Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

    Originally posted by IgyBoy
    Ljudi,cijela ova rasprava vam je zasnovana na krivim temeljima.I polazna tocka rasprave vam je razlicita,pa dolazite i do razlicitih misljenja.

    1.Postoji jefitna zdrava hrana i postoji jefina nezdrava hrana.
    2.Isto tako postoji i skupa zdrava hrana i skupa nezdrava hrana.

    Uzimajuci to u obzir, vi nikada necete sa sigurnoscu moci reci za koga je koji nacin ishrane jeftiniji.
    Jeduci nezdravo ja mogu jesti za 30kn/dan, a mogu isto tako jesti i za 100kn/dan.
    Isto tako je i u drugom slucaju: jeduci zdravo mogu jesti i za 30kn/dan i za 100kn/dan.

    Po strani sada sve ostale (ne)zdrave navike, troskovi vezani za BB,raspoloziv buđet i sl.

    Koja je vrsta prehrane tada jeftinija?
    Nema tu puno mudrosti:sve ovisi o vasim prehrambenim navikama i raspolozivom buđetu namjenjenom za prehranu.
    slazem se sa time sto si rekao...ali vic je u tome da ljudi koji se hrane nezdravom hranom jedu 2-3 puta u danu sto im dodje pod ruku...al mi jedemo 6-8x i kad to sve zbrojis dnevno, zaključak jer da se BB prehranom ne može svatko financijski nositi...
    ja znan da bi bilo odlično pojisti svaki dan jedan posni sir cijeli(500g), al ja to sebi ne mogu priuštiti pa jedem 150g dnevno(prije spavanja)...
    a to da ti jeduci zdravo možes svoje BB potrebe zadovoljit s 30kn...ne virujem da mozes...mozda si iznimka
    Originally posted by Jurica
    ja sam pocetnik s relativno sredenom prehranom znaci 50/50 moglo bi se rec da je sredena.

    Comment


    • #47
      Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

      brijači ste...lol naravno da ono, mogu jest cijeli dan kruh i vodu, i to će me doć ~3 kune a bit ću sit..mislim to uopće nije point, u tom slučaju naravno da je -prehrana za preživljavanje- skuplja od bb prehrane, bilokakve....

      ALI npr moja stara na prehranu trošo tipa 600 kuna tjedno, samo za sebe (to podrazumjevam pod prehranu "običnog čovjeka")...što je pun ***** para a ne kupi ustvari ništa pametno. ja trošim duplo manje od toga pa imam dnevno 300g proteina i gomilu kalorija. jednostavno, možete vi brijat da je bb prehrana skupa ali ona to nije, za prosječnog građanina/studenta pogotovo.
      ne repam o politici možda bi trebo,
      politika je mala ljadro još je nisam jebo

      Comment


      • #48
        Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

        Originally posted by giusseppe7777
        a to da ti jeduci zdravo možes svoje BB potrebe zadovoljit s 30kn...ne virujem da mozes...mozda si iznimka

        Iako su krajnji iznosi navedeni cisto taksativno(ne zato sto su iznosi zbilja toliki), evo primjer kako sloziti prehranu za 30kn za nevjerne Tome:

        POTREBNO(uzeo sam sebe za primjer - 95kg):

        190gr P
        300gr UH
        100gr M

        Obroci:
        1. 2jaja, 100gr piletine, 50gr kruha + salata(rajcice,kupus,zelena,krastavci...)
        nutritivna vrijednost: P=34gr, UH = cca 25gr (ne da mi se racunati), M= 16gr
        trosak: jaja=2kn, 100gr piletine= 24kn*0,10 = 2,4kn, 50gr kruha=0,5kn, salata = 1kn
        UKUPNO = 5,9kn

        2. 100gr zobene, 3dcl mlijeka(mozes ono po 4kn),mjerica bjelanjaka u prahu(35gr)
        nutritivna vrijednost: P=38gr, UH = cca 80gr, M= 10gr
        trosak: zobene = 1kn, mlijeko= 1,2kn, bjelanjak = 93kn*0,35 = 3,25kn
        UKUPNO = 5,45kn

        3. 250gr posnog + 100gr integralnog
        nutritivna vrijednost: P= 30gr, UH= 50 ,M= 10gr
        trosak: posni = 5kn + razeni = 0,5kn
        UKUPNO = 5,5kn

