Announcement

Collapse
No announcement yet.

Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

    Jer mislim da treneri i ostatak društva koji nisu prisustvovali predavanjima nece znat..

    1. Dakle aerobni i anaerobni trening. Očito aerobni trening je trening u kojem tijelo/mišići energiju za pokrete crpi razgrađujući unesenu hranu/salo i kisikom je prenosi po tijelu. Anaerobni trening je trening u kojem tijelo crpi energiju razgrađujući zalihe glikogena u samim mišićima. Molio bih da ispravite ako nešto nije točno.

    E sad slijede pitanja/izjave koje me zanimaju jesu točne:
    1. kod aerobnog treninga će tijelo prvo crpiti energiju iz unesene hrane i tek onda iz sala, kad nestane hrane.

    2. dođem na atletsku stazu i zagrijem se 10 min(trčanje i razgibavanje zglobova), otrčim 60 metara sprint i trčkaram nazad do crte. Ponovim 10 puta. Očito je sprint anaerobna vježba, ali 10 sprinteva sa pauzama ima trajanje duze od minute sigurno i dali nakon 4-5 sprinta tijelo krene opskrbljivati mišiće hranom kisikom ili je još anaerobno. KOLIKO ZNAM MI NE MOŽEMO KONTROLIRATI IZ ČEGA ĆE TIJELO CRPITI ENERGIJU VEĆ TIJELO BAZIRANO NA NAŠIM POKRETIMA REAGIRA.

    3. Sad me zanima definicija kardio treninga. Dakle očito kardio trening je isto što i aerobni trening. Kardio trening se bazira na dovođenju energije pomoću kisika a očito srce pumpa krv i ima veliku ulogu. Dakle aerobnim treningom treniramo pretežito srce. Sad me zanima kako se srce točno trenira, dali poslije aerobnog treninga kad popijemo proteine odu u srce pošto je i srce mišić.

    4. Aerobni trening tek počinje nakon određenog vremena. Možemo li skratiti to vrijeme na minimum tako da uopće ne potrošimo glikogen ili je svaki duži trening mix aerobnog i anaerobnog.

    5. Kada otrčimo 5km jogging očito smo aktivirali aerobni sustav. Ako poslije tog krenemo trčat sprinteve sa pauzama hoće li tijelo crpiti snagu iz kisika ili glikogena. Dakle poslije jogginga.

    6. Tijelo logično drukčije reagira kada popijemo proteine poslije aerobnog i anaerobnog treninga. Zanima me koja je razlika u reagiranju tijela na proteine između ova 2 treninga.

    7. dođem na štangu i krenem radit max broj. zgibova bez zagrijavanja. Očito se troši glikogen(anaerobno). Otrčim 2km i pokrenem aerobni sustav. Da li sada kada idem radit max zgibova ću moć više napravit (max) jer mogu koristit više energije(recimo da sam se nazdero prije ili da imam sala)

    8. ljudi koji nemaju sala i idu ujutro radit aerobni trening na prazan želudac će crpit energiju od kud?

    Bio bi zahvalan kad bi netko odgovorio jer mi je ovo od iznimne važnosti.

  • #2
    Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

    Tijelo uvijek troši energiju iz 2 izvora i to na dva načina:

    1. iz sala i glikogena
    2. iz sala i proteina - mišića

    Ni glikogen ni salo ni mišići se nikada ne mogu potrošiti do kraja, a omjer zavisi od intenziteta vježbe i količine inzulina u krvi. Određene količine inzulina su uvijek u krvi a unosom hrane, ovisno o njenom inzulinskom indeksu tu razinu povećavamo. Inzulin otežava potrošnju sala ali ju ne onemogućava u potpunosti.

    Kardio trening bio bi cca 60-80% FSmax, a aerobni može biti i niže od toga.

