Announcement

Collapse
No announcement yet.

Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

    Pozdrav,
    molim pomoć,savjet, mišljenje...
    78kg zive vage
    172cm visok
    25 let
    20 %BF
    radim relativno lagan posao, ne sjedim al nije ni da stojim osam sati
    treniram 4-5 puta tjedno
    Slazem si plan prehrane za definiciju i trebam konkretne podatke, nakon mnogo istrazivanja saznao sam da svaka stranica ima svoje metode, savjete ali se cesto kontriraju, tako da najbolje da pitam nase znalce...
    Ovako sam ja to nekako zamislio. po ovom sajtu
    http://www.freedieting.com/tools/calorie_calculator.htm
    BMR mi je 2295
    cilj mi je pasti na minimalno 12 % bf-a
    Koliko bi bilo pametno srezati kalorija da bi postigao minimalan gubitak mišične mase i koji omjer makronutrijenata je idealan za mene.

  • #2
    Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

    Ako si početnik onda možeš i masu i defku istovremeno raditi par mjeseci, dok ide. Obavezno ubaci teretanu jer bez utega nema ni mase ni definicije.
    Nemoguće je točno izračunati unos a još manje potrošnju, svi ti izračuni služe kao neko polazište koje moraš prilagoditi svom tijelu.
    Defka se radi mjesecima, za početak kreni sa -500 kalorija, s tim da je bolje povećati potrošnju nego smanjiti unos kalorija.
    Kreni tako a za par mjeseci ćeš već skužiti što i kako dalje.
    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

    Comment


    • #3
      Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

      Kelly
      ako poslije treninga pijem dekstrozu (cca 30 grama traubenzuckera) sa wheyom
      dali je poterbno unositi neki konkretan obrok bogat jednostavnim UH npr riža...
      s obzirom da kasno treniram i na defki sam pa pazim na UH...

      Comment


      • #4
        Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

        Originally posted by rziberi View Post
        Kelly
        ako poslije treninga pijem dekstrozu (cca 30 grama traubenzuckera) sa wheyom
        dali je poterbno unositi neki konkretan obrok bogat jednostavnim UH npr riža...
        s obzirom da kasno treniram i na defki sam pa pazim na UH...
        Bez obzira kakve suplemente uzimaš, nakon treninga trebaš imati jedan kvalitetni P+UH obrok.

        Comment


        • #5
          Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

          Originally posted by Megaman View Post
          Bez obzira kakve suplemente uzimaš, nakon treninga trebaš imati jedan kvalitetni P+UH obrok.
          Hvala stari, nešto me još muči...

          Ok ajmo brojkama
          meni za defku je maksimalan unos 2000kcal dnevno
          ako uzmemo kao pravilo da moram za idealnu defku unjet 1g proteina po 1lbs tjelesne mase
          dobijemo da moram unjet cca 170g P (što je 680kcal), 60g M (540 kcal) ostaje mi cca 190g UH
          Doručak mora bit obilat UH i P tu udarim 50g zobenih i pol mjerice wheya, 10 grama dextroze za okus i sa 2 dc mlijeka i 1dc vode tu je nekih 35 grama UH,
          to ponovim prije treninga za energiju pa računajmo 70-80 ili smeđu rižu,dođe na isto
          ručak mi se vrti oko 30g proteina i cca 50-60g UH to je 140.
          poslije treninga udarim whey i 30 g dekstroze to je još 28 grama UH (Znači 170) kroz dan imam međuobrok tipa banana i riba ili raženi kruh sa maslacem od kikirikija i tu dobijem 20g UH.
          Pošto treniram kasno nikako ne vidim kako da pojedem i taj obrok poslije treninga a da ne prijeđem broj kalorija i neznam koliko je pametno unositi "brze" UH kasno navečer?
          Čak i da smanjim sveukupan broj UH u obrocima kroz dan još uvijek jedem tu rižu kasno, a svi vele da se kasno jede samo P + M?
          znam da sam dosadan ali ova defka košta ko sam vrag pa ne bih htio potrošiti tjedne na pronalazak pravog recepta za uspjeh.....

          Comment


          • #6
            Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

            Originally posted by rziberi View Post
            Hvala stari, nešto me još muči...

