Announcement

Collapse
No announcement yet.

Prehrana po krvnim grupama - genotipu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

    svaka cast rissu i njegovom doktorskom znanju, ali prehrana po krvnoj grupi ima smisla
    http://www.5min.com/Video/Sex-Workout-- ... ow-4743936

    Comment


    • #77
      Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

      Originally posted by Joe
      svaka cast rissu i njegovom doktorskom znanju, ali prehrana po krvnoj grupi ima smisla
      Objasni ili daj neke dokaze...istrazivanja...
      Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

      Comment


      • #78
        Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

        Originally posted by IgyBoy
        Originally posted by Joe
        svaka cast rissu i njegovom doktorskom znanju, ali prehrana po krvnoj grupi ima smisla
        Objasni ili daj neke dokaze...istrazivanja...
        pa daj ti dokaži suprotno, neka istraživanja...
        http://www.5min.com/Video/Sex-Workout-- ... ow-4743936

        Comment


        • #79
          Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

          Prehrana po krvnim grupama, naravno ovo je copy/paste sa neta, ali meni izgleda više logično nego ne

          Prehrana po krvnim grupama temelji se na načelu da krvna grupa – 0, A, B ili AB određuje sposobnost organizma da apsorbira pojedine nutrijente i na taj se način bori s bolestima, stresom, ali i deblja se, odnosno mršavi. Začetnik te ideje je Peter D'Adamo, a polazište je u evoluciji čovjeka i promjenama prehrambenih navika kroz nju.

          Znači, da bismo uspješno i zdravo mršavili, morali bismo prehranu prilagoditi potrebama našeg organizma, a ne pridržavati se općih dijeta propisanih za sve. Poznato je da reakcija tijela na određenu vrstu hrane ovisi o raznim čimbenicima, između ostaloga i o našim nasljednim osobinama.

          Svaka krvna grupa sadrži genetsku poruku naših predaka o načinu prehrane i ponašanju', smatra dr. D'Adamo, 'i mnoga njezina obilježja do danas utječu na nas'.

          Danas je dr. Peter D'Adamo jedan od najpoznatijih liječnika prirodnim načinom u SAD-u.

          On i njegovi kolege u međuvremenu su u više tisuća slučajeva ispitali koliko dobro ili loše pacijenti podnose određene živežne namirnice - i to povezali s njihovom krvnom grupom.

          Za osobe s krvnom grupom 0 adekvatna je prehrana koja sadrži puno mesa. Znači, energiju bi trebale dobivati većim dijelom iz bjelančevina životinjskoga podrijetla. Osobe s tom krvnom grupom ne podnose dobro gluten (netopivu bjelančevinu) koji se u nalazi u žitaricama i zbog toga bi ih trebale izbjegavati.

          To je najstarija krvna grupa. Razvila se prije otprilike 40 000 godina. Kako su se u to vrijeme ljudi hranili prvenstveno mesom, glavni izvor energije bile su im bjelančevinePojmovnik životinjskoga podrijetla. U to vrijeme stvorila su se bitna obilježja probavnoga sustava krvne grupe 0.

          Krvna grupa 0 najraširenija je krvna grupa u svijetu, u ljudskoj je populaciji zastupljena oko 40%.

          Osobe s krvnom grupom A trebale bi jesti manje mesa i izbjegavati mliječne proizvode, a prvenstveno koristiti bjelančevine biljnoga podrijetla. Osobe s tom krvnom grupom veoma su osjetljive na mlijeko, koje bi trebale izbjegavati. No, s druge strane, zbog smanjene konzumacije mlijeka morale bi obratiti pažnju na to da na neki drugi način unesu u organizam adekvatne količine kalcija, željeza i vitamina B12.

          Ova se grupa pojavila u mlađe kameno doba. Ljudi su tada već imali stalno boravište i bavili se poljoprivredom. Naučili su uzgajati žitarice i stoku, i na taj se način sami opskrbljivati hranom. Povećala se konzumacija hrane biljnog podrijetla i time smanjila konzumacija mesa. Probavni im se sustav počeo prilagođavati novom obliku prehrane, koji se u puno većoj mjeri temeljio na hrani biljnog podrijetla i time djelomično izgubio sposobnost kvalitetnog probavljanja hrane mesnog podrijetla.

