Announcement

Collapse
No announcement yet.

Higrom (ganglion ili ganglionska cista)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Higrom (ganglion ili ganglionska cista)

    Higrom, odnosno ganglion ili ganglionska cista (u anglosaksonskoj literaturi) je promena u vidu otoka ili kuglice koja se pojavljuje na ili oko zglobova i tetiva na šaci ili stopalu. Iz profila izgleda kao balon sa drškom. Veličina ciste može biti manja ili veća vremenom, a najčešće je lokalizovan oko zgloba ručja i na prstima.
    Ne zna se tačno zašto nastaje, ali se zna da se radi o poremećenoj funkciji omotača tetive ili zgloba jer sinovijalna tečnost može da izađe iz zgloba, ali ne može da se vrati. Higrom je cistična promena koja sadrži bistru tečnost kao i normalne tetivne ovojnice, samo gušće konzistencije. Tri puta češće se javlja kod žena, a najčešće se javlja između 20. i 60. godine. Ubedljivo najčešće se viđa kod gimnastičara.
    Lečenje:
    Početno lečenje nije hirurško:
    1) Praćenje promene: pošto ganglion nije zloćudno oboljenje i dešava se da se povuče spontano vremenom,može se u početku samo pratiti od strane lekara
    2) Imobilizacija: aktivnost u zglobu uvek dovodi do uvećanja promene i bola prouzrokovanog pritiskom na nerve, tako da se primenom imobilizacije mogu ublažiti simptomi i dovesti do smanjenja veličine cistične promene. Tek kad se bol smanji, dozvoljene su vežbe za ojačanje zgloba i povećanje obima pokreta.
    3) Aspiracija: podrazumeva izvlačenje tečnosti špricom iz cistične promene što dovodi do povlačenja, ali je recidiv u 50% slučajeva.
    4) Hirurško uklanjanje (operativno):zahteva veštog i iskusnog hirurga; recidiv je 5-10%,a normalnim aktivnostima pacijent se vraća u roku od 2-6 nedelja nakon operacije
    Pojavilo mi se nešto slično, sa unutrašnje strane zgloba, ispod dlana... Zadebljanje... Prvo sam mislio da je kost i da me boli zbog nepravilnog držanja šipke kod benča, međutim sad koristim i steznike za zglobove kako bi smanjio taj pritisak, ali je taj otok i dalje tu.



    Je l' ima neko iskustva sa ovim problemom?
    Pivo za masu, rakija za defku...

  • #2
    Re: Higrom (ganglion ili ganglionska cista)

    ja sam imao s gornje strane zgloba gangliom,većinom nastaje iritacijom zgloba tetiva itd,smanjuje okretnost zgloba,potrebna je operacija kako kazu al ja san na internetu gleda staromodan način "lječenja" uzmeš knjigu i opališ po kuglici,u većini slučajeva kad pukneš cistu vraća se,meni se još nije vratila a prošlo je vrimena i vrimena,postoji i metoda s iglom za vađenje tekućine imaš sve na googlu...baci oko,na ovoj slici nemogu bit siguran jeli to gangliom,al ako je kad napipaš tvrda kuglica i smeta ti okretljivosti zgloba nema šta drugo bit probaj neku brutalnu metodu ako si dovoljno lud,ako nisi otiđi u doktora i operiraj

    Comment


    • #3
      Re: Higrom (ganglion ili ganglionska cista)

      Za sada me još uvek toliko ne iritira, pa ću sačekati još malo sa brutalnim metodama...

      A i iskreno, nekako baš i nemam mooda za to... Najverovatnije ću ići prvo da snimim, da bih bio siguran o čemu se radi...

      Nego, je l' ti sad koristiš steznike za zglobove ili vežbaš bez njih?
      Pivo za masu, rakija za defku...

      Comment


      • #4
        Re: Higrom (ganglion ili ganglionska cista)

        ma nekoristim ništa,malo san se dovea u red u psihi što se tiče tezina pa nepretjerujen više,sve to ima odraza na ligamente,tetive,zglobove...a to go*** je nestalo fala bogu

        Comment


        • #5
          Re: Higrom (ganglion ili ganglionska cista)

          Ja imam to govno na levom zglobu šake s gornje strane,znači kod sklekova i tako nekih vežbi,ubija me načisto,čitao sam da knjigom nije dobro razbiti jer se nabija u mišiće i tako nešto ta tekućina,a glupa doktorica rekla da to ne treba dirati,kao mazem kremom i proci ce....a vraga nije proslo nista

          Comment

          Working...
          X