Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

    S vremena na vrijeme već godinama pretražujem malo po forumima i općenito internetu sve vezano uz prehranu, fitnes, debljanje, mršavljenje,....itd
    Ovo je prvi forum na koji sam se registrirao i gdje ću reći neko svoje mišljenje vezano na tu temu, a od vas očekujem konstruktivne odgovore i savjete.
    Pa krenimo...... Cijeli život sam mršav (180cm/60kg). Jednostavno je tako i na kraju sam shvatio da si nemogu pomoć, pa sam se na kraju nekako i pomirio s tim. Svi kažu jedi, jedi, jedi,... a ja što više jedem samo idem češće na wc, koji inače obavljam 2-3 puta, a ukoliko češće i količinski više pojedem ta se brojka odlazaka na wc udvostručuje (ista situacija kako je pisao i Lethaldose). Ko ptica sam u pm.
    Bilo je pokušaja i sa teretanom da se taj unos nekako kao potroši i rasporedi ali ništa od toga. Žena kuhala samo za mene tjesteninu meso,.... i kako to već ide, ali opet jedno veeeliko ništa. Tijelo si jednostavno uzme točno onoliko koliko mu treba, učvrste se mišići od tog vježbanja, ali višak kalorija, ugljikohidrata,.....ide van i tu priča prestaje, a ja ostajem uvijek na istoj kilaži.
    Nikad nisam koristio nikakve dodatke ali sad se bavim mišlju da probam (Jumbo recimo), pa da vidim kroz par mjeseci kakvi će biti rezultati. Ne tražim puno, ali da me se primi nekih 5 kg ja bi bio prezadovoljan. Malo sam bio skeptičan (i još sam) prema tim raznim preparatima ali vjerujem da nebi smjelo biti nekih nuspojava pa bi baš probao i s tim.

    E sad, vi svi pričate o ishrani kao ključnom elementu za dobivanje mase i ja to svakako uzimam u obzir, ali to vjerojatno djeluje kod vas normalnih, ali kod nas "nenormalnih" to baš i ne ide tako.
    Mislim da su genetske predispozicije ipak presudne. Meni se recimo ne može desiti da dobijem dvije kile pa izgubim tri, pa dobijem pet, pa izgubim jednu,..... i tome slično, kao što je to slučaj kod mnogih ljudi. Često puta sam u situaciji da jedem nekoliko dana ili tjedana potpuno istu hranu u pretežno većim količinama nego ostali, ali ja ne dobijem ništa na masi, dok se drugi udebljaju po par kila. Ne, ja samo idem češće na wc i to je to.
    Evo samo jedan primjer. Odemo na more i budemo 10-ak dana. Jedemo od jutra do mraka potpuno istu hranu i ja i žena, ona se vrati s mora s dvije,tri ili četri kile više a ja ništa. Ja još uz svu tu klopu jedem i na plaži stalno nešto i duže ostajem budan pa opet jedem kekse, čokolade, grickalice, kruh i mlijeko sa šečerom,... itd., svaki obrok mi je obilniji nego njezin, ali ne, neće kile i neće i neće..... Odemo na more nas cijelo društvo, ja jedem ko termit i ovi me samo gledaju i zezaju da imam trakavicu ali neće kile i neće.....
    Pronašao sam već nekoliko tema po internetu o tome da je puno teže mršavima dobiti kile nego debelima skinuti, a ja spadam u one koji ih kronično nemogu dobiti. Po meni je to generalno stvar metabolizma i genetike. Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani ali ću opet ostati na istoj kilaži. Jesu li vam poznati takvi slučajevi?