    Nakon zagrijavanja i razgibavanja uvijek je bolje odraditi visoko intenzivne vježbe pa onda nisko intenzivne...
    Last edited by kelly; 10-12-14, 21:27.
    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

    Comment


    • #3
      Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

      Originally posted by kelly View Post
      Tijelo uvijek troši energiju iz 2 izvora i to na dva načina:

      1. iz sala i glikogena
      2. iz sala i proteina - mišića

      Ni glikogen ni salo se nikada ne mogu potrošiti do kraja.

      Kardio trening bio bi cca 60-80% FSmax, a aerobni može biti i niže od toga.

      Nakon zagrijavanja i razgibavanja uvijek je bolje odraditi visoko intenzivne vježbe pa onda nisko intenzivne...
      Kolko ja znam, mišići koriste kao gorivo glukozu(koja se dobije razgradnjom sala,hrane) ili glikogena koji je u tijelu. Nisam nigdje pročitao da koristi iz mišiča ili (iz sala i glikogena)

      Comment


      • #4
        Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

        Originally posted by rusher944 View Post
        Kolko ja znam
        Očito je da ne znaš dovoljno, mišići ne koriste samo glikogen.


        Originally posted by rusher944 View Post
        Nisam nigdje pročitao
        Očito je da nisi dovoljno čitao, guglaj si katabolizam.

        Last edited by kelly; 10-12-14, 21:22.
        pobjednici traže načine a gubitnici razloge

        Comment


        • #5
          Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

          Originally posted by kelly View Post
          Očito je da ne znaš dovoljno.


          Očito je da nisi dovoljno čitao.

          Sa bodybuilding.com od kineziologa

          During the workout hard working muscles use glucose (usable energy) and glycogen (stored energy) for energy. As such, there is a point at which blood glucose levels (available energy) and glycogen levels (stored energy) get so low that intense exercise can't continue. There just isn't enough available energy for your muscles to use.

          Comment


          • #6
            Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

            Pa tu piše ono što sam i ja rekao, sa povećanjem intenziteta povećava se i potrošnja glikogena.
            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • #7
              Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

              Originally posted by kelly View Post
              Pa tu piše ono što sam i ja rekao, sa povećanjem intenziteta povećava se i potrošnja glikogena.
              ne ti si spomenuo i proteine-mišiće i naveo si salo u oba slučaja. Po tebi se salo troši u svakom workoutu. Salo se ne troši u anaerobnom treningu i to je opće poznato. Mislim, sve što mi pričamo smo negdje pročitali ili nam je neko rekao, ne mozemo zavirit u tijelo i promatrat procese da znamo 100%. Ovo je sve prijenos informacija , a mislim da ti imas pogresan izvor.


              EDIT: ne računamo da se povećani mišići poslije treninga troše salo nego baš za vrijeme treninga
              Last edited by rusher944; 10-12-14, 21:30.

              Comment


              • #8
                Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

                Originally posted by rusher944 View Post
                ne ti si spomenuo i proteine-mišiće i naveo si salo u oba slučaja. Po tebi se salo troši u svakom workoutu. Salo se ne troši u anaerobnom treningu i to je opće poznato. Mislim, sve što mi pričamo smo negdje pročitali ili nam je neko rekao, ne mozemo zavirit u tijelo i promatrat procese da znamo 100%. Ovo je sve prijenos informacija , a mislim da ti imas pogresan izvor.
                Već sam ti rekao da guglaš katabolizam pa ćeš vidjeti da tijelo razgrađuje mišiće kako bi od njih dobilo energiju.

                Salo se troši uvijek, makar i 1% ali se troši.

                A to što ti misliš ne znači da je tako.

                pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                Comment


                • #9
                  Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

                  Originally posted by kelly View Post
                  Već sam ti rekao da guglaš katabolizam pa ćeš vidjeti da tijelo razgrađuje mišiće kako bi od njih dobilo energiju.

                  Salo se troši uvijek, makar i 1% ali se troši.

                  A to što ti misliš ne znači da je tako.


