Announcement

Collapse
No announcement yet.

Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

    Power Clean nemoj radit pa umjesto njega ubaci kako je i navedeno, Pendlay rowse ili Bent over rowse. Sto se tice Power Cleana, njega je najbolje ostavit za ucenje nakon sto prvo nauci pravu verziju Clean-a (Nabacaj). Nije opasan po zdravlje ako se pravilno izvodi, kao i sve druge vjezbe.

    Za pocetak kreni sa osnovnim template-om programa, a to je:
    Workout A
    3x5 Squat
    3x5 Bench Press
    1x5 Deadlift

    Workout B
    3x5 Squat
    3x5 Standing military press
    3x5 Pendlay or Bent Rows (or power cleans)

    Ono sto bi trebao dodat jesu vjezbe za srednje i straznje rame te vanjske rotatore ramena, no to lako ubacis na pocetku (rotatori) i na kraju (srednje i zadnje rame) treninga. Kasnije, nakon odredenog vremena, ces polako ubacivat vjezbe sa one djelove tijela koji ti zaostaju ili su, nedaj Boze, ozljedeni.

    Zagrijavanje (ramping up do radnih kilaza) radis prema svojoj potrebi. Ako ce ti radna serija bit 100kg sigurno neces sa 90-95kg radit 5 ponavljanja nego ces eventualno napravit jedinicu ili dvojku sa 85-90 pa zatim na radne serije. Inace, sto ti je 1RM veci to ces imat vise ramp up serija. Kilazu ispod 40%1RM ne racunaj jer nema nikakvog pretjeranog ucinka na napredak.

    Placanje da ti netko napravi program je sasvim nepotrebno u tvojoj dobi. Jos si u u fazi bioloskog rasta i razvoja pa specijalizirani trening (jedino ako se ne bavis nekim sportom ozbiljno) nije za tebe trenutno. To ces ostavit za kasnije, a sad se primi Ripp-ovog programa i iscjedi ga koliko god mozes. Ti trebas izgradit bazu koju ces kasnije specijalizirat.
    Last edited by 123; 30-10-11, 16:33.
    "Your weak points are caused by not doing what you hate to do" Louie Simmons

    Youtube shit
    Web

    Comment


    • #17
      Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

      123, Hvala punona trudu, započet ću sa Starting Strenght programom, samo me zanima koliko vježbi (i koje) da ubacim za ramena?
      http://www.building-body.com/Vjezbe-za-ramena.html
      http://body.ba/bodybuilding/trening-...kih-ramena/120

      Na koje rotatore misliš (ramene ili?) i koje su vježbe za rotatore, evo guglam, ali ne nalazim odgovore.
      Što se tiče serija za zagrijavanje, koliko vježbi da odradim? Dali da odradim prije svake vježbe 1 seriju sa samom šipkom i jednu sa malim težinama (ni u radnim serijama ne koristim neke velike težine, početnik sam), ili kako i koliko ponavljanja?

      Znači slijed treninga bi trebao biti:

      1. Zagrijavanje + dinamicko istezanje + aktivacija misica (bicikl, pa zatim vježbe istezanja u svrhu zagrijavanja mišića, ili bez bicikla)
      2. Aktivacija CNS-a (skokovi, sklekovi sa pljeskanjem i sl. ili ovo pada pod 1, a ovdje serije zagrijavanja?)
      3. Radne serije (A ili B workout ovisno o danu)
      4. Staticko istezanje (opuštanje i istezanje mišića laganim tempom)

      Jesam li dobro razumio? Znam da sam dosadan, i stvarno hvala ti na trudu stvarno to cijenim, kad netko iskusan želi pomoći početnicima, a ne samo ga odpiliti, jer svi su nekad bili neiskusni početnici. Stvarno HVALA

      Comment


      • #18
        Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

        Vjeze za ramena koje bi mogao koristit, a koje nece predstavljati previse stresa:
        - bilo kakvo odrucenje
        - bilo kakvo odrucenje u pretklonu
        - Face pulls
        - Band pull-aparts

        Da, mislim na vanjske rotatore ramena. Sve vjezbe u kojima ti humerus (nadlakticna kost) vrsi okretanje prema van. Face pullsi sa vanjskom rotacijom, stojeca vanjska rotacija s bucicom i sajlama, sjedeca vanjska rotacija sa bucicom i sajlama te lezeca vanjska rotacija sa bucicom i sajlama. Guglat mozes exercises for external rotation of the shoulder. Za pocetak bi prije treninga, za aktivaciju rotatora mogao raditi ovo:
        http://www.youtube.com/watch?v=-Lnqtibxboo
        (drugu vjezbu mozes radit bucicama od pola kile-kilu, a trecu vjezbe, ako nemas gumu, ne trebas radit)