        4. 150gr piletine + tjestenina(ili krumpir, ili riza ili sl) + salata
        nutritivna vrijednost: P= 32gr, UH= 50gr ,M= cca 10gr
        trosak: piletina= 3,6kn, tjesto=0,5kn, salata = 1kn
        UKUPNO = 5,1kn

        5. PWM (suplemente ovdje ne racunam,pa cu staviti npr. isti obrok kao 4.)
        nutritivna vrijednost: P= 32gr, UH= 50gr ,M= cca 10gr
        UKUPNO = 5,1kn

        6. 250gr posnog + dvije zlice lanenog + saka badema(bucinog sjemena,oraha ili sl)
        nutritivna vrijednost: P= 30gr, UH=15gr ,M= cca 35gr
        trosak: posni = 5kn, ulje = 0,5kn, orasasti plodovi=0,5kn
        UKUPNO = 6kn

        NUTRITIVNO:
        P=196gr
        UH=270gr
        M=91gr

        Kcal=2683kcal

        UKUPNO ZA JEDAN DAN = 33,05kn

        Za ostatak ti je Mirza odgovorio....
        Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

        Comment


        • #49
          Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

          Originally posted by Mir7a
          brijači ste...lol naravno da ono, mogu jest cijeli dan kruh i vodu, i to će me doć ~3 kune a bit ću sit..mislim to uopće nije point, u tom slučaju naravno da je -prehrana za preživljavanje- skuplja od bb prehrane, bilokakve....

          ALI npr moja stara na prehranu trošo tipa 600 kuna tjedno, samo za sebe (to podrazumjevam pod prehranu "običnog čovjeka")...što je pun k.... para a ne kupi ustvari ništa pametno. ja trošim duplo manje od toga pa imam dnevno 300g proteina i gomilu kalorija. jednostavno, možete vi brijat da je bb prehrana skupa ali ona to nije, za prosječnog građanina/studenta pogotovo.
          boldano - my point!
          prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

          Comment


          • #50
            Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

            IgyBoy

            Racunica ti je uglavnom Ok.Meni to izadje oko 40ak kn Suplementi dodju nesto skuplje od onih 5 kn,ali nevažno. Moram priznat da si me naveo na razmišljanje. Opet kad gledaš to je obrok za jednu osobu, za te novce mozez kupiti 1,5kg svinjetine, 1kg krompira i kruh.To je dovoljno za minim 3 ljudi(obitelj).
            Ali ponavljam-post ti je na mjestu u svakom slučaju.
            Može se i sa zdravom hranom jeftino proći..Nećemo sad potezat pitanje jednolične prehrane, voća, povrća, ostalih nutritivnih namirnica prijeko potrebnih, a koje ti posni sir-piletina-zobene-i ostalo sto si naveo ne mogu osigurati.
            Our greatest glory is not in never failing, but in rising up every time we fail.

            Comment


            • #51
              Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

              Danas sam bio u trgovini i pogledao cijene pašteta...ja to ne jedem nikad tako da nemam pojma...
              Pašteta 100g 10 kuna...pašteta 50g 5 kuna...to znači da je kila paštete 100 kuna, a znamo da je pašteta bukvalno samo smeće...i onda kažu sirotinja jede paštetu jer nema novaca za meso, tj. za kvalitetnu hranu!!! Zamisli koji apsurd...

              pobjednici traže načine a gubitnici razloge

              Comment


              • #52
                Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

                Originally posted by kelly
                Danas sam bio u trgovini i pogledao cijene pašteta...ja to ne jedem nikad tako da nemam pojma...
                Pašteta 100g 10 kuna...pašteta 50g 5 kuna...to znači da je kila paštete 100 kuna, a znamo da je pašteta bukvalno samo smeće...i onda kažu sirotinja jede paštetu jer nema novaca za meso, tj. za kvalitetnu hranu!!! Zamisli koji apsurd...

                To je pašteta od lososa ili od tune.One su skupe jako..A ima ih po 4-5kn...ali slažem se....to je preskupo smeće svakako.
                Our greatest glory is not in never failing, but in rising up every time we fail.

