Announcement

Collapse
No announcement yet.

Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

    Originally posted by riss
    masne stanice ne putuju krvlju putuju lipoproteini različitih gustoća LDL, HDL, VLDL, hilomikroni...
    ono što sam već ranije pisao je da se ni u jednom trenutku ne događa to da je samo jedan izvor energije aktualan već da se mjenjaju njihovi omjeri.. no ključna stvar bez neke pretjerane filozofije je da se tokom noći potroši glikogen iz jetre kao glavni regulator glikemije, a ujutro ako glikogena u jetri nema, a stvarno ga nema , onda organizam MORA bit u katabolizmu jer se glukoza NE MOŽE dobiti iz masti već SAMO iz proteina ako su crijevca prazna ... sad teoretski kad bi ujutro jeli samo proteine mogli bi iz njih dobit glukozu, al kao što je neko već na forumu napisao, to i bilo stvarno glupo uzimat kad postoji bolji izvor glukoze a to su ugljikohidrati.. da ne objašnjavam sad puno složeniji proces stvaranja glukoze iz proteina, kako se pri tome i GUBI energija i vrijednost tog procesa i bla, bla... a koliko je glukoza bitna o tom mi se stvarno ne da pisat, jer ako neko nije shvatio važnost glukoze u organizmu onda nema pravo raspravljat o nečem puno složenijem, a to je npr. već ova tema
    riss,slazem se s tobom da u tjelu nikada nije samo jedan izvor energije aktualan,vec se izmjenjuju,no zasto mislis da glikogena ujutro nema? Nocu su glavni potrosaci glikogena misici(koji miruju i trose vrlo malo) i mozak.Mozak ne ovisi o inzulinu i dalje dobija glukozu iz jetre.Svakako ce razina glikogena u jetri u toku noci pasti,pa ce se ostali organi,u nedostatku inzulina morati "presaltati" na masti kao izvor energije.Uz nizak inzulin,i pod utjecajem HGH-a tjelo ce vise koristiti masti kao izvor energije,a manje glikogen.
    Ako smo imali obrok prije spavanja,npr. u 22h (P+M) i tom obroku je potrebno da uopce pocne opskrbljivati organizam energijom cca 1h(23h),i neka smo u trenutku odlaska u krevet imali popunjene gliko zalihe, logicno je zakljuciti da je mala mogucnost da ce gliko zalihe biti skroz potrosene. Moguce za nekoga tko ima 100kg misicne mase i na dijeti je,te ide na spavanje sa (polu)praznim gliko zalihama da ujutro bude u stanju katabolizma,ali mi se ne cini bas vrlo izglednim.
    Uostalom,to bi znacilo da svi mi LI kardiom ujutro radimo sebi izravno stetu,jer u situaciji kada je glikogen potpuno prazan,kortizol je visoko i katabolizam bi bio izrazito velik.
    Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

    Comment


    • #32
      Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

      Originally posted by IgyBoy
      Ako smo imali obrok prije spavanja,npr. u 22h (P+M) i tom obroku je potrebno da uopce pocne opskrbljivati organizam energijom cca 1h(23h),i neka smo u trenutku odlaska u krevet imali popunjene gliko zalihe, logicno je zakljuciti da je mala mogucnost da ce gliko zalihe biti skroz potrosene.
      siguran sam i da ima veze kad ko vežba i kada ko uzima poslednji obrok i kakav mu je taj obrok.
      ja recimo vežbam oko 11 h ujutro, ručam oko 12.30 i večeram nešto lagano oko 19.30. Idem na spavanje u 22h. Ja misliim da moje zalihe glikogena budu potrošene do 6 ujutro kada ustajem, jer sam tada i nenormalno gladan uvek, tako da ponekad jedem i 2 doručka... Ako sam dakle jeo u 20h uveče, a ustao ujutro u 6 h, to znači da sam bez hrane bio 10 sati! Nije malo

      PS: imam i užinu tokom dana, naravno
      “Age is a question of mind over matter. If you don’t
      mind, it doesn’t matter.”

      Comment


      • #33
        Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

        Originally posted by vege
        Originally posted by IgyBoy
        Ako smo imali obrok prije spavanja,npr. u 22h (P+M) i tom obroku je potrebno da uopce pocne opskrbljivati organizam energijom cca 1h(23h),i neka smo u trenutku odlaska u krevet imali popunjene gliko zalihe, logicno je zakljuciti da je mala mogucnost da ce gliko zalihe biti skroz potrosene.
        siguran sam i da ima veze kad ko vežba i kada ko uzima poslednji obrok i kakav mu je taj obrok.
        ja recimo vežbam oko 11 h ujutro, ručam oko 12.30 i večeram nešto lagano oko 19.30. Idem na spavanje u 22h. Ja misliim da moje zalihe glikogena budu potrošene do 6 ujutro kada ustajem, jer sam tada i nenormalno gladan uvek, tako da ponekad jedem i 2 doručka... Ako sam dakle jeo u 20h uveče, a ustao ujutro u 6 h, to znači da sam bez hrane bio 10 sati! Nije malo

