Announcement

Collapse
No announcement yet.

Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

    Pozz,imam 14 godina,visok sam 183cm i imam 92 kg.Od malena sam bio debeo,ali znao sam se nositi sa tim.
    Dakle,o cemu se radi : uvijek sam se bavio sportom i trcao sto sam vise mogao,dok sam bio mali uciteljice su se zapanjivale,ja jesam debeo ali nisam trut,tj. imam dosta snage,i na meni nije "mrtvo salo" , nego imam i misicne mase...
    Krenuo sam raditi vjezbe,znao sam odraditi po 200 trbusnjaka u jednoj seriji,i neke vjezbe za prsa ( sklekovi na benc klupi ),ali imao sam problema sa lijevim ramenom,pa nisam mogao spavati 10 dana normalno tako da sam prestao sa tim.
    Sada sam odlucio da skinem svo salo sa mene,i za to mi je potrebna vasa pomoc...
    Ovoga ljeta sam vodio neku dijetu u kojoj sam za dorucak trebao jesti 2 jabuke,znaci to mi ne pisite zato sto znam da je ne zdravo a i ne mogu to izdrzati ( jos sad kad idem u skolu ).
    Pa ako mozete da mi date neke vase savjete,bio bi vam zahvalan.I da napomenem da treniram kosarku

  • #2
    Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

    Ako treniras kosarku samo sredi ishranu i kile ce otici i ubaci terateanu ili neki trening sa utezima 2x tjedno. Trebao bih jesti cca 2000 kcal da bi zdravo smrsao tj da ne izgladnjujes sebe. Citaj puno imas tih jelovnika po netu bruku ali najbolje bi bilo da ti sam sebi slazes prema svojim mogucnostima. I naravno zaboravi na sve te dijete i junk food i brzo ces se dovesti u red.

    Comment


    • #3
      Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

      Da,znam sve to,ali najveci problem mi je , sta jesti u skoli? Ne mogu da budem gladan zato sto gubim koncentraciju a i navikao sam da navece poslije 6 ne jedem,a ujutro idem u skolu,tako da moram nesto jesti.A da jedem smoki,cips,znam da je to gore i od pljeskavica,hamburgera itd...Pa ovako,sta mislite da oko 9 ( tad mi je odmor ) jedem sendvic sa Salamom,sirom i kecapom?

      A evo raspored obroka kod mene :

      Ujutro - 9h - Sendvic
      Posle podne - 12h - 2-3 Jaja,komad mesa
      Predvece - 6h - Uglavnom neko kuvanje,meso...
      Last edited by Miha2; 23-11-12, 07:56.

      Comment


      • #4
        Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

        lijepo ti je čovjek napisao..čitaj..ova prehrana koju si naveo je iz etiopije..potrebno je bar 5 dnevnih obroka bogatih proteinima..u školi se itekako može jesti zdravo.integralni kruh ili prepečenac i pileća prsa,tuna,posni..rješenja je koliko hoćeš,a sada dal je tebe volja znaš samo ti

        Comment


        • #5
          Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

          Moj savjet da izbacis je:


          Gazirana pića, sportski napitci, sva zasladena pića
          Maslac,margarin,sva pržena hrana, punomasno mlijeko, sir, vrhnje, masno meso, fast food hrana
          Komercijalne slastice - kolači, torte, pite krekeri
          ŠećerZABORAVI) koncentrirani izvori šećera - konzumni šećer, med, marmelada, džem, bomboni, deserti kao što su torte, kolači, sladoled
          Škrob i škrobna hrana: peciva, tjestenina, riža, krumpir, pizza, kokice, čips (ova hrana se može jesti, ali u malim porcijama zbog škrobne gustoće, poželjno je koristiti (INTEGRALNE) oblike namirnica koje sadrže škrob)

          Evo ovako sine moj!

          Ja imam kcer 13 god i vodimo rat vec par godina oko ishrane.Bilo je i placa i odlazenja od stola(ti meni branis jesti)ali se isplatilo, mada jos uvjek nema dovoljno discipline ali tek joj je (13) "krv nije voda"(SLAVONKA)
          Pridrzavaj se ovoga koliko mozes sto ne znaci da ce da umres ili da gladujes.Jednostavno od ovog svega navedenog, smatraj pod "NEPRIJATELJE"tvoje tjelesne tezina(Kg)

          Nije ni lose da te od roditelja netko malo podrzi jer je puno lakse da dodes do zeljenog cilja i samo naprijed a sport nikako da prekines...

