Announcement

Collapse
No announcement yet.

Voće je dobro ili loše?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Voće je smeće ili?

    Originally posted by diinnoo View Post
    Multivitamini, posebno oni jeftiniji su sintetičko smeće. NIšta ne može zamjeniti prave vitamine iz voća i povrća. Ljudi su bili zdraviji 100 puta dok tablete nisu počele zamjenjivati pravu prirodnu hranu.
    to je cisti broscience. ljudsko zdravlje sada i prije nema veze sa multivitaminima...
    naravno da su prirodni vitamini bioloski povoljniji i "bolji" organizmu. uzmi za primjer vitamin C koji moze biti askorbinska kiselina(sinteticki) ili bioflavionid(mislim da se tako pise). uglavnom razlika je ta sto je prirodni antioksidant, al je daleko od toga da ti sinteticki nece "pomoc". osim toga minerali su puno vazniji od vitamina.

    fruktoza moze popunit glikogen SAMO u jetri, ne u misicu, zato sav ostatak ide u salo. mizernim kolicinama se netreba zanemarat. ja sam samo htio rec da voce ne pridonosi niti povecanju misicne mase niti smanjenju BF-a, stoga nema neku veliku ulogu u BB.

    p.s. coca-cola ima 13gr fruktoze na 100grama. znaci brdo. popijes pola litre i 65gr shita si unio
    Originally posted by Bilderčić
    Originally posted by Dehydronator
    sve do grama tjedno je natural
    gram tjedno ???? ma da covjece pa de onda izracunaj za 1 god. koliko bi trebao dobit misica
    48 grama ? ahahahhahahahahhahahahaha

    Comment


    • #17
      Re: Voće je smeće ili?

      Originally posted by Archiv3r View Post

      p.s. coca-cola ima 13gr fruktoze na 100grama. znaci brdo. popijes pola litre i 65gr shita si unio
      valjda se moj podatak odnosi na diet coke ili coke zero, nezz
      A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


      If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


      * SHUT UP AND SQUAT *

      Comment


      • #18
        Re: Voće je smeće ili?

        Jedan momak je prosuo priču o voću, kao dok se defka ne jede ga a pije Coca Colu zero.

        I sta je bolje jesti voće i da ode u salo, ili piti fuc**ng Colu i nemati sala?

        Comment


        • #19
          Re: Voće je smeće ili?

          Originally posted by diinnoo View Post
          Jedan momak je prosuo priču o voću, kao dok se defka ne jede ga a pije Coca Colu zero.

          I sta je bolje jesti voće i da ode u salo, ili piti fuc**ng Colu i nemati sala?
          Ovisi koga pitaš, hah..
          Simplify.

          There are no shortcuts to any place worth going.

          ON GOOD DAYS I WORKOUT. ON BAD DAYS I WORKOUT
          HARDER.


          Comment


          • #20
            Re: Mišljenja i savjeti

            Originally posted by kelly View Post
            Organizam ne može iskoristiti više od cca 50g fruktoze na dan, sve iznad toga ide u salo.
            Što ako smo u deficitu?
            Originally posted by Songoku
            najbolji pwm je burek

            Comment


            • #21
              Re: Voće je smeće ili?

              Originally posted by diinnoo View Post
              I sta je bolje jesti voće i da ode u salo, ili piti fuc**ng Colu i nemati sala?
              Nijedno ali biram coca colu u tom slucaju....

              Comment


              • #22
                Re: Mišljenja i savjeti

                Originally posted by david22 View Post
                Što ako smo u deficitu?
                Ako si u deficitu sa šećerima i bez dovoljno proteina više ćeš gubiti mišića nego sala, a to je najgora opcija.
                pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                Comment


                • #23
                  Re: Voće je smeće ili?

                  Originally posted by diinnoo View Post
                  Jedan momak je prosuo priču o voću, kao dok se defka ne jede ga a pije Coca Colu zero.

                  I sta je bolje jesti voće i da ode u salo, ili piti fuc**ng Colu i nemati sala?
                  Bolje je ne jesti previše voća i ne piti colu.

                  pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                  Comment


                  • #24
                    Re: Voće je smeće ili?

                    Originally posted by WTF View Post
                    Nijedno ali biram coca colu u tom slucaju....
                    Znači radije biraš ovo

                    1. FENILALANIN (Phenylalanine) - Utiče na lučenje SEROTONINA (hormon zadovoljstva) koji izaziva ovisnost.


                    2. FOSFORNA KISELINA (Phosphoric acid) - E338 - Smanjuje gustoću kostiju, jer veže kalcij i magnezij i stvara soli koje se ne apsorbiraju. Takođe izaziva bolesti bubrega, kao i stvaranje kamenca.


