Announcement

Collapse
No announcement yet.

Jujutsu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jujutsu

    Jujutsu (柔術, džudžucu - Izgovor) doslovno znači "mekana vještina" ili "popustljiva vještina" i to je kolektivno ime za japanske stilove borilačkih vještina koje uključuju goloruke tehnike borbe i tehnike oružjem. Jujutsu se razvio među samurajima u feudalnom Japanu kao način golorukog savladavanja naoružanog i oklopljenog protivnika. S obzirom na neefikasnosti udaranja oklopljenog protivnika, najefikasnije metode za neutraliziranje neprijatelja bile su u obliku hvatanja, polugama na zglobovima i bacanjima. Ove tehnike su se razvile oko principa korištenja energije napadača protiv njega samog, umjesto direktnog suprotstavljanja.

    Karakteristike vještine

    Postoje mnoge varijacije ove vještine, što dovodi do različitih pristupa. Jujutsu škole (Ryū, 流) uglavnom koristite sve oblike tehnika hvatanja (tj. bacanja, uvrtanja, poluge na zglobovima, zadržavanja, privođenja, preusmjeravanja, gušenja i udarce rukama i nogama). Osim goloruke borbe, mnoge škole su podučavale i uporabu oružja. Iz izvornih Jujutsu škola i stilova (Ryu-Ha, 流派) proizašle su moderne borilačke vještine Judo, Aikido, Sambo, Brazilski Jiu-Jitsu itd.
    Jujutsu danas

    Danas se Jujutsu može vježbati kao izvorna japanska vještina (Kobudo, 古武道) na isti način kao i prije više stoljeća, kao moderna vještina samoobrane ili kao vještina uz izmijenjene obrasce za sportsku primjenu. Izvedeni sportski oblici uključuju i Judo borilačku vještinu kao olimpijski sport, koju je razvio Kano Jigoro iz nekoliko tradicionalnih stilova Jujutsu u kasnom 19. stoljeću. Postoji i Brazilski Jiu-Jitsu koji je opet izveden iz starije verzije Kodokan Judoa.

    Brazilski Jiu-Jitsu (BJJ) je razvijen nakon što je Mitsuyo Maeda doveo Judo u Brazil 1914. god. U to vrijeme Judo je još uvijek često bio pod nazivom "Jujutsu", i time se objašnjava zašto se ta Judo izvedenica zove brazilski Jiu-Jitsu umjesto brazilski Judo. "Jiu-jitsu" je stariji oblik transkripcije iz razdoblja kada je vještina došla na Zapad. "Jiu-Jitsu" je netočna i nevjerna transkripcija za izgovor prema standardnom japanskom izgovoru, pa je današnji standard za transkripciju i pravopis "Jujutsu, 柔術" po Hepburn romanizaciji.

    PS. osobno sam i sam ovo trenirao, u Zagrebu u OS Silvije Strahimir Kranjčević i svima preporučam! Po meni je ovo "jedina prava" vjestina, ostalo je sve nesto wannabe... Sve je uistinu primjenjivo, cak i u svakodnevnom zivotu, te se dosta radi na filozofiji i razgovoru sa senseima (trenerima)... doslovno se trenira i duh i um i tijelo, te se nauci i nesto mali japanskog tamo
    Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

  • #2
    Re: Jujutsu

    http://sport.dnevnik.hr/clanak/ostal...iu-jitsuu.html
    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

    Comment


    • #3
      Re: Jujutsu

      mozda sam se malo krivo izrazio... u SSK se trenira NINjutsu, to nije sport stoviste. to je ratnicka vjestina i nema natjecanja, te se bitno razlikuje od jujutsua (jujutsu je presirok pojam).
      To je vjestina samuraja, sve je gotovo u par pokreta, pa kog zanima
      Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

      Comment


      • #4
        Re: Jujutsu

        JU-JUTSU- Brazilska vještina

        JU-JITSU- Japanska vještina

        Mislim da si malo krivo rekao, ali ok...
        Put na kome nema prepreka vjerojatno ne vodi nikuda.

        Comment


        • #5
          Re: Jujutsu

          ne bih rekao...kao što šimun kaže, jujutsu je naziv za sve te japanske originalno samurajske tehnike, a brazilski jujitsu, judo, aikido etc su posebne stvari nastale polako po uzoru na jujutsu kao takav

          ovo jujutsu, jiujutsu, jiujitsu, druga riječ za istu stvar

          Comment


          • #6
            Re: Jujutsu

            nisam krivo reko, ju-jitsu je presirok pojam...

            http://www.bujinkan.hr/index.php?page=ninjutsu&id=1

            Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

            Comment


            • #7
              Re: Jujutsu

              «ju-jutsu» predstavlja uglavnom vještinu samoobrane koja je ustvari sastavljena od klasičnih tehnika judo sporta sa elementima judoa koji su u sportskoj judo-borbi zabranjeni te sa nešto malo nadogradnje udaračkih tehnika «atemi waza» .

              «ju-jitsu» danas isključivo predstavlja ju-jitsu kao SPORT , čija se sportska natjecateljska disciplina SPORTSKE JU-JITSU BORBE sastoje isključivo od sportski dozvoljenih judo tehnika i od sportski dozvoljenih karate tehnika , međusobno povezanih i osmišljenih specifičnim pravilima sportske ju-jitsu borbe.

              Evo, nadam se da sam uspio objasnit razliku.
              Ako te još nešto zanima pitaj, drago mi je da se neko interesira za taj sport.
              Put na kome nema prepreka vjerojatno ne vodi nikuda.

              Comment


              • #8
                Re: Jujutsu

                Ovdje sam htio pokazat da jujitsu i jujutsu nije druga riječ za istu stvar.
                Put na kome nema prepreka vjerojatno ne vodi nikuda.

                Comment


                • #9
                  Re: Jujutsu

                  kuzim hvala, ali ja sam samo htio pokazat kako postoji i ninjitsu
                  to je taj klub btw, najbolji u CRO, pa usudio bi se rec i sire...
                  Dean Rostohar je jedan od najboljih u svijetu!
                  Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                  Comment


                  • #10
                    Re: Jujutsu

                    Originally posted by Šimun
                    kuzim hvala, ali ja sam samo htio pokazat kako postoji i ninjitsu
                    to je taj klub btw, najbolji u CRO, pa usudio bi se rec i sire...
                    Dean Rostohar je jedan od najboljih u svijetu!
                    Chuck Norris je bolji!

                    Comment


                    • #11
                      Re: Jujutsu

                      bruce lee od njega... flawless victory!
                      Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                      Comment

                      Working...
                      X