko vježbi za prsa

        -gledao sam ja cutlera kako radi,on odradi 8-9 vjezbi za prsa po nekoliko serija u jednom treningu,al....on je cutler

        Comment


        • #19
          Re: Koliko vježbi za prsa

          Originally posted by ibro10 View Post
          -ramena velika misicna skupina??
          Ramena se sastoje od tri djela, prednje, srednje, zadnje, čak možemo uključiti i trapez koji dosta sudjeluje u pojedinim vježbama za ramena i ja ih sukladno tome nazivam velikom skupinom jer im je potreban dobar trening i velika pažnja, što jako puno početnika ne čini i ne radi jer ih smatra malom skupinom u punom smislu i totalno nebitnom skupinom.
          "Your body is your biggest artwork."

          DARUVAR 2012 JUNIORI TEŠKA KATEGORIJA 1. MJESTO
          DARUVAR 2012 APSOLUTNI JUNIORSKI PRVAK DRŽAVE
          BIHAĆ OPEN 2012 JUNIORI +75 KG 1. MJESTO

          SASTAVLJANJE PROGRAMA TRENINGA I PREHRANE TE VOĐENJE KROZ PRIPREME. VIŠE INF. U INBOX, NA FACEBOOKU PROFILU ILI PUTEM MAILA: barimarko@gmail.com

          https://www.facebook.com/MBbodybuilding

          Comment


          • #20
            Re: Koliko vježbi za prsa

            Originally posted by MarkoPolo View Post
            Ja se ne bi složio ni u jednoj stavci da su 3-4 vježbe previše, ako uzmemo u obzir da se radi o velikoj misicnoj skupini. Za male misicne skupine je previše, ali prsa, leđa, ramena itd teško da će pravilno napredovati. Nije bitno radilo se o početniku ili iskusnijem vježbaču. Ista stvar kao da radiš 3 vježbe za ramena ili leđa, nikako, ali nikako to nekome ne bi preporučio.

            Nisam rekao da su 3-4 vjezbe previse,vec da je vjerovatno sve preko toga previse.
            Prsa mozda spadaju u "vecu" misicnu skupinu(iako u stvarnosti to i nisu),ali se radi o jednom misicu,za razliku od npr Quadricepsa,zadnje loze, i posebno slozenih ledja,te ramena...
            Vise vjezbi je potrebno za pogoditi npr. ramena pravilno nego prsa, iako se radi o "manjoj" misicnoj skupini.
            Iako, i vlakna na prsima,na strani sternuma imaju vrlo siroko hvatiste,pa ih je potrebno "pogoditi iz vise kutova" ne bi li sve djelove prsnog misica "aktivirali",dovoljne su svega 2-3 vjezbe za pogoditi vecinu(ako ne i svako vlakno).

            Takodjer, itekako je bitno radi li se o pocetniku ili iskusnijem vjezbacu. Dok ce iskusni vjezbac znati "odraditi" i najkompleksniji misic u 3 ili cetri vjezbe, pocetniku ce trebati najvjerovatnije 1+ vjezbe vise, ne bi li sto prije savladao tehniku i stekao "mind-muscle" vezu.I tu vrijedi ona "practice makes perfect". Opet govorim, ovo ne vrijedi za "usere",kojima nije problem oporaviti se od puno veceg volumena i intenziteta u kracem vremenskom roku,pa i za njih najvjerovatnije nece uvijek vrijediti pravilo od 3-4 vjezbe kao optimum - iako bi mozda moglo.

            Druga stvar je da sve to ovisi o previse faktora,da bi se rezoniranje samo tako svelo na jednostavne zakljucke o "3-4 vjezbe" vs. "5+ vjezbi".
            Kao sto sam rekao u prvom postu, svatko se razlikuje i treba pronaci nacin koji je optimalan za njega.
            Nacin treninga je jos jedan bitan faktor. Ne moze netko tko radi npr. FB,imati isti broj vjezbi po grupi kao i netko tko radi npr giga-serije.
            Netko ce bolje reagirati na 3 vrlo intenzivne vjezbe,dok ce nekome najbolje odgovarati 5+,ali generalno, cilj bi trebao biti sto bolje pogoditi misic u sto je moguce manje serija(vjezbi).
            Last edited by IgyBoy; 15-02-12, 12:16.
            Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

            Comment


            • #21
              Re: Koliko vježbi za prsa

              -igy dobro napisano,svaka cast !

              Comment


              • #22
                Re: Koliko vježbi za prsa

                U nekom globalu složio bih se sa većinom stvari da tu sada ne nabrajam, ali da su 3 vježbe sa prsa npr. tjedno dovoljne, nikako.
                "Your body is your biggest artwork."