            Ok ajmo brojkama
            meni za defku je maksimalan unos 2000kcal dnevno
            ako uzmemo kao pravilo da moram za idealnu defku unjet 1g proteina po 1lbs tjelesne mase
            dobijemo da moram unjet cca 170g P (što je 680kcal), 60g M (540 kcal) ostaje mi cca 190g UH
            Doručak mora bit obilat UH i P tu udarim 50g zobenih i pol mjerice wheya, 10 grama dextroze za okus i sa 2 dc mlijeka i 1dc vode tu je nekih 35 grama UH,
            to ponovim prije treninga za energiju pa računajmo 70-80 ili smeđu rižu,dođe na isto
            ručak mi se vrti oko 30g proteina i cca 50-60g UH to je 140.
            poslije treninga udarim whey i 30 g dekstroze to je još 28 grama UH (Znači 170) kroz dan imam međuobrok tipa banana i riba ili raženi kruh sa maslacem od kikirikija i tu dobijem 20g UH.
            Pošto treniram kasno nikako ne vidim kako da pojedem i taj obrok poslije treninga a da ne prijeđem broj kalorija i neznam koliko je pametno unositi "brze" UH kasno navečer?
            Čak i da smanjim sveukupan broj UH u obrocima kroz dan još uvijek jedem tu rižu kasno, a svi vele da se kasno jede samo P + M?
            znam da sam dosadan ali ova defka košta ko sam vrag pa ne bih htio potrošiti tjedne na pronalazak pravog recepta za uspjeh.....
            uz sve to sto si nabrojao ja sam siguran a se neces toga duze drzat od mjesec dana....to je jako zahtjevno i zahtjeva kao puno pripreme i vremena...uzimas si valjda najkompliciranije mogu stvari koje siguno nisu namjenjene pocetniku,a to se vidi po tvojim pitanjima jer nista ne kuzis....bolje izaberi nesto lakse za pocetak dok ne staknes dojma kako to tr5eba sve funkcionirat jer sam sa ovim odustat pije nego sto si uopce pravo i poceo jer ce ti biti prekomplicirano i pretesko...poalko je sve to muka citat jedna te ista pitanje o istoj stvari...kao a hoces vozit trkaci auto a nisi naucio uopce vozit obicni...tek si krenuo sa BB i vec ides na toliko komplicirane stvari koje nisi naucio uope i ne znas kako uopce prehrana funkcionira....za mene glupost da apsolutni pocetnik ide sa time
            Last edited by dominik11; 17-03-15, 22:59.
            This is your life and it’s ending one minute at a time

            Comment


            • #7
              Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

              Originally posted by rziberi View Post
              Hvala stari, nešto me još muči...

              Ok ajmo brojkama
              meni za defku je maksimalan unos 2000kcal dnevno
              ako uzmemo kao pravilo da moram za idealnu defku unjet 1g proteina po 1lbs tjelesne mase
              dobijemo da moram unjet cca 170g P (što je 680kcal), 60g M (540 kcal) ostaje mi cca 190g UH
              Doručak mora bit obilat UH i P tu udarim 50g zobenih i pol mjerice wheya, 10 grama dextroze za okus i sa 2 dc mlijeka i 1dc vode tu je nekih 35 grama UH,
              to ponovim prije treninga za energiju pa računajmo 70-80 ili smeđu rižu,dođe na isto
              ručak mi se vrti oko 30g proteina i cca 50-60g UH to je 140.
              poslije treninga udarim whey i 30 g dekstroze to je još 28 grama UH (Znači 170) kroz dan imam međuobrok tipa banana i riba ili raženi kruh sa maslacem od kikirikija i tu dobijem 20g UH.
              Pošto treniram kasno nikako ne vidim kako da pojedem i taj obrok poslije treninga a da ne prijeđem broj kalorija i neznam koliko je pametno unositi "brze" UH kasno navečer?
              Čak i da smanjim sveukupan broj UH u obrocima kroz dan još uvijek jedem tu rižu kasno, a svi vele da se kasno jede samo P + M?
              znam da sam dosadan ali ova defka košta ko sam vrag pa ne bih htio potrošiti tjedne na pronalazak pravog recepta za uspjeh.....
              1.2-1.3g/lb proteina

              Samo ti jedi iza trenunga p+uh nista ti nece biti.. Pocetnicima tijelo drugacije reagira

              Ako uspijes uguraj jos posni i bademe prije spavanja
              Originally posted by madmax22
              da li mogu samlivene zobene stavit u vodu da se namakaju ili prvo u vodu pa onda samlit?
              Originally posted by jocker77
              Znaci uzimati ga i u dane netrenianja i jel bitno kreatine i amino pomijesat u shakeru ili moze i u obicnoj boci
              Originally posted by Hajduk
              isto tako i zgibovi, prije 1 godinu sam jedva mogao izvući 5 zgibova, sad mogu 12-13,vjerojatno je tome doprinjeo i ...Gold Whey Standard...kojeg sam koristio od siječnja do veljaće ove godine .

              Comment


              • #8
                Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

                previše glukoze na tako mali unos uh.. daj to zamijeni, neki konkretni uh pojedi, da budeš malo sitiji tokom dana. i/ili rižu zamijeni sa krumpirom, imat ćeš osjećaj da si više pojeo
                The day you started lifting is the day you became forever small. Because you will never be as big as you want to be. Or as you think you are.

                Fak me, right?