    S druge strane ja si sad više ne mogu priuštiti neki jelovnik pošto radim u 3 smjene, a ni za teretanu nemam vremena pošto imam hrpu drugih obaveza oko djece uz taj smjenski rad, a onih nekoliko slobodnih trenutaka očajnički trebam da bi se malo i odmorio, tako da su mi odlasci u teretanu gotovo neizvedivi, kao i poštivanje nekog isprogramiranog jelovnika,.... itd... Mislim na kraju krajeva hrpa ljudi oko mene žive gotovo istim načinom života, pa je ipak i onaj najmršaviji bar 10 kg teži od mene.
    Eto iz tog razloga bi htio ubaciti neki dodatak prehrani da se posredstvom tih nekih dodataka možda ipak neka kilica uspije uloviti. Šta mislite o tome ? Ili nekako s nečim usporiti metabolizam i s čim ?? Koja je po vama največa bomba kalorija/ugljikohidrata.... nešto što onako brutalno deblja? Nije mi bitno neko debljanje za teretanu, nego da bilo kako dobijem neku kilu...... Šta da koristim od dodataka prehrani?

    Apetita u principu imam iako mi hrana nije neka bitna stvar i mogao bi bez problema cijeli dan biti bez hrane ali u pravilu jedem tri do pet puta. ako fizički radim jedem više, ako samo sjedim ne traži me uopće jesti. Snage imam ali kondicije ipak nemam. Žilav sam inače i po firmi sve frčem kad se malo iz zafrkancije pohrvamo. Imam par frendova koji su se fino izgradili u teretani pa vele da nisam normalan i da nemogu vjerovat da sam tako žilav a izgledam ko kostur. Preko njih sam i išao neko vrijeme u teretanu pa sam dizao na nekim vježbama više nego oni, a neki vježbaju intenzivno i preko 10 godina. Hoću reći da unatoč toj mršavosti na granici pothranjenosti imam energije, snage, čvrstine ali i elastičnosti. Nisam neki mlohavac, ali brate mili da mi je ipak koja kila da ne izgladam baš ko neki anoreksičar, alkoholičar, narkoman ili neki bolesnik od neke neizlječive bolesti

    Pozdrav !

  • #2
    Re: Želim masu

    bok!
    dali ti se u stolici nalazi ne preradjena hrana? ne vjerujem ali pitam svejedno jer se pojavljuje kod nekih bolesti pa da i to eliminiramo.
    Ako nema ne preradjene hrane znaci da je tijelo uzelo nutrijente i ono sto je tebi najvaznije: kalorije. To sto ides cesce na wc je ista stvar zasto netko mora ici cesce na wc mokrit, nema tu neceg previse loseg, samo unosi dosta vlakana da ti olaksaju odlaske na wc.
    Cuo/procitao sam vec milion puta kod ljudi koji se ne mogu udebljati "ali ja jedem stvarno puno hrane". To je samo poluistina: jedes vise od drugih, ali ne dovoljno da bi se udebljao.
    E sad ti sigurno mislis ma sta ovaj zna, nije bio u situaciji kao ja. e ali jesam, uvijek sam bio mrsav, 180, 60 i koja kila gore dolje. Jeo speka, kobasica, pizza i cevapa, a kilaza uvijek ista. ma, milina
    Bio bih najsretniji kada bih ti mogao reci da ces se preko noci udebljati, ali ne mogu. Mislim da je meni faza kada sam povecao unos hrane a da nisam dobio na kilazi trajala nekih 5-6 mjeseci. S obzirom da si ti sada dosta stariji no sto sam ja bio, trebalo bi ti trajati nesto krace. Izracunaj si koliko sada kcal uneses dnevno, i povisi to za 500. Od svega najvise ces trebat discipline, jesti i kada nisi u mogucnosti i kada nisi gladan. Nije lako ali druge nema. Znam da ti sad to zvuci ne moguce ali probaj naci hranu koja je kaloricna a koja te ne zasiti (najbolje, no ne i najzdravije-junk). Znam iz osobnog iskustva koliko je tesko unijeti tu kolicinu hrane, dok su svi na definicijama sa 2000-2500 kalorija, moja je na 3500. I blagoslov i prokletsvo. Teretana ce ti uvelike pomoci, znam da si obeshrabljen prvotnim neuspjehom/sima ali probaj vjerovati na rijec, kile ce doci samo moras biti uporan.
    Sretno

    Comment


    • #3
      Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

      Što se tiče stolice. Sve ok. Nema neprerađene hrane.

