Announcement

Collapse
No announcement yet.

Doziranja pojedinih suplemenata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doziranja pojedinih suplemenata

    DOZIRANJA

    Raznorazni proizvodjaci suplemenata prodaju maglu otkad je ljudi i teretane
    Najveca zarada je bila u obliku teskog marketinga super saiyan bulk sranja mega mass imba GODLIKE gainera
    u kojima redovno bude na 100g, 20g proteina i 70ak grama UH od cega 99% secera
    Tako i preworkouti koje kupujete, nikada nece imati pozeljnu kolicinu kreatina, arginina, citrulin malata, daa, beta alanina i ostalih suplemenata na kojima mozete jako puno ustediti a ucinak je daleko bolji.
    ogranicavaju se sa pisanjem gluposti tipa "MORATE UZETI SAMO 1 MJERICU OVOGA INACE CE TE UMRIJETI U ROKU 24h"
    to su gluposti
    c4 sam uzeo i trenutno uzimam 4 mjerice samo da imam priblizan pump onome kao sto imam inace uzimajuci pojedinacno suplemente
    da ne razglabam previse o tome i nastavim temu

    mnogo upita sam imao otkad treniram u gymu i dajem savjete vezano za doziranje raznoraznih suplemenata
    pa evo da skratim sve, i olaksam sa upitima vezanim za doziranje bcaa, arginina, proteina, beta alanina,...

    najbitnije pitanje od svih
    KOLIKO PROTEINA TREBAM UZETI DANAS?
    Zasto je bitno koliko proteina uzimate dnevno?
    Anabolizam, katabolizam, dvije jako bitne rijeci
    Proteini (razgradjuju se na aminokiseline ovisno koliki aminospektar imaju) su gradivni blok misica u organizmu.
    optimalno je unositi 2,3g po kilogramu tezine
    dakle ako imate 100kg, preporucio bi da uzmete 230g proteina dnevno

    KOLIKO BCAA TREBAM UZETI DANAS?
    optimalno je uzeti 0.44g po kilogramu tezine da bude efektivno
    dakle ako imate 100kg, preporucio bi da uzmete 44g BCAA dnevno

    KOLIKO KREATINA TREBAM UZETI DANAS?
    ovisno o day offu, ja sam se uvijek zagovarao na nekih 20g dnevnog unosa
    10g ujutro i 10g poslije treninga, te 20g ujutro na off danima
    i nikada nisam bio neki zagovornik faze punjenja, posto
    dakako, ljudima sa vecom kilazom, trebalo bi malo vise kreatina
    u dorucku sampiona se spominju doze koje iznose preko 50g
    optimalno je uzeti 0.2g po kilogramu tezine da bude efektivno
    dakle ako imate 100kg, preporucio bi 20g kreatina dnevno (neovisno o brzini, vezivnoj skupini te pHu kreatina)

    KOLIKO ARGININA TREBAM UZETI DANAS?
    ujutro 10g i prije treniniga 10g
    da off dane, 20g ujutro
    optimalno je uzeti 0.2g po kilogramu tezine da bude efektivno
    dakle ako imate 100kg, preporucio bi 20g arginina dnevno (neovisno o brzini, vezivnoj skupini te pHu arginina)

    KOLIKO BETA ALANINA TREBAM UZETI DANAS?
    prije treninga 5g i poslije treniniga 5g
    uzimao sam samo 10g na trening dane
    optimalno je uzeti 0.1g po kilogramu tezine da bude efektivno, efekat zavisi o pojedinca, metabolizma,

    KOLIKO CITRULIN MALATA TREBAM UZETI DANAS?
    uzimao sam ga samo uz arginin te u jednakoj mjeri kao i arginin
    dakle sve isto kao i za arginin
    0.2kg po kg tezine

    DAA se rade ciklusi (barem sam ja radio)
    10g dnevno (2 puta ujutro i uvecer po 5g), 2 tjedna, 1 tjedan off
    TRIBESTAN takodjer
    3g dnevno (3 puta, ujutro, podne, vecer po 1g), 2 tjedna, 1 tjedan off
    ako ima jos kakvih upita vezanih za doziranja, pitajte ovdje u temi
    jedno su doze koje su preporucene, a drugo su doze koje su efektivne
    npr, glukozamin sulfat je preporuceno uzimati 0.5g/dan, medjutim efektivna doza iznosi 1.5g - 2g/dan
    tako je za vecinu suplemenata na trzistu
    ako na preworkoutu pise da ima 90 mjerica
    racunajte vi radije 2 puta manje
    Last edited by kelly; 26-08-13, 22:46.
    Originally posted by servantess
    Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