          Comment


          • #6
            Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

            Originally posted by diinnoo View Post
            Ako treniras kosarku samo sredi ishranu i kile ce otici i ubaci terateanu ili neki trening sa utezima 2x tjedno. Trebao bih jesti cca 2000 kcal da bi zdravo smrsao tj da ne izgladnjujes sebe. Citaj puno imas tih jelovnika po netu bruku ali najbolje bi bilo da ti sam sebi slazes prema svojim mogucnostima. I naravno zaboravi na sve te dijete i junk food i brzo ces se dovesti u red.
            Momka od 14 god koji ima problem s tezinom uputit u teretanu... to je u najmanju ruku neprofesionalno.
            Momak se nalazi u pubertetskim godinama gdje se tjelo razvija i motoricke sposobnosti se smanjuju (radi dobivanja na visini i tezini). Odlazit u teretanu i radit trening s utezima i to jos sam ili s kojim prijateljem je jednostavno kontraproduktivno. Njemu sad treba trening motorike i agilnosti koji vec dobiva na kosarci. U teretani jedino moze razvijat eksplozivnu snagu a i za to mu netreba teretana jer u njegovim godinama mu je dovoljno kosarkaska dvorana i pokoja medicinka. ALI NISTA BEZ OSOBNOG TRENERA I TO MISLIM NA NEKOG KOJI SE RAZUMI U STRUKU A NE OVI SAMOPROZVANI TRENERI KA I NA OVOM FORUMU. To sta si mu napisa da bi treba 2x tjedno ic ne znaci da si mu smanjia stetnost koju ce dobit o teretane. U teretanu ili ides ili neides neznaci ako radis 2 treninga tjedno da nisi spreman i da ces s vremenom napredovat na 3,4 ili 5 treninga tjedno, to je totalno irelevantno

            P.S. dijeta = plan prehrane

            Comment


            • #7
              Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

              Originally posted by Miha2 View Post
              Pozz,imam 14 godina,visok sam 183cm i imam 92 kg.Od malena sam bio debeo,ali znao sam se nositi sa tim.
              Dakle,o cemu se radi : uvijek sam se bavio sportom i trcao sto sam vise mogao,dok sam bio mali uciteljice su se zapanjivale,ja jesam debeo ali nisam trut,tj. imam dosta snage,i na meni nije "mrtvo salo" , nego imam i misicne mase...
              Krenuo sam raditi vjezbe,znao sam odraditi po 200 trbusnjaka u jednoj seriji,i neke vjezbe za prsa ( sklekovi na benc klupi ),ali imao sam problema sa lijevim ramenom,pa nisam mogao spavati 10 dana normalno tako da sam prestao sa tim.
              Sada sam odlucio da skinem svo salo sa mene,i za to mi je potrebna vasa pomoc...
              Ovoga ljeta sam vodio neku dijetu u kojoj sam za dorucak trebao jesti 2 jabuke,znaci to mi ne pisite zato sto znam da je ne zdravo a i ne mogu to izdrzati ( jos sad kad idem u skolu ).
              Pa ako mozete da mi date neke vase savjete,bio bi vam zahvalan.I da napomenem da treniram kosarku
              Imaš 14 godina i za tebe definitivno nisu nikakve dijete i nikakva gladovanja. Promjeni prehranu i bavi se sportom i ubrzo će sve doći na svoje.
              Slike natjecatelja na dan natjecanja nisu normalno stanje i ne možeš biti takav stalno, ni oni ne mogu biti takvi stalno.
              pobjednici traže načine a gubitnici razloge

              Comment


              • #8
                Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

                Ja znam sta je dijeta i nema potrebe za objasnjavanjem ali po dijete mislim ono sto 99% ljudi misli pod tim nazivom. IZGLADNJIVANJE. Kada sam rekao da ubaci teretanu rekao sam da radi lagane treninge sa utezima da bi odrzao postojecu misicnu masu, koju bi kosarka i slaba prehrana kakvu on ima pojeli. I nema potrebe za osobnim trenerom dijete od 14 godina sam neka se pocne hraniti zdravo i neka trenira brzo ce se vidjeti rezultati.

                Comment


                • #9
                  Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

                  Originally posted by diinnoo View Post
                  Ja znam sta je dijeta i nema potrebe za objasnjavanjem ali po dijete mislim ono sto 99% ljudi misli pod tim nazivom. IZGLADNJIVANJE. Kada sam rekao da ubaci teretanu rekao sam da radi lagane treninge sa utezima da bi odrzao postojecu misicnu masu, koju bi kosarka i slaba prehrana kakvu on ima pojeli. I nema potrebe za osobnim trenerom dijete od 14 godina sam neka se pocne hraniti zdravo i neka trenira brzo ce se vidjeti rezultati.
                  A kad ima potrebe za osobnim trenerom ako ne u najsenzibilnijim godinama zivota, ono sta sad ucini bit ce mu kamen temeljac za cijeli zivot. Dobro eto tribat ce mu osobni trener ma cak i fizioterapeut kad se sjebe u teretani radeci te lagane vjezbe bez nadzora i to jos u ovim godinama. Sad se tjelo najvise adaptira i uci a umjesto da razvija kordinaciju i eksplozivnu snagu za koje treba godine ti bi ga sla da radi na bazicnoj snazi koju moze bilo koji starac dobit u roku od 3 miseca.... to mu netreba.
                  I koja postojeca misicna masa... ako nije dosad isa u teretanu onda tu nema nekih suvisnih misica koje treba odrzavat, sve sta ima dobija je uz kosarku i s kosarkom i odrzaje

                  Comment


                  • #10
                    Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

                    Originally posted by Miha2 View Post
                    na meni nije "mrtvo salo" , nego imam i misicne mase
                    Zbog ovoga sam napisao da treba ubaciti i trening sa utezima. Da ne bi zavrsio ko Edin Bavčić.

