Announcement

Collapse
No announcement yet.

Prehrana za gubitak masnih naslaga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

    erichelm_big3.jpg

    Na kemiji je, pogledaj sliku, ima aknu na nozi. Bode se

    Comment


    • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

      Originally posted by WTF View Post
      [ATTACH=CONFIG]15067[/ATTACH]

      Na kemiji je, pogledaj sliku, ima aknu na nozi. Bode se
      Haha ko će znati

      Comment


      • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

        Nadam se da su teorije o GI, inzulinu, mješanju masti i UH, carbsima pred spavanje i sl. stvari pokopane

        Evo vam jedan post, sa našeg foruma teretana.net da ne bih sa "američkih" pa pročitajte šta kaže jedan NUTRICIONIST (fender) kojem xx profi takmičara na forumu nema dati niti jedan valjan protu argument

        Problem je naravno u inzulinu. Godinama smatran glavnim uzrokom Sindroma X ili metaboličkog sindroma (dijabetes, kardiovaskularne bolesti, pretilost, upale itd). To je potaklo osuđivanje ughlikohidrata kao glavnog krivca za pretilost (takva atmosfera se odvijala tokom 90-tih, 80-tih su bile masti krive za pretilost). Ugh su osuđene zbog svojih inzulinogeničnih svojstava (glavna funkcija inzulina je smanjiti razinu šećera u krvi). Naravno nisu htjeli zakomplicirati teoriju time što proteini i aminokiseline su značajno inzulinogenični, ljudi bi se morali hraniti samo mastima koje su proteklo desetljeće stavljali na križ.

        Djelovanje inzulina može biti podjeljeno u 4 razine djelovanja s obzirom na brzinu:
        1. Vrlo brzo - Transport glukoze u stanicu - vrlo brz u određenim situacijama unutar nekoliko sekundi
        2. Brzo - Sprečavanje katabolizma kao i poticanje anaboličkih procesa: glikogeneze, sinteze proteina i lipogeneze (u ovom zecu leži grm) - unutar nekoliko minuta
        3. Sporo - Daljnje poticanje anaboličkih procesa te sprečavanje katabolizma - do nekoliko sati
        4. najsporije - poticanje replikacije stanica - mitogeneza

        Inzulin može usporiti oksidaciju masti (lipolizu odnosno "prženje masti") na mikro nivou, no u hipokaloričnom stanju se ne mogu pretvoriti u makro efekte, odnosno u hipokaloričnom stanju inzulin neće moći djelovati na sprečavanje prženja masti uopće kamoli u značajnom udjelu.

        Inzulin ima apsolutno zanemariv utjecaj u usporedbi s kalorijskom restrikcijom. Energetska restrikcija pojačava glikemijsku kontrolu (time i metabolizam inzulina) bez obzira na udjel ugh u prehrani.

        Freedman MR et al. Popular diets: a scientific review. Obes Res. 2001. Suppl 1:1S-40S.

        Različiti udjeli ugh od 15-73% ukupnog kalorijskog unosa. Razina inzulina je padala sa izgubljenom težinom bez obzira na udjel ugh u prehrani. Kao suprotan slučaj - prejedanje uzrokuje povećanje BF što uzrokuje rezistenciju inzulina što kasnije rezultira i povišenom razinom inzulina, ne obrnuto. Nije razina inzulina ta koja uzrokuje pretilost i rezistenciju inz.

        Uspoređujući inzulin rezistentne i hiperinzulinemične sa inzulin osjetljivim ljudima, obje skupine se na istoj hipokaloričnoj dijeti izgubile jednako kila.
        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...ubmed_RVDocSum

        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...ubmed_RVDocSum

        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...ubmed_RVDocSum
        Opet, nikakva razlika s obzirom na udjel ugh u dijeti (od 4-70% ukupnih kcal) s obzirom da je razina inzulina bila 33% manja kod osoba koje su bile sa minimalnim udjelom ugh u prehrani.

