Announcement

Collapse
No announcement yet.

BB u pubertetu - utječe li na rast

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: PRoblem

    To sa okoštavanjem nije istina ako se trening izvodi pravilno... To se dešava samo kad ti šipka svom težinom sjeda izravno na kost, kao što se dešava pri izvođenju čučnjeva tako da se šipka stavlja na najgornji pršljen i naravno kad šipka riba od kost dače se sjebat...Inače to nije moguće! To koliko češ rast bit je genetike a ne teretane!!! Jer i ti kao početnik nečeš dizati težine koje ti mogu spriječiti rast! p.s. Neznam što je tvojima cilj...
    IZ ZNOJAVE RUKE ČELIK PROGOVORI!

    Comment


    • #17
      Re: PRoblem

      Evo daj im ovo da vide - izvor Plivazdravlje


      • Vježbanje u teretani i razvoj
      Imam 14 godina i idem u teretanu već oko 8-9 mjeseci. Brine me to što sam čuo da rad u teretani u mojim godinama izaziva prestanak rasta. Da li je to istina?

      Sve dok treniraš sa malim ili umjerenim opterećenjima (težine koje ti dopuštaju 15 i više ponavljanja u jednoj seriji), nemaš razloga ni za kakvu zabrinutost. Naime, tako razvijaš izdržljivost i učvršćuješ mišiće, ligamente i zglobove. Velika opterećenja na treningu 14-godišnjaka poput tebe prije će prouzročiti neku povredu (istegnuće, napuknuće mišića ili ligamenta) ili deformaciju kralježnice ako se ne vježba pravilno. Ponavljam, trening u teretani ti može samo koristiti ako vježbaš tehnički pravilno, ako između treninga imaš dovoljno vremena za odmor i ako vježbaš s malim ili umjerenim težinama.

      PLIVAzdravlje
      Zene meni kazu Rambo ti si Car

      Comment


      • #18
        Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

        Ni da radi sa velikim težinama to mu ne može utjecati na visinu. Jedino nije preporučljivo u njegovim godinama zbog ozljeda ili ne daj Bože deformacije kralješnice. Zato treba raditi pravilno i pod nadzorom dok se ne osamostališ.
        Usput i ja sam počeo trenirati sa 15 godina i izrastao sam 188 cm, 2. cm više od svog oca koji nikad nije išao u teretanu.
        http://www.myspace.com/daliborzulejhic

        I know it's hard to keep an open heart
        When even friends seem out to harm you
        But if you could heal a broken heart
        Wouldn't time be out to charm you

        November Rain, Guns and Roses

        Comment


        • #19
          Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

          treniranje u teretani kod osoba koje su u razvoju može utjecat na rast ako se radi s neadekvatnim težinama, to ipak nisu izmišljotine... 15-godišnjaku se preporuča više aerobnog treninga i rad s malim težinama (al doslovno malim)... drži tijelo u kondiciji, a za neke veće mišiće imaš vremena, kud ti se žuri? al pohvalno je to što se želiš dokazat kroz sport, a ne kroz pušenje cigareta i konzumiranje alkohola
          Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

          Comment


          • #20
            Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

            pretjerujete s tim malim težinama za PETNAEST-o godišnjaka...to je već 2. razred srednje, ne vidim razlog zašto nebi iskoristio cijeli svoj potencijal, a ne drkeljat sa malim težinama.

            Jednostavno - paziti na tehniku i ne postoji težina od koje ćeš se ozlijedit (u bb smislu )

            Comment


            • #21
              Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

              Kod vježbanja sa utezima moraš se dobro zagrijati i razgibati, ne ići hladan na utege, treba paziti na pravilno izvođenje vježbi, na tehniku, npr: leđa treba držati ravno a ne ih saviti jer se tako i odrastao čovjek može ozlijediti.

              Ako 15-godišnjaci mogu raditi zgibove, sklekove itd. onda mogu i sa utezima, sa adekvatnim težinama, pa neće klinac od 50 kg koji dođe prvi put u teretanu raditi čučanj sa 200 kg, radit će sa težinom s kojom može napraviti 12-15 ponavljanja i od toga mu ne može biti ništa.