                    O tome treba li osobni trener ili ne, ne zelim diskutovati. O tome se moze do sutra pisati. Ja smatram je to bacanje novca. U teretani uvijek ima ljudi koji su tu zaposleni da pomognu ili je tu uvijek neki iskusni momak koji ce da pokaze neke nedostatke ili nepravilnosti u vjezbama.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

                      Treba mu osobni trener bas zato da ga drzi dalje od tih vjezba koje se radu u teretani. Netreba tu puno pameti za pogledat slicicu s upustvima na spravi i radit kako ti ona kaze. Osobni trener mu treba da mu da adekvatne vjezbe za razvijat fleksibilnost, agilnost i eksplozivnu snagu koje su mu najbitnije u tim godinama a sve to moze radit bez teretane i isplatit ce mu se deseterostruko.

                      Ocito pod pojmom osobnog trenera zamisljas nekog svarcenegera koji te tira sa sprave na spravu... osobni trener ima punu vecu duznost i njegova praksa se nemora odvijat u teretani

                      Comment


                      • #12
                        Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

                        Hvala svima na odgovorima...Dakle,gledajte o cemu se radi :
                        Odlucio sam se normalno nastaviti baviti kosarkom,neke vjezbice navece ( trbusnjaci,sklekovi ),vjezbe mi ne padaju tesko i u tome sam stekao neku naviku...Moj najveci problem je ishrana.Ja zivim u manjem prigradskom naselju koje i nije toliko razvijeno,jedini blizak objekat za jelo pored moje skole je pekara,u kojoj NEMA bijelog mesa,ribe itd.Ali vjerovatno cu pakovati sebi navece posni sir ... Samo me zanima da li mogu da kombinujem taj posni sir sa kiflama,posto mi je sam nekako prazan,kao da jedem vazduh... :S
                        Ima jos jedan problem,zavisnik sam od slatka. Imam kuci dosta meda,posto se tata bavi tim,da li bi mogao konzumirati med,ponekad kolac neki i tako?

                        Comment


                        • #13
                          Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

                          mozes zapravo jesti sve. uopce nema ogranicavanja, no ljudi ovdje koji ti savjetuju da izbacis junk, bijeli kruh, slatkise, pice, bureke i ostalo... zapravo ti na jednostavan nacin "pomazu" da se rijesis viska kg... i da razvijes neke zrave/zdravije prehrambene navike...

                          jer, sto se tice mrsavljenja - stvar je kalorija... npr, ako ti je dnevno potrebno 2000kcal (metabolizam + aktivnost) to je ta brojka.
                          dakle, ako zelis mrsaviti, trebas unositi manje od 2000kcal, npr 1500kcal

                          sad ti mozes u tih 1500kcal mozes nagurati sto god hoces.
                          no za zdravo mrsavljenje postoji par uvjeta... jer ne zelis gubiti misicnu masu
                          ...unos proteina tu igra vaznu ulogu... a proteina bas i nema u kiflicama(tj jako malo) i medu(nimalo)

                          pogledaj ovaj link da dobijes vizualnu predodzbu o cemu pricam
                          Last edited by Weedeemer; 23-11-12, 19:53.
                          Black leather, knee-hole pants

                          Comment


                          • #14
                            Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

                            Originally posted by CrnaŠaka View Post
                            Treba mu osobni trener bas zato da ga drzi dalje od tih vjezba koje se radu u teretani. Netreba tu puno pameti za pogledat slicicu s upustvima na spravi i radit kako ti ona kaze. Osobni trener mu treba da mu da adekvatne vjezbe za razvijat fleksibilnost, agilnost i eksplozivnu snagu koje su mu najbitnije u tim godinama a sve to moze radit bez teretane i isplatit ce mu se deseterostruko.

                            Ocito pod pojmom osobnog trenera zamisljas nekog svarcenegera koji te tira sa sprave na spravu... osobni trener ima punu vecu duznost i njegova praksa se nemora odvijat u teretani
                            To sto ti kazes stoji ali velika vecina tih "osobnih trenera" su tipa
                            svarcenegera koji te tira sa sprave na spravu
                            , barem ovih sto sam ih ja vidio, pravih trenera koji su znalci u svom poslu koji poznaju ljudsko tijelo anatomiju probavu i sl. je veoma malo.
                            Last edited by diinnoo; 23-11-12, 20:00.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Prehrana i vjezbe za krupnog 14-godisnjaka.

                              Osobni treneri su uglavnom oni koji su završili kineziološki fakultet, barem kod nas u Zg.
                              Tu gdje idem trenutno u teretanu ima 3 trenera i svi su završili taj fakultet i naravno uvijek su na raspolaganju svima...

                              Comment

                              Working...
                              X