        Glikemijski index

        Ovo mi je najdraži dio i ujedno da odgovorim adebisiju na njegov post o GI. Ili bolje da odmah pređemo na glycemic load iako je ista kifla, nema apsolutno nikakvog utjecaja na kompoziciju tijela niti na mršavljenje (što je začudilo cijenjenu Vranešić-Bender, kolegicu koja nam je predavala na Rebru jer joj je bilo čudno da su dvije skupine ljudi s različitim tipom ugh u prehrani (jedni s visokim GI, drugi niskim GI) jednako smršavili).

        Glikemijski index i load usko su vezani uz odgovor inzulina: namirnica s visokim GL će potaknuti veći odgovor inzulina (viša razina u krvi) nego namirnica s nižim GL. Prema tome, ukoliko je inzulin značajan faktor u mršavljenju/debljanju, dijeta s nižim GL bi trebala polučiti značajnije bolje rezultate nego ona s visokim u smislu gubljenja težine odnosno sala.
        No većina dugotrajnih studija upućuje da to jednostavno nije tako.
        Što se više približavamo dužini od 12 mjeseci i dalje razlike su nepostojeće. Važno je naglasiti da je većina i kratkih i dužih studija rađena na pretilim ljudima (skupina gdje se istraživanja tog tipa ne mogu primjeniti na populaciji ljudi koji treniraju jer imaju značajno bolju toleranciju glukoze i inzulinsku osjetljivost zbog konstantnog trenažnog procesa) i to ide još više u prilog dužim studijama jer bi na treniranim ljudima šansa za razlike bila još manja zbog bolje tolerancije glukoze i bolje inz osj.

        Zaključak koji je donio i sam Aragon citiram: As I've mentioned in the past articles, sufficient protein beats insufficient protein on a number of metabolic and body composition parameters. However, for the purpose of altering bodyweight or composition, a diet's ability to raise or lower insulin levels pales in comparison to a diet's influence on thermodynamics (kalorijski unos). A diet's insulin-elicting capacity might have minor bearing in the short term, but this disappears in the long-term in most cases.

        Čak ni s lijekovima za snižavanje razine inzulina u krvi (diazoxine) nije viđena razlika u gubitku težine.
        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...ubmed_RVDocSum

        Za kraj da dodam jedan od najjačih radova ikad napravljenih na području prehrane. Zašto najjačih, objasnit ću.
        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...ubmed_RVDocSum

        Postoji mnogo razloga kako znanstveni rad postaje nevaljan, a to se događa kad nije kontroliran. Ovo istraživanje je odlično kontrolirano kroz 12 mjeseci: prvih 6 mjeseci svu hranu je pripravljao laboratorij. Najčešće u radovima ako ih pročitate piše: food intake was not controlled - taj rad odmah pada u vodu, apsolutno nevalidan. Drugi korak zna bit da im nije laboratorij davao hranu nego su ih sami izvjestili što su pojeli. I to na različite načine: prisjećanjem (zadnjih 24 sata, dnevnici prehrane bez prethodnog vaganja i slične metode koja nas uče na PBF-u, apsolutno svaka procjena laika pa i nutricionista bez prethodnog vaganja namirnice ne može adekvatno procjenit kalorijski unos i fula se i za 50 i više %). Dakle, bilo kakva procjena koja nije izvagana nije validna (kaže vam osoba "ovolka šnicla" i vi kažete "a joj, 64 grama, šta niste odma rekli". To su metode koje nas uče na PBF-u već godinama i to je "jedino što imamo"...Cijeli kolegij je čak posvećen tome na 4. godini.
        Dakle, ako ispitujete neki dodatak prehrane tipa whey, jedina razlika koja smije bit između 2 skupine je da jedna uzima whey druga ne - kalorijski unos, udjel makronutrijenata, potrošnja, sve mora biti isto ili identično, sve osim samog uzimanja wheya, jer kad dobijete rezultate čemu ćete pripisati uspjeh?Ne znate koji je od tih faktora zaslužan za uspjeh jer niste eliminirali sve osim jednog. To je prvi i osnovni razlog zašto većina radova je apsolutno invalidna.
        Da se vratim na rad, drugih 6 mjeseci su sami pripremali hranu, učeni tokom prvih 6 mjeseci kako vagati i primjenjivati propisanu dijetu. Bilo bi idealno da su i drugih 6 mjeseci isto hranjeni od laboratorija no očito im je i ovako bio prevelik financijski izdatak, ali 6 mjeseci hranjenja i edukacije za sljedećih 6 je samo korak od idealnog. Naravno, kontrolirani su tokom tih 6 mjeseci, morali su pisat dnevnike, menije, recepte, veličinu porcija, popis hrane, imali su i turu u dućanima što kupovat i cooking class.