                    3. NATRIJUM CIKLAMAT (Sodium cyclamate) - E952 - Umjetni zaslađivač koji je 1969. ZABRANJEN, jer je otkriveno da formira kancerogenu tvar u organizmu.


                    4. ACESULFAM K (Acesulfame potassium) - E950 - Umjetni zaslađivač za koji se tvrdi da nije dovoljno testiran prije puštanja u uporabu i za koji se sumnja da je kancerogen.


                    5. ASPARTAM (Aspartame) - E951 - Sumnja se da je štetan za mozak i da izaziva tumor. Na stranama wikipedije možete pročitati o ostalim neželjenim posljedicama kao i o sumnjivim okolnostima pod kojim je ovaj zaslađivač prihvaćen kao 'siguran'.


                    6. KOFEIN (Caffeine) - Ok, ovo svi manje-više znaju, izaziva ovisnost bla bla...


                    7. NATRIJUM CITRAT (Sodium citrate/Trisodium citrate) - Ovaj 'regulator' okusa je ustvari anestetik (za jezik) i antikoagulant, (mogu misliti kakav je ukus kole bez njega).


                    8. NATRIJUM BENZOAT (Sodium benzoate) - E211 - Konzervans, koji može reagirati sa Vitaminom C i formirati
                    Benzen, čija su kancerogena svojstva poznata. Takođe utvrđeno je da ova
                    kemikalija izaziva stanično oštećenje, jer utiče na DNK mitohondrija.


                    2007. je otkriveno da natrijum benzoat (E211) izaziva hiperaktivnost i smanjenje inteligencije kod djece. Prema ovim istraživanjima IQ opada i do 5.5 posto.


                    U Coca-Coli su izjavili da će obustaviti upotrebu E211.
                    Nego ovo

                    Voće je zrelo reproduktivno tijelo biljaka sjemenjača, pogotovo onih koje imaju svježe plodove. Voće je dragocjeno i nezamjenjivo za dobar rad i vitalnost organizma čovjeka. Značajna je uloga mineralnih materija, zvanih makroelementi ili mineralne soli, kao i uloga nezaobilaznih mikroelemenata.

                    Voće spada u posebnu grupu namirnica koje se, sa pojedinim izuzecima odlikuju:

                    malom energetskom vrijednošću
                    velikim sadržajem vode
                    malom količinom proteina i masti
                    znatnim sadržajem ugljenih hidrata i celuloze
                    bogatstvom mineralnih sastojaka i vitamina, kao i sadržajem drugih hranjivih sastojaka kao što su enzimi, organske kiseline, antocijani, tanini i dr.

                    Zbog ovakvog sadržaja, prije svega, mineralnih sastojaka, vitamina, celuloze, enzima i drugih koji imaju prevashodno zaštitnu ulogu u organizmu, kao i sadržaju voćnih šećera koji predstavljaju vrlo pogodne izvore energije, voće i povrće ima veliki značaj za ljudsko zdravlje.

                    Comment


                    • #25
                      Re: Voće je smeće ili?

                      Kad bih morao birati radije bi birao '' ne salo'' nego '' da salo''...
                      Vidis...vecina bodybuildera trpa svakakvu kemiju u sebe zar ne? Jel ta kemija zdravija od coca-cole? Nije. Zasto to rade? Za lijep izgled.
                      Ja treniram za lijep izgled, uz sve to naravno jedem zdravo, jer to tako ide...
                      Ne biram ni jedno od to dvoje, niti pijem coca-colu niti jedem voce uopce, eventualno i jako rijetko popijem zero colu ako mi bas bas fali...

                      Comment


                      • #26
                        Re: Voće je smeće ili?

                        Originally posted by WTF View Post
                        Kad bih morao birati radije bi birao '' ne salo'' nego '' da salo''...
                        Vidis...vecina bodybuildera trpa svakakvu kemiju u sebe zar ne? Jel ta kemija zdravija od coca-cole? Nije. Zasto to rade? Za lijep izgled.
                        Ja treniram za lijep izgled, uz sve to naravno jedem zdravo, jer to tako ide...
                        Ne biram ni jedno od to dvoje, niti pijem coca-colu niti jedem voce uopce, eventualno i jako rijetko popijem zero colu ako mi bas bas fali...
                        Da trpaju i zato zavrse kako završe. Ja ipak mislim da bi lijep izgled trebao biti popratna pojava zdrave prehrane, a ne obratno. 1 kg sala ti neče učiniti ništa loše, neće ni 10 kg. Već sam pisao post kako salo samo po sebi nije toliko štetno već da se u salu nalazi dosta otrovni tvari ako to salo zaradimo junk foodom. Možda ta kola neće stvoriti salo, ali znamo svi šta radi našem organizmu, ne koriste je slučajno za skidanje hrđe.Nažalost ljudi koji su malo upućeniji u bb(većina ne zna ni to) stalo je samo stalo do 3 makronutrijenta, kao da su 3 makronutrijenta jedina stvar koja određuje hranu.