      Opet dolazimo na ono jedi, jedi, jedi,..... dok drugi jedu jednom ili dvaput dnevno i nemaju nikakvih problema s manjkom kila, tj. u pravilu imaju problema sa viškom kila. Tu se onda ne može govoriti u kontekstu da primjerice ja malo ili slabo jedem a ovi drugi jedu više, nego je u pitanju genetika i metabolizam. Ja recimo već godinama skoro svaku noć prije spavanja pojedem (uz sve ostalo preko dana) pola litre do litru mlijeka sa kruhom i medom ili šečerom pa ništa od kila, a ta kombinacija navodno brutalno deblja. Dobro si rekao i blagoslov i prokletstvo.
      A ništa trpat ću i dalje pa kako bude. Nisam nikad koristio nikakve dodatke pa sam mislio da probam sa tim novim Jumbo gainerom. Ne mogu a i ne želim toliko brutalno zabrijati i opterećivati se nekim dnevnim unosom kalorija i ugljikohidrata jer jednostavno imam puno pametnijeg posla i briga, a i ne želim da mi to na taj način bude još veće opterećenje nego je sada. Nije da nemam volje, ali jednostavno nemogu svakodnevno računati kaj sam pojeo i koliko trebam pojesti i čega. Zato bi uzeo i probao s nekim dodatkom da u biti svaki dan budem siguran da sam unio veću količinu kalorija nego do tada. Ima li to smisla ?

      Comment


      • #4
        Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

        Pa ovako ja imam isti problem. Imam 18 godina i pokušavam već godinama dobit na masi ali sve je uzalud. Visoka sam 172 a imam samo 48 kg. Radila sam sve živo išla kod doktorice i napravila sve moguće nalaze i sve je u redu , dali su mi neke proteine ali ništa. Išla sam onda kod neke nutricionistice i dala mi je isto neke preparate , ali uzalud . Onda sam krenu u teretanu išla sam neki 6 mjeseci , ali opet ništa. Dobila sam kao nekih 5 kg , ali ko da ništa nisam dobila jer mi se ništa nije primjetilo . Pokušavala sam sve živo jela sam po 6 puta na dan na kraju bi toliko pretjerala da bi počela povraćat. Onda sam izgadila sama sebi jelovnik i za svaki obrok sam izračunala koliko nosi kalorija i tom broju kalorija dodala sam još 500 , ali ni to nije pomoglo jednostavno sam odustala i pokušaal se pomirit sa tim da ću uvijek izgledat mršavo , ali ni to mi ne ide jer ne želim bit mršava i sad opet po ne znam koji put pokušavam dobit na masi. Prije par mjeseci našla sam na znanost. com neki članak u kojem piše da ljudi koji su rođeni sa udvostručenim nekim genom ( ne znam sad točno kojim ) su jednostavno prirodno mršavi i ne mogu se udebljat i to je znanstveno dokazano i sad pokušavaju napravit neki ljek sa kojim bi i nama mršavima mogli pomoći.

        Comment


        • #5
          Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

          Nije to tako jednostavno.moras racunati sve sto jedes,kalorije,ugljikohidrate i proteine(samo proteine zivotinjskog porijekla racunas kao tako,ostale racunas kao kcal u omjeru 1p=4kcal). Da bi dobila na kilazi moras biti u kal.suficitu.u prosjeku je to 500kcal dnevno da bi na 7dana iliti 1tje dobila izmedu 0,8-1kg.e sad taj suficit:moras imat uracunato sve,od dnevne potrosnje(sve aktivnosti),do brzog metabolizma.koliko ti je metabolizam brz,koliko puta ides van(wc),koliko se trosis na poslu,treniras li itd. Ima osoba.kojima je jako tesko ici gore,ja to.znam i meni je.ali hrana ti mora biti primarna.moras.se.pridrzavati tih nekih parametara da bi to islo po svom.nije lako znam al sta je u zivotu.
          Pocivao u miru Bozjem