        Kalorijske potrebe su izračunate sa doubly labeled water za individualne potrebe i primjenjena je 30%-tna kalorijska restrikcija.
        Jedina zamjerka studiji je što nije korištena DEXA za utvrđivanje sastava tijela nego ADP (air displacement plethysmography), što nije bilo optimalno, ali dovoljno, sigurno je bolje od retardirane bioelektrične impedance.

        Udjeli makronutrijenata:
        Visoki GL 60%U, 20%P i 20%M (ugh sa visokim GI)
        Niski GL 40%U, 30%P i 30%M (ugh sa niskim GI)
        Većina bi vjerojatno dala apsolutnu prednost grupi s niskim GL, što zbog nižeg udjela Ugh, zbog niskog GL te zbog većeg udjela proteina. Al ne samo da nije bilo razlike u gladi, sitosti, gubitku masti i gubitku težine općenito nego je čak počeo lagani trend vraćanja težine kod grupe s niskim GL, što je autore dovelo do zaključka da redukcijska dijeta sa niskim GL može postati dosta teška za održati tokom dužeg perioda.


        Sa dovoljnim unosom proteina, poželjno 2g/kg TM, kompozicija tijela će ovisiti najvećim dijelom o kalorijskom unosu. Važno je napomenuti da će se razlike vidjeti tek kroz duži period, razlike koje su mnogi od nas vidjeli okom no nitko nije adekvatno objektivno izmjerio tu promjenu. I to kažem da dovoljnom sigurnošću jer su jako rijetki ljudi koji su na DEXA-i izmjerili svoj sastav tijela. Svi prisutni koji su izmjerili na bioelektričnoj impedanci, onim volančićima ili još gore onoj vagi koja mjeri i kroz noge i ruke, dobili su apsolutno krivu procjenu trenutnog statusa sastava tijela (volan smanji 2-5% BF-a dok vaga pokaže 10% previše). Volan je inače Omron BF-300, a vaga Omron BF-500 ako nekog zanima, tak da znate što ne kupiti. Bioelektrična impedanca varira s obzirom na retenciju vode u tijelu, te u tu formulu na tim Omronima (trebali su radije preokrenut slova O i M) ulazi i visina - ako si dodate ili oduzmete si 20 cm zdebljat ćete se ili smršavjet u rekordnom vremenu.

        Dakle, što se tiče objektivne procjene tu na forumu što pratim u zadnje 2 godine, tog nema. Vi lako možete platit 300 kn za mjerenje na DEXA-i i vidjet pred natjecanje "aha, BF mi je 7%, al ja si još ne izgledam skroz zdefkan pa idem još" - ako vam neće imat utjecaja na cilj u BB => izgled (ovisi o više faktora uz količinu mišićne mase i BF) nema smisla da se zamarate mjerama ili čak što je točno uzrokovalo smanjenje BF-a kod vas, što je najodgovornije, da li odvajanje masti i ugh, da li HIIT, da li LI cardio, da li teretana 2x il 1 dnevno, nije vam bitno.
        U istraživačke svrhe ako želite znati, dokazano je sada već brojnim radovima da najznačajniji faktor je termodinamika - kalorije potrošene i unesene - daleko najznačajniji!

