Announcement

Collapse
No announcement yet.

Stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

    Originally posted by TripleZ View Post


    ovdje je tacka gdje se ja i ti razilazimo (sorry, haha)

    1. argument 'kalorija nije kalorija' pije vode samo zargonski receno

    kalorija je fizikalna velicina koja mjeri energiju - fizikalna velicina, znaci da je tacno definisana i nema izmjene

    reci kalorija nije kalorija u biti znaci reci nesto poput metar nije metar, ili 1 kilogram nije 1 kilogram, itd.


    da se razumijemo, nije kalorija alfa i omega kad pricamo o tome koliko ces se udebljati, znamo obojica, ali reci kalorija nije kalorija je pokusaj prevelikog pojednostavljenja


    Pa ne razilazimo se, nisam to bukvalno mislio. Naravno da je kalorija uvijek kalorija u smislu energije koju daje, ali nije svejedno ni na masi ni na defki odkuda ćeš uzimati kalorije ako želiš imati neke rezultate.
    Probaj se defkati samo na mesu ili samo na kolačima pa ćeš vidjeti da "kalorija nije samo kalorija", jasnije sada?
    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

    Comment


    • #77
      Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

      Originally posted by kelly View Post
      Pa ne razilazimo se, nisam to bukvalno mislio. Naravno da je kalorija uvijek kalorija u smislu energije koju daje, ali nije svejedno ni na masi ni na defki odkuda ćeš uzimati kalorije ako želiš imati neke rezultate.
      Probaj se defkati samo na mesu ili samo na kolačima pa ćeš vidjeti da "kalorija nije samo kalorija", jasnije sada?
      jasno ko dan, bilo i bice
      A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


      If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


      * SHUT UP AND SQUAT *

      Comment


      • #78
        Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

        Da i ja kažem svoje mišljenje o TripleZ; godine jesu neko mjerilo ali nisu jedino i nisu presudno, TripleZ ima iskustvo, znanje a ima i rezultate pa njegove godine i nisu toliko bitne. Dobar je i hvala mu što je sa nama na forumu.
        pobjednici traže načine a gubitnici razloge

        Comment


        • #79
          Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

          ma slazem se,vidi se i po njegovom tijelu da covjek ima iskustva i zna sta radi,samo kad nekome zelis rec da je u krivu,mozes mu to i rec kako treba,nemam ja problema naucit od osobe koja ima 10 godina ako je to istina,ali kad netko napise nemojte ovo citat pa kad pitam koji dio ili sve nije u redu,necu ti objasnit jer bi mi trebalo 10 stranica e to mi je onda problem,al dobro pustam ovu temu i ovaj razgovor

          Comment


          • #80
            Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

            Što više takvih to veca razmjena iskustava, od svakog se da nauciti ponešto. Ja otvoreno priznajem da su demantirana neka moja stajališta i to mi je drago. Ne zelim biti zatucan i biti uvjeren u jedno ako je drugacije.

            Comment


            • #81
              Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

              hvala momci, nikakve korsiti nemam od toga sto ce neko promjeniti stavove ili tako nesto, ali otvorenost prema novim stvarima je jako dobra stvar


              da se vratim nazad 2 godine i da mi neko prica sve ovo sto ja sad pricam rekao bih mu ''ma ti si pobudalio covjece''



              ali eto, nazad na temu - pokusavam se sjetiti jos sta bi ovako dobro doslo
              A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


              If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


              * SHUT UP AND SQUAT *

              Comment


              • #82
                Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

                Originally posted by kelly View Post
                Kalorija nije samo kalorija, to sam nedavno rekao; puno će teže npr: posni sir ići u salo nego neka slatka sranja, slatkiši i kolači.

                Masne stanice koliko ja znam se umnožavaju dok čovjek raste, što više smeća jedeš više ćeš si masnih stanica napraviti u djetinjstvu i pubertetu; zato je važnije djeci da jedu zdravo nego odraslima a inače vlada obrnuto mišljenje da dok si mlad možeš jesti sranja koliko hoćeš, kasnije ne možeš smanjiti broj masnih stanica nego samo njihov volumen, jedini način za uklanjanje masnih stanica je liposukcija.