                Comment


                • #53
                  Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

                  Originally posted by IgyBoy
                  Originally posted by giusseppe7777
                  a to da ti jeduci zdravo možes svoje BB potrebe zadovoljit s 30kn...ne virujem da mozes...mozda si iznimka

                  Iako su krajnji iznosi navedeni cisto taksativno(ne zato sto su iznosi zbilja toliki), evo primjer kako sloziti prehranu za 30kn za nevjerne Tome:

                  POTREBNO(uzeo sam sebe za primjer - 95kg):

                  190gr P
                  300gr UH
                  100gr M

                  Obroci:
                  1. 2jaja, 100gr piletine, 50gr kruha + salata(rajcice,kupus,zelena,krastavci...)
                  nutritivna vrijednost: P=34gr, UH = cca 25gr (ne da mi se racunati), M= 16gr
                  trosak: jaja=2kn, 100gr piletine= 24kn*0,10 = 2,4kn, 50gr kruha=0,5kn, salata = 1kn
                  UKUPNO = 5,9kn

                  2. 100gr zobene, 3dcl mlijeka(mozes ono po 4kn),mjerica bjelanjaka u prahu(35gr)
                  nutritivna vrijednost: P=38gr, UH = cca 80gr, M= 10gr
                  trosak: zobene = 1kn, mlijeko= 1,2kn, bjelanjak = 93kn*0,35 = 3,25kn
                  UKUPNO = 5,45kn

                  3. 250gr posnog + 100gr integralnog
                  nutritivna vrijednost: P= 30gr, UH= 50 ,M= 10gr
                  trosak: posni = 5kn + razeni = 0,5kn
                  UKUPNO = 5,5kn

                  4. 150gr piletine + tjestenina(ili krumpir, ili riza ili sl) + salata
                  nutritivna vrijednost: P= 32gr, UH= 50gr ,M= cca 10gr
                  trosak: piletina= 3,6kn, tjesto=0,5kn, salata = 1kn
                  UKUPNO = 5,1kn

                  5. PWM (suplemente ovdje ne racunam,pa cu staviti npr. isti obrok kao 4.)
                  nutritivna vrijednost: P= 32gr, UH= 50gr ,M= cca 10gr
                  UKUPNO = 5,1kn

                  6. 250gr posnog + dvije zlice lanenog + saka badema(bucinog sjemena,oraha ili sl)
                  nutritivna vrijednost: P= 30gr, UH=15gr ,M= cca 35gr
                  trosak: posni = 5kn, ulje = 0,5kn, orasasti plodovi=0,5kn
                  UKUPNO = 6kn

                  NUTRITIVNO:
                  P=196gr
                  UH=270gr
                  M=91gr

                  Kcal=2683kcal

                  UKUPNO ZA JEDAN DAN = 33,05kn

                  Za ostatak ti je Mirza odgovorio....
                  lipo si to izracuna...svaka cast na trudu...
                  Originally posted by Jurica
                  ja sam pocetnik s relativno sredenom prehranom znaci 50/50 moglo bi se rec da je sredena.

                  Comment


                  • #54
                    Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

                    meni kao prvo nije jasno zašto vi pod nezdravomprehranom uspoređujete prvenstveno sirotinju sa bilderima . Šta ne možemo usporediti dva obična prosječna čovjeka koja imaju ista primanja i od kojih se jedan hrani zdravo, jedan ne zdravo. U takvoj usporedbi mislim da će uvjek bolje proći onaj koji se hrani zdravo.
                    Evo moj primjer. U mojoj obitelji se svaki dan jede neko meso (nebitno koje, ali uvjek ono masnije i slasnije ), povrće, hrpa bijelog kruha, sokovi i sl. gluposti (razlog- moja sveki mislida se zdravo hrani ). kada sam ja odlučila početi se zdravo hraniti suprug mi je rekao kako će nas to skupo koštati pa sam mu izračunala.
                    za doručak potrošim 5-6kn(zobene+whey), za ručak 8kn ( 130g piletine, šnita i po raženog, rajčica iz bašte), popodne 4kn (četri jajeta), 7kn (konzerva tunjevine), večera 7kn (250g posnog), PWM (6kn otprilike)
                    Otprilike 40kn dnevno. A ako uzmem u obzir da iz svekrvine trgovine uzmem jaja i ribu, a ponekad i sir to na kraju izađe 20kn dnevno . što se mog slučaja tiče definitivno mi je jeftinija ZDRAVA prehrana, što ne znači da je svima tako.
                    Moj suprug dok je aktivno trenirao trošio je mjesečno samo 1000kn na suplemente,a gdje još na ostalu prehranu . Ako zbrojim da je to radio jedno 10 godina, sada smo mogli imati ljepi auto .
                    U biti sve je to individualno kako je igorboy rekao. Možeš se i zdravo i ne zdravo hraniti i skupo i jeftino.

