Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opsesija vjezbanjem ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Re: Opsesija vjezbanjem ?

    Originally posted by Dehydronator View Post
    tekst uopće nije glupost i netko je već napisao kako se zove taj poremećaj - ortoreksija. dakle zaljubljenost u neki vid vježbanja (ono što većina ovdje vjerujem posjeduje) nije isto što i ortoreksija.

    malo ozbiljnije i detaljnije proučite napisano prije nego popljujete, pogotovo mlađe generacije
    +1

    Ne razumijem zašto je tekst dočekan na nož? Dovoljno je minimalno poznavanje psihologije da se vidi kako je napisano istina. Članak nema niti jednu jedinu lošu riječ o vježbanju i treniranju, dapače, već se u prvoj rečenici ograđuje od takvih izjednačavanja:

    "Briga o vlastitu tijelu i predanost tjelovježbi jedna je stvar, a valja je razlikovati od poremećaja koji može narušiti tjelesno i mentalno zdravlje te društveni život."

    Ovaj tekst govori o povezanosti između vježbanja i navedenog poremečaja. Dakle NE IZJEDNAČUJE poremečaj i vježbanje.
    Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

    Comment


    • #32
      Re: Opsesija vjezbanjem ?

      Upravo to Patrick, dobro objašnjeno
      https://www.facebook.com/pages/Team-OS/279735542091911

      Overload Strength team

      Comment


      • #33
        Re: Opsesija vjezbanjem ?

        • neraspoloženost i/ili anksioznost zbog treninga preskočenog iz objektivnih razloga DA
        • vježbanje pod ozljedom ili povišenom tjelesnom temperaturom, DA
        • ignoriranje praga boli na treningu, DA
        • konzumacija hrane isključivo nakon tjelovježbe, NE
        • izbjegavanje društvenih situacija zbog straha od ponude hrane koja bi mogla poremetiti tjelesni napredak, VIŠE NE
        • višesatni svakodnevni treninzi ili nekoliko njih u jednom danu, TRENIRAM 2 SATA NAJVIŠE
        • kreiranje dnevnog rasporeda u odnosu na trening, AKO SU MI STAVKE U DNEVNOM RASPOREDU MANJE BITNE OD TRENINGA, DA
        • odbijanje poziva ili otkazivanje spoja radi vježbanja, DA
        • manjak interesa za aktivnosti nepovezane s rekreacijom. NE

        5 DA
        3 NE
        1 NERJEŠENA

        haha, i'm sick??!!

        šta me briga šta drugi misle, ja se osjećam zdravo i dobro mi je tako...
        To enjoy freedom we have to control ourselves

        Comment


        • #34
          Re: Opsesija vjezbanjem ?

          "Ozbiljno se ZAPITAJ o svemu ovome prepoznaš li kod sebe ili drugih neke od ovih simptoma..."

          Iz ove rečenice jasno proizlazi da se NE TVRDI da onaj koji posjeduje simptome doista i pati od neke vrste poremečaja, već samo da bi se trebao ZAPITATI. Dakle, to su dvije potpuno različite stvari, kao i sa prvom rečenicom. Na pojedincu je da riješi to sam sa sobom.

          Nadam se da će se sada taj tekst bolje tumačiti i čitati kako i piše, a ne ga doživljavati kao osoban napad na vlastiti lifestyle.
          Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

          Comment


          • #35
            Re: Opsesija vjezbanjem ?

            Originally posted by PatrickStar View Post
            "Ozbiljno se ZAPITAJ o svemu ovome prepoznaš li kod sebe ili drugih neke od ovih simptoma..."

            Iz ove rečenice jasno proizlazi da se NE TVRDI da onaj koji posjeduje simptome doista i pati od neke vrste poremečaja, već samo da bi se trebao ZAPITATI. Dakle, to su dvije potpuno različite stvari, kao i sa prvom rečenicom. Na pojedincu je da riješi to sam sa sobom.

