Announcement

Collapse
No announcement yet.

Godinu dana treniranja , sljedeći cilj - veća masa!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Godinu dana treniranja , sljedeći cilj - veća masa!

    Pozdrav dobri ljudi, već duže čitam stranicu i forum i odlučih se registrovati u nadi da ću saznati, naučiti nešto novo i sudjelovati u polemikama i diskusijama.

    Inače ne volim smarati, ali zbilja me zanima mišljenje i savjet iskusnijih vježbača. Vježbam nešto manje od godinu dana u teretani (s manjim prekidima) inače treniram fudbal i čitav život i zbilja sam napravio osjetan napredak.

    Ovako, trenutno sam na 69 kg a visok sam 178 cm što nije baš puno.

    Evo i slika:

    10513524_907619989253979_3182878762506932260_n.jpg Slikano prije sedam dana. Dakle stekao sam solidnu definiciju i izgradio nešto mišića i sad ima dilemu tj. me interesuje kako da povećam masu za par kg više, na 75 kg što je na moju visinu od 178 cm taman a da pri tome nemam ogromnu štetu na definiciji. Mislim ono jasno mi je da moram malo dobiti sala ali ću poslije opet definicijom skidati, ali kako da "zdravo" dobijam na težini, savjeti? Jesti kao "lud", ne paziti na ishranu kako bi bio u suficitu, ili pokušati biti u suficitu povećavajući broj obroka ali zdravim namirnicima?

    999377_526188437448992_1865537745_n.jpg

    Evo slike od prošle godine (doduše mjesec i pol nisam trenirao nogomet niti bilo kakvu aktivnost a trpao sam se McDonaldsom i Coca Colom. Nakon što je ovo slikano došao sam sa odmora iz Švicarske i vratio se nogometu i počeo trenirati i u teretani). I može li procjena Body Fata od nekog iskusnijeg vježbača?

    Hvala unaprijed, nadam se da ćete se uključiti u raspravu i konstruktivnim savjetom ili kritikom mi pomoći.

  • #2
    Re: Godinu dana treniranja , sljedeći cilj - veća masa!

    Neko, nešto? Molim za bilo kakav konstruktivan savjet/pomoć.

    Comment


    • #3
      Re: Godinu dana treniranja , sljedeći cilj - veća masa!

      kreni sa suficitom od 200 kalorija pa prati tjedno koliko i sta dobijas, ako stojis digni na +500 kalorija. Mislim da preko toga nema koristi ako zelis ici polako (znaci ides lean sa sto manje sala) . Proteine drzi visoko a ostatak kalorija kroz UH i masti (ja ne bi pretjerivao sa mastima, idi bolje na vise UH prije treninga i nakon ) . procjena bf% po onoj slici cak bi se usdio reci ispod 10 % , recimo 9 % ali losa slika pa tako ostavljam nekom iskusnijem da bolje procjeni

      Comment


      • #4
        Re: Godinu dana treniranja , sljedeći cilj - veća masa!

        Originally posted by Bronko View Post
        kreni sa suficitom od 200 kalorija pa prati tjedno koliko i sta dobijas, ako stojis digni na +500 kalorija. Mislim da preko toga nema koristi ako zelis ici polako (znaci ides lean sa sto manje sala) . Proteine drzi visoko a ostatak kalorija kroz UH i masti (ja ne bi pretjerivao sa mastima, idi bolje na vise UH prije treninga i nakon ) . procjena bf% po onoj slici cak bi se usdio reci ispod 10 % , recimo 9 % ali losa slika pa tako ostavljam nekom iskusnijem da bolje procjeni
        Hvala puno na odgovoru uvaženi kolega forumašu!

        Držat ću se tvog savjeta, prvo ću lagani suficit napraviti da vidim kako tijelo reaguje i gdje sprema "materijal" pa ću onda poslije povećavati. U tome i jeste kvaka što želim baš koliko je naravno više moguće dobiti lean mase jer nema smisla da sam došao do odličnog i niskog BF-a i da onda taj period truda uništim nesistematski se puneći kalorijama. Tako da radije biram sporiju varijantu ali sa minimalnom štetom po defku.

        Proteini su mi naravno osnova što se ishrane tiče, ishrana mi je dosta sređena (junk food ne jedem, cola, sokovi ništa, tjestenina ništa - osnova; zeleni čaj, voda, limun(ada), whey, piletina, posni, jaja itd.) Tako da s te strane nema problema. Samo me interesuje, možda je glupo pitanje - ali da li je kalorija baš kalorija; mislim lupam kad unosim svaki dan 3000 kcal i da li je samo bitno da ispunim normu ili ipak ima razlike jesu li unijete kalorije došle iz wheya ili lupam čokolade?

        A što se tiče mog BF-a, budući da je ramazan(post) srezao sam ga sigurno još malo tako da mislim da je sigurno ispod 10. Hvala još jednom!

        Comment


        • #5
          Re: Godinu dana treniranja , sljedeći cilj - veća masa!

          pa normalno da je razlika ako kalorije uneses iz UH ili iz proteina ili iz masti. Gledaj da su proteini visoko a ostalo nadoknadi iz UH. Po mogucnosti ne iz cokolade ali ni to ti ne smije biti prepreka. ako ti se dnevno malo cokolade jede pojedi sto da ne. Nema smisla previse se opterecivati pa imati stres, pa kortizol ode u nebesa pa rezultati losiji. i da kalorija je kalorija normalno kolicinski unijeti 500 kalorija iz piletine ili iz cokolade je velika razulika. 100 grama piletine ima oko 150 kalorija ima dok 100 grama cokolade ima oko 500. pa ti sada vidi ako ti fali 500 kalorija dal ces unijeti 100 grama cokolade ili ces se najesti ko covjek pa pojesti 200 grama piletine i 300 grama krompira (da ne pricamo da je ovo drugo puno bolje za tijelo gledajuci proteine i UH )

          Comment


          • #6
            Re: Godinu dana treniranja , sljedeći cilj - veća masa!

            Kao sto ti je Bronko rekao-suficit...
            Sad kad zelis vecu masu proteini su bitni naravno,ali ne kao ugljikohidrati... Uglavnom,neka ti je svaki obrok bogat ugljikohidratima i samo vjezbaj pa ce doci masa

            Inace je tebi malo teze jer si rekao da si nogometas. Vise trosis kalorija,sto znaci da ako zelis masu,moras vise i unijeti...
            "Everybody you fight is not your enemy and everybody that helps you is not your friend" Mike Tyson

            "No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable" Sokrat

            Comment

            Working...
            X