Announcement

Collapse
No announcement yet.

Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

    Iako sam dosta toga pročitao na ovom forumu, i dalje nemam odgovor na jedno pitanje.
    Da li se tijelo može ustrojiti da koristi masne rezerve za energiju tijekom treninga a da se u većoj mjeri po tom principu poštedi trošenje glikogenskih rezervi u mišićima?

    Zanima me kako se koriste masti za vrijeme treninga i što se sve može tim procesom postići za dobrobit izgradnje muskulature.

    Hvala.

  • #2
    Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

    S obzirom na mnoštvo odgovora, trebam precizirat. Mogu li se masne rezerve iskoristiti da smanje uništavanje mišićnog tkiva i potrošnju glikogena prilikom vježbanja?

    Comment


    • #3
      Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

      Jako opširno pitanje i odgovor ovisi o mnogo faktora.
      Ukratko, tijelo uvijek koristi masti za rad, u početku glikogen i masti a kad ponestane glikogena onda koristi proteine (mišiće) i masti, a omjer ovisi o obimu/volumenu i intenzitetu vježbi.
      Također nemoguće je potrošiti sav glikogen ili sve masti iz organizma.
      Trening utezima služi i za izgradnju mišića na masi i za očuvanje istih na defki.
      Znači bez utega nema ni mase ni defke.
      pobjednici traže načine a gubitnici razloge

      Comment


      • #4
        Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

        Zanimaju me faktori i da li postoji način kontrole tih faktora.
        Da li se može tijelo ustrojit da za trening koristi većinu energije iz masti a da je to standardan trening za razvoj (nikako uništavanje) muskulature? t
        Bitno mi je da izgubim mast. Ali mi je jednako bitno da ne izgubim što imam. Ne samo da ne želim igubit nego želim i dobit.
        Je li atkinsonov režim može održati muskulaturu sa dovoljnom energijom bez značajnih gubitaka?

        Btw. hvala.

        Comment


        • #5
          Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

          Kao što sam rekao na definiciji (gubitak što više masti uz očuvanje što više mišića) uz kalorijski deficit presudan je trening utezima koji nam čuva mišiće. Kad bi samo trčao uz deficit otišlo bi i puno mišića.
          Tako da nije isto omršaviti i definirati se.
          Naravno da i prehrana treba biti kvalitetna, ne možeš se jednako zdefkati na junku i na kvalitetnoj hrani.
          Last edited by kelly; 21-07-14, 19:01.
          pobjednici traže načine a gubitnici razloge

          Comment


          • #6
            Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

            Originally posted by Sinews View Post
            Zanimaju me faktori i da li postoji način kontrole tih faktora.
            Da li se može tijelo ustrojit da za trening koristi većinu energije iz masti a da je to standardan trening za razvoj (nikako uništavanje) muskulature? t
            Bitno mi je da izgubim mast. Ali mi je jednako bitno da ne izgubim što imam. Ne samo da ne želim igubit nego želim i dobit.
            Je li atkinsonov režim može održati muskulaturu sa dovoljnom energijom bez značajnih gubitaka?

            Btw. hvala.
            Atkinsonova dijeta ti je u suštini ono što bilderi zovu ketogena dijeta...

            Jesi li čitao temu o keto dijeti?
            Pivo za masu, rakija za defku...

            Comment


            • #7
              Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

              Keto nije za visoki BF, to kad dođeš na 10-12%...
              pobjednici traže načine a gubitnici razloge

              Comment


              • #8
                Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

                Znam nešto o Atkinsonovoj ali jedna stvar mi tu nije jasna. Pokušao sam ti postaviti pitanje na temi gdje si stavio dobar tekst o režimu tipa LCHF.
                Nije mi jasno, zašto treba visoki unos masti da bi se ona upogonila za glavni izvor energije ako već imam previše masnih rezervi?
                Mislim, jasno mi je da se prehranom trebaju smanjiti UH ali mi je nejasan dio unosa pojačanog postotka masti ako već postoji 20-tak posto rezervne masti/sala?

