Announcement

Collapse
No announcement yet.

Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

    malo razmisljam i evo pitanja:
    na definiciji ste, ciklirate UH. zbog cega se govori da se ujutro mora sprijeciti katabolizam? i kakav katabolizam? ok, tijelo je bilo 8 sati bez hrane, tj. pojeli ste posni sir, koji se nesto sporije apsorbira, ali fora je sto ste mirovali, a tijelo dok spavate energiju uzima iz masnoca. zar ne bi ujutro bilo dovoljno pojesti P+M, a UH tempirati prije treninga za malo glikogena da trening bude sto manje katabolican, a poslije treninga 30ak g dexa da se zaustavi katabolizam.
    moja poanta je da manjak UH je puno veci problem kroz dan kada covjek ima neku aktivnost nego ujutro poslije spavanja.
    prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

  • #2
    Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

    Ha, baš jutros razmišljah o tome! Probudim se i odmah žurno u kuhinju po zobene + whey da spriječim katabolizam. Onda se sjetim da sam do prije tri dana jeo cca sat i pol', dva nakon buđenja i nisam "nestao". Od sada kavica i novine prvo, zobene nek' čekaju malo!
    Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

    Comment


    • #3
      Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

      t111 nisan siguran mislin da si bije vec otvorije jednu takvu temu?
      jel se sicas mozda i da mi linkas da procitan nesto sto je priest bije odgovorije?
      Originally posted by Jurica
      ja sam pocetnik s relativno sredenom prehranom znaci 50/50 moglo bi se rec da je sredena.

      Comment


      • #4
        Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

        bilo je slicno - koliko nam je zaista potreban brzi UH i brzi protein ujutro.
        moja poanta je da kada si na defki da ti UH ujutro uopce ne treba.
        prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

        Comment


        • #5
          Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

          Originally posted by giusseppe7777
          t111 nisan siguran mislin da si bije vec otvorije jednu takvu temu?
          jel se sicas mozda i da mi linkas da procitan nesto sto je priest bije odgovorije?
          Mišići se teško stiću, ali teško i gube. Jutarnji katabolizam postaje realan na BF 4 - 5%, s praznim gliko-rezervama. Nešto u tom kontekstu, mislim!
          Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

          Comment


          • #6
            Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

            5 jaja blazeno
            Originally posted by Jurica
            ja sam pocetnik s relativno sredenom prehranom znaci 50/50 moglo bi se rec da je sredena.

            Comment


            • #7
              Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

              Originally posted by PatrickStar
              Originally posted by giusseppe7777
              t111 nisan siguran mislin da si bije vec otvorije jednu takvu temu?
              jel se sicas mozda i da mi linkas da procitan nesto sto je priest bije odgovorije?
              Mišići se teško stiću, ali teško i gube. Jutarnji katabolizam postaje realan na BF 4 - 5%, s praznim gliko-rezervama. Nešto u tom kontekstu, mislim!
              viewtopic.php?f=6&t=6419

              Originally posted by Jurica
              ja sam pocetnik s relativno sredenom prehranom znaci 50/50 moglo bi se rec da je sredena.

              Comment


              • #8
                Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                Originally posted by PatrickStar
                Ha, baš jutros razmišljah o tome! Probudim se i odmah žurno u kuhinju po zobene + whey da spriječim katabolizam. Onda se sjetim da sam do prije tri dana jeo cca sat i pol', dva nakon buđenja i nisam "nestao". Od sada kavica i novine prvo, zobene nek' čekaju malo!
                cuj, razlika je da li si na masi ili defki. na masi je potrebno stalno drzati glikogen visoko
                prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

                Comment


                • #9
                  Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                  Originally posted by t111
                  Originally posted by PatrickStar
                  Ha, baš jutros razmišljah o tome! Probudim se i odmah žurno u kuhinju po zobene + whey da spriječim katabolizam. Onda se sjetim da sam do prije tri dana jeo cca sat i pol', dva nakon buđenja i nisam "nestao". Od sada kavica i novine prvo, zobene nek' čekaju malo!
                  cuj, razlika je da li si na masi ili defki. na masi je potrebno stalno drzati glikogen visoko
                  Da, naravno, al' pol' sata lufta ću si dopustiti! Prije treninga imam dva obroka P + UH, PWM, i još P + UH.
                  Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