          Krvna grupa B najzahvalnija je pri izboru namirnica koje mogu konzumirati jer odlično reagira na kombinirano uzimanje mesa, mliječnih proizvoda, povrća i žitarica.
          Ona je nastala otprilike između 15 000 i 10 000 godina prije nove ere u planinama zapadne Himalaje. Ljudi su iz istočne Afrike selili u Europu, Aziju, Sjevernu, Srednju i Južnu Ameriku. U to je doba krvna grupa B bila tipična, primjerice, za stanovnike jugoistočne Azije i stepskih područja Europe i Azije. Njihova se prehrana oslanjala na stoku, a osobito veliku ulogu imali su mliječni i poljoprivredni proizvodi. Krvna grupa B povezana je s kulturama koje su se hranile velikim količinama mliječnih proizvoda.

          Osobe s tom krvnom grupom su naslijedile vrlo dobru sposobnost prilagođavanja različitim uvjetima života.

          Osobe s krvnom grupom AB također mogu jesti sve vrste hrane, ali je moraju pažljivo kombinirati, jer u većini slučajeva imaju veoma osjetljiv probavni sustav.

          To je najmlađa krvna grupa, ujedno i vrlo rijetka. Ima je oko 5% ljudi, a stara je oko 1000 godina. Ona je rezultat miješanja naroda i plemena krvnih grupa A i B, primjerice, žitelja Kavkaza s krvnom grupom A i Mongola s krvnom grupom B.

          Imunološki sustav osoba s krvnom grupom AB može stvoriti posebna antitijela protiv bakterijskih uzročnika tako da rijetko obolijevaju od alergija i nekih bolesti imuniteta. No, s druge strane, znanstvenici su otkrili da u njih postoji veća sklonost nekim oblicima raka. Probavni im je sustav im dosta osjetljiv.

          Budući da u sebi ujedinjuju osobine krvnih grupa A i B, za njih dolazi u obzir samo ravnomjerna mješovita hrana.

          Općenito, svim se krvnim grupama preporuča svježa i neprerađena hrana.

          Znači, po ovoj teoriji, da biste se zdravo hranili, trebate samo uzeti u obzir tipična obilježja i osobine svoje krvne grupe.

          Stručnjaci za prehranu i znanstvenici koji se bave krvnim grupama godinama su ispitivali biokemijske reakcije kako bi otkrili zašto osobe s različitim krvnim grupama različito reagiraju na određene vrste namirnica. Otkrili su da su za to zaslužne određene bjelančevine u živežnim namirnicama koje su vrlo slične specifičnim imunološkim tvarima krvnih grupa.

          Dakle, kad god pojedemo neku namirnicu koja ne odgovara našoj krvnoj grupi, obrambene snage našega tijela spremne su za borbu protiv uljeza.

          Osobine koje se nasljeđuju s krvnom grupom nalaze se prvenstveno u opnama crvenih krvnih tjelešaca (eritrocita). Obrambeni sustav tijela koristi ta kemijska obilježja (antigene) za prepoznavanje uljeza i stvaranje posebnih imunoloških tvari protiv njih - antitijela. Antitijela se prilijepe uz strane antigene, obilježe ih i unište. Za razliku od ostalih antitijela, koja imunološki sistem stvara kad se osjeti ugroženim, antitijela u krvi dobivamo rođenjem.

          Znanstvenici su ustvrdili još nekoliko činjenica koje dokazuju da postoji veza između prehrane i krvnih grupa: određene tvari u živežnim namirnicama također mogu slijepiti stanice određenih tipova krvi - i tako dovesti do neke vrste odbijanja. Smatraju da su za to krivi lektiniPojmovnik.


          Lektini
          Lektini su bjelančevinski spojevi koji u prirodi imaju zadaću povezati se s drugim organizmima. Oni su kao prirodna ljepila koja obrambene tvari u tijelu, ali i bakterije, viruse ili parazite, koriste za povezivanje s drugim živim organizmima. Znači, njihovo je djelovanje dvostruko: korisni su u žučnim kanalima i na površini jetre, gdje pomažu hvatanju uzročnika bolesti. No, s druge strane, štete nam - na primjer, kad ih virusi ili bakterije koriste protiv određene krvne grupe.