                DARUVAR 2012 JUNIORI TEŠKA KATEGORIJA 1. MJESTO
                DARUVAR 2012 APSOLUTNI JUNIORSKI PRVAK DRŽAVE
                BIHAĆ OPEN 2012 JUNIORI +75 KG 1. MJESTO

                SASTAVLJANJE PROGRAMA TRENINGA I PREHRANE TE VOĐENJE KROZ PRIPREME. VIŠE INF. U INBOX, NA FACEBOOKU PROFILU ILI PUTEM MAILA: barimarko@gmail.com

                https://www.facebook.com/MBbodybuilding

                Comment


                • #23
                  Re: Koliko vježbi za prsa

                  Mozes li obrazloziti zasto?
                  Npr. jedan Dorian Yates je radio,ako se dobro sjecam 4 vjezbe ukupno za prsa,sa po 1(jednom) radnom serijom, sto na tjednoj bazi znaci 4 radne serije za kompletna prsa.
                  Malo? Mozda....vecina smrtnika se ne moze poistovjecivati s Dorianom,ali njegov primjer dovoljno govori u korist toga da se prsa mogu jako dobro odraditi i sa manje od 5 vjezbi,a da ne govorim o manje od 5 serija tjedno.
                  Znam gomilu ljudi koji odrade prsa sa samo 2 vjezbe i jako dobro napreduju...nece biti mr.Olimpia u skorije vrijeme,ali su iznad prosjeka.
                  Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                  Comment


                  • #24
                    Re: Koliko vježbi za prsa

                    kao što rekoh, ja radim 3 vježbe i sasvim su mi dovoljne, puno bolje reagiram nego prije kad sam radio po više

                    smatram da je puno bolje odraditi više serija u 3 vježbe, nego manje serija u 5 vježbi

                    Comment


                    • #25
                      Re: Koliko vježbi za prsa

                      Kao sto je Igy spomenuo gore, netko i s dvije vjezbe napreduje posteno, također imam vise primjera toga sto govori apsolutno nista osim da je najbolje raditi kako kome paše, iskusniji ce kao vec navedeno bolje iskoristiti određen br serija i vj nego neki pocetnik, ali sad ja imam pitanje, kako biti siguran da pruzamo maksimalnu stimulaciju misicu tj. kako znati koliki je broj vjezbi i serija dovoljan za max. napredak, mogu ja napraviti 20 teskih mind muscle serija za prsa, ali sto cu time postici, pogotovo natural i da jedem brdo hrane, mogu samo teoretski nagađati, katabolizam i sl. ceste primjere, ali koliko je puta praksa dokazala drugacije, sumnjam da ima neki posteni odg. na ovo?
                      KMG - kilogram mišića godišnje ;/

                      Comment


                      • #26
                        Re: Koliko vježbi za prsa

                        Dakle prsa poslije svake vjezbe osjetim , pogodim ih apsolutno odlicno , upala nakon svakog treninga prsa . Ali bukvalno receno nece , tj. imam ja mase postavim slike u iducih par dana pod "mojom temom" . Doljnji dio je ocrtan odnosno sa strane ako me razumijete , ali gornji dio nece da napreduje da neznam sto.. Mase mi fali oko linije na gornjem dijelu , nadam se da sam dobro objasnio .

                        Comment


                        • #27
                          Re: Koliko vježbi za prsa

                          Iskreno, idem u teretanu nešto malo više od 3 godine i još uvijek imam problema sa treningom prsa. Nikako shvatit što mi najbolje paše. Za sve druge mišične skupine sam skužio koje vježbe mi najbolje pašu, koliko vježbi, serija, ponavljanja itd., ali sa prsima uvijek borba

                          Comment


                          • #28
                            Re: Koliko vježbi za prsa

                            Uvijek dođe do teške rasprave.

                            Mislim da je stvar u tome što svako sukladno sa svojim treninzima, stažom, napretkom govori svoja "iskustva" i mišljenja, ali svi se možemo složiti da nema nekog zaključka koji djeluje na sve, pa bilo to 3, 4, 5 ili 20 vježbi.

                            Dalje, Builty i dalje proučavaj i gledaj kako pojedini BB-i rade i treniraju, probaj razne sheme, pa si na osnovu toga složi ono ŠTO TEBI KAO POJEDINCU NAJBOLJE ODGOVARA.

                            I što se tiče Doriana, koliko ja znam on nije toliko trenirao tokom cijele sezono iliti godine, nego samo par tjedana prije natjecanja. Gledajući jedan njegov seminar i on je cirkulirao hrpu programa tokom godine i naravno ovisno o kurama o kojima je otvoreno govorio.
                            "Your body is your biggest artwork."