                        I zamolio bih admina da promjeni naziv teme, jer ovakav kakav je on već sugerira na to da je voće 'smeće', i ovdje se treba pobiti taj stav, a pošto prvi nikada nije dokazan, i apsolutna je glupost nema se šta pobiti molio bih da se naziv promjenu u 'Da li je voće dobro' ili 'rasprava o voću', mislim da imenica smeće nikako ne pristaje uz voće.

                        Comment


                        • #27
                          Re: Voće je smeće ili?

                          Nema boljeg izvora vitamina nego iz voća podržavam stav od člana diinnnoo voće nije smeće ali ne valja sa svime puno

                          Comment


                          • #28
                            Re: Voće je dobro ili loše?

                            dino samo cu ti reci da sam u potpunosti ubjedjen da cu zivjeti zdraviji zivot ako do kraja zivota popijem po jednu colu light na dan, nego da uvijek imam 10-15 kg sala vise - pazi, rekao sam zdravije



                            vracamo se na temu koja se dobro pokrenula u ovom videu, koji je jedan clan preporucio u temi u kojoj smo bili i ja i ti i wtf
                            koji stvarno stvarno preporucujem - ako ne zbog stavova, onda zbog nacina razmisljanja ovih ljudi




                            ukratko, moj stav o ovome: kada bi svi ljudi danas imali neku vrstu fizicke aktivnosti redovno, tj. nebi dolazilo do gojaznosti, a jeli isto ''smece'' kao sto inace rade - bili bi puno puno puno zdraviji - onda ako jos poprave ishranu, super jos bolje



                            ali da li je nesto dobro/lose/smece ne mozes tek tako reci: zavisi od licnih ciljeva, historije bolesti, senzitivnosti organizma na odredjene stvari i najvise OSTATAK PREHRANE

                            pitaj momka u pripremama za binu i vegetarijanca od 50 godina sta je junk, pa vidi kakve ces odgovore dobiti

                            ne ocjenjujte hranu tek tako, uzmi osobu koja ne pije colu i uzmi jednog weightliftera koji mozda pije mozda ne:

                            ako taj weightlifter zna sta radi, i brine o mineralima, vitaminima i vlaknima i redovno unose dovoljne kolicine - ruku u vatru bi stavio da je on ''zdraviji'' od ove prosjecne osobe koja izbjegava neki junk, iako nekad popije tu colu
                            A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                            If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                            * SHUT UP AND SQUAT *

                            Comment


                            • #29
                              Re: Voće je dobro ili loše?

                              Meni samo nije jasno šta osim estetskog dijela se vidi u loše u salu. Kao i mišići salo je normalan dio ljudskoga tijela. Ta pozevanost sala sa nekim bolestima ja pretjerana. Davno je dokazano da su ljudi koji imaju određene zalihe sala zdraviji.

                              Ja sam imao fizičku aktivnost, trenirao sam plivanje 3 godine, jeo sam ko stoka za jedan obrok po 1,5 k kcal. Nikada ni grama sala nisam imao, hranio sam se većinom 'junk' foodom i imao sam 76 kg, i bio sa izdefinisan. Nikada se nisam brinuo šta jedem, treniraš ko konj jedeš ko konj. Ali moje organizam nije bio ogledalo moga tijela. I sada sam siguran da bih mogao tako isto raditi. Kada sam se povrjedio, a na stavio da jedem udebljao sam se nekih 9 kg. Ali to je mnogo više sala jer su mišići apstrofirali. Čim sam se uhvatio defke za 4 mjeseca sam stukao 15 kg, bez gladovanja. Evo na masi 20 dana već 1 kg gore, neću reći da su sve mišići ali ja na ogledalu nešto sala i ne primjetim. A siguran sam da bih isti napredak ostvario i da sam se hranio kao i prije godinu dvije, ali samo zato što sam mlad, kao i ti. Ali kasnijim godinma svašta toga mijenja i želim da sada stvorim dobre navike.

                              Nešto drugo meni ne odgovara, neko ko tek čita forum i želja mu je da se edukuje i dođe i pročita voće je smeće i onda se čovjek zapita šta valja, jer od kada je priča o zdravoj prehrani spominje se voće i povrće.

                              Comment


                              • #30
                                Re: Voće je dobro ili loše?

                                Originally posted by diinnoo View Post
                                Meni samo nije jasno šta osim estetskog dijela se vidi u loše u salu. Kao i mišići salo je normalan dio ljudskoga tijela. Ta pozevanost sala sa nekim bolestima ja pretjerana. Davno je dokazano da su ljudi koji imaju određene zalihe sala zdraviji.
                                .
                                kad kazes odredjene zalihe, misleci na 12-18%, super, mozda najzdravije za odrzavati, dovoljno 'rezerve' i zastite


                                sta je tu lose? pa kada dodjes na visok bf%, recimo 20 ili sve iznad 25% ulazis u kriticni dio, iznad toga je veoma povisena opasnost za otkazivanje srca, rak, secernu bolest itd.