          U ovom su nam slučaju zanimljivi lektini koji hranom stižu u tijelo, a ne slažu se s određenom krvnom grupom. Kad te bjelančevine dospiju u krvotok, prihvate se određenog organa ili čak cijelog sustava organa, kao što su bubrezi, jetra, mozak ili želudac, da bi u njima slijepili krvne stanice i razorili ih. Ponašaju se kao da moraju savladati uljeza! Budući da isti lektini pošteđuju stanice drugih krvnih grupa, stručnjaci zaključuju da ista namirnica koristi stanicama jedne, a šteti stanicama druge krvne grupe.

          Slijepljene stanice dovode do poremećaja u apsorpciji i preradi hrane. Vidljive posljedice poremećena metabolizmaPojmovnik su, na primjer, naslage sala i sakupljanje vode (edemi). Ali, koliko god neugodne, takve posljedice spadaju u bezopasnije. Lektini mogu uzrokovati i upalu sluznice, te jetrene ili bubrežne bolesti.

          Znači, preporuča se raznovrsna hrana, ali pri tome se treba držati određenih smjernica.

          Međutim, osobe s krvnom grupom 0 ipak su na neki način ograničene ovakvim načinom prehrane. Budući da bi se njihova prehrana trebala temeljiti prvenstveno na mesu, krajnji bi rezultat mogao biti preveliki unos kolesterola i zasićenih masnih kiselina. Znači, ukoliko se odlučite pridržavati ovog načina prehrane pažljivo birajte svoju hranu, osobito meso, kako si na kraju ipak ne biste naškodili, umjesto pomogli.
          http://www.5min.com/Video/Sex-Workout-- ... ow-4743936

          Comment


          • #80
            Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

            Osobno mislim da su ovo gluposti. To je neki tip izmislio da bi se proslavio i zaradio neku lovicu, kao što mnogi danas izmišljaju toplu vodu.
            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • #81
              Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

              Originally posted by Joe
              Originally posted by IgyBoy
              Originally posted by Joe
              svaka cast rissu i njegovom doktorskom znanju, ali prehrana po krvnoj grupi ima smisla
              Objasni ili daj neke dokaze...istrazivanja...
              pa daj ti dokaži suprotno, neka istraživanja...


              Ovo ti je kao da ja ustvrdim da, npr. postoje vanzemaljci i da zive na zemlji.
              Ti kazes: "objasni ili daj neke dokaze....istrazivanja...",
              a ja uzvratim: "pa daj ti dokazi suprotno,neka istrazivanja..."

              Shvacas poantu?!


              Originally posted by Joe
              Prehrana po krvnim grupama, naravno ovo je copy/paste sa neta, ali meni izgleda više logično nego ne
              Logika se u puno slucajeva pokazala kao kriv nacin razmisljanja.

              Nego,sto se tice citiranog teksta i onoga sto D'Adamo tvrdi: kao sto je Riss rekao, trenutno je prehrana po genotipu za nas utopija.
              Ono s cim se mogu sloziti vezano za D'Adamovo razmisljanje jeste njegova tvrdnja da nemogu svi bazirati prehranu na jednoj te istoj osnovi,jer na koncu smo svi razliciti - do najmanje sitnice - svatko je jedinka za sebe.Vec sama okolina, mjesto gdje zivimo, sto radimo,nacin zivota,kolicina aktivnosti,vrsta aktivnosti pa do detalja kao sto su DNK,krvna grupa,hormonalne predispozicije i td., utjecu na to koliko koja vrsta prehrane na nekoga djeluje negativno, tj. pozitivno. Tvrditi da je od svega toga(i jos gomile toga sto nisam naveo) jedino bitna krvna grupa i koliki ti je odnos duzine kaziprsta i srednjaka,ili duzine nogu naspram torza i otiska prsta je po meni glupo.
              Ideja se cini dobra,ali sadrzi mnogo mana.
              Uostalom,gdje su ta silna istrazivanja koja potkrepljuju njegove tvrdnje?
              Mislim,covjek je naveo da su: "On i njegovi kolege u međuvremenu su u više tisuća slučajeva ispitali koliko dobro ili loše pacijenti podnose određene živežne namirnice - i to povezali s njihovom krvnom grupom. "
              Pa gdje su ta istrazivanja i zasto ih se nemoze pronaci po znanstvenoj literaturi?
              Uostalom,kroz cijelu njegovu knjigu nije navedena niti jedna relevantna studija koja bi dokazala da je bar djelomicno u pravu.
              Svoje tvrdnje temelji na nekakvim pretpostavkama.