  • #2
    Re: Doziranja pojedinih suplemenata

    Originally posted by Mario1707 View Post

    optimalno je unositi 0.23g po kilogramu tezine
    dakle ako imate 100kg, preporucio bi da uzmete 230g proteina dnevno
    metamatika ne štima
    vjerojatno si mislio 2,3g po kilogramu tezine

    Comment


    • #3
      Re: Doziranja pojedinih suplemenata

      jest
      ne vidim kako mogu edit uraditi
      Originally posted by servantess
      Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

      Comment


      • #4
        Re: Doziranja pojedinih suplemenata

        Originally posted by Mario1707 View Post
        jest
        ne vidim kako mogu edit uraditi
        Evo ja sam.
        pobjednici traže načine a gubitnici razloge

        Comment


        • #5
          Re: Doziranja pojedinih suplemenata

          znaaci ja bi treba oko 34 gr BCAA pa kako da uzimam 10 ujutro s čime kako?natašte??
          10 prijei 10 posle treninga isto tako i glutamin??

          Comment


          • #6
            Re: Doziranja pojedinih suplemenata

            ujutro mozes staviti i u jutarnji obrok uz whey i zobene 14g
            10g prije treninga 30ak minuta, i 10 grama poslije treniniga
            glutamina nisam cuo da ga netko ima manjak
            posto je zastupljen u svakoj sintezi proteina u omjeru 60% > 40% ostale aminokiseline
            a ima ga masa u mesu, ribi, mlijecnim proizvodima, jajima
            ali preporucio bi ga uvijek nekome tko ima viska novca na defki
            suplementiranje glutamina je pokazalo da poveca samu sintezu proteina, ojacava imuni sustav, daje energiju.
            blokira protein ubiquitin mRNA, sto rezultira brzom sintezom proteina
            nije ga lose uzimati zajedo sa kreatinom
            Originally posted by servantess
            Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

            Comment


            • #7
              Re: Doziranja pojedinih suplemenata

              jel to sarkazam?

              Comment


              • #8
                Re: Doziranja pojedinih suplemenata

                haj ti meni samo reci na kojoj planeti ima logike pricati o potrebnoj suplementaciji BCAA-a a ignorisati kontekst ishrane i kolicinu unešenu kroz izvore proteina ??




                svjestan si da svako jedino testiranje efekta BCAA na ljude se vrsi nakon vise sati posta, nataste, i vjerovatno s unosom proteina po RDA od nekih <50g dnevno ? to ima 0 povezanosti s vecinom nas
                A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                * SHUT UP AND SQUAT *

                Comment


                • #9
                  Re: Doziranja pojedinih suplemenata

                  Originally posted by TripleZ View Post
                  haj ti meni samo reci na kojoj planeti ima logike pricati o potrebnoj suplementaciji BCAA-a a ignorisati kontekst ishrane i kolicinu unešenu kroz izvore proteina ??




                  svjestan si da svako jedino testiranje efekta BCAA na ljude se vrsi nakon vise sati posta, nataste, i vjerovatno s unosom proteina po RDA od nekih <50g dnevno ? to ima 0 povezanosti s vecinom nas

                  jel pise igdje u navedenom tekstu da se ignorira prehrana i unos hrane?
                  da li igdje pise "tzv" potrebna suplementacija?
                  da li znas sta znaci suplementacija? brkas malo pojmove
                  suplement znaci nadopuna, dodatak... dakle ako ti nesto fali, da mozes nadoknaditi ili ispraviti
                  ako imas viska, zar ces unositi opet dodatno?
                  ne vidis "LOGIKU" u mojoj prici
                  evo procitaj par stvari i studija, da se bezveze ne vrijedjamo zar ne
                  Studija 1
                  Studija 2
                  Studija 3
                  Studija 4

                  molio bi te prije neumjesnih komentara da procitas tekst koji sam napisao,
                  radi se o efektivnim dozama za ljude koji zele suplementirati pojedine tvari u organizmu
                  a to da se testiranje efekta BCAA vrsi samo nakon posta itd, ne znam gdje si procitao
                  da li znas sta je uopce BCAA?