            Nadam se da će se sada taj tekst bolje tumačiti i čitati kako i piše, a ne ga doživljavati kao osoban napad na vlastiti lifestyle.
            pa objasni mi šta znači "ozbiljno se ZAPITAJ"

            indirektno se misli na nešto što nije dobro, čim se ozbiljno moramo, mi koji se prepoznajemo, zapitati.
            To znači da osobe koje su napisale ovaj tekst aludiraju na nešto što nije zdravo ni dobro, a ko su oni?
            Ne razumijem šta bi se morala zapitat, meni je život za deset.
            Oni nek se zapitaju koji pišu takve stvari da li nemaju možda druga posla. Ozbiljno nek se zapitaju, jer se ja prepoznajem u gore navedenom opisu, pa sam sretna osoba...
            To enjoy freedom we have to control ourselves

            Comment


            • #36
              Re: Opsesija vjezbanjem ?

              koji nemaju jednaku težinu u slučaju profesionalnih sportaša odnosno kod rekreativaca
              kaj je s ovim mislio reć? jel mislio na one premršave, jer ako ima viška kila tj. viška mišića to je cilj vježbanja...
              Ono može dovesti do fizičkih i duševnih trauma, počevši od ozljeda i kronične premorenosti te pada imuniteta do depresije, neuroze ili eventualna poriva za uporabom steroida.
              izdvoimo ovo sa steroidima, mislim da nitko nie ovakav ovdje sa foruma... to bi trebalo trenirati preko nekoliko sati dnevno da se naruši zdravlje... jel vi možda trenirate 8h dnevno...?
              • vježbanje pod ozljedom ili povišenom tjelesnom temperaturom,
              • ignoriranje praga boli na treningu,
              ja nisam ovakav; natekla mi ruka neki dan, jer sam bubno u zid i boli me kad lupim u nešto, da s takvom rukom odem na box onda se mogu zabrinuti i pronači se u ovim točkama...

              mislim da nitko nije ovakav ekstrem i nemoramo se zamarati ovime!
              al ovo mi nie jasno:
              • konzumacija hrane isključivo nakon tjelovježbe,
              • izbjegavanje društvenih situacija zbog straha od ponude hrane koja bi mogla poremetiti tjelesni napredak,
              hahaha

              Comment


              • #37
                Re: Opsesija vjezbanjem ?

                Originally posted by pava View Post
                al ovo mi nie jasno:
                • konzumacija hrane isključivo nakon tjelovježbe,
                • izbjegavanje društvenih situacija zbog straha od ponude hrane koja bi mogla poremetiti tjelesni napredak,
                hahaha
                hahaha
                meni je to posve jasno nažalost
                To enjoy freedom we have to control ourselves

                Comment


                • #38
                  Re: Opsesija vjezbanjem ?

                  Originally posted by sandra View Post
                  pa objasni mi šta znači "ozbiljno se ZAPITAJ"

                  indirektno se misli na nešto što nije dobro, čim se ozbiljno moramo, mi koji se prepoznajemo, zapitati.
                  To znači da osobe koje su napisale ovaj tekst aludiraju na nešto što nije zdravo ni dobro, a ko su oni?
                  Ne razumijem šta bi se morala zapitat, meni je život za deset.
                  Oni nek se zapitaju koji pišu takve stvari da li nemaju možda druga posla. Ozbiljno nek se zapitaju, jer se ja prepoznajem u gore navedenom opisu, pa sam sretna osoba...
                  Ne moraš se zapitati, pokaži mi gdje piše da se MORAŠ zapitati? A što se tiče tvoje sreće i prepoznavanja u opisu, imaš odgovor u prethodnom postu: "Na pojedincu je da riješi sam sa sobom."

                  Dakle, članak daje PREPORUKU za samoanalizu, a "dijagnozu" prepušta pojedincu. ALUDIRA se jedino na to da postojanje navedenih simptoma MOŽE značiti postojanje poremečaja, a, ponavljam, NE TVRDI DA POSTOJANJE SIMPTOMA ZNAČI I POSTOJANJE POREMEČAJA. Upravo iz istih razloga preporučuje se samoanaliza. Znači, ne vidim ništa čudno u tome da se bilo tko prepozna u simptomima, ali da nema poremečaj, jer članak to niti ne tvrdi.

                  @Pava - za profiće i rekreativce već imaš objašnjeno, a naravno da se ovo sve odnosi na EKSTREME, jer ipak se radi o poremečaju, kao što i članak kaže.

                  Malo o OPSESIJI: http://www.anksioznost.net/opsesija-i-opsesivne-misli

                  Uvijek sam za konstruktivnu raspravu, ali ljudi, ČITAJTE prije nego komentirate i stavite vlastite osječaje sa strane, jer vam zamagljuju logično prosuđivanje. Tekst se čita onako kako piše, a ne onako kako mislite da piše.
                  Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

                  Comment


                  • #39
                    Re: Opsesija vjezbanjem ?