        PS: imam i užinu tokom dana, naravno
        Naravno da ovisi o puno toga.Zato i stoji onaj zadnji citirani dio: "Kvantitativno, sve to jako ovisi o prehrani tijekom dana." i naravno(ne pise) o treningu.
        Po ovom principu prehrane sto si napisao, ne bih se cudio da si u katabolizmu(no offence).
        No,ako je zadnji obrok bio "kako spada" i u vrijeme prije spavanja,te je i prehrana u toku dana bila odgovarajuca,tesko da ces ujutro vec biti u neto katabolickom stanju.
        Kazem,moguce je ako si na vrlo niskom BF-u,i unos nutrijenata drzis jako nisko,a imas jako puno misicne mase...naravno,ima i izuzetaka,ali generalno...
        Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

        Comment


        • #34
          Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

          da li se glukoza uzima i u dane kada se odmara ?

          Comment


          • #35
            Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

            Originally posted by shulex
            da li se glukoza uzima i u dane kada se odmara ?
            viewtopic.php?f=6&t=6419&start=0
            Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

            Comment


            • #36
              Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

              Da ali nitko nije rekao da li uzima glukozu i kada odmara pa me to zanima

              Comment


              • #37
                Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                Originally posted by shulex
                da li se glukoza uzima i u dane kada se odmara ?
                Glukoza se uzima samo nakon treninga.

                pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                Comment


                • #38
                  Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                  Hvala

                  Comment


                  • #39
                    Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                    Originally posted by IgyBoy

                    riss,slazem se s tobom da u tjelu nikada nije samo jedan izvor energije aktualan,vec se izmjenjuju,no zasto mislis da glikogena ujutro nema? Nocu su glavni potrosaci glikogena misici(koji miruju i trose vrlo malo) i mozak.Mozak ne ovisi o inzulinu i dalje dobija glukozu iz jetre.Svakako ce razina glikogena u jetri u toku noci pasti,pa ce se ostali organi,u nedostatku inzulina morati "presaltati" na masti kao izvor energije.Uz nizak inzulin,i pod utjecajem HGH-a tjelo ce vise koristiti masti kao izvor energije,a manje glikogen.
                    nu, što sam drugačije rekao?? ovdje komotno možeš stati, dalje kreće filozofija:
                    mogli bi filozofirat u nedogled, npr. da netko sa većom masom troši više energije, da je bazalni metabolizam kod svakog različit, da potrošnja ovisi i o temperaturi prostorije, godišnjem dobu, o starosti osobe, udjelu masnog tkiva, fizičkoj aktivnosti u postelji

                    Originally posted by IgyBoy
                    Ako smo imali obrok prije spavanja,npr. u 22h (P+M) i tom obroku je potrebno da uopce pocne opskrbljivati organizam energijom cca 1h(23h),i neka smo u trenutku odlaska u krevet imali popunjene gliko zalihe, logicno je zakljuciti da je mala mogucnost da ce gliko zalihe biti skroz potrosene.
                    to je potpuno nevažno jer je pitanje u ovoj temi bilo jel možemo bez ugljikohidrata ujutro, tj. jel možemo jest samo proteine... ako ujutro ne pojedemo ništa katabolizam je neminovan (možda ne odmah prvih pola sata do sat ovisno o aktivnosti koju ujutro radimo i svim našim ranijim filozofijama što smo većer prije radili), a ako jedemo proteine umjesto ugljikohidrata to je kontraproduktivno jer će tijelo zaboravit na svu našu filozofiju i stvarat glukozu iz tih pojedenih proteina, i opet ako smo pojeli više od naših potreba višak odlazi u masno tkivo...

                    i to je odgovor na pitanje s početka teme:

                    Originally posted by t111
                    moja poanta je da kada si na defki da ti UH ujutro uopce ne treba.
                    znači ipak treba...
                    Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

                    Comment


                    • #40
                      Re: Jutarnji katabolizam - stvarnost ili mit?

                      Originally posted by riss
                      to je potpuno nevažno jer je pitanje u ovoj temi bilo jel možemo bez ugljikohidrata ujutro, tj. jel možemo jest samo proteine... ako ujutro ne pojedemo ništa katabolizam je neminovan (možda ne odmah prvih pola sata do sat ovisno o aktivnosti koju ujutro radimo i svim našim ranijim filozofijama što smo većer prije radili), a ako jedemo proteine umjesto ugljikohidrata to je kontraproduktivno jer će tijelo zaboravit na svu našu filozofiju i stvarat glukozu iz tih pojedenih proteina, i opet ako smo pojeli više od naših potreba višak odlazi u masno tkivo...

                      i to je odgovor na pitanje s početka teme:

                      Originally posted by t111
                      moja poanta je da kada si na defki da ti UH ujutro uopce ne treba.
                      znači ipak treba...

                      OK,onda se slazemo.
                      Iz tvog prijasnjeg posta sam krivo zakljucio sto zelis reci.Upravo to je bila i moja poanta.

                      Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                      Comment

                      Working...
                      X