              Uostalom, evo nekoliko "recenzija" sa znanstvene strane:
              What's the Science Behind The GenoType Diet?
              The GenoType Diet aims to counteract a person's natural genetic dispositions with a unique formula, and Dr. D'Adamo believes ‘we have the power to turn up the volume on good genes and turn down the volume on bad genes.' (Source: http://www.genotypediet.com).

              However, the classifications rendered from the GenoType breakdown are mostly subjective. The methodology behind the classifications include a collection of data from Dr. D'Adamo's self-made computer programs that analyzed different blood types, fingerprint patterns, and statistical examinations t o find relationships between health and body type. The program also draws from data from the ‘40s and ‘50s, an era when scientists published information on how body measurements are linked to future health conditions and problems.

              Ultimately, the diet rests on the theory of ‘Epigenetics.' This approach focuses on reducing the impact of environmental factors that often lead to disease, and providing the body and cells with quality nutrition that encourages growth instead. This means the diet does not attempt to change the structure of the DNA, but encourages healthy cell growth and metabolism instead."

              Jos:


              "Evidence?

              If that old bird from the Wendy's commercials were still around, she would probably ask "WHERE'S THE SCIENCE?" It would seem logical that we would be evolutionarily geared towards certain diets. It would also seem logical to assume that we can make the most of our genetic potential by eating the right way. In this sense, I agree with the global concept that we can counter genetic predispositions through proper eating. The specifics of the diet however are puzzling.

              It just doesn't jibe with me that my blood type, the shape of my head or the length of my index finger in relation to my ring finger (some of the traits that determine our geno-types) would be sufficient enough data to determine whether certain foods are toxic or healthy.

              As an example, according to my profile I am Hunter. In my list of foods, Atlantic salmon is considered toxic to me, while Chinook salmon is a superfood. Huh? I was also devastated to learn that kangaroo and opossum are to be avoided for my type.

              The problem with me attempting to rubbish the concept, however is that I am neither a geneticist, an anthropologist a nutritionist or an anthronutritionalgeneticist (I don't think such a title exists, but hey it sounds cool). So rather than speculate, I asked an expert on the subject of Nutritional Genomics. The professor (who asked to remain anonymous) told me that he is not aware of any such evidence to support D'Adamo's claims.

              Another red flag is that D'Adamo did not include any journal references and there are none to be found on his website. This leaves me to conclude that he has presented interesting but unproven ideas.
              Overall Impression

              It's a bit of a task to get through the book and to fully understand the principles (at least for me it was). I think it gives a wonderful overview of the relationship between our genes our pre-natal environment, our bodies and our environment.

              The idea of eating for your own personal genetic code is going to have a bright future when it comes to nutritional science. I don't think this particular concept is it though. Too many questions still abound about the specifics of his suggestions. There aren't enough scientific rationalizations to be able to make such specific food selections - at least not any that I know of.

              Also, this book is a bit like the last episode of the Sopranos. I was left thinking "That's it? That's how it ends? There were no meal plans, recipes or specific guidelines. I later figured out that you have to go to the website and pay for that information.
              The Verdict

              It wouldn't hurt to give it a try just for something different - the guidelines are pretty sensible regardless of the geno-type. Just don't put too much credence in the science behind it. "
              Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

              Comment


              • #82
                Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

                slažem se sa joe-om...mislim ako krenemo od prepostavke da smo svi različiti na neki način,svi se različito razvijamo,rastemo,jedemo,imam različite metabolizme,različite krvne grupe...dakle glupo mi je reći da je to sa krvnim grupama glupost kada ljudi jednostavno drugačije probavljaju hranu,drugačije im se skladišti hrana,drugačije im se stvara krv u tijelu...dakle glupo mi je odbaciti tu mogućnost.