                    Otkud vi znate da su psiholozi psihicki normalne osobe i sta je po definiciji psihicki normalna osoba. Ko je uopste merodavan za tako nesto ? Jel to neki pra-pra-pra-psiholog dosao i obucio jednog psihologa tamo u 19. veku da zna sta je normalno ili nenormalno?
                    DR. Lonnie Lowery

                    Da li ste se ikada priljubili uz vasu zenu ili devojku i primetili da su njena pozadina i butine znatno hladnije od ostatka tela?

                    Comment


                    • #40
                      Re: Opsesija vjezbanjem ?

                      ahh, koja tema.
                      morat cu se slozit s patrikom u nekom dijelu. ovo brinut se za tijelo i postic neki savrsen izgled je ok, dok vecina ljudi zeli to napravit oni neznaju nacine i onda polude jer im nikako neide. znaci znanje je krucijalno.

                      druga stvar znam nekog tipa, koji je bio normalan dok nije krenuo u teretanu. ide nekih 3-4 mjeseca i obrijo si je glavu, slikaje si ruku i stavlja na fejs, ma uzas ono, zeli glumit nekog krkana... neznam sta da kazem.
                      Originally posted by Bilderčić
                      Originally posted by Dehydronator
                      sve do grama tjedno je natural
                      gram tjedno ???? ma da covjece pa de onda izracunaj za 1 god. koliko bi trebao dobit misica
                      48 grama ? ahahahhahahahahhahahahaha

                      Comment


                      • #41
                        Re: Opsesija vjezbanjem ?

                        meni vise ovo lici na Bigoreksiju, sto garantujem da nas 90 % ovde na forumu ima neki blazi vid , jedno 30 x dnevno se moram ogledat najmanje

                        Bigoreksija

                        Prevelika zaokupljenost razvojem mišića može uzrokovati poremećaj slike tijela sličan anoreksiji. Bigoreksija (muskularna dismorfija) danas pogađa stotine tisuća muškaraca. Nekim je muškarcima izgradnja mišićne mase toliko važna da zbog boravka u teretani propuštaju važne događaje, nastavljaju trenirati čak i ako su bolesni, imaju mišićne bolove ili slomljene kosti, ponekad čak i gube posao jer ne žele poremetiti raspored tjelesne aktivnosti.
                        Zanimljivo je kako isti ti muškarci nisu zaljubljeni u svoje tijelo. usprkos dobro izgrađenim mišićima, ne pokazuju ih i izbjegavaju situacije kada trebaju izlagati svoja tijela.
                        Termin muskularna dismorfija skovan je 1997 kako bi se opisao novi oblik poremećaja slike tijela. Poremećaj se još naziva reverzna anoreksija ili bigoreksija. S jedne strane, bigoreksija je oblik opsesivno kompulzivnog poremećaja, prisilne neuroze, a s druge strane posljedica medijskog pritiska na muškarce. Mediji forsiraju idealnu sliku mišićavog muškarca, isto kao sto forsiraju mršavu ženu kao ideal ženske ljepote već niz godina.
                        Glavno obilježje osoba koje boluju od bogoreksije jest da njihovi mišići za njih nikad nisu dovoljno izgrađeni, bez obzira koliko se trudili. Ovo je stanje opisano uglavnom kod muškaraca iako i neke žene koje se bave body buildingom pokazuju iste simptome.
                        većina muškaraca s bigoreksijom su dizači utega, sto naravno ne znaci da je većina dizača utega bigoreksicna. Normalni dizači utega kažu kako dnevno provedu 40-ak minuta razmišljajući o izgradnji mišićne mase, dok bigoreksicari provedu 5 ili vise sati dnevno u razmišljanju kako im tijelo nije dovoljno razvijeno.
                        Povećanjem broja teretana i osoba koje ih pohađaju povećava svijest o nesavršenosti tijela većine muškaraca i pridonosi nastanku ovog poremećaja.