                  Ajmo prvo podijelit raspravu u aerobni i anaerobni trening , da nebude zabune. naravno da je 90% treninga mix navedenog ali nema veze.

                  Aerobni izvor energije:

                  Tijelo će prvo razgradit unesenu hranu i vjerojatno će počet razgrađivat salo ( ovo sto si reko bar 1%) s tim se slazem. nece se koristit ni glikogen ni sami mišići u ovom treningu.

                  Anaerobni izvor energije:

                  Naravno to će bit glikogen, neće bit ni hrana ni salo. Naravno ako se tijelo nije dovoljno oporavilo da će uslijedit katabolizam mišića jer zalihe glikogena nisu tu. Po meni katabolizam jedino nastupa kod pretreniranih ljudi, neispavanih koji ne jedu.. ali to me (EDIT NE zanima jer to sve imam dobro pokriveno.

                  Jel se slazes da se u anaerbnom ne trosi uopce salo i daj mi izvor di pise da se trosi
                  Last edited by rusher944; 10-12-14, 21:42.

                  Comment


                  • #10
                    Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

                    Svaka vježba ima svoj obim i intenzitet, i te dvije stvari su obrnuto proporcionalne, tako je i sa izvorima energije s time da energija uvijek dolazi iz 2 izvora, je li taj drugi izvor 1% ili manje nebitno je.
                    Tijelo je savršeni stroj za preživljavanje i zato ni jedan od ta 3 izvora energije ne možeš potrošiti do kraja, kad pretjeraš past ćeš u nesvijest i ostati tako dok se tijelo samo ne regenerira i ne oporavi.
                    Moj savjet da se ne zamaraš promilima u potrošnji, to je isto kao da brojiš koliko si litara zraka danas udahnuo, čak i da znaš, kakve koristi od toga imaš.
                    A sad pozdravljam...
                    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                    Comment


                    • #11
                      Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

                      Originally posted by kelly View Post
                      Svaka vježba ima svoj obim i intenzitet, i te dvije stvari su obrnuto proporcionalne, tako je i sa izvorima energije s time da energija uvijek dolazi iz 2 izvora, je li taj drugi izvor 1% ili manje nebitno je.
                      Tijelo je savršeni stroj za preživljavanje i zato ni jedan od ta 3 izvora energije ne možeš potrošiti do kraja, kad pretjeraš past ćeš u nesvijest i ostati tako dok se tijelo samo ne regenerira i ne oporavi.
                      Moj savjet da se ne zamaraš promilima u potrošnji, to je isto kao da brojiš koliko si litara zraka danas udahnuo, čak i da znaš, kakve koristi od toga imaš.
                      A sad pozdravljam...
                      ne slazem se s ovim jer je ovo osnova treninga koju 99% sportasa ne zna, a i da im objasnis ne bi shvatili a strasno je bitna... pa evo ako neko naleti ko se kuzi nek odgovori na ova pitanja, a pogotovo me zanima:

                      1. Proteini poslije aerobnog treninga i proteini poslije anaerobnog treninga, naravno kada je sve normalno(nema katabolizma zdrav si).. Da li se mišići drukčije reagiraju na oba treninga i je li isti efekt proteina poslije. Očito poslije aerobnog ti ne treba glukoza jer nisi potrošio zalihe...

                      EDIT:
                      ***** sam, i poslije aerobnog ti treba jer je glukoza nisko...
                      Last edited by rusher944; 10-12-14, 21:57.