          22.12.1984 - 20.12.2012

          __________________________________________________ ___________________________

          mentor: Sasa Draskovic

          Comment


          • #6
            Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

            Originally posted by meli18 View Post
            Pa ovako ja imam isti problem. Imam 18 godina i pokušavam već godinama dobit na masi ali sve je uzalud. Visoka sam 172 a imam samo 48 kg. Radila sam sve živo išla kod doktorice i napravila sve moguće nalaze i sve je u redu , dali su mi neke proteine ali ništa. Išla sam onda kod neke nutricionistice i dala mi je isto neke preparate , ali uzalud . Onda sam krenu u teretanu išla sam neki 6 mjeseci , ali opet ništa. Dobila sam kao nekih 5 kg , ali ko da ništa nisam dobila jer mi se ništa nije primjetilo . Pokušavala sam sve živo jela sam po 6 puta na dan na kraju bi toliko pretjerala da bi počela povraćat. Onda sam izgadila sama sebi jelovnik i za svaki obrok sam izračunala koliko nosi kalorija i tom broju kalorija dodala sam još 500 , ali ni to nije pomoglo jednostavno sam odustala i pokušaal se pomirit sa tim da ću uvijek izgledat mršavo , ali ni to mi ne ide jer ne želim bit mršava i sad opet po ne znam koji put pokušavam dobit na masi. Prije par mjeseci našla sam na znanost. com neki članak u kojem piše da ljudi koji su rođeni sa udvostručenim nekim genom ( ne znam sad točno kojim ) su jednostavno prirodno mršavi i ne mogu se udebljat i to je znanstveno dokazano i sad pokušavaju napravit neki ljek sa kojim bi i nama mršavima mogli pomoći.
            A jel ideš u teretanu?
            Teško je dobiti kile bez utega.
            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • #7
              Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

              Išla sam 6 mj za ništa i odustala sam

              Comment


              • #8
                Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

                Originally posted by meli18 View Post
                Išla sam 6 mj za ništa i odustala sam
                Pa nije za ništa. Za dobiti masu treba tri stvari: utezi, hrana i odmor. Ako samo jedna stvar zakaže nema ništa od mase.
                Kreni opet pa ćeš vidjeti da ćeš dobiti...
                pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                Comment


                • #9
                  Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

                  Dobro, nije bas tacno da ako jedno zakaze nema nikakvog napretka, naravno bice napretka ali znatno manje nego sto bi to islo da je sve poslozeno kako treba.

                  Jer ja znam u prvih par mes teretane, prehrana nije bila nista posebno kao i npr. spavanje posle ponoci, pa sam napredovao.

                  Comment


                  • #10
                    Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

                    Ma mislila sam vozit orbitrek imam ga doma , znam da ljudi inače orbitrek koriste za mršavljenje, a dali se onmože koristiti i za povećanje mase tj. dal ima i tu ulogu ?

                    Comment


                    • #11
                      Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

                      Originally posted by meli18 View Post
                      Ma mislila sam vozit orbitrek imam ga doma , znam da ljudi inače orbitrek koriste za mršavljenje, a dali se onmože koristiti i za povećanje mase tj. dal ima i tu ulogu ?
                      Orbitrek ima ulogu da ti smrša novčanik

                      Comment


                      • #12
                        Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

                        Ima još jedna nelogičnost s nama koji se ne možemo udebljati.
                        Višak nepotrošene energije koju smo unijeli u organizam (tih recimo 500 kalorija više) pretvara se inače u masne naslage. Dakle, ako se i ne ide u teretanu, taj višak unosa hrane trebao bi se taložiti u vidu masnih nalaga/celulita, ali kod nas to nije slučaj, jer sve što je višak ode van, pošto si organizam uzme točno onoliko koliko mu treba i nema taloženja i stvaranja nekakvih masnih naslaga.
                        Može zakazati teretana, može se izostaviti i odmor, ali ako se unosi više kalorija nego što organizam potroši, sve ide u masne naslage i kilogrami se gomilaju. Ne slažem se da trebaju biti ispunjena sva tri uvijeta za dobivanje mase jer od čega na kraju krajeva imamo toliko pretilih u svijetu nego upravo zbog unošenja previše kalorija koje se ne potroše. U principu bi trebao biti najveći napredak bez teretane i bez ikakve aktivnosti. Samo odmor i hrana, pa kad krene nekakva masa onda pomalo u teretanu da se to malo rasporedi.....