                        Tipična obilježja bigoreksije:
                        - provjeravanje u ogledalu. Bigoreksicni muškarci se dnevno provjeravaju u ogledalu bar 12 puta.
                        - društveni i radni događaji: važni društveni događaji poput rođendana, sastanaka s prijateljima, poslovnih sastanaka itd. se zaboravljaju ili preskaču jer prekidaju raspored treninga
                        - prehrana: provode vrlo striktne dijetalne rezime. Bigoreksicna će osoba rijetko jesti u restoranu ili kod drugih osoba jer tu ne može kontrolirati sto je sve stavljeno u hranu. Ovi muškarci češće razvijaju i poremećaje prehrane, kao npr. bulimiju.
                        - uspoređivanje: bigoreksicne osobe neprestano uspoređuju građu svog tijela s građom drugih osoba. Njihova percepcija je pritom uvijek iskrivljena. čak i ako promatraju jednako istrenirane osobe, uvijek će sebe smatrati slabijima.
                        - lijekovi: uporaba steroidnih anabolika cesta je među bigoreksicarima. Muškarci nastavljaju uzimati steroide usprkos nuspojavama kao sto je izražena agresivnost, akne, povećanje grudi, impotencija, gubitak kose i smanjenje testisa
                        - mast: osobe s bigoreksijom tipično su vise zabrinute za postotak tjelesne masti nego za prekomjernu tjelesnu masu

                        Psihološki čimbenici
                        Za razliku od mnogih body buildera koji uživaju u prilikama kada mogu pokazivati svoje tijelo u javnosti, bigoreksicari to ne vole. Mnogi će se radije skrivati u to vrijeme nego trpiti sramotu zbog "nelijepog tijela". Istraživanje koje su proveli Pope i suradnici 2000. godine pokazuje kako je jedan bigoreksicar izbjegavao seksualne odnose sa suprugom ako bi to zahtijevalo potrošnju energije koju je namjeravao uložiti u trening.
                        Tipično muškarci s bigoreksijom imaju nisko samopouzdanje. Istraživanje provedeno od Olivardia i suradnika iz 2000 godine pokazuje kako je 29% muškaraca s bigoreksijom imalo anksiozne poremećaje, a 59% neki od oblika poremećaja raspoloženja.

                        Liječenje
                        Trenutno još nema rezultata istraživanja koja od metoda liječenja je kod ovog poremećaja najuspješnija. Najveći terapijski problem jest sto ove osobe ne smatraju da su bolesne, odnosno ne uviđaju da imaju problem, bas kao i anoreksicari. Stoga je i suradnja s liječnikom slaba. Mišićna dismorfija, iskrivljena slika o vlastitim mišićima, djelomično je odgovor na osjećaje depresije i nedostatka samopouzdanja pa ove osobe liječenje cesto doživljavaju kao priznavanje poraza.
                        Kombinacijom edukacijskih i psihoterapeutskih metoda liječenja postižu se vrlo dobri rezultati. Kognitivno-bihevioralne tehnike naglasak stavljaju na prepoznavanje i mijenjanje uzoraka i oblikovanje realnih očekivanja od vježbanja.

                        Novo područje
                        Bigoreksija, reverzna anoreksija, odnosno muskularna dismorfija, je još uvijek kontroverzan pojam, iako je opisana još 1993. pa je zasad teško očekivati da će liječnik postaviti ovu dijagnozu kod osoba s navedenim simptomima.
                        ”Da bi se fizicki I mentalno osecali dobro I da bi vam misici rasli,morate da uzivate,I da,kao I ja sada,sa nestrpljenjem ocekujete svoj sledeci obrok.
                        Zasto Markus Ruhl nije pobedio na vise takmicenja? Odgovor je jednostavan :njegova pojava deluje zastrasujuce za svakog,ukljucujuci i sudije.

                        Comment


                        • #42
                          Re: Opsesija vjezbanjem ?

                          Hello! Im Marko and Im a bodybuilder.

                          "Your body is your biggest artwork."

                          DARUVAR 2012 JUNIORI TEŠKA KATEGORIJA 1. MJESTO
                          DARUVAR 2012 APSOLUTNI JUNIORSKI PRVAK DRŽAVE
                          BIHAĆ OPEN 2012 JUNIORI +75 KG 1. MJESTO

                          SASTAVLJANJE PROGRAMA TRENINGA I PREHRANE TE VOĐENJE KROZ PRIPREME. VIŠE INF. U INBOX, NA FACEBOOKU PROFILU ILI PUTEM MAILA: barimarko@gmail.com

                          https://www.facebook.com/MBbodybuilding

                          Comment


                          • #43
                            Re: Opsesija vjezbanjem ?

                            Cut da te ne proglase bigoreksicarem!
                            DR. Lonnie Lowery

                            Da li ste se ikada priljubili uz vasu zenu ili devojku i primetili da su njena pozadina i butine znatno hladnije od ostatka tela?

                            Comment

                            Working...
                            X