                      Comment


                      • #12
                        Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

                        Originally posted by rusher944 View Post
                        a i da im objasnis ne bi shvatili
                        Da, i tebi sam objasnio pa nisi shvatio...ne kužim što ti nije jasno, što je veći intenzitet troši se više glikogena a manje sala i obrnuto, s time da ne možeš šprintati satima a hodati možeš satima...tu je još jedna stvar koju nismo spomenuli a to je potrošnja kalorija, što je veći intenzitet veća je i potrošnja kalorija. Recimo kada šprintaš onda je velika potrošnja kalorija i veliki postotak glikogena, ali šprint traje u sekundama, a dok spavaš potrošnja sala je 99% ali je jako mala potrošnja kalorija itd...
                        pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                        Comment


                        • #13
                          Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

                          Originally posted by kelly View Post
                          Da, i tebi sam objasnio pa nisi shvatio...ne kužim što ti nije jasno, što je veći intenzitet troši se više glikogena a manje sala i obrnuto, s time da ne možeš šprintati satima a hodati možeš satima...tu je još jedna stvar koju nismo spomenuli a to je potrošnja kalorija, što je veći intenzitet veća je i potrošnja kalorija. Recimo kada šprintaš onda je velika potrošnja kalorija i veliki postotak glikogena, ali šprint traje u sekundama, a dok spavaš potrošnja sala je 99% ali je jako mala potrošnja kalorija itd...
                          Opet generaliziraš. Dok spavaš je potrošnja sala 99% ako se ne nazderes prije spavanja. Naravno ljudi ne znaju zasto nije dobro jesti prije spavanja... Dobro je jest posni sir i sporo razgradive proteine... Svaki miligram šećera ili ugljikohidrata koji pojedeš prije spavanja nisi trebo pojest jer si mogo iskoristit salo za isto to..

                          Da šprint je visoki intenzitet i troši glikogen, ali jedno od mojih pitanja gore je da li 10 šprinteva zaredom troši glikogen ili kisik nakon 5. šprinta. Ne mozes generalizirat tako i rec a sprint glikogen bench glikogen ovo ono.. ako ti istrčiš 5 kilometara i pokrenes aerobni sustav i onda ides dizat bench od 100 kila, pitanje je hoce li taj bench potrosit glikogen ili glukozu(ajmo tako zvat salo i hranu)...

                          Naravno bilderima to nije bitno, njima je bitan mišićni rast i izgled, realno ne znam ni zašto rade kardio... Zanimljiva je recimo priprema sportaša za sad cu bubnut ultimate fight borbu.. borba traje 25 minuta sto spada u aerobnu potrošnju ali na momente se stvori ogromna sila i potrosi se glikogen... po meni sto dalje borba ide i dolazi velika sila to tijelo raspodijeli na aerobno i anaerobno... ne moze bit isto dic bench 100 kila odjednom i nakon 5 istrcanih kilometara sto se tice izvora energije...

                          Jos jednom bilderima nije bitan izvor energije i kao sto si naveo nije ni tebi bitno da se ima...

                          Comment


                          • #14
                            Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

                            Sve sam ti odgovorio ali ti ne kužiš i zato ja odustajem od rasprave...
                            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                            Comment


                            • #15
                              Re: Molio bih stručnjaka/diplomiranog kineziologa da mi odgovori na ova pitanja

                              Oke, proucio sam jos par tekstova i slozio sam si dosta tog u glavi...

                              evo kelly molio bih da jos nesto prokomentiras sto je relativno vezano za ovo:

                              Kojeg zapravo smisla ima radit anaerobni dizački trening navečer kad se moraš najest ugljikohidrata poslije da bi nadomjestio glikogen i naravno proteina za mišiće, kada mozes ovo:

                              ujutro odradit dizački trening jest tokom dana i nadomještat glikogen jest proteine za mišiće, navečer odradit kardio i potaknut masti da se burnaju ne pojest nikakve ugljikohidrate poslije. isti dan radiš anaerobni i aerobni trening, mršaviš i ujedno dobivaš masu.

                              Sad kad gledam, pa nema nikakvog smisla odradit anaerobni trening navečer osim što ako se najedeš ugljikohidrata i zaspeš mišići ti se odma oporavljaju.. ali kako se uopće moze usporedit san poslije laganog kardija i 0 ugljikohidrata i san nakon piletine i tijesta...

                              Comment

                              Working...
                              X