              Sa 15 godina si prvi-drugi srednje i onaj ko ide za zidara isl. već ide na praksu i nosi vreće cementa jbg.
              Ponavljam, i 40-godišnjak može ozlijediti kičmu kada diže vreće cementa isl. ako kičma nije ravna nego je savijena.
              pobjednici traže načine a gubitnici razloge

              Comment


              • #22
                Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

                Nemojmo raditi od 15-godišnjaka idiote koji ne smiju dići ništa teže od pola kile.
                Onda po toj logici do 15 godine ne bi smjeli trenirati ni jedan sport, ne bi smjeli ni trčati jer trčanje nabija kosti i zglobove tabana i koljena pa dolazi do okoštavanja itd...

                Ja sam vježbao sa bučicama odkako znam za sebe, sa 13 godina sam krenuo u teretanu, imao sam trenera koji je pazio da pravilno izvodim vježbe (tj. na tehniku) i da se ne silim sa težinama koje su mi bile neprimjerene i nije mi nikad bilo ništa. Izrastao sam viši od svojih roditelja a i brat mi je visine kao i ja a nije nikada vježbao sa utezima.

                Treba vježbe izvoditi pravilno i sa adekvatnim težinama i onda neće biti problema.

                pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                Comment


                • #23
                  Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

                  Originally posted by Dalibor
                  Ni da radi sa velikim težinama to mu ne može utjecati na visinu. Jedino nije preporučljivo u njegovim godinama zbog ozljeda ili ne daj Bože deformacije kralješnice. Zato treba raditi pravilno i pod nadzorom dok se ne osamostališ.
                  Usput i ja sam počeo trenirati sa 15 godina i izrastao sam 188 cm, 2. cm više od svog oca koji nikad nije išao u teretanu.
                  Upravo to i pise u postu koji sam stavio, dakle ne utjece na visinu nego na eventualne ozljede.
                  A post sam stavio jer mislim da starci vjeruju svemu sto peocitaju na pliva zdravlje jer je to za njih " vrh " - if u know what i mean
                  Zene meni kazu Rambo ti si Car

                  Comment


                  • #24
                    Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

                    Djeca ne bi trebala počinjati sa razvijanjem snage i anaerobne izdržljivosti do puberteta.
                    Više je razloga za ovo a niti jedan nije vezan uz visinu...

                    Kod ljudi se neke stvari razvijaju u određeno vrijeme i nakon toga "prošao vlak".
                    Ako dijete ne razvije MOTORIČKU INTELIGENCIJU u periodu od 6-10 godine vrlo teško ili čak i nemoguče je to ispraviti kasnije.Čovjek če kasnije biti loš u svim sportovima i kretanju općenito(nespretno).
                    Djeca ne mogu podizati mišićnu masu i razvijati anaerobni kapacitet...(fali im testosteron)

                    Prema Prof. Dr. Tudor Bompa-i iz njegova rada 2000 god. :"Periodizacija dugoročne sportske pripreme" on postavlja način u kojem se sportaši od malih nogu najefikasnije prema stanju tijela moraju razvijati.
                    To je :
                    A) INICIJACIJA – FAZA UBRZANOG RASTA
                    (6 – 10 godina) / pretpubertet i vježbanje sa takozvanim nespecifičnim vježbama koje razvijaju tu več što sam ranije spomenuo motoričku inteligenciju kroz različite lagane vježbe niskog intenziteta i kratkog trajanja(različite jednostavne elementarne igre:vježbe s loptom (npr. manipulacije s loptom
                    u mjestu), primjena elementarnih oblika kretanja (kotrljanja, puzanja, bacanja
                    – poligoni, itd.))

                    B) OBLIKOVANJE SPORTAŠA
                    (11 – 14 godina) / pubertet
                    Potrebno je najviše posvetiti paozornost vježbama za razvoj koordinacije pokreta
                    ekstremiteta jer djeca u tom dobu najviše rastu i ovdje čak i malo zbog tog razloga motorička inteligencija opada:
                    primjena lopte – hvatanja, dodavanja, bacanja, …
                    primjena rekvizita (vijače) – koordinacija ekstremiteta,…
                    primjena različitih štafetnih igri kod kojih je izraženo korištenje lopti npr.
                    štafetna igra: “Kruženje loptom oko struka i dodavanje lopte suigraču” bla bla bla

                    C) SPECIJALIZACIJA
                    (15 – 18 godina) / postpubertet i adolescencija
                    I tek u ovome periodu se preporuča dodavati vanjsko opterečenje i kompleksne vježbe te razvijanje anaerobne sposobnosti....