        Ovako mozes strukturirat trening:
        Uvodni dio:
        Kruzenje zglobovima (vrat, rameni pojas, lakat, rucni zglob, kukovi, skocni zglob) 10x u jednu stranu pa obrnuto
        Dinamicko istezanje (loza, kvadriceps,adduktori, donji dio leda, listovi)
        Bent knee twists x10
        Leg swings x10
        Side leg swings x10
        Prone Scorpions x8
        Lateral lunges x8
        Dynamic Quad stetch x5
        Squat to stand x5

        Aktivacija (vanjski rotatori ramena, gluteus) 2serije 10 ponavljanja
        Bird dogs (gluteusi)
        Face pulls sa vanjskom rotacijom (rotatori)

        Aktivacija CNSa
        3 serija 3 ponavljanja
        Skok u dalj/vis s mjesta, sklekovi s pljeskom, bacanje medicinke (nesto od navedenog)

        Glavni dio treninga
        Ono sto je po planu + ramping up do radnih serija

        Zavrsni dio treninga
        10-15 sekundi po misicu x2
        Staticko istezanje gluteusa, loze, kvadricepsa, IT Band-a (guglaj ilio-tibial band), listova, hip fleksora, adduktora, prsa, leda, tricepsa i bicepsa.

        To bi ukratko bilo to sto se tice treninga.
        Last edited by 123; 30-10-11, 22:13.
        "Your weak points are caused by not doing what you hate to do" Louie Simmons

        Youtube shit
        Web

        Comment


        • #19
          Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

          123, još jednom se želim zahvaliti na tvom trudu i pomoći. Počeo sam sa ovim programom, trebam još da se uhodam što se tiče zagrijavanja i istezanja, radim i na tehnici glavnih vježbi. Stvarno hvala.

          Comment


          • #20
            Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

            Nemas frke!

            Ako gdje zapne, slobodno se javi.
            "Your weak points are caused by not doing what you hate to do" Louie Simmons

            Youtube shit
            Web

            Comment


            • #21
              Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

              Zanima me još trebam li odraditi serije zagrijavanja (Ramping Up) za sve vježbe, pa tek onda krenuti na redne serije, ili prije svake pojedinačne vježbe odraditi zagrijavanje za nju.
              I što se tiče rotatora i srednjeg ramena, imam dojam da su to iste vježbe (face pullsi sa ekstenzijom, odručenja), pa kad da ih ubacim? Na početku, prije ovih compound vježbi ili na kraju, ili možda podjeljeno?

              Hvala unaprijed

              Comment


              • #22
                Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

                Zagriješ npr. prsa samo na prvoj vježbi, drugu i treću vježbu za prsa ideš odmah na radne serije. Ako radiš prsa-triceps onda ne moraš ni triceps zagrijavati jer je već zagrijan od vježbi za prsa.

                Prije treninga se dobro zagriješ i razgibaš. Prvo se rade osnovne compound vježbe (osim nekih slučajeva predzamora) i veće skupine mišića.

                pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                Comment


                • #23
                  Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

                  Zagrijavanje radis na pocetku treninga jel, neovisno koja je vjezba prva dok ramping-up jednostavno moras radit kod svake glavne vjezbe. Ako radis Bench poslje cucnja, sigurno neces krenut sa 80kg 3x5 nego ces npr 1x10sipka, 2x5 30kg, 3x50, 1x1-3 60-70kg i onda 80x5x3.

                  Rotatore aktiviraj prije treninga recimo onom vjezbom koju sam ti postavio vec (video od defranc-a), a na kraju treninga mozes odradit srednje rame ili rotatore 2-4s x 10-15 ponavljanja.
                  "Your weak points are caused by not doing what you hate to do" Louie Simmons

                  Youtube shit
                  Web

                  Comment


                  • #24
                    Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

                    Upravo to me zanimalo, hvala puno.
                    I mislio sam da zagrijavanje ide tkao, tako sam i radio no nisam bio siguran. Znači nakon ovih compound vježbi odradim face pullse, ili odručenja bučicama. OK
                    Hvala puno po neznam koji put

                    Comment


                    • #25
                      Re: Koje vježbe nisu preporučive za adolescente?

                      Jep, nakon glavnih vjezbi odradis ono sto trebas.
                      "Your weak points are caused by not doing what you hate to do" Louie Simmons

                      Youtube shit
                      Web

                      Comment

                      Working...
                      X