        Comment


        • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

          Plus uz svo znanje fender izgleda brutalno dobro..

          Comment


          • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

            Originally posted by ForeverMirin View Post
            A kelly kome ćeš vjerovati jadranu ili mike-u mentzeru?
            P.s pročitaj ovo http://forum.teretana.net/viewtopic.php?t=27856&start=0
            i u onome albumu koji si ti?
            Koliko sam ovdje na brzinu vidio riječ je o broju obroka i metabolizmu, više obroka ne ubrzava metabolizam ali ima druge prednosti. Ne da mi se sada čitati cijele teme.

            Ja sam ovaj ćelavi sa naočalama na svim slikama, lako za zaključiti. Ovo smo Mario i ja. DSC00861.JPG

            Originally posted by diinnoo View Post
            Evo vam jedan post, sa našeg foruma teretana.net da ne bih sa "američkih" pa pročitajte šta kaže jedan NUTRICIONIST (fender)
            Neću komentirati razne fendere kad čovjeka nema ovdje, znam šta jedu šampioni i to mi je dovoljno.
            Last edited by kelly; 23-04-13, 22:37.
            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

              Originally posted by kelly View Post
              Koliko sam ovdje na brzinu vidio riječ je o broju obroka i metabolizmu, više obroka ne ubrzava metabolizam ali ima druge prednosti. Ne da mi se sada čitati cijele teme.
              Ja sam ovaj ćelavi sa naočalama na svim slikama, lako za zaključiti.

              Neću komentirati razne fendere kad čovjeka nema ovdje, znam šta jedu šampioni i to mi je dovoljno.
              Pa mike mentzer je bio 2. na olimpiji a hrani se po iifym principima...
              Pero klančir na masi jede sve i svašta,,
              Lee Priest je poznat po junk foodu
              Last edited by kelly; 23-04-13, 22:42.

              Comment


              • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

                Originally posted by kelly View Post

                Neću komentirati razne fendere kad čovjeka nema ovdje, znam šta jedu šampioni i to mi je dovoljno, ne zanimaju me teoretičari.
                Fender ti je neki manifest Alana Aragona ali baš zbog toga što je naš forum dao sam onaj link koji nije na engleskom. A iskreno baci pogled na taj forum pa vidi natjecatelje i niti jedan ga ne može "komentirati" kada iza njega stoji nauka koju je studirao i kojom se bavi, a iza ostalih samo šuplje priče bez pokrića.

                Alan Aragon - trenutno najači naučnik u sferi NUTRICIONIZMA

                Šta šampioni jedu, sve gore ljude koje ti je Hamza naveo su u samom vrhu pa eto hrane se po pravilima IIFYM-a, i ne nisu u vrhu na nekom državnom prvenstvu već su sve to ifpa pro momci. Primjer Alberta Nuneza koji je ono kao natural a bolje je izrezan nego ijedan natjecatelj na ovim prostorima.

                Comment


                • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

                  Originally posted by ForeverMirin View Post
                  Pa mike mentzer je bio 2. na olimpiji a hrani se po iifym principima...
                  Pero klančir na masi jede sve i svašta,,
                  Lee Priest je poznat po junk foodu
                  Mike je poznat po svojim spikama, nemoj vjerovati sve što pročitaš o njemu.

                  Pero na masi jede svašta? Možda ali on je *****i genetičar, na masi možeš ubaciti malo junka, ali ti se ne može prehrana bazirati na junku. Zato na defki ne jede svašta.

                  I Priest jede junk na masi, a na defki baš i ne bi rekao.