                Comment


                • #83
                  Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

                  Originally posted by teretana555
                  slažem se sa joe-om...mislim ako krenemo od prepostavke da smo svi različiti na neki način,svi se različito razvijamo,rastemo,jedemo,imam različite metabolizme,različite krvne grupe...dakle glupo mi je reći da je to sa krvnim grupama glupost kada ljudi jednostavno drugačije probavljaju hranu,drugačije im se skladišti hrana,drugačije im se stvara krv u tijelu...dakle glupo mi je odbaciti tu mogućnost.
                  Razlike postoje među ljudima, ali to se ne može vezati samo za krvnu grupu.
                  pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                  Comment


                  • #84
                    Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

                    ovde se dosta zakuhalo
                    iskreno mislim da niko ziv na planeti zemlji ne jede po krvnoj grupi , pa zamisli da ja bosanac cevapa nebi trebo jest, to nema nigdje
                    a kad smo vec vanzemaljaca, bit ce da imaju negdje uokolo se secu, NASA je nesto otkrila al jos nece da u javnost puste sve informacije
                    ”Da bi se fizicki I mentalno osecali dobro I da bi vam misici rasli,morate da uzivate,I da,kao I ja sada,sa nestrpljenjem ocekujete svoj sledeci obrok.
                    Zasto Markus Ruhl nije pobedio na vise takmicenja? Odgovor je jednostavan :njegova pojava deluje zastrasujuce za svakog,ukljucujuci i sudije.

                    Comment


                    • #85
                      Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

                      Originally posted by kelly
                      Originally posted by teretana555
                      slažem se sa joe-om...mislim ako krenemo od prepostavke da smo svi različiti na neki način,svi se različito razvijamo,rastemo,jedemo,imam različite metabolizme,različite krvne grupe...dakle glupo mi je reći da je to sa krvnim grupama glupost kada ljudi jednostavno drugačije probavljaju hranu,drugačije im se skladišti hrana,drugačije im se stvara krv u tijelu...dakle glupo mi je odbaciti tu mogućnost.
                      Razlike postoje među ljudima, ali to se ne može vezati samo za krvnu grupu.

                      i s tim se slažem...glupo je podrediti potpuno prehranu krvnoj grupi...ali odbaciti je u potpunosti za mene je čisto ludilo.

                      Comment


                      • #86
                        Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

                        Originally posted by teretana555
                        Originally posted by kelly
                        Originally posted by teretana555
                        slažem se sa joe-om...mislim ako krenemo od prepostavke da smo svi različiti na neki način,svi se različito razvijamo,rastemo,jedemo,imam različite metabolizme,različite krvne grupe...dakle glupo mi je reći da je to sa krvnim grupama glupost kada ljudi jednostavno drugačije probavljaju hranu,drugačije im se skladišti hrana,drugačije im se stvara krv u tijelu...dakle glupo mi je odbaciti tu mogućnost.
                        Razlike postoje među ljudima, ali to se ne može vezati samo za krvnu grupu.

                        i s tim se slažem...glupo je podrediti potpuno prehranu krvnoj grupi...ali odbaciti je u potpunosti za mene je čisto ludilo.
                        Odbaciti je u potpunosti ili ne, je pitanje o kojem ne mozemo u ovom momentu niti diskutirati upravo zbog toga sto je to podrucje jos uvijek neistrazeno.
                        Ali upravo iz tog razloga niti baziranje prehrane po krvnim grupama trenutno nema smisla.To je i poanta mog gornjeg posta i zato mi je totalno nerealno da se necija prehrana bazira na krvnoj grupi.
                        Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                        Comment


                        • #87
                          Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

                          Igy, ako oces jedi, ako neces nemoj, to je na tebi da odlucis, ja nisam nikakav istrazitelj niti sam ista izmislio, samo kazem da mi se svidja nacin na koji tip razmislja, ja sam krvna grupa B i to sto pise s cime bih se trebao hraniti ja se ustvari i s tim namirnicama hranim, nista nemoram mijenjati, tak da ono ak oš jeć ak neš nemoj ne
                          http://www.5min.com/Video/Sex-Workout-- ... ow-4743936