                  Comment


                  • #10
                    Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                    baš skoro sam pisao članak o medu i razgovarao sa nekim stručnjacima koji su mi rekli za tkzv. HIBERNACIONU dijetu, koju škotski naučnici uspešno primenjuju. Njihovo objašnjenje je veoma logično.
                    Ako se razumete malo u fiziologiju, znate da rezerve glikogena u jetri relatovno kratko traju. Organizam inače vrlo malo energije troši na uobičajene dnevne aktivnosti, a više od polovine odlazi na rad mozga i varenje hrane, tako da se energija itekako troši tokom noći i telo zaista zapada u manjak glikogena, čim se njegove oskudne rezerve iz jetre potroše. Manjak glikogena aktivira stresne hormone nadbubrežnih žlezda, koji deluju tako što štite rezerve masnoća u telu (telo se obezbeđuje za "ne daj bože") i počinju da razgrađuju mišiće radi dobijanja energije.

                    Zato je, prema tim škotskim naučnicima, važno uveče, pred sam odlazak na spavanje pojesti izvor UH koji sadrži glukozu i fruktozu. To može biti voće, ili kašika meda. Na taj način, aktivira se insulin i podstiče se prvo bolji san, a zatim i razgradnja masnog tkiva tokom noći, u svrhu dobijanja energije.

                    Evo link, mada upozoravam da tip ima škotski naglasak. Mada možete i da googlujete Hybernation diet...
                    “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                    mind, it doesn’t matter.”

                    Comment


                    • #11
                      Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                      ne bi se slozio da u jetri ima malo glikogena - pogledaj akda ides na keto dijetu, treba ti 2-3 dana da udjes u ketozu, a to se dogadja kad ispraznis veliku vecinu glikogena.
                      kao drugo, ako gladujes onda da, tvoje tijelo dolazi u stanje soka, ali ako ti tijelu dajes M, ono ce ga iskoristiti za energiju.

                      sto se tice UH prije spavanja:
                      viewtopic.php?f=6&t=7205

                      mislim da sam ovime odgovorio na sva tvoja pitanja
                      prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

                      Comment


                      • #12
                        Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                        važi, proučiću temu malo još, pa se javljam Ne tvrdim ja da znam sve, nego samo delim ovde informacije koje sam čuo, pa sad, na svakom od nas je da proveri sve i donese zaključak

                        za sada, ostajem pri svom doručku od 7-8 banana, 200 g kupina i glavice zelene salate, sve u blender, pa nakon jednog sata u teretanu
                        “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                        mind, it doesn’t matter.”

                        Comment


                        • #13
                          Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                          tako je, treba biti otvorenog uma i sam prikupljati podatke, testirati teorije i donositi odredjene zakljucke koje mora izloziti kritici i opovrgavanju
                          prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

                          Comment


                          • #14
                            Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                            Originally posted by vege
                            za sada, ostajem pri svom doručku od 7-8 banana, 200 g kupina i glavice zelene salate, sve u blender, pa nakon jednog sata u teretanu
                            nadam se da ne ides u teretanu barem 2-3 sata nakon budjenja. ujutro ti je kraljeznica rastegnuta, mogao bi se ozlijediti.
                            prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

                            Comment


                            • #15
                              Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                              Originally posted by vege
                              Zato je, prema tim škotskim naučnicima, važno uveče, pred sam odlazak na spavanje pojesti izvor UH koji sadrži glukozu i fruktozu. To može biti voće, ili kašika meda. Na taj način, aktivira se insulin i podstiče se prvo bolji san, a zatim i razgradnja masnog tkiva tokom noći, u svrhu dobijanja energije.
                              Ajmo malo ponoviti provjerene činjenice, pa tek onda pisati.
                              Prvo, s obzirom da med sadrži i fruktozu, ne aktivira toliko inzulin u mjeri u kojoj to čine drugi jednostavni ugljikohidrati.
                              Drugo, podizanjem inzulina se dešava upravo suprotno. Sprečava se lipoliza i razgradnja masnog tkiva.

                              Comment

                              Working...
                              X