                        Comment


                        • #13
                          Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

                          vi mora da ste vanzemaljci D no, koliko sam shvatio cilje je udebljati se na bilo koji način.. moguće je sigurno, samo kod vas je genetika prepreka, moraš bit svjestan jedne stvari.. tijelo ima set point na sve, na mišiće, na bf itd.. i kod nekih ako su neznam cijeli život mršavi ili debeli.. tijelo se navikne na to i opire se svim snagama da se zadrži tu točku u kojoj je ili ako izađđe iz te točne svim silama se bori da se vrati nazad na početnu točku, to se da riješit kod nekih lako kod nekih teže.. genetika je tu ključ svega.. neko da se bode sa svim mogućim preparatima neće bit nikad mr. O. e moj savjet je zajebi 500 kalorija više.. moraš bit uporan i dosljedan .. neko mora popustit prije il tvoj mozak tj ti ili tijelo.. ko je jak u mozgu dalje če dogurat sigurno.. znači moj savjet je ako ti je dnevna potrošnja 2500 kalorija, digni za duplo, troduplo ak treba.. nije jednostavno ali danas imaju mass gaineri koji po porcijama imaju preko 1000kcal, uz dosadašnju prehranu, dodaj još to.. koliko god ti financije pružaju.. imaš obrok, pa za dva sata opet obrok.. e između popiješ šejk od 1500kca, i tako par puta dnevno, siluj taj inzulin maksimalno, dodaš u to još dex iz dm-a i umješaš u to, to su još dodatne kalorije, ideš na wc često, to je znak da ti je metabolizam brz ko ferari, uspori ga malo, jedi poslje svakog obroka 3 banane, itd.. pogotovo ak nebudeš išo u teretanu salo se mora stvarat da ga *****.. možda tvoje tijelo tolerira još 1000kcal preko dnevne potrošnje.. vama je genitka takva, sjebana, postoji i riješenje za to, no moraju se ispunit neki uvjeti, tipa ustrajanost u tome, nema odustajanja nakon mj dana, financije, itd..
                          Originally posted by darios
                          pa trbušnjaci na mršavoj osobi izgledaju savršeno, ja ne izgledam mršavo ali jesam mršav samo se to ne primjeti jel sam širok

                          Comment


                          • #14
                            Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

                            E zanimljivo je to što meni je trener reko da ne jedem više puta na dan jer se metabolizma još više ubrzava, a sad baš to prežderavanje i ne bavljenje nikakvom tjelesnom aktivnošću više vodi do srčanog udara nego do povećanja mase.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Ja mogu malo izgradit mišiće u teretani - Stvar metabolizma i genetike?

                              istina, no ovo su specifični slučajevi, dečko je gore napiso da je probo sve, teratanu, pred spavanje kalorične obroke itd.. istina je da se metabolizam dodatno ubrza, ali ti sa tri obroka nečeš moč doseči kalorijski suficit da bi ostvario neki dobitak na masi u bilo kojem smislu riječi, (osim da ti obroci budu neke gadljive količine hrane), kod normalnih osoba bi to bilo izvedivo, no kad su ovakvi slučajevi ako neide ni na jedan normalan način, trening, teretana, lagani suficit pali kod večine.. tako da nenormalne mjere su pod opcijom :P
                              Originally posted by darios
                              pa trbušnjaci na mršavoj osobi izgledaju savršeno, ja ne izgledam mršavo ali jesam mršav samo se to ne primjeti jel sam širok

                              Comment

                              Working...
                              X