Announcement

Collapse
No announcement yet.

TackSharp - kućna teretana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TackSharp - kućna teretana

    Ja sam pred 5, 6 godina nabavio najjednostavniju klupu sa setom utega i to mi je kao pocetniku bio prvi "home gym".

    Prva stvar koju sam shvatio je da su sklopive sprave za vjezbanje marketinski trik za mase. Za kucni gym treba ti stalni prostor. Sklapanje/rasklapanje klupe i ostale opreme svaki put je toliko neprakticno i dosadno da ni za probu neces napraviti vise od jednom. Pored toga, ciljno trziste takve opreme su pocetinici pa ces kvalitetom biti zadovoljan samo prvih dana.

    Uglavnom, nakon sto mi je ta prva klupica postala sastavni dio sobe, shvatio sam da:

    1) Nisam znao koje vjezbe i kako izvoditi (odlican help za svu "teoriju" je http://www.exrx.net/)
    2) Nisam mogao pravilno obaviti warm up prije vjezbi
    3) Klupa je bila bazna i nikako mi se nije svidjala kvaliteta zavarivanja na spojevima, odmah sam poceo razmisljati kad cu ju promijeniti
    4) Set utega je bio mali i ne u idealnim omjerima pa sam svako malo morao otvarat i prebacivat utege na druge sipke za druge vjezbe itd.
    5) Kupio sam i neke dodatke za klupu (da bi kao mogao odraditi vise vjezbi), a onda sam shvatio da su bili neefikasan trosak, trebao sam kupiti nesto drugo od vece koristi
    6) Pregledavajuci kasnije najefikasnije vjezbe i kako se izvode, shvatio sam da s tom klupom i utezima koje sam imao mogu odraditi samo 35%-40% od ukupnog broja glavnih vjezbi (za glavne grupe misica), dakle nisam bio ni na pola kompletnog rjesenja

    Dvije dobre stvari u tome su bile da 1) poceo sam se time baviti, i 2) jedino drugo sto sam tad mogao kupiti su bile profesionalne sprave 700 puta skuplje i vece od novca i prostora kojeg sam imao.

    Vremenom sam shvatio da su najvaznije stvari za home gym:
    1) Prostor
    1) Pravilan izbor opreme koju treba kupiti (najefikasniji cijenom, mogucnostima i velicinom)
    2) Uvijek spremni sipke i utezi (sto manje prebacivanja utega na druge sipke)
    2) Uvijek spremne sprave (nema odlaganja stvari na klupe ili koristenja sipki kao vjesalica)

    Tako da moj trenutni kucni gym (na slici) se sastoji samo od:
    1) bicikla
    2) kvalitetne klupe bez dodataka
    3) power rack-a
    4) chin/dip stupa
    5) seta utega, sipki i dodatnih sitnica

    Ima jedna firma, Body solid (poznata i kao powerline USA i pod jos jednim nazivom) koja radi sasvim urednu i kvalitetnu opremu za kucne gymove (deklarirana nosivost 350 kg). Danas sve njihovo ima za kupiti i kod nas i svaka od ovih gore stavki se moze nabaviti u prosjeku za 2000 kn, npr. na http://www.blue-gym.com/, kao sto je netko vec prije spomenuo. Okvirno, mozes racunati na 1300 EUR za dobar kucni gym koji je efikasan i prilagodjen izvodjenju najproduktivnijih vjezbi.

    Nakon toga ostaje ti samo povremeno nabavljanje utega/sipki da si jos pojednostavnis radnu rutinu.

    Cya
    Attached Files

  • #2
    Re: Trening kod kuće ili teretana? Šta mi preporučujete?

    respect, ***** gym
    ne repam o politici možda bi trebo,
    politika je mala ljadro još je nisam jebo

    Comment


    • #3
      Re: Trening kod kuće ili teretana? Šta mi preporučujete?

      @TackSharp lijepo receno, u potpunosti se slazem s tobom... btw. odlican home gym !

      Comment


      • #4
        Re: Trening kod kuće ili teretana? Šta mi preporučujete?

        Fino je to za oko ali ja tu ne bih mogao trenirati! Mal prostor+drveni lakirani pod...To bi ja sve oštetio!
        IZ ZNOJAVE RUKE ČELIK PROGOVORI!

        Comment


        • #5
          Re: Trening kod kuće ili teretana? Šta mi preporučujete?

          Hvala ti ko bratu za onaj lik od Blue gyma, čim pomem raditi večinu sprava ču nabaviti odande!
          Reci mi molim te gdje si nabavio kavez i po kojoj cjeni i dali je ta bench klupa fixna ili? Čini mi se da je posebno!
          IZ ZNOJAVE RUKE ČELIK PROGOVORI!

          Comment


          • #6
            Re: TackSharp - kućna teretana

            Lijepo.

            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • #7
              Re: TackSharp - kućna teretana

              Hvala na pohvalama.

              Rack je BodySolid Power Rack, nabavio sam ga vani kad sam kupovao za 350 EUR, ali isti (odnosno noviji model) vec neko vrijeme ima kod Blue Gym-a, http://blue-gym.com/shop/product_info.p ... cts_id=132 .

              Za klupu, klupa je isto od Body solid-a, nabavio sam ju od Blue gym-a i imam sve pohvale. Jaka i stabilna, apsolutno ni u koju stranu se ne pomice za vrijeme vjezbe, a nije fiksna, tj. moze se namjestiti ravno, koso i obrnuto koso.

              Jedini eventualni nedostatak te klupe (kojeg tu i tamo osjetim) je da se gornji dio prema ramenima suzava malo previse na unutra pa kad klupu postavis ravno a nemas pravilnu formu kod bench pressa, zna se imati osjecaj kao da pod ramenima fali potpore.

              Nego, te klupe vec neko vrijeme vise nema u ponudi Blue gym-a, trebalo bi ih pitati sta se desava jer isplati se nabaviti taj model (BodySolid GFID225, slike u attachmentu).

              Od ostalog ovog, chin/dip stup je isto Powerline/BodySolid, ima ga u Blue gym-ovoj ponudi, a bicikl je Christopeit Sport EM8 kojeg sam nabavio vani. Oko modela bicikla se nema sta posebno rec, osim da se za normalan dojam voznje preporuca 9 kg ili veca masa unutrasnjeg utega. Ovaj model ima 9 kg i nemam primjedbi. Isto tako, bolje uzeti model s elektricnom kontrolom otpora nego rucni (ako se rucni jos drze u prodaji), a takvi elektronicki modeli onda imaju jednostavan display i gumbe, sami mjere stvari tipa pulsa, brzine, puta i potrosnje kalorija, a i kompatibilni su s vanjskim dodacima za mjerenje plusa, tlaka itd., koga te opcije zanimaju.

              Cya
              Attached Files

              Comment


              • #8
                Re: TackSharp - kućna teretana

                A btw, sto se tice potrebnog prostora: soba na slici je 3.5 x 4.2 m (3.5 sirine i 4.2 prema balkonu).

                Ukupni prostor zauzet home gym-om je 3.5 x 2.8 m (7 m2), a ima viska prostora. Tepih koji se vidi pod rackom je 2.3 x 1.7 m, a sve skupa bi se, ako treba, dalo posloziti u manji raspored 3.5 x 1.7 m, ili u drugom smjeru - 2.3 x 2.8 m.

                Comment

                Working...
                X