                Daj nađi taj post.
                Možda ovaj:

                http://www.building-body.com/forum/t...l=1#post919206

                Comment


                • #83
                  Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

                  HIGH-BAR i LOW-BAR cucanj, opasnosti za povredu pri mijesanju ova dva

                  ovo je jako bitno jer se mozete promjeniti ako elemente jednog mijesate s drugim, kako? objasnicu na kraju

                  glavna dva nacina klasicnog cucnja je high bar i low bar, evo ilustracije


                  glavne razlike ?
                  high bar: veca aktivacija quadova, generalno se ide nize ili ATG (ass to grass), sipka ide na vrc trapeza, koljena ce ici vise preko prstiju nego kod low bar-a, koriste ga olimpijski dizaci uz prednji cucanj

                  low bar: veca aktivacija zadnje loze, koriste ga powerlifteri, spusta se do paralele, sipka ide na sredinu trapeza, tijelo se vise naginje unaprijed pri izvodjenju, koristite metodu ''sit back'' u cucanj


                  sa low-bar cete generalno moci koristiti vece kilaze, mada high-bar ce vam vise pomoci za ''estetiku'' i velike quadove



                  koja je opasnost od povrede ?
                  poznajem par momaka koji su se povrijedili iz sljedeceg razloga:
                  sipku su stavili na vrh trapeza kao kod low bara, ali su pri izvodjenju radili pokrete kao kod low-bar cucnja, tj. gornje tijelo im je bilo nagnuto naprijed puno, tako da sipka nije vise bila na vrhu trapeza nego je stisnula na kraljeznjicu, i tako je doslo do povrede (da je sipka bila na sred trapeza ne bi doslo do ovoga, ili da je tijelo bilo uspravno isto ne bi doslo do ovoga)






                  DA LI CU SE UDEBLJATI OD XY HRANE?

                  debljas se zbog viska energije, tj. unosom veceg broja kalorija nego sto potrosis konstantno preko duzeg vremenskog perioda


                  normalno da ako ne zelis biti u kalorijskom suficitu ces izbjegavati visoko-kaloricnu hranu, odnosno limitirati unos istu


                  A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                  If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                  * SHUT UP AND SQUAT *

                  Comment


                  • #84
                    Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

                    Često se priča o ljudima koji jedu malo a trebali bi više kada su na masi. Sada bi rekao nešto o onima koji se prežderavaju. To možete raditi samo u 1 slučaju ako ste mršavi do bola i ako se ne ljepi za vas, onda je ogroman broj kalorija potreban u drugom slučaju ne.

                    Šta je pisac ovim htio reći, testirajte svoj tijelo vidite sa koliko kcal napredujete nije u redu za 7 dana dobiti 4 kg i to mišića, to je aspekta nauke nemoguće, zavisi u kojem se stadiju vježbanja i kakva je genetika ali više od 0.5 kg mišića sedmično malo ko može da dobije, a i ove brojke se obično odnose na početnika kada je priras mišićne mase najveći. Optimalno je dobijati nekih 0.5 kg(ne mišića) sedmično što nije sada neka brojka koje biste se trebali uhvatiti nego čisto da imate predstavu koliko mišića možete dobiti.

                    Pa svi kažu na masi moram se prežderavati i sl.
                    Sa ovim pristupom tzv. clean bulikingom ćete dobiti više mišića od nekoga ko radi sa mnogo više kalorija. Zašto?
                    Uzmimo primjer osobe A koja je 500 kcal u suficitu i sedmično dobija 0.5 kg i osoba B koja radi suficit sa 1000+ kcal i sedmično dobija 1 kg. Nakon 6 mjeseci osoba A će biti teža 12 kg dok će osoba B biti teža 24 kg. Omjer mišića je isti samo što je druga osoba dobila puno više sala. I dolazimo da faze definicije koju će osoba A raditi mjesec dana, dok će se osoba B patiti 3 mjeseca.