                          Comment


                          • #88
                            Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

                            Originally posted by Joe
                            Igy, ako oces jedi, ako neces nemoj, to je na tebi da odlucis, ja nisam nikakav istrazitelj niti sam ista izmislio, samo kazem da mi se svidja nacin na koji tip razmislja, ja sam krvna grupa B i to sto pise s cime bih se trebao hraniti ja se ustvari i s tim namirnicama hranim, nista nemoram mijenjati, tak da ono ak oš jeć ak neš nemoj ne
                            inače ovo što si rekao joe i nije daleko od istine,jer ti tijelo na neki način samo predodredi šta ćeš jesti...tako da većina ljudi koje ja znam,a da su 0,jedu meso često...čini se da se ljudi ne trebaju podrediti toj prehrani,već se ponekad tijelo samo prilagodi tvojoj krvnoj grupi...kako ono kažu,to ti je u krvi i ništa ti tu ne možeš.

                            Comment


                            • #89
                              Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

                              Originally posted by Joe
                              Igy, ako oces jedi, ako neces nemoj, to je na tebi da odlucis, ja nisam nikakav istrazitelj niti sam ista izmislio, samo kazem da mi se svidja nacin na koji tip razmislja, ja sam krvna grupa B i to sto pise s cime bih se trebao hraniti ja se ustvari i s tim namirnicama hranim, nista nemoram mijenjati, tak da ono ak oš jeć ak neš nemoj ne
                              Originally posted by teretana555
                              inače ovo što si rekao joe i nije daleko od istine,jer ti tijelo na neki način samo predodredi šta ćeš jesti...tako da većina ljudi koje ja znam,a da su 0,jedu meso često...čini se da se ljudi ne trebaju podrediti toj prehrani,već se ponekad tijelo samo prilagodi tvojoj krvnoj grupi...kako ono kažu,to ti je u krvi i ništa ti tu ne možeš.
                              Ljudi,pa naravno da cu se hraniti onako kako mi najbolje odgovara i ono sto mi najvise pogoduje nepcu, ali to nije ono oko cega smo raspravljali.
                              Referencirao sam se na Joe-ov post:

                              Originally posted by Joe
                              svaka cast rissu i njegovom doktorskom znanju, ali prehrana po krvnoj grupi ima smisla

                              Prehrana po krvnoj grupi mozda ima smisla,ali ne u ovakvom obliku kakav prezentira D'Adamo.Jer ne moze mi netko reci da na svih (lupam) 2 milijarde ljudi na svijetu sa krvnom grupom 0 pozitivno djeluje npr bakalar,a jaje ne...ono,WTF?
                              Prehrana po krvnoj grupi moze imati smisla SAMO ONDA kada se takva prehrana, na osnovu niza testova, primjeni na POJEDINCU.I zbog toga je prehrana po krvnim grupama za sada SF.
                              Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                              Comment


                              • #90
                                Re: Prehrana po krvnim grupama - genotipu

                                igy...svi se mi slažemo ovdje da si u pravu,barem većina nas...uključujući i mene,što sam i napisao gore u postu iznad,podrediti prehranu potpuno svojoj krvno grupi je glupost,ali ignorirati ju je još veća glupost...idealno je da svi znamo svoju krvnu grupu,i da po tome baziramo barem dio jelovnika,naravno ne ići u ekstreme da recimo osoba sa 0 krvnom grupom treba jesti samo meso,jer bi na taj način ugrozila svoje zdravlje...nego pratiti neke odrednice prehrane za krvnu grupu,ne sve naravno.

                                p.s. baš sam evo upravo vadio krv,i sav happy pitam ženu,jel mi možete samo nakon pretrage napisati koja sam krvna grupa..a žena će,joj mi ti to ne radimo,takvi testovi se ne rade kod nas,ja reko wtf?..reko a jbg sad,opet neću saznat koja sam krvna grupa. inače mama mi je AB+ a tata A+...sad koja sam ja ne znam,valjda nisam 0. a inače ne volim baš meso,ali mliječne proizvode obožavam...

                                Comment

                                Working...
                                X