                Hvala.

                Originally posted by Dača View Post
                Atkinsonova dijeta ti je u suštini ono što bilderi zovu ketogena dijeta...

                Jesi li čitao temu o keto dijeti?

                Comment


                • #9
                  Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

                  Originally posted by Sinews View Post
                  Znam nešto o Atkinsonovoj ali jedna stvar mi tu nije jasna. Pokušao sam ti postaviti pitanje na temi gdje si stavio dobar tekst o režimu tipa LCHF.
                  Nije mi jasno, zašto treba visoki unos masti da bi se ona upogonila za glavni izvor energije ako već imam previše masnih rezervi?
                  Mislim, jasno mi je da se prehranom trebaju smanjiti UH ali mi je nejasan dio unosa pojačanog postotka masti ako već postoji 20-tak posto rezervne masti/sala?

                  Hvala.
                  Uvek prati broj kalorija... Ako želiš mršaviti, onda idi dnevno na minus 500 kalorija.... Visok postotak masti i proteina ostaje...

                  Što se mene lično tiče, razlika između mase i definicije, odnosno debljanja i mršavljenja je samo u broju kalorija unešene hrane, a sama hrana ostaje ista LC - HF&P.... Uvek tako!


                  Znači, nema veze što ti unosiš masti visoko, a pr tome si i sam mastan, bitno je da si u deficitu i mršavićeš, a nećeš gubiti mišićnu masu, zbog visokog unasa masti i proteina.
                  Pivo za masu, rakija za defku...

                  Comment


                  • #10
                    Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

                    Čemu onda HF? Koliko znam, UH se efikasnije koriste za energiju od masti!?

                    Originally posted by Dača View Post
                    Uvek prati broj kalorija... Ako želiš mršaviti, onda idi dnevno na minus 500 kalorija.... Visok postotak masti i proteina ostaje...

                    Što se mene lično tiče, razlika između mase i definicije, odnosno debljanja i mršavljenja je samo u broju kalorija unešene hrane, a sama hrana ostaje ista LC - HF&P.... Uvek tako!


                    Znači, nema veze što ti unosiš masti visoko, a pr tome si i sam mastan, bitno je da si u deficitu i mršavićeš, a nećeš gubiti mišićnu masu, zbog visokog unasa masti i proteina.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

                      Originally posted by Sinews View Post
                      Čemu onda HF? Koliko znam, UH se efikasnije koriste za energiju od masti!?
                      Ukratko, navikneš telo da koristi masti umesto hidrata...

                      I onda budeš građen kao Surma warior, bez dijete i treniranja...

                      Pivo za masu, rakija za defku...

                      Comment


                      • #12
                        Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

                        Vidi, nisu loši ni hidrati... Brzi priliv energije, lakše se vari i sl...

                        Problem je kad se UH mešaju sa mastima... A proteini životinjskog porekla, koji imaju kompletan profil aminokiselina, koji nam u stvari grade mišiće, usko su vezani uz masti...

                        Na primer meso, visok procenat masti i visok procenat proteina... Sir takođe...

                        To nemaš kod ugljenih hidrata...
                        Pivo za masu, rakija za defku...

                        Comment


                        • #13
                          Re: Odnos trošenja rezervi masti i trošenja mišića

                          Proteini + masti, UH + proteini. Jesam pogodio?

                          Originally posted by Dača View Post
                          Vidi, nisu loši ni hidrati... Brzi priliv energije, lakše se vari i sl...

                          Problem je kad se UH mešaju sa mastima... A proteini životinjskog porekla, koji imaju kompletan profil aminokiselina, koji nam u stvari grade mišiće, usko su vezani uz masti...

                          Na primer meso, visok procenat masti i visok procenat proteina... Sir takođe...

                          To nemaš kod ugljenih hidrata...

                          Comment

                          Working...
                          X