Announcement

Collapse
No announcement yet.

Da li smem da uzmem kreatin i whey protein, kako i kad?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da li smem da uzmem kreatin i whey protein, kako i kad?

    Imam 14 godina i 10 mjeseci da budem precizan, 175cm i 63kg.
    Bavim se street workoutom vec godinu i pol i u teretani vec 2 mjeseca radim vjezbe samo sa sipkom, do 15te godine jer sam cuo da mogu izgubiti 2-6cm visine. E sad, posto vec pocinjem sa manjim tezinama da radim, street workout me realno smorio, radim ga jos, ali tu nema misicne mase, niti snage tako da .. i zelim da uzmem kreatin i whey protein, i sad ne znam da li smijem to konzumirati u svojim godinama, i ako smijem, kad i koliko? I posto sam u teretani samo utorkom i cetvrkom, inace su mi trenizni u 20h, pa ako moze i neki prijedlog za ishranu prije/poslije treninga, jer kuci dolazim tek oko 22h, a ostalim danima radim samo bodyweight vjezbe i da li mi je za to potrebni suplementi?
    Hvala vam unaprijed!

    P.S: Striktno sam mislio na Olimp kreatin i protein, jer su mi najpovoljniji, trenutno nisam u vecoj finansijskoj mogucnosti.
    Last edited by kelly; 03-11-14, 16:34.

  • #2
    Re: Da li smem, kako i kad?

    Originally posted by markoni16 View Post
    Imam 14 godina i 10 mjeseci da budem precizan, 175cm i 63kg.
    Bavim se street workoutom vec godinu i pol i u teretani vec 2 mjeseca radim vjezbe samo sa sipkom, do 15te godine jer sam cuo da mogu izgubiti 2-6cm visine. E sad, posto vec pocinjem sa manjim tezinama da radim, street workout me realno smorio, radim ga jos, ali tu nema misicne mase, niti snage tako da .. i zelim da uzmem kreatin i whey protein, i sad ne znam da li smijem to konzumirati u svojim godinama, i ako smijem, kad i koliko? I posto sam u teretani samo utorkom i cetvrkom, inace su mi trenizni u 20h, pa ako moze i neki prijedlog za ishranu prije/poslije treninga, jer kuci dolazim tek oko 22h, a ostalim danima radim samo bodyweight vjezbe i da li mi je za to potrebni suplementi?
    Hvala vam unaprijed!

    To sa visinom nije dokazano i ne brini se oko toga, čim prije počneš to bolje, iskoristi divljanje hormona u svoju korist. Kreatin ti ne treba, s tim sad na početku nećeš ništa dobiti, whey ti je dosta da uzmeš nakon treninga, 25-30 grama sa dekstrozom ili izmiksaš s bananom. Pola sata nakon toga uzmeš obrok od koji 150 g riže i 100-200 g piletine (pileća prsa). Naravno i prije treninga ti trebaju kompleksni UH i proteini, možeš opet rižu i piletinu, čitaj forum, guglaj, imaš sve na netu.
    Last edited by kelly; 03-11-14, 16:35.

    Comment


    • #3
      Re: Da li smem, kako i kad?

      Originally posted by Krešimir View Post
      To sa visinom nije dokazano i ne brini se oko toga, čim prije počneš to bolje, iskoristi divljanje hormona u svoju korist. Kreatin ti ne treba, s tim sad na početku nećeš ništa dobiti, whey ti je dosta da uzmeš nakon treninga, 25-30 grama sa dekstrozom ili izmiksaš s bananom. Pola sata nakon toga uzmeš obrok od koji 150 g riže i 100-200 g piletine (pileća prsa). Naravno i prije treninga ti trebaju kompleksni UH i proteini, možeš opet rižu i piletinu, čitaj forum, guglaj, imaš sve na netu.
      Kreatin sam mislio uzeti da povecam snagu i izdrzljivost, radi jaceg i boljeg treninga, i sta mislis, da li ipak da uzmem? Jer treniram i fudbal, i jako mi je potrebna izdrzljivost s obzirom da nisam trenirao vec 2 sedmice zbog povrede.
      Mozes mi objasniti sta je dekstoza, ne razumem se bas?
      Hvala inace.

      Comment


      • #4
        Re: Da li smem, kako i kad?