                    Comment


                    • #55
                      Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

                      Isitna, "možeš se i zdravo i ne zdravo hraniti i skupo i jeftino", ali jedino je prava uporedba kako si ti opisala: ljudi koji se jednakom količinom hrane.
                      Ne trebaš biti u BBu da se hraniš zdravo. Moja je supruga kroz određeni period izračunala da kad je zbog mojeg BB-a cijela obitelj prešla na "zdraviju" hranu ima 400 kn mjesečno više na raposlaganju za food budžet (a i par sati više za igru s djetetom jer je tu hranu jednostavnije spremat).
                      Nema smisla ulazit u sfere količina hrana unešene kod zdrave prehrane bb-ovaca itd jer oni koji se hrane nezdravo dnevno u sebe ubacuju 10-tke kuna junka (bombona, sokova, duhana, kava, kolača itd).
                      Meni je sama zdrava prehrana sigurno jeftinija, a zbog zdravlja naravno i bolja. Ako uz to ide još i sport koji veže (ne nužno) manje "poroka", tim bolje.
                      A oni koji se nezdravo hrane kasnije će trošit novac i na liječenje...
                      Da je barem zimska salama zdrava...

                      Comment


                      • #56
                        Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

                        Cijene stadardnih BB obroka:

                        1. zobene 150g + mjerica wheya = 1,5kn + 3kn = 4,5kn
                        2. 250g posnog (pilos,standard i ostali po 10kn) + 30-50g orašastih = 5kn + 1kn = 6kn
                        3. 200g pilećih prsa (25 kn/kg neka brazilska/bosanska) + 150g riže/krumpira = 5kn + 0,5kn = 5,5kn
                        4. 5jaja = 5kn
                        5. 200g pilećih prsa + 25ml maslinovog (40 kn/L) = 6 kn
                        6. konzerva tunjevine (6kn ako pratiš akcije) + riža/krumpir/maslinovo/raženi) = 7kn
                        7. PWM: whey 30g +dex 50g = 3kn + 1kn = 4kn...ali recimo da staviš malo više wheya i dexa,pa bude 5kn.

                        BB prehrana u jedno standardnom danu:
                        OBROK 1 + OBROK 5 + OBROK 4 + PWM + OBROK 3 + OBROK 2 = 4,5 + 6 + 5 + 5 + 5,5 + 6 = 32kn dnevno uključujući PWM

                        Bez PWMa 27 kn dnevno.
                        Ako uključimo još povće i neko voće možemo zaokružiti na 35kn s PWMom dnevno.


                        Student koji se hrani u menzi i bavi se sportom/ima apetit, pa shodno tome pojede 2 menija za ručak i večeru, potroši slijedeće:

                        1. DORUČAK: zobene + mlijeko = 4 kn
                        2. RUČAK: 2 menija u menzi = 10kn
                        3. VEČERA: 2 menija u menzi = 10kn

                        = 24kn ilitiga 3kn manje od BB approved prehrane (s obzirom da je promatrani subjekt sportaš, kao takav i on može piti PWM)
                        Sa PWMom i voćem/slatkišem nekim dnevna cijena se kreće oko 30kn.

                        I prvi i drugi lik mogu piti multivitamin (alpha men od myproteina = 1kn 1 kapsula) i vitC+magnezij (DM- zanemariva cijena).

                        Znači osoba poput mene se može hraniti za 36kn dnevno koje uključuju sve suplemente (whey,dex,multivit,vitC,magnezij) ili sa 31kn u menzi sa suplementima ili sa 26kn u menzi bez suplemenata.