                    Suma sumarum Osoba A na svojoj definiciji je izubila minimalno mišića zbog male količine sala za skinuti, kratkog trajanja. Osoba B je izgubila više mišića zbog duže defke što nas dovodi do zaključka da je osoba A na kraju dobila više mišića i da će dosta duže uživati u čarima mase, a manje se patiti na defki.

                    Comment


                    • #85
                      Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

                      Stalno viđate različite programe treninga po časopisima te savjete prijatelja i kolega iz teretane kako bi ste trebali neke vježbe izvoditi kako bi ih što efikasnije odradili.Uglavnom sve to lijepo zvući u teoriji i na papiru ali u stvarnosti će te se susresti sa nekim stvarima koje vam nikako neće biti jasne koliko god vam ih drugi pokušali objasniti ali jednostavno ne funkcioniraju na vama iz prostog razloga što te stvari zapravo nisu točne.
                      Bench press ili vam potisak sa klupe je općepoznato vježba za prsa ,ali to zapravo nije točno.Ta vježba po anatomiji ljudske građe je prvenstveno vježba koja pogađa mišić nadlatkice ,to jest triceps .Samim forsiranjem bench pressa može vam se lako dogoditi da dođe do izraženije disproporcije ;nepostojećih prsa i ogromnog tricepsa.Naravno da ta vježba pod posebnim uvjetima izvođenja može biti efikasna i za povećanje pectoralisa ,ali tehnika mora biti savršena po svim parametrima a za to su potrebne godine treninga.U svakom slučaju anatomski gledano prsa će puno bolje reagirati na vježbe razvalaćenja poput razvlaćenja bućicama na klupi ili sajlama ili pogotovo propadanjem pod uvjetom da su laktovi što više udaljeni od tijela.
                      Prilikom izvođenja vježbi za leđa u većoj mjeri će te osjetiti rad bicepsa i podlaktice.Kako bi ste umanjili rad tih mišića i više izolirali leđne mišiće samo laganim prebacivanjem palca na mjesto ostalih prstiju(monkey hvat) ili izbacivanjem palca iz hvataće te puno više izolirati leđne mišiće ,to jest opušteni palac će značiti i opušteniju podlakticu i biceps.
                      Vrlo veliki broj ljudi ima klasični problem iskrivljenosti kralježnice,to jest skoliozu, koja je nastala modernim načinom života .Kod velikog broja ljudi skolioza ne izaziva velike fizičke promjene pa se smatra da taj problem i nije toliko izražen ,ali je problem što zbog slabije izraženosti leđnih mišića ta fizička promjena ni nemože doći do izražaja osim u ekstremnijim slučajevima.Nakon razvijanja leđnih mišića tek tada skolioza može doći do vizualne izraženosti .Zbog toga treba posebno paziti na izvođenje vježbi za jačanje leđnih mišića .Prvenstveno tu mislim na korištenje lat sprave i zgibova .U svakom slučaju ogledalo ispred van prilikom izvođenja tih vježbi može pomoći da se asimetrija ne pogorša prvenstveno koja dolazi zbog jače jedne strane tijela pa samim time nesvijesnim vučenjem jačom rukom samo ćemo pogoršati postojeće stanje.
                      Osim toga vježbe zgibova ,lat sprave te potiska za ramena nisu anatomski prilagođene ljudskom tijelu ,to jest vrlo veliki problem se može dogoditi sa rotatorom zgloba .Kako bi se izbjegnula takva situacija ili bi se vježbe trebale kompletno izbaciti ,ali pošto su vrlo efikasne onda bi se trebale izvoditi sa što većom koncentracijom i sa što sporijim pokretom te sa što manjim otperećenjem.
                      Biceps ,triceps ,kvadriceps su zapravo mišići koji su sastavljeni od više odvojenih mišića koji zajednički koristimo u svakom pokretu .Naime samim time što su to zapravo odvojeni mišići za razliku npr. od pectoralisa koji je jedan mišić te ne postoji šansa izoliravanja srednjeg ,donjeg itd.. dijela mišića pectoralisa ,kod navedena tri mišića to je moguće.Uzet ćemo kvadriceps kao primjer gdje se vrlo ćesto događa da neke osobe ili imaju ravijenu vanjsku glavu ili unutarnju glavu ,ili recimo kod biceps gdje je veća ravijenost unatranje glave za razliku od slabije razvijene vanjske glave.Naime svaki taj pojedini mišić se može izolirati što znaći samim time ne možemo samo genetiku kriviti za slabiju razvijenost pojedinog dijela kvadricepsa ,tricepsa ili biceps.Kod kvadricepsa samim pokretanjem stopala prema van ,sredinu ili unutra ćemo promjeniti koji će nam se dio kvadricepsa bolje pogoditi u pojedinoj vježbi kao npr. čučanj.Kod bicepsa npr. promjena treba biti u vidu zgloba šake koja da bi se što bolje pogodila vanjska glava bicepsa mora biti što više okrenuta prema van ,to jest supinacija ,ili okretanje zgloba šake prema van prilikom izvođenja vježbi poput bicepsa pregiba sa bućicama.Uz to izvođenje ravnom šipkom puno bolje pogađa vanjsku glavu nego z šipka.
                      Savjet koji bih dao za kraj je da sve što radite ,radite s time da prilagodite sami sebi .Ako nešto zvući dobro u teoriji ,ne mora značiti da će baš vama u samoj praksi odlično raditi .Probajte pa vidite koje su mougćnosti ,prednosti i genetski nedostatci vašeg tijela .Zapamtite da smo svi različiti i da je svako tijelo jedinstveno te samim time svako vježbu radi na svoj jedinstven način,makar nam iz daljine kao promatraču izgledalo poptpuno isto ,jer uz samo male mikro promjene u načinu treniranja može se napraviti jako velika razlika po pitanju napretka ali i samog zdravlja tijela.