                  References

                  Choi SH, Lee S and Lee MD. Glutamine on the luminal microbial environment after massive small bowel resection. J Korean Med Sci 2002 Dec;17(6):778-83. 2002.
                  Darmaun D. Role of glutamine depletion in severe illness. Diabetes Nutr Metab 2000 Feb;13(1):25-30. 2000. PMID:15480.
                  DiPasquale M. Amino Acids and Proteins for the Athlete: The Anabolic Edge. CRC Press: Boca Raton, FL, 1997. 1997.
                  Goodman MJ, Skinner JM, Truelove SC. Abnormalities in the apparently normal bowel mucosa in Crohn's disease. Lancet 1976 Feb 7;1(7954):275-8. 1976. PMID:9640.
                  Groff JL, Gropper SS, Hunt SM. Advanced Nutrition and Human Metabolism. West Publishing Company, New York, 1995. 1995.
                  Institute of Medicine. The Role of Protein and Amino Acids in Sustaining and Enhancing Performance. National Academy Press: Washington DC, 1999. 1999.
                  Labow BI, Souba WW. Glutamine. World J Surg 2000 Dec;24(12):1503-13. 2000. PMID:15440.
                  Lininger SW, et al. A-Z guide to drug-herb-vitamin interactions. Prima Health, Rocklin, CA, 2000. 2000.
                  Mahan K, Escott-Stump S. Krause's Food, Nutrition, and Diet Therapy. WB Saunders Company; Philadelphia, 1996. 1996.
                  Medina MA. Glutamine and cancer. J Nutr 2001 Sep;131(9 Suppl):2539S-42S; discussion 2550S-1S. 2001. PMID:15400.
                  Mithieux G. New data and concepts on glutamine and glucose metabolism in the gut. Curr Opin Clin Nutr Metab Care 2001 Jul;4(4):267-71. 2001. PMID:15430.
                  Reeds PJ, Burrin DG. Glutamine and the bowel. J Nutr 2001 Sep;131(9 Suppl):2505S-8S; discussion 2523S-4S. 2001. PMID:15420.
                  Scarpignato C, Pelosini I. Management of irritable bowel syndrome: novel approaches to the pharmacology of gut motility. Can J Gastroenterol 1999 Mar;13 Suppl A:50A-65A. 1999. PMID:9590.
                  Vardimon L. Neuroprotection by glutamine synthetase. Isr Med Assoc J 2000 Jul;2 Suppl:46-51. 2000. PMID:15470.
                  Ziegler TR, Bazargan N, Leader LM, Martindale RG. Glutamine and the gastrointestinal tract. Curr Opin Clin Nutr Metab Care 2000 Sep;3(5):355-62. 2000. PMID:15450.
                  Originally posted by servantess
                  Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

                  Comment


                  • #10
                    Re: Doziranja pojedinih suplemenata

                    kao da si jedini koji cita studije ovdje haha, kopirati reference s wikipedie ili gdje vec i postaviti 3(jednu ne mogu otvoriti) totalnu ireleventne studije nije nikakva znanost i ne mogu da vjerujem da ustvari to uzimas kao argument, ako je uopce argument?

                    jesi li makar ti procitao sta si linka-o upravo, bez uvrede ali prvu koju sam otvorio ima testnu grupu od 4...



                    ...nije ljudi, nego ovaca - 4 OVACA - i sto je najsmijesnije ne pokazuje pozitivan uticaj na sintezu proteina , citiram ''It is likely that in sheep, high CP intake enhances protein deposition with reduced protein
                    degradation rather than increased protein synthesis. ''




                    druga studija u potpunosti potvrdjuje ono sto sam maloprije rekao, motherfucking prva recenica kaze ''food-deprived(18h)''
                    prevod: 18 sati bez hrane = nataste

                    a i to isto, mo-ther-fuck-ing pacovi a ne ljudi

                    i mjera uzeta je 1 sat poslije unosa leucina..... to je sasvim irelevantno za ono o cemu mi pricamo, sinteza proteina se poveca nakon unosa leucina odmah, ja i? bili se povecalo kad bi unijeli istu gramazu iz piletine? normalno, razmisli malo








                    zbog ovakvih studija i misinterpretacija ljudi sirom svijeta bacaju hiljade eura godisnje na stvari koji im uopce nisu potrebne




                    i da, ne pise direktno da se ignorira, ali si napisao prvo 230 g P dnevno pa 44g BCAA - sa bilo kakvim normalnim izvorima P bez kupovine dodatnih samih BCAA ce se ispuniti kvota od 44g...... i uopce necu da ulazim u raspravu o tome koliko su zaista konkretne i ispravne i podkrijepljene ove preporuke




                    ako hoces da nastavimo samo izvoli ali makar procitaj sta postavljas
                    A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                    If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                    * SHUT UP AND SQUAT *

                    Comment


                    • #11
                      Re: Doziranja pojedinih suplemenata

                      si procitao onu o leucinu?
                      Originally posted by servantess
                      Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

                      Comment


                      • #12
                        Re: Doziranja pojedinih suplemenata

                        Originally posted by Mario1707 View Post
                        si procitao onu o leucinu?
                        da... i bas bi volio da vidim kako bi ti efekti bili manji kada bi istu kolicinu momci unosili iz potpunih proteina a ne samo iz jedne AK-e ?