                        ZAKLJUČAK JEST:
                        AKO OSOBA PAZI NA CIJENE i u slučaju zdrave prehrane i u slučaju nezdrave/poluzdrave prehrane, NUŽNO će proći skuplje ako se hrani zdravo.
                        Međutim, ta razlika u cijeni je cca 150kn mjesečno ili 300kn mjesečno bez suplemenata, što i nije velika cijena s obzirom na blagodati koje ti daje zdrava prehrana.
                        Id est, hranite se zdravo, malo ćete skuplje proći, ali ništa bitno!

                        Comment


                        • #57
                          Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

                          Vec sam o tome pisao, ali opet cu napomenut...Tko je rekao da je svakodnevno jedenje 7-8istih namirnica zdravo (zobene,posni,piletina,riža,tjestenina...).Jednoli čna prehrana nije zdrava...barem tako kažu nutricionisti.Znamo svi da se ovdje jede minimalno voća i povrća (istinabog nitko to ne brani,ali prema jelovnicima ekipe to se da zaključiti).

                          Slažem se s tobom da nije puno platiti 150kn više mjesečno za "zdraviju" prehranu..Nie to puno ako imaš fin posao,sređeno stambeno pitanje(no to su već neke druge teme).
                          Činjenica je da ako želiš lijepo izgledati i biti u formi moraš to platiti velikim odricanjem, vremenom i naravno s puuno novca.

                          btw.200g Pilećih prsa za 6kn ćeš teško naći (osim nekakve brazilske koja je sumnjive kvalitete jer je zaleđena "stoljećima" pa gubi nutri vrijednost), 2 menija u menzi su 11-12kn..i premalo je UH u tom tvom meniju
                          Our greatest glory is not in never failing, but in rising up every time we fail.

                          Comment


                          • #58
                            Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

                            Krivo sam se izrazio...BB prehrana, ne zdrava prehrana! Mada je i BB prehrana puno zdravija od 'obične' prehrane koju ima većina ljudi.

                            Brazilska piletina je ona koju ćeš kupovati ako si u tight budžetu i morat ćeš to kompenzirati manjom nutri vrijednosti....tako je kako je. Ti ako imaš za purisovupiletinu, ne moraš ni razmišljati o cijenama.

                            UH ujutro, u PWMu i nakon treninga je sasvim dovoljno, osim ako si na masi onda ih dodaš i prije treninga...ali to ništa bitno ne mijenja cijenu.

                            Minimalno voća i povrća...nije istina!
                            Neko 'nepisano' pravilo je 3 voćke dnevno, a povrće bi trebalo biti u svakom krutom obroku. Ne možeš se orjentirati po ekipi na ovom forum jer su to mahom noobovi i početnici.

                            Ne znam, ali po mom mišljenju svatko ko imalo zna s novcima može ukomponirati tih 150kn u mjesečni budžet.

                            Comment


                            • #59
                              Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

                              odakle vam 200g pilecih prsa 5 kn... ja kupujem za 15 isto

                              i jos jedna stvar.. u hr je stvar drukcija nego u drugim zemljama...uzet cu za primjer luksemburg, tamo mi je bio profesor i kaze da je hrana mrvicu jeftinija od nase u svakom pogledu-al da su im primanja dvostruko veca - njima hrana mjesecno dojde vrlo malo, naravno imaju drugih troskova koji su veci al nvm

                              i bio sam u londonu pa mogu rec iz vlastitog iskustva da imaju malo jeftiniju hranu od nas, a mislim da su im place vece.
                              Originally posted by Bilderčić
                              Originally posted by Dehydronator
                              sve do grama tjedno je natural
                              gram tjedno ???? ma da covjece pa de onda izracunaj za 1 god. koliko bi trebao dobit misica
                              48 grama ? ahahahhahahahahhahahahaha

                              Comment


                              • #60
                                Re: Zdrava i nezdrava prehrana - koja je jeftinija?

                                Necemo sad spamat gdje je jeftinije. Nemoj uspoređivat Luxemburg i Hrvatsku.Luxemburg je za nas direktor svemira.Radije nas uspoređuj sa Srbijom.Tamo je jeftinija hrana, ali su i primanja manje doduše.
                                Our greatest glory is not in never failing, but in rising up every time we fail.

                                Comment

                                Working...
                                X