                    Razlog postoji zbog kojega se djeca ne bi trebala baviti prije neke 14-15 god s utezima a taj je motorika i nedostatak testa.Rast nije ometan opterečenjem.
                    Možda ako bi dijete nosilo uteg od 15-20 kila na glavi cijeli dan onda možda bi i ostalo malo...
                    Uglavnom razlog ne postoji da djeca od 14 godine na dalje ne krenu u teretanu vježbati sa utezima pod stručnim vodstvom.
                    Čak naprotiv razvit če im se skelet,tetive i mišići a i vježbanje potencira sekreciju hormona rasta a to znači da bi preko teretane mogli biti i koji cent viši.

                    Mit o visini i utezima je nastao zbog visine pro bodybuildera i večine ljudi koji treniraju
                    bb...
                    Naime visoki ljudi rijetko razvijaju veliku masu i često odustaju od teretane tako da je broj visokih bb malen.
                    Manji ljudi zbog selekcije sporta su uspješniji u BB od visokih.Znate da ljudi vjeruju i u to da košarka potiće rast...Valjda zato jer su u košarci uvijek visoki.

                    Tek toliko evo primjer još jednog mita "IHIDROGEN MONOKSID" http://www.dhmo.org/

                    Comment


                    • #25
                      Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

                      Originally posted by SlySter
                      Znate da ljudi vjeruju i u to da košarka potiće rast...Valjda zato jer su u košarci uvijek visoki.
                      I oko toga sam imao rasprave bezbroj puta objašnjavajući ljudima da nisu ljudi narasli od košarke nego su prvo jako narasli pa su zbog toga otišli trenirati košarku.
                      pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                      Comment


                      • #26
                        Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

                        Originally posted by kelly
                        Originally posted by SlySter
                        Znate da ljudi vjeruju i u to da košarka potiće rast...Valjda zato jer su u košarci uvijek visoki.
                        I oko toga sam imao rasprave bezbroj puta objašnjavajući ljudima da nisu ljudi narasli od košarke nego su prvo jako narasli pa su zbog toga otišli trenirati košarku.
                        Da naravno. Vrši se selekcija i taj način u košarci ostaju visoki a npr. u dizanju utega niski. Iako ima iznimaka.
                        http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                        I know it's hard to keep an open heart
                        When even friends seem out to harm you
                        But if you could heal a broken heart
                        Wouldn't time be out to charm you

                        November Rain, Guns and Roses

                        Comment


                        • #27
                          Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

                          Originally posted by Dalibor
                          Originally posted by kelly
                          Originally posted by SlySter
                          Znate da ljudi vjeruju i u to da košarka potiće rast...Valjda zato jer su u košarci uvijek visoki.

                          Ako tvoji tvrde da je tako, onda kreni skakati bungie-jump po 50 serija dnevno, od toga češ se istegnuti
                          IZ ZNOJAVE RUKE ČELIK PROGOVORI!

                          Comment


                          • #28
                            Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

                            Originally posted by igor
                            Originally posted by SlySter
                            Znate da ljudi vjeruju i u to da košarka potiće rast...Valjda zato jer su u košarci uvijek visoki.


                            Ako tvoji tvrde da je tako, onda kreni skakati bungie-jump po 50 serija dnevno, od toga češ se istegnuti

                            ????

                            Možeš li objasniti točno što si ovdje htio kazati?

                            Comment


                            • #29
                              Re: BB - kosti se na krajevima okoštavaju i da prestaje rast?

                              Možeš li objasniti točno što si ovdje htio kazati?
                              Ma zajebancija...po logici da dizanje utega sprečava rast, onda nek skače da se istege...
                              IZ ZNOJAVE RUKE ČELIK PROGOVORI!

                              Comment


                              • #30
                                Jel moguće da sam si poremetio rast - imam 17 god.

                                evo imam 17 godina visok sam 180 i imam oko 82-84 kile. Prvi put sam kreno u tereteanu sam 16 godina i mislim da sam si sjebao rast.eto imam par pitanja pa ako mi mozete pomoc bio bi zahvalan.1)Dali je moguce posto sam tako rano krenuo u teretanu da sam si sjebao rast.2)Dali postoji sta za visinu???3) dali istezanje ima kakvu ulogu 4.) i sto se preporuca za visinu eto ako mozete pomoc ja se zahvaljujem.

                                Comment

                                Working...
                                X