                  Ovo su sve rijetki primjeri, zaboravljaš da jedna lasta ne čini proljeće i da frikovi ne mogu biti mjerilo za veliku većinu ljudi.
                  pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                  Comment


                  • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

                    Originally posted by diinnoo View Post
                    Fender ti je neki manifest Alana Aragona ali baš zbog toga što je naš forum dao sam onaj link koji nije na engleskom. A iskreno baci pogled na taj forum pa vidi natjecatelje i niti jedan ga ne može "komentirati" kada iza njega stoji nauka koju je studirao i kojom se bavi, a iza ostalih samo šuplje priče bez pokrića.
                    Dino o čemu ti pričaš??? Šampioni su šuplje priče bez pokrića??? Pa oni imaju medalje, puno medalja a šta ima fender?
                    Jedva imam vremena i za ovaj forum pa se neću baviti drugim forumima kojih je na desetine i nutricionistima kojih je na tisuće, i na drugim forumima.
                    Last edited by kelly; 24-04-13, 01:58.
                    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                    Comment


                    • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

                      Originally posted by kelly View Post
                      Dino o čemu ti pričaš??? Šampioni su šuplje priče bez pokrića??? Pa oni imaju medalje, puno medalja a šta ima fender?
                      Jedva imam vremena i za ovaj forum pa se neću baviti drugim forumima i nutricionistima na drugim forumima.
                      Ima diplomu nutricioniste i stavove podkrepljne argumentima

                      Fakat mi se neda više pisat, ti ili ne želiš ili možda ne možeš da shvatiš neke stvari, jbg.

                      eto momci googlajte IIFYM i uživajte u bb-u
                      Last edited by diinnoo; 23-04-13, 23:01.

                      Comment


                      • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

                        Originally posted by diinnoo View Post
                        Ima diplomu nutricioniste i stavove podkrepljne argumentima
                        Šampioni imaju zlatne medalje i masu klijenata sa ozbiljnim rezultatima, jel to više vrijedi ili jedna diploma?
                        pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                        Comment


                        • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

                          Originally posted by kelly View Post
                          Šampioni imaju zlatne medalje i masu klijenata sa ozbiljnim rezultatima, jel to više vrijedi ili jedna diploma?
                          Diploma kao dipolme nije ništa bitno, bitne su činjecine koje čovjek navodi

                          Rezultati mogu biti zbog gentike, farmacije i sl. stvari koje ne moraju ništa značiti, dok činjenice koje su dokazane su studijama stoje.

                          Da nije bilo nauke neki bi još uvijek pili jaja ko Rocky pa fasovali salmonelu, jer jbg Rocky ima rezultate. Ne nauka nije bitna
                          Last edited by diinnoo; 23-04-13, 23:16.

                          Comment


                          • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

                            Naravno da je znanost bitna, samo što postoje kontradiktorne studije, pa su najbolje one dokazane u praksi.
                            Ako čovjek piša krv u teretani godinama i osvaja zlatne medalje, i probao se defkati sa čokoladom i vidi da je to nemoguće, onda sa studijama koje to "dokazuju" možeš guzu obrisati.
                            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                            Comment


                            • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

                              Originally posted by kelly View Post
                              Pero na masi jede svašta? Možda ali on je *****i genetičar, na masi možeš ubaciti malo junka, ali ti se ne može prehrana bazirati na junku. Zato na defki ne jede svašta.

                              I Priest jede junk na masi, a na defki baš i ne bi rekao.

                              Ovo su sve rijetki primjeri, zaboravljaš da jedna lasta ne čini proljeće i da frikovi ne mogu biti mjerilo za veliku većinu ljudi.
                              nisam čitao raspravu jer je smor teški ali samo bi rekao da je junk na masi odlična stvar za popunjavanje deficita i prelazak u suficit nakon što isto nije učinjeno uz prethodno zadovoljene makrose.

                              druga stvar... uz fino složenu dnevnu prehranu najčešće niti nema prostora za junk jer si j*ebeno sit cijelo vrijeme.

                              u mom slučaju se na masi junk svodi samo na pola table čokolade dnevno. htio bi više al od ostale mesine nemaš kad
                              Znoj štedi krv

                              Comment


                              • Re: Prehrana za gubitak masnih naslaga

                                Uff, koja rasprava. Onaj Diniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiin broscience pokrenuo lavinu komentara.

                                Comment

                                Working...
                                X