                        o tom potom, idem na trening
                        A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                        If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                        * SHUT UP AND SQUAT *

                        Comment


                        • #13
                          Re: Doziranja pojedinih suplemenata

                          evo ja tek iz gyma
                          po toj logici i tim bezvrijednim suplementima (kako ti kazes)
                          ne bi trebali uzimati uopce ni kreatin (ako se hranimo uopce sa mesom)
                          jer po 1kg piletine dobije se oko 4-5g kreatina
                          dakle 5kg piletine cca 20-30g kreatina dnevno
                          tako i arginin, ne treba uopce nikako
                          nema veze ako ga netko uzme, unijet ce ga kroz prehranu, cisto bacanje para
                          tako i 99% nutrijenata, vitamina, minerala

                          u pravu si
                          najbolje je ulagati u prehranu, i nikako ni ne kupovati whey, kreatin, bcaa, glutamin
                          lako je unijeti 230g proteina
                          treba ti par jaja, posnog sira i par kg mesa, mission complete
                          jebo to sto sam ja htio napisati post da olaksam ljudima doziranja pojedinih suplemenata
                          visak bcaa ce ti pomoci u svakom slucaju
                          Originally posted by servantess
                          Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

                          Comment


                          • #14
                            Re: Doziranja pojedinih suplemenata

                            Originally posted by Mario1707 View Post
                            evo ja tek iz gyma
                            po toj logici i tim bezvrijednim suplementima (kako ti kazes)
                            ne bi trebali uzimati uopce ni kreatin (ako se hranimo uopce sa mesom)
                            jer po 1kg piletine dobije se oko 4-5g kreatina
                            dakle 5kg piletine cca 20-30g kreatina dnevno
                            tako i arginin, ne treba uopce nikako
                            nema veze ako ga netko uzme, unijet ce ga kroz prehranu, cisto bacanje para
                            tako i 99% nutrijenata, vitamina, minerala

                            u pravu si
                            najbolje je ulagati u prehranu, i nikako ni ne kupovati whey, kreatin, bcaa, glutamin
                            lako je unijeti 230g proteina
                            treba ti par jaja, posnog sira i par kg mesa, mission complete
                            jebo to sto sam ja htio napisati post da olaksam ljudima doziranja pojedinih suplemenata
                            visak bcaa ce ti pomoci u svakom slucaju
                            nema potrebe da generaliziramo, da ce neko pojesti tacno 1 kilu ili vise svaki dan nije toliko realno, cesto se varijira izvor P(pored piletine ubacis i whey i posni itd. sta vec) i pored toga dodatna konzumacija moze imati beneficije...sto je tu jos bitno je da kreatin nema kalorijsku vrijednost, dok npr. BCAA ima, i sad kad skontas da za 40 kalorija mozes uzeti samo 1 AK iz potpunog profila proteina ili za isti broj kalorija svih 9 esencijalnih AK, sta je tu bolje rjesenje ?


                            za ostale, whey gledam kao hranu a ne kao suplement...razlog je valjda jasan, stvarno ne znam po kojim mjerilima bi ga svrstavao u suplemente osim sto se prodaje u sup. shopovima? to je izvor makronutrijenta i uporedivo s drugim stvarima u kuhinji....i na to gledam kao jako dobar izvor P, definitivno


                            ali o bcaa i glutaminu druga prica, prije bih preporucio svakom gledati da investira u ishranu nego u to




                            ...multivitamin isto nema kalorijsku vrijednost i ako se normalno koristi nece imati negativne efekte i u slucaju predoziranja tako da to preporucujem za ljude koji ne mogu pratiti da li su ispunili odredjenu kvotu svih vitamina hranom, jer ni ja to ne radim iskreno.



                            dobro je sto si htio olaksati ljudima, cijenim to, ali i ja hocu isto
                            A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                            If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                            * SHUT UP AND SQUAT *

                            Comment


                            • #15
                              Re: Doziranja pojedinih suplemenata

                              A u dane ne treniranja što unosit ???

                              Kreatin ako piješ svaki dan u ciklusu ga treba unjeti to smo ustanovili.

                              Isto tako i vitamine i minerale ali ;

                              Whey ?

                              Kazein ?

                              BCAA ?

                              GLUTAMIN?

                              Zanima me vaše mišljenje i iskustva ima li smisla u dane netreniranja pit whey i kazein ili samo smanjit procije na jednu ukoliko pijes 3 x dnevno???
                              "Od svih vrlina najteže je postići poniznost; ništa ne umire teže od želje za dobrim mišljenjem o sebi"

                              Comment

                              Working...
                              X