                                eh vidis problem je sad u tome sto ljudi sve to svale na losu prehranu, koja jeste faktor, ali isto tako je faktor:
                                sto su nase dobre ''jabuke'' genetski modifikovane i ni sam ne znas sta je u njima
                                sto na pijaci kupis zdravo povrce koje u sebi ima vise teskih metala nego u mom autu
                                sto smo postali lijeni i neaktivni - sve nam je automatizovano
                                sto jos uvijek hranu dijelimo na ''zdravu i nezdravu'' umjesto da to gledamo po licnim potrebama - vidis ako ja vec unosim 70g fruktoze dnevno- meni ta jabuka nije zdrava kako god okrenes

                                vidis npr. holesterol je 99% vise povezan sa postotkom masnoce u tijelu nego sto je to sa holesterolom iz hrane, u apsolutnoj velicini slucajeva covjek u formi moze unositi hranu puno holesterola u sebi a da mu se holesterol u krvi ne digne(ista logika kao kod ''fat doesnt make you fat'') ni malo...dok je neki tamo pretilni covjek ima 90% vise sansu da dobije tu bolest iako prati savjete svog doktora i izbjegava XY hranu - rezultat? zacepljenje vena i srcani udar


                                salo je pogodno mjesto za nastanjivanje kansoregenih tvari izmedju ostalog
                                In women, excess body fat has been linked to a higher rate of breast and uterine cancer; in men, the threat comes from colon and prostate cancer.

                                secerna bolest? kako ti se celije masti povecavaju one pocinju da primaju manje secera iz krvi - tijelo ti producira vise i vise inzulina koje tvoje tijelo ne moze tovariti (tovari se u ovim masnim celijama ako one nisu pune) - dobijes diabetes



                                najbolji lijek? budi aktivan, ne dozvoli te razine bf%
                                The good news is that reducing body fat reduces the risk of disease. At the University of Pittsburgh, researchers studied 159 people as they followed a weight management program. The subjects were under age 45 and 30-70 pounds overweight. Those subjects who were able to shed just 10-15 percent of their weight and keep it off during the 18-month study showed significant improvement in HDL cholesterol and triglyceride levels, waist-to-hip ratio, and blood pressure. In fact, according to the New England Journal of Medicine, body fat reduction is a more powerful modulator of cardiac structure than drug therapy.

                                For people with a family history of heart disease, an active lifestyle can slow or stop the process for all but those with serious genetic disorders. Studies by Dean Ornish, MD, have shown that a comprehensive intervention program that includes regular physical activity, a low-fat diet and a stress reduction program can even reverse the heart disease process.

                                Evidence also shows that an active lifestyle and its help in reducing body fat is associated with a reduced risk for some types of cancers: prostate for men, breast and uterine cancers for women. (Frisch, et al 1985)
                                u americi 300.000 smrtnih slucajeva je zbog pretilnosti

                                http://www.medicinenet.com/script/ma...ticlekey=46582



                                to je sto hocu da kazem, u neku ruku ''u zdravom tijelu zdrav duh'' i tijelo jeste ogledalo zdravlja - ne skroz ali u neku ruku
                                ako u sebe injektiras vise AAS nego sto ja vode popijem onda normalno da ni to ne valja - o tom po tom


                                ne kazem uopste da ne jedes zdravo, nego da su ljudi napravili povezanost izmedju 10 faktora a sve to pojednostavili i rekli: eto ti pa ti jedi 'junk'






                                a za to sto se tebi licno ne svidja naslov - vidis ovo je javni forum i ova tema je mogla biti vec MNOGO poucna za mnoge nas, nije ona obicna 'pocetnik sam pomozite mi' tema nego je u biti sadrzala raspravu i dijalog na temu, sa razlicitim stavovima - koji nama svima mogu pomoci da izvucemo svoje zakljucke...meni se to svidja, naslov je apsurdan? super privuci ce vise paznje

                                osim toga, ono sto se od vijeka prica ne mora biti tacno(malo ja to puno forsiram ali eto) a ovo je savrseno mjesto da se zajedno rjesimo nekih pogresnih stavova o bilo kojoj temi ako ih imamo - ako ne onda mozda mozemo doprinjeti da svoje ispravne stavove priblizimo nekom drugom, zar ne ?
                                Last edited by TripleZ; 22-01-13, 04:43.
                                A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                                If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                                * SHUT UP AND SQUAT *

                                Comment

                                Working...
                                X