                            DARUVAR 2012 JUNIORI TEŠKA KATEGORIJA 1. MJESTO
                            DARUVAR 2012 APSOLUTNI JUNIORSKI PRVAK DRŽAVE
                            BIHAĆ OPEN 2012 JUNIORI +75 KG 1. MJESTO

                            SASTAVLJANJE PROGRAMA TRENINGA I PREHRANE TE VOĐENJE KROZ PRIPREME. VIŠE INF. U INBOX, NA FACEBOOKU PROFILU ILI PUTEM MAILA: barimarko@gmail.com

                            https://www.facebook.com/MBbodybuilding

                            Comment


                            • #29
                              Re: Koliko vježbi za prsa

                              Originally posted by hardstyle91 View Post
                              Kao sto je Igy spomenuo gore, netko i s dvije vjezbe napreduje posteno, također imam vise primjera toga sto govori apsolutno nista osim da je najbolje raditi kako kome paše, iskusniji ce kao vec navedeno bolje iskoristiti određen br serija i vj nego neki pocetnik, ali sad ja imam pitanje, kako biti siguran da pruzamo maksimalnu stimulaciju misicu tj. kako znati koliki je broj vjezbi i serija dovoljan za max. napredak, mogu ja napraviti 20 teskih mind muscle serija za prsa, ali sto cu time postici, pogotovo natural i da jedem brdo hrane, mogu samo teoretski nagađati, katabolizam i sl. ceste primjere, ali koliko je puta praksa dokazala drugacije, sumnjam da ima neki posteni odg. na ovo?
                              Dobro pitanje kolega.
                              No,osim cinjenice da si napravio 20 serija za prsa i spoznaje da si ih "pogodio" i da si u danom trenutku dao sve od sebe da ostetis misic ne bi li ga natjerao na adaptaciju - nemas nacina znati sto ce se kasnije desavati. Cak i uz 100% pogodjenu prehranu i savrseno isplanirani odmor genetika je ponekada surova i jednostavno kao da se u inat svim tvojim naporima i molbama, okrene protiv tebe i odbije suradnju.
                              Ali bar znas da si dao sve od sebe, i da po tom pitanju cinis sve sto je u tvojoj moci. Prije ili kasnije shvatis sto ti najbolje "lezi".
                              Isprobavas,vrtis,kombiniras...prije ili kasnije ces naci sto ti odgovara i sto je to sto ti omogucuje da maximalno napredujes.
                              Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                              Comment


                              • #30
                                Re: Koliko vježbi za prsa

                                Originally posted by MarkoPolo View Post
                                Uvijek dođe do teške rasprave.

                                Mislim da je stvar u tome što svako sukladno sa svojim treninzima, stažom, napretkom govori svoja "iskustva" i mišljenja, ali svi se možemo složiti da nema nekog zaključka koji djeluje na sve, pa bilo to 3, 4, 5 ili 20 vježbi.

                                Dalje, Builty i dalje proučavaj i gledaj kako pojedini BB-i rade i treniraju, probaj razne sheme, pa si na osnovu toga složi ono ŠTO TEBI KAO POJEDINCU NAJBOLJE ODGOVARA.

                                I što se tiče Doriana, koliko ja znam on nije toliko trenirao tokom cijele sezono iliti godine, nego samo par tjedana prije natjecanja. Gledajući jedan njegov seminar i on je cirkulirao hrpu programa tokom godine i naravno ovisno o kurama o kojima je otvoreno govorio.
                                Ne, ovo nije teska rasprava. Ovo je samo rasprava - dolicna onome cemu forum i sluzi. Vise rasprava znaci i iznosenje vise razlicitih stavova,a promatraci(i sudionici) iz toga mogu samo profitirati.

                                Drago mi je da ipak dolazimo na zajednicki temelj.

                                Sto se pak Doriana tice,u vise je intervijua ponovio da gotovo uvijek koristi istu sablonu treninga,(tj. bio je zagovornik HI treninga,kao i Mentzer i dosta drugih),a da vjezbe,odmore i periodizaciju varira.

                                Evo jedan od ulomaka sa BB.com-a(inverviju koji valja procitati http://www.bodybuilding.com/fun/dori...ng_insight.htm ):
                                "When I first came into the sport, people had beginner's routines: three sets of this, three sets of that, three times a week. Then you had the intermediate routine, which was four times a week, with four sets per exercise. Then there was the advanced routine: six times a week, 20 sets total, which even included twice-a-day training.

                                But actually you can do more training and more volume as a beginner because you are not generating that much intensity. Let's say that you are just starting bodybuilding and you do three sets of squats to failure with 100-pounds. That's going to place a certain degree of stress on your body.

                                Moving forward, you have been training for six years and you are doing 400-pound squats. That is four times the weight and a lot more stress on the body, but your nervous and immune systems, your recovery systems, haven't changed from day one. So as you get bigger and stronger and more advanced you are able to generate a lot more intensity and stress, but the ability of your body to recover from it - unless you bring anabolic steroids into the equation - hasn't changed.

                                So one set of squats with 400-pounds is probably more stressful then three with 100-pounds. Therefore as you get more advanced you should be doing less volume, provided the intensity is high."
                                Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                                Comment

                                Working...
                                X