                      tekst by me
                      TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
                      Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

                      Comment


                      • #86
                        Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

                        Ovo oko skolioze mi je pravo zanimljivo jer lagano primjećujem asimetriju latova a i kompletan sam takav. Desna nadlaktica ja 1.5 cm veća od lijeve a i jača, desni pektoralis veći od lijevog(veoma malo) i trbušni isto ali veoma malo. Kompletna gornja desna strana veća(jača).

                        Ono što najviše smeta je asimetrija nadlaktice i latova. Za ruke znam dosta i piše kako popraviti asimetriju a za latove sam našao nešto veoma malo?

                        Comment


                        • #87
                          Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

                          Originally posted by diinnoo View Post
                          Ovo oko skolioze mi je pravo zanimljivo jer lagano primjećujem asimetriju latova a i kompletan sam takav. Desna nadlaktica ja 1.5 cm veća od lijeve a i jača, desni pektoralis veći od lijevog(veoma malo) i trbušni isto ali veoma malo. Kompletna gornja desna strana veća(jača).

                          Ono što najviše smeta je asimetrija nadlaktice i latova. Za ruke znam dosta i piše kako popraviti asimetriju a za latove sam našao nešto veoma malo?
                          je li radis deadlift(ili druge vjezbe) sa mixanim hvatom ?? nemoj to raditi
                          A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                          If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                          * SHUT UP AND SQUAT *

                          Comment


                          • #88
                            Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

                            Originally posted by TripleZ View Post
                            je li radis deadlift(ili druge vjezbe) sa mixanim hvatom ?? nemoj to raditi
                            Ne ne radim mixan hvat, msm kada radim u serijama 5x5. Nekad kad pokušavam jednom da maxiram ubacim mixed grip inače ne.

                            Comment


                            • #89
                              Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

                              Ja mrzim mixed grip, nikako mi ne pase.
                              Uvije dl radim tako da su dlanovi okrenuti prema meni
                              I may not be there yet, but i'm closer than I was yesterday!

                              Comment


                              • #90
                                Re: stvari koje bih volio da sam znao/radio drugacije kada sam bio pocetnik...

                                -ja radim mixan hvat kad radim deadlift,inace mi sipka klizi iz ruku...

                                Comment

                                Working...
                                X