        Nek ti kvalitetna hrana daje snagu i izdržljivost, zobene, riža, krumpir, ako baš hoćeš i financije dopuštaju uzmi kreatin, ja ga nikad nisam koristio pa ne mogu biti pametan ali koliko sam čuo nikakve posebne koristi od njega, neki nisu ni primjetili razliku. Dekstroza je šećer sa visokim glikemijskim indeksom s kojim se hranjive tvari iz wheya brže apsorbiraju u mišiće koji su izmučeni nakon treninga, pa da mišići imaju materijala za oporavak i napredak.

        Comment


        • #5
          Re: Da li smem, kako i kad?

          Probacu sa kreatinom, nije mnogo skup, a moze biti i preko mjesec dana. Nego, jel se ta dekstroza "kupuje", jel to neki suplement ili sta? Ne razumijem bas najbolje.

          Comment


          • #6
            Re: Da li smem, kako i kad?

            Kupis u DM-u 12-13 kuna 500g,eh da je sve tako jeftino
            Your future is created
            by what you do today,
            not tomorrow.

            Comment


            • #7
              Re: Da li smem, kako i kad?

              Da li je bolje glukoza ili dekstroza za mjesanja sa proteinom i kreatinom?
              Last edited by kelly; 03-11-14, 16:36.

              Comment


              • #8
                Re: Da li smem, kako i kad?

                To ti je ista stvar hahaha samo ima vise naziva
                Your future is created
                by what you do today,
                not tomorrow.

                Comment


                • #9
                  Re: Da li smem da uzmem kreatin i whey protein, kako i kad?

                  I oba dvoje smuckam u jednu flasicu, promjesam i poslije treninga pijem?
                  A kako cu onda za kreatin?

                  Comment


                  • #10
                    Re: Da li smem da uzmem kreatin i whey protein, kako i kad?

                    Kreatin skupa s tim 5 grama i eto mixa
                    Your future is created
                    by what you do today,
                    not tomorrow.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Da li smem da uzmem kreatin i whey protein, kako i kad?

                      Usmrces ga

                      Comment


                      • #12
                        Re: Da li smem, kako i kad?

                        Hvala Vucko

                        Samo da pitam jos, da li ima negdje na forumu sedmodnevni rezim ishrane, ne mogu naci nikako?

                        Comment


                        • #13
                          Re: Da li smem, kako i kad?

                          A što će ti sedmodnevni? Pronađi jednodnevni i ponavljaj ga do smrti. Imaš pod prehrana početnika i onda podforum moja prehrana stotine primjera.

                          Comment


                          • #14
                            Re: Da li smem, kako i kad?

                            Originally posted by bugi View Post
                            A što će ti sedmodnevni? Pronađi jednodnevni i ponavljaj ga do smrti. Imaš pod prehrana početnika i onda podforum moja prehrana stotine primjera.
                            Pa ne znam da li je bas pametno jesti 3/4 obroka dnevno i iz dana u dan isto.
                            Nasao sam ja 6/7 jela, to mi moze biti za 2 dana, ali malo mi glupo, ne znam nisam upucen, moze objasniti neko?
                            Hajde daj mi ti neki prijedlog?

                            Comment


                            • #15
                              Re: Da li smem, kako i kad?

                              Originally posted by markoni16 View Post
                              Pa ne znam da li je bas pametno jesti 3/4 obroka dnevno i iz dana u dan isto.
                              Nasao sam ja 6/7 jela, to mi moze biti za 2 dana, ali malo mi glupo, ne znam nisam upucen, moze objasniti neko?
                              Hajde daj mi ti neki prijedlog?
                              Ne moraš jesti isto svaki dan, i nije 3-4 nego 6-7 obroka dnevno.
                              Evo kreni od ovoga, imaš 63 kile, treba ti oko 150 grama proteina po meni i oko 250 uh i 60-70 masti.
                              Proteini: Meso, Riba, Sir, Jaja, Whey.
                              UH: Zobene, Riža, Krumpir, Tjestenina, Voće.
                              Masti: Maslinovo ulje, Orašasti plodovi.

                              Odi sad na ovaj link http://www.building-body.com/tablicn...sti-hrane.html
                              pogledaj koliko koja od ovih namirnica ima p,uh,m i namjesti da dobiješ one brojke koje sam ti napisao. Možeš svaki dan nešto drugo od ovih 10ak namirnica iskombinirati, al bitno je da dođeš do brojki 150-250-60.

                              Pazi na one stvari da uh idu ujutro, prije i poslije treninga a navečer se izbjegavaju i da proteini idu u svakom obroku (jedino bitno da je poslije treninga whey a prije spavanja posni ostale obroke koji god hoćeš).
                              Last edited by bugi; 03-11-14, 18:35.

                              Comment

                              Working...
                              X