                Comment


                • #9
                  Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

                  Je, znam da kompliciram hvala rulja...
                  Jedino ne razumijem zašto ljudi automatski misle da pričaju s početnikom.
                  Treniram več godinama ali nikad nisam posbnu pažnju poklonio reguliranoj prehrani i trebalo mi je neko vrijeme da se pronađem. Dobio sam željenu kilažu i snagu ali ne i izgled i odlučio sam odraditi prvu kontroliranu dijetu za defku.
                  Post je napisan prije dosta tjedana i mogu se pohvaliti da sam svojim kompliciranjem skinuo 4 kile u mjesec dana a izgubio minimalno miš. mase, pao sam sa 22%bf na 16-17%. Guram dalje do 13. pa dosta.
                  Nisam se izgubio u prehrani jer planiram definiciju mjesecima osigurana su sredstva i organizirana prehrana.
                  To mi ne predstavlja problem nego izazov, tko sam ja da mu odolim.
                  -neuk: bez posnog ništa, to mi je zadnji obrok u danu skoro svaki dan s lanenim uljem ili bademima,hvala na savjetu
                  -domagoj eto danas kupio Steviju da zamjeni dex u zobenim tnx.
                  hvala ekipa cjenim sav help...

                  Comment


                  • #10
                    Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

                    Pa ljudi su te dozivili ko pocetnika jer takav dojam ostavljas na temelju napisanog.

                    Prije svega, zasto spominjes BMR? TDEE je bitan. Dakle, izracuna si svoj bazalni metabolizam, super, al na to moras nadodat i sve dnevne aktivnosti koje trose kalorije. A s obzirom da to varira od dana do dana(recimo da jedan dan odmaras doma a drugi radis i propjesacis 2 sata, malo cardia navecer ), razlika pojedinih dana moze bit i preko 700-1000kcal.i nije bas tako jednostavno odredit fiksne brojeve unosa jer ces jedan dan bi u deficitu 300kcal a drugi 900.

                    Dakle, vodi racuna o svim varijablama za pojedini dan i u odnosu na kcal potrosnju za taj dan, ciljaj na deficit od cca 500kcal. Ne moras bit cjepidlaka, jedan dan budes u minusu 300, drugi 650, treci 400, cetvrti opet 600, bitno je da si u prosjeku oko tog "idealnog" broja.

                    Inace, po onome sta si reka, TDEE ti je vjerojatno oko 2800-2900. Dakle, ako budes unosia 2000kcal ka sta si planira, smrsavit ces sigurno i dozivit katastrofu uz to. S obzirom da imas 78kg i tako visok BF, nemas bas nesto previse misica, tako da tribas imat maksimalno oprezan i umjeren pristup.

                    Slazen se da tribas smanjit sa secerom, stevija je ok izbor.

                    Zanima me kako mislis da je prehrana na dijeti skuplja? Kojom logikom je skuplje jest 2500 kcal u odnosu na 3500 kad si na masi recimo? Po ovome sta vidin, jedes normalne namirnice, nista spektakularno i drugacije od onoga sta bi jea inace, kako te ispada skuplje?

                    E da, da ne zaboravin, vec sto puta napomenuto al... Nemoguce je 100% precizno odredit koliko kalorija dnevno trosis, unos cak i mozes sa minimalnom greskom, i na kraju se sve svodi na osjecaj i tral&error metodu. Dakle, ako pri odredjenoj kolicini kalorija tezina ne pada, vizualno se ne popravljas, moras korigirat unos i smanjit jos 100-200kcal i pomalo dalje. Ozbiljna dijeta je proces koji traje koliko god triba trajat, nema pozurivanja.

                    Toliko od mene, da nebi bilo da uvik pisen zajedljive komentare.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

                      Isprike, Tdee je mjerodavan broj
                      i da ispada cca 2800 bez kardia
                      znači postavim letvu na 2300 i vrtim se oko nje gore dole 100kcal
                      Pod skuplje mislio sam zato što posvuda čitam da na defki treba pojačat unos P, u odnosu na masu P preuzima veči dio kalorija od UH a znamo da je P skuplji u bilo kojem obliku whey ili konkretan obrok. Ali to je manje bitno.
                      Hvala na konkretnom i konstruktivnom odgovoru. A što se tiče dodatnih potrošenih kalorija svaki kardio dodajem količinu kcal koju moram unjet a što se tiče treninga TDEE sam računao pod opcijom 5 treninga tjedno i posao u pokretu pa sam pretpostavio da to ulazi u broj. naravno ne u kaloriju točno ali otprilike bar. Fokusirat ću se na broj 2300 i pravilnu prehranu.
                      hvala pozdrav.
                      Novi status je 75 kg i 15%bf-a

                      Comment


                      • #12
                        Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

                        Daj sliku neku ako nije problem...

                        Comment


                        • #13
                          Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

                          http://postimg.org/image/oh2cji06d/
                          eto nije nešto al nemam bolje.
                          prvom prilikom odradim kompletnu pa postam...

                          Comment


                          • #14
                            Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

                            Originally posted by rziberi View Post
                            http://postimg.org/image/oh2cji06d/
                            eto nije nešto al nemam bolje.
                            prvom prilikom odradim kompletnu pa postam...
                            pa samo pred ogledalo i klik....gotova slika za 5 sekundi.....nista se ovako ne vidi
                            This is your life and it’s ending one minute at a time

                            Comment


                            • #15
                              Re: Omjer makronutrijenata, kalorijski unos i drugo...

                              http://postimg.org/image/569vtwq67/